Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Σκοπεύω να αγοράσω μία μικρή ανεμογεννήτρια από ebay από πωλητή που εδρεύει στην Αμερική.

Ζυγίζει γύρω στα 25 κιλά... 

Ποιο είναι το κόστος του τελωνείου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Price ????

Καλησπέρα,

 

Σκοπεύω να αγοράσω μία μικρή ανεμογεννήτρια από ebay από πωλητή που εδρεύει στην Αμερική.

Ζυγίζει γύρω στα 25 κιλά... 

Ποιο είναι το κόστος του τελωνείου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας,

συγνωμη αν γραφω σε λαθος σημειο την απορια μου. Παραγγειλα μια καρτα γραφικων απο αμερικη η οποια μαζι με τα μεταφορικα αξιζει 80 ευρω. Με πηρε σημερα μια κυρια απο την DHL express και μου ειπε οτι εχει ερθει το πακετο μου και οτι θα πρεπει να τους δωσω 36 ευρω για να μου το εκτελωνισουν και αλλο 23% απο την συνολικη αγορα. Ισχυει κατι τετοιο? Το καταλαβαινω για το 23% εστω αλλα αυτο το 36 για ποιο λογο ειναι?

 

Σας ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το δέμα ήρθε με courier και οι εταιρείες ζητάνε αμοιβή εκτελωνιστή και διάφορα άλλα έξοδα, εκτός του ΦΠΑ που πληρώνεις για αντικείμενα αξίας από 22 έως 150 ευρώ.

 

Μπορείς να εκτελωνίσεις μόνος σου το δέμα με τις οδηγίες που αναφέρονται στο τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε αν προσπαθησω να το εκτελωνισω μονη μου θα πληρωσω μονο το ΦΠΑ? Η εχει και αλλα εξοδα ο εκτελωνισμος? Επισης μπορω να μαθω σε ποιο τελωνειο εχει παει? Και τελος μενω Κρητη οποτε αν κανω εξουσιοδοτηση σε καποιον στην Αθηνα (αν υποθεσουμε οτι το δεμα εχει φτασει στο τελωνειο στην αθηνα) θα μπορει να το εκτελωνισει με την εξουσιοδοτηση και την αποδειξη paypal? Tracking number δεν θυμαμαι να εχω γιατι ηταν με το πιο φθηνο τροπο η μεταφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω την εξής απορία. Ο αδερφός του πατέρα μου που μένει μόνιμα Αμερική πρόσφατα αγόρασε ενα Ipad το οποίο αφου το χρησιμοποίησε για κανένα 2μηνο αποφάσισε ότι δεν του είναι ιδιαίτερα χρήσιμο. Άδραξα την ευκαιρία λοιπόν και κανόνισα να μου το κάνει δώρο.

 

Το θέμα είναι τώρα το ζήτημα του τελωνείου. Απότι κατάλαβα θα το στείλει με USPS συστημένο για να υπάρχει tracking. Υπάρχει κίνδυνος να φάω τελωνείο για δώρο απο συγγενικό πρόσωπο; Να του πω να το βάλει σε άλλο κουτί και να μου στείλει και μια κάρτα γενεθλίων ή κάτι τέτοιο; Κριμα να μην πάρω τόσο ωραίο δώρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ the_brat

 

Με βάση το νέο σύστημα, που ισχύει από το ΔΕΚ 2013, χρειάζεται να δώσεις ηλεκτρονική εξουσιοδότηση είτε στην εταιρεία courier (πρέπει να στο ζήτησαν) είτε σε άλλον.

 

Από την DHL θα μάθεις που βρίσκεται το δέμα σου και μάλλον είναι στο αεροδρόμιο Βενιζέλος. Αν μπορείς εσύ μπορείς να εξουσιοδοτήσεις άλλον αλλά δεν ξέρω ανα αξίζει για το κόστος αυτό. Πες τους ότι θα το εκτελωνίσεις εσύ και παζάρεψε να πέσει η αμοιβή στο 50%. Επίσης, ξεκαθάρισε τι άλλο θα σε χρεώσουν για να έχεις πλήρη εικόνα και μετά αποφασίζεις.

 

ΥΓ

Ποτέ στο μέλλον αγορά με courier, εκτός αν είναι απόλυτη ανάγκη ...

 

 

 

 


Καλησπέρα, έχω την εξής απορία. Ο αδερφός του πατέρα μου που μένει μόνιμα Αμερική πρόσφατα αγόρασε ενα Ipad το οποίο αφου το χρησιμοποίησε για κανένα 2μηνο αποφάσισε ότι δεν του είναι ιδιαίτερα χρήσιμο. Άδραξα την ευκαιρία λοιπόν και κανόνισα να μου το κάνει δώρο.

 

Το θέμα είναι τώρα το ζήτημα του τελωνείου. Απότι κατάλαβα θα το στείλει με USPS συστημένο για να υπάρχει tracking. Υπάρχει κίνδυνος να φάω τελωνείο για δώρο απο συγγενικό πρόσωπο; Να του πω να το βάλει σε άλλο κουτί και να μου στείλει και μια κάρτα γενεθλίων ή κάτι τέτοιο; Κριμα να μην πάρω τόσο ωραίο δώρο..

 

Στη νομοθεσία προβλέπονται αποστολές ΜΗ εμπορικού χαρακτήρα, όπως περιγράφονται αναλυτικά στο τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου. Για να χαρακτηριστεί, όμως, μια αποστολή ως τέτοια πρέπει να συντρέχουν σωρευτικά οι προϋποθέσεις που αναφέρονται και γιαυτές ισχύει διαφορετική διαδικασία εκτελωνισμού.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ απότι κατάλαβα ακόμα και σε μη προιόν συνναλαγής υπάρχει κίνδυνος τελωνείου απλά μειώνεται αν τοποθετηθεί ως δώρο και σταλεί με USPS. Σε περίπτωση που ανοιχτεί το πακέτο η τιμή καθορίζεται ως τιμή καινούργιου ακόμα και αν βρεθεί στη μη κανονική του συσκευασία και χρησιμοποιημένο;

 

Τέλος αν χρεωθώ τελωνείο, θα πρέπει να πάω να το παραλάβω από Αθήνα(!!) ή θα μου ζητήσουν χρήματα στο τέλος κατά την παραλαβή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κατ' αρχάς, δεν συμφωνώ με την έκφραση "υπάρχει κίνδυνος τελωνείου" γιατί όλοι όσοι ζούν σ' αυτή τη χώρα πληρώνουν ΦΠΑ για κάθε αγαθό ή υπηρεσία.

2. Εάν ο τελωνειακός έχει αμφιβολία για την περιγραφή και την αξία του αντικειμένου στο δέμα, μπορεί να το ανοίξει και να προσδιορίσει την αξία του είτε με αντικειμενικά στοιχεία είτε με άλλα.

3. Εάν η αποστολή γίνει με ταχυδρομείο, ο εκτελωνισμός γίνεται από τα ΕΛΤΑ, με ελαφρά διαφορετική διαδικασία, και είτε θα σου ζητήσουν παραστατικά στοιχεία για τον εκτελωνισμό είτε θα χρεωθείς κάποια έξοδα που θα στα ζητήσουν στην παράδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υπάρχει κίνδυνος τελωνείου το λέω καθώς δεν είναι εμπορική συναλλαγή αυτή που γίνεται. Άρα τι ΦΠΑ να χρεωθω; επί ποιας αξίας;

Επίσης ποια είναι τα άλλα κριτήρια που μπορεί να εφαρμοστούν δηλαδή στην εκτίμηση της αξίας ; και τα αντικειμενικά από που καθαρίζονται; ο νόμος είναι επίτηδες συγκεχυμενος στο ζήτημα αυτό.

 

Τέλος τι παραστατικά στοιχεία μπορεί να ζητήσουν; την ευχετήρια κάρτα από τον θείο μου; αφού δεν μιλάμε για αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς εννοώντας ότι το οποιοδήποτε αγαθό στέλνει ένας συγγενής σε ένα άλλο έχει μηδενική ή απροσδιόριστη αξία αλλά στη διαδικασία εκτελωνισμού το κράτος ενεργεί διαφορετικά και προσδιορίζει δασμό επί της αξίας του.

 

Για τον προσδιορισμό της αξίας μπορεί να χρησιμοποιήσει κάθε στοιχείο ο τελωνειακός.

Τώρα, αν ο θείος γράφει στην ευχετήρια κάρτα του και την (πραγματική) αξία, μπορεί να χρησιμοποιήσει και αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Price ????

 

 

Καλησπέρα,

 

Σκοπεύω να αγοράσω μία μικρή ανεμογεννήτρια από ebay από πωλητή που εδρεύει στην Αμερική.

Ζυγίζει γύρω στα 25 κιλά... 

Ποιο είναι το κόστος του τελωνείου???

Η τιμή του είναι 242 ευρώ και ζυγίζει 25 κιλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!Κερδισα σε εναν διαγωνισμο στην Αμερικη μια καμερα συνολικης αξιας γυρο στα 400 ευρω.Εκαναν αποστολη δεματος στης 07/06/2014 μεσο USPS Express 3-5 ημερων.Μπαινω λοιπον στο site του usps για να κανω αναζητηση αντικειμενου με τον κωδικο CJ 013 916 201 US και μου λει οτι εφυγε απο εκει την ιδια μερα στης 9:40 το βραδυ ενω στο site των Ελτα δειχνη οτι εχει μεινει στασιμο και ειναι ακομα Αμερικη.Χρησιμοποιωντας το 17track δειχνη οτι ειναι σε κινηση.Τι συμβαινει τελικα?
Και γνωριζει καποιος αν θα πρεπει να πληρωσω τιποτα στο τελωνειο μιας και το ποσο ειναι μεγαλο και στο δεμα δεν αναγραφεται οτι ειναι δωρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...