Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά με βοηθήσατε πολύ και ευχαριστώ!

 

Δύο τελευταία πράγματα :

1) Με EMS παραλαμβάνω από ΕΛΤΑ?

2) Ο φόρος μπαίνει επί του ποσού που έχω πληρώσει ή επί της αξίας που ορίζει ο εκτελωνιστής και η οποία μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερη? (Στη δεύτερη περίπτωση, έχω δικαίωμα ένστασης?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1. ΝΑΙ

2. Ο ΦΠΑ και πιθανά ο δασμός υπολογίζονται στην αξία CIF (κόστος και μεταφορικά).

Εάν ο τελωνειακός θεωρεί ότι η αναγραφόμενη αξία στο δέμα δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, ζητάει αποδεικτικά στοιχεία, όπως πχ. απόδειξη είτε PayPal είτε κάρτας και σε ακραίες περιπτώσεις ορίζει την αξία με βάση δικά του στοιχεία.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. ΝΑΙ

2. Ο ΦΠΑ και πιθανά ο δασμός υπολογίζονται στην αξία CIF (κόστος και μεταφορικά).

Εάν ο τελωνειακός θεωρεί ότι η αναγραφόμενη αξία στο δέμα δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, ζητάει αποδεικτικά στοιχεία, όπως πχ. απόδειξη είτε PayPal είτε κάρτας και σε ακραίες περιπτώσεις ορίζει την αξία με βάση δικά του στοιχεία.  

 

Το έπιασα  :)

 

Και πάλι ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι η ΕΜS οποιος θελει το πιστεύει οποιος οχι και δεν είναι αν σου τυχει!!!

 

Παιδια καλημερα...εγω πηρα ενα φορεμα τουαλετα αξιας 300ευρω απο χωρα εκτος ΕΕ και το εβαλε ο πωλητης σαν sample,σταλθηκε με ems και αξια 50$...μπηκε τελωνειο ολα μπαινουνε ετσι και αλλιως και βγηκε μετα απο κανα 2ωρο βασει status στο tracknumber...και μετα απο 2 μερες μου το εφεραν τα ελτα κουριερ χωρις τπτ επιπλεον...ηταν σχετικα βαρυ στα 3 κιλα...

 

Ρε manosbr δεν θα πληρωσεις κατι εαν στο στειλει με απλο ελτα ή εμσ....αφου ειπαμε για αντικείμενα αξίας CIF (κόστος και μεταφορικά) από 22 έως 150 ευρώ πληρώνουμε ΦΠΑ, για μενα εδω πρεπει να συμπληρωθειιιιι εαννν σου τυχει χαχαχαχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα!

Με το πρώτο μου post θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω από ebay (ΗΠΑ, ίσως Χονγκ-Κονγκ, Ταϋλάνδη. Ιαπωνία) φωτογραφικό φακό nikon 18-200 (μεταχειρισμένο ή και καινούριο) αξίας 300-450€! Με ποιο τρόπο μου συστήνετε να τον φέρω ώστε να αποφύγω το τελωνείο, ή να πληρώσω όσο το δυνατόν λιγότερα, (και πόσα περίπου αν το πιάσουν)?

http://www.ebay.com/itm/191185837517?_trksid=p2045573.m570.l4455&_trkparms=gh1g%3DI191185837517.N7.S1.M600.R2.TR6

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας σχετικές συζητήσεις σε ειδικά fora, όπως πχ το avclub, γνωρίζω ότι οι αγοραστές τέτοιων ειδών συνήθως πληρώνουν ΦΠΑ και δασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας σχετικές συζητήσεις σε ειδικά fora, όπως πχ το avclub, γνωρίζω ότι οι αγοραστές τέτοιων ειδών συνήθως πληρώνουν ΦΠΑ και δασμό.

Ακόμα και σε μεταχειρισμένα? Το ύψος των φόρων περίπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ακραίο παράδειγμα, λέω την περίπτωση ενός που έστειλε τη μηχανή του για επισκευή σε τρίτη χώρα και όταν αυτή επέστρεψε επισκευασμένη ο τελωνειακός του ζήτησε δασμό και ο άνθρωπος προσπαθούσε να αποδείξει ότι την είχε αγοράσει από καιρό. Τελικά, αποφάσισε να συμβιβαστεί και να πληρώσει κάποιο ποσό για να πάρει τη μηχανή του από το τελωνείο !!!

 

Ακραία περίπτωση αλλά έχει καταγραφεί.

Δεν γνωρίζω το δασμό για τα φωτογραφικά είδη αλλά μπορείς να ψάξεις και να διαβάσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους δέκτον αυτο  για  το CIF.

Το  θέμα  για το  όριο τών  22  έως 150 ευρώ, αλλά  όταν  το  δέμα  έρχεται  Ελλάδα το τελωνείο υπολογίζει  το όριο  αυτό πώς; Τι  εννοώ τα 22-150 ευρώ είναι  αντιστοίχως 22-150$ ή τα 22-150$ γίνονται σε ευρώ με  βάση  την καθημερινή ισοτιμία πχ  16,20ευρώ - 110,30 ευρώ;;;

Ο ΦΠΑ με  βάση  τί υπολογίζεται κ  τι  ποσοστό  μπορει  να  εχει  για  65$ τιμή και 18$ μεταφορικά, απο Αμερική;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πνίγεσαι σε μια κουτάλια νερό(Το υπολογίζει εκείνη την ωρα με την τρέχουσα ισοτιμία της τρ. της ελλάδας), ο φπα ειναι 23% στην συνολική τιμή

 

Καλησπέρα σε όλους δέκτον αυτο  για  το CIF.

Το  θέμα  για το  όριο τών  22  έως 150 ευρώ, αλλά  όταν  το  δέμα  έρχεται  Ελλάδα το τελωνείο υπολογίζει  το όριο  αυτό πώς; Τι  εννοώ τα 22-150 ευρώ είναι  αντιστοίχως 22-150$ ή τα 22-150$ γίνονται σε ευρώ με  βάση  την καθημερινή ισοτιμία πχ  16,20ευρώ - 110,30 ευρώ;;;

Ο ΦΠΑ με  βάση  τί υπολογίζεται κ  τι  ποσοστό  μπορει  να  εχει  για  65$ τιμή και 18$ μεταφορικά, απο Αμερική;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας σχετικές συζητήσεις σε ειδικά fora, όπως πχ το avclub, γνωρίζω ότι οι αγοραστές τέτοιων ειδών συνήθως πληρώνουν ΦΠΑ και δασμό.

Αντιγράφοντας κάτι δικό σου, μεταξύ άλλων....

→ Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα:

α) για είδη μέχρι 45  δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι,

β) για είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 700 , υπόκεινται σε κατ‟ αποκοπή δασμό 2,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση τη δασμολογική κατάταξη του είδους..

γ).........

Ο φακός δεν μπορεί να ανήκει στην β) σημείωση? Ο φακός για προσωπική χρήση θεωρείται "εμπορικού χαρακτήρα"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Kαλησπέρα σε όλους.

Έχω μια απορία σχετικά με αγορά μέσω του amazon.com. Θέλω να αγοράσω ένα video game το οποίο μαζί με τα μεταφορικά είναι 31.47 δολλάρια. Όμως το amazon μου ζητάει 7$ import fees. Αφού το προϊόν κοστίζει κάτω από 45€, γιατί μου έχουν βάλει fees? Μπορώ αφού κάνω την παραγγελία, να επικοινωνήσω με τη μεταφορική ώστε να τα αφαιρέσουν;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 45 ευρώ είναι το όριο για τις μη εμπορικού χαρακτήρα αγορές και για τις άλλες, όπως είναι το να αγοράζεις από κατάστημα, είναι 22 ευρώ. Το αμερικάνικο amazon ακολουθεί πιστά τους κανόνες και σου ζητάει να προκαταβάλεις τον ΦΠΑ που υπολογίζεται σε 31,47Χ23% = $7,24 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...