Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά ζήτησα απο κινεζο πληρφ.για συστημενο δεμα που φαινεται κολλημενο εδω και 40 μερες και μου απαντησε πως μετα απο επικοινωνια που ειχε με τα ελληνικα ταχυδρομια υπαρχει σοβαρο προ βλημα με αναμονες εκτελωνισμου συστημενων και καθυστερησεις οποτε δεν δεχεται να κανει refund .Τι κανω?

 

Φίλε εγώ έχω ενα δέμα το οποίο έρχεται από κίνα μέσω Ολλανδίας, το δέμα φαινόταν οτι μπήκε Ελλάδα αλλά επί ένα μήνα δεν γινόταν καμία ενημέρωση,  έκανα claim στο paypal και μετά από μια εβδομάδα μου έκαναν refund, την επόμενη μέρα το δέμα ξεκόλλησε και μπήκε τελωνείο και μου έρχεται, οπότε  τώρα περιμένω να δω  την χρέωση που θα έχει από το τελωνείο και αν συμφέρει να το πληρώσω. Θα πρότεινα να  δοκιμάσεις να κάνεις claim στο ebay/paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εγώ έχω ενα δέμα το οποίο έρχεται από κίνα μέσω Ολλανδίας, το δέμα φαινόταν οτι μπήκε Ελλάδα αλλά επί ένα μήνα δεν γινόταν καμία ενημέρωση, έκανα claim στο paypal και μετά από μια εβδομάδα μου έκαναν refund, την επόμενη μέρα το δέμα ξεκόλλησε και μπήκε τελωνείο και μου έρχεται, οπότε τώρα περιμένω να δω την χρέωση που θα έχει από το τελωνείο και αν συμφέρει να το πληρώσω. Θα πρότεινα να δοκιμάσεις να κάνεις claim στο ebay/paypal

Εαν ασχολειθει ο κινεζος θα γινει chargeback και πιθανα θα φας και το report σου ...

 

(Αππ εδω και κατω δεν απευθυνομαι σε εσενα , ορμωμενος ομως απο το post σου)

 

Εαν δεν το αντεχετε μην αγοραζετε Κυριοι..

Τι σας φταιει ο καθε κινεζος και ιαπωνας εαν το συστημα εδω πλεον εχει αλλαξει ?

 

Οποιος δεν θελει καθυστερησεις και τελωνεια ας καθισει στα αυγα του .

Μιλαμε προφανεστατα για ειδη 4 fun οχι πρωτης αναγκης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εγώ έχω ενα δέμα το οποίο έρχεται από κίνα μέσω Ολλανδίας, το δέμα φαινόταν οτι μπήκε Ελλάδα αλλά επί ένα μήνα δεν γινόταν καμία ενημέρωση,  έκανα claim στο paypal και μετά από μια εβδομάδα μου έκαναν refund, την επόμενη μέρα το δέμα ξεκόλλησε και μπήκε τελωνείο και μου έρχεται, οπότε  τώρα περιμένω να δω  την χρέωση που θα έχει από το τελωνείο και αν συμφέρει να το πληρώσω. Θα πρότεινα να  δοκιμάσεις να κάνεις claim στο ebay/paypal

 

 

Φίλε μου με αυτή την τακτική ο αποκλεισμός για αποστολές στην Ελλάδα από τους Κινέζους είναι δεδομένος,αν δεν βρεθεί κάποια άλλη μέθοδος αποστολής, σε μερικές ημέρες κιόλας .Γνωρίζουμε όλοι το τι συμβαίνει με τις καθυστερήσεις και παρόλα αυτά κοιτάμε μη χάσουμε το δέντρο και όχι το δάσος.Δες το λίγο και από την άλλη πλευρά αν εσύ ήσουν ο πωλητής και ο Κινέζος ο αγοραστής και το Κινεζικό ταχυδρομείο πετούσε χαρταετό.Δεν κράζω τροφή για σκέψη δίνω.  

 

Μήπως έχουμε αρχίσει να γινόμαστε σαν το ίδιο το σύστημα που κράζουμε όλο αυτό τον καιρό;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεκαθεν δεν το θεωρουσα σωστο αυτο

 

παντα εξαντλω τα περιθωρια πριν το refund και dispute κτλπ

 

στο τελος θα μας αποκλεισουν οι κινεζοι και αντε γεια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ασχολειθει ο κινεζος θα γινει chargeback και πιθανα θα φας και το report σου ...

 

(Αππ εδω και κατω δεν απευθυνομαι σε εσενα , ορμωμενος ομως απο το post σου)

 

Εαν δεν το αντεχετε μην αγοραζετε Κυριοι..

Τι σας φταιει ο καθε κινεζος και ιαπωνας εαν το συστημα εδω πλεον εχει αλλαξει ?

 

Οποιος δεν θελει καθυστερησεις και τελωνεια ας καθισει στα αυγα του .

Μιλαμε προφανεστατα για ειδη 4 fun οχι πρωτης αναγκης.

 

 

Προφανώς δεν θέλω να φάω τα λεφτά του κινέζου και εφόσον υπάρχει νορμάλ χρέωση θα του στείλω τα χρήματα του πίσω,  αν όχι θα τους πω να το στείλουν πίσω. Από την άλλη μεριά εν μέρει φταίνε και αυτοί (οι κινέζοι) που προκείμενου να πουλήσουν και ο πελάτης τους να μην χρεωθεί δασμούς  βάζουν σε προϊόντα μεγαλύτερης  αξίας οτι κοστίζουν πολύ λιγότερο με αποτέλεσμα  να δημιουργηθεί  η συνήθεια παραγγέλλω ότι θέλω από κίνα πολύ φτηνότερα. 

 

Ακόμη και τα ανίψια ( 8 ετών) μου μια μέρα μου ζήτησαν να του παραγγειλλω πράγματα απο το ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να αγοράζουμε απο Ελλάδα σε δεκαπλάσια τιμή ?προτιμώ να περιμενω..

Οταν ο κινεζος σου λεει κλεισε το request για να σου κανω refund καπου φταιει κι αυτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι 10πλασια τιμη; Που θυμαμαι οταν εψαχνα ειχαν το redmi 4 140€ με τιμη Κινας 120€ και το redmi note 4 160 με τιμη κινας 140 σε ενα συγκεκριμενο μαγαζι, γινεται να μην υπαρχει καποια απατη σε αυτο; Τι να χωρεσει εκει, ΦΠΑ, κερδος, εξοδα αποστολης; Καποιο μεγαλο λακο εχει η φάβα (συν περίπτωση dealber, ήδη καταδικασμενου) . Και μετα εκαναν το ΦΠΑ+τελη εκτελωνισμου να ερχεται παραπανω και απο τιμη Ελλαδας.

Για τα refund και αποκλεισμους, υπαρχει μια παροιμια "απο πιτα που δεν τρως τι σε νοιαζει και αν καει;", για ειδη που πλεον γινονται αδυνατο να παραγγειλουμε (αν εχουν ηδη σταματησει την αποστολη ή απαγορευεται), τι νοημα εχει να φοβασαι και το dispute;

Σε μια καθυστερηση , φταιει και ο πωλητης, τι νοημα εχει να παιρνεις refund και μετα να τα δινεις πισω; πρεπει να υπαρχει partial refund, αλλιως περιμενεις παραπανω μεχρι να παραλαβεις. Ας τα στελνουν unregistered να αποφευγεται και ο μπαμπουλας.

Επεξ/σία από flowin_through
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι θεωρούμαστε λογικοί άνθρωποι.Ναι σαφώς και έχεις δικαίωμα για refund αλλά σήμερα έτσι όπως είναι τα πράματα στο τελωνείο γνωρίζουμε όλοι ποια είναι η κατάσταση χάρη σε αυτό το νήμα αλλά και από άλλες πηγές.

Ψωνίζω από Κίνα, και όχι μόνο, απ'ο το 2006 και οι περιπτώσεις που έφταιγε ο πωλητής για κάτι ήταν ελάχιστες έως μηδαμινές και φυσικά με δικαίωσε  .Προσωπικά περιμένω να κάνω μια ακριβή  παραγγελία από τους Κινέζους εδώ και 1,5 μήνα διότι τα πράματα είναι ακόμη ρευστά.

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω στα forums μέχρι να βεβαιωθώ, όχι 100%,πότε και πώς θα είναι ασφαλής η αγορά ώστε να μην έρθω εδώ και να ζητάω λύσεις.

 

Διάβασμα και πάλι διάβασμα όποιος θέλει πλέων αγορές από έξω και πρώτα βάζουμε την λογική μας και μετά την τσέπη μας αλλιώς αγόραζε Ελληνικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να αγοράζουμε απο Ελλάδα σε δεκαπλάσια τιμή ?προτιμώ να περιμενω..

Οταν ο κινεζος σου λεει κλεισε το request για να σου κανω refund καπου φταιει κι αυτος...

Να περιμενεις ...

Στην στραβη ομως ψαξου αλλου και οχι στον κινεζο ομως ..

 

Φταιει ο Κινεζος σε τι ακριβως ?

Παιδια μην γραφετε αρλουμπες ...

Νομίζω ότι θεωρούμαστε λογικοί άνθρωποι.Ναι σαφώς και έχεις δικαίωμα για refund αλλά σήμερα έτσι όπως είναι τα πράματα στο τελωνείο γνωρίζουμε όλοι ποια είναι η κατάσταση χάρη σε αυτό το νήμα αλλά και από άλλες πηγές.

Ψωνίζω από Κίνα, και όχι μόνο, απ'ο το 2006 και οι περιπτώσεις που έφταιγε ο πωλητής για κάτι ήταν ελάχιστες έως μηδαμινές και φυσικά με δικαίωσε .Προσωπικά περιμένω να κάνω μια ακριβή παραγγελία από τους Κινέζους εδώ και 1,5 μήνα διότι τα πράματα είναι ακόμη ρευστά.

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω στα forums μέχρι να βεβαιωθώ, όχι 100%,πότε και πώς θα είναι ασφαλής η αγορά ώστε να μην έρθω εδώ και να ζητάω λύσεις.

 

Διάβασμα και πάλι διάβασμα όποιος θέλει πλέων αγορές από έξω και πρώτα βάζουμε την λογική μας και μετά την τσέπη μας αλλιώς αγόραζε Ελληνικά.

Ακριβως ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εχω δει μια οθόνη στο Amazon.com στα 600$. Τι τελωνείο παίζει να πληρώσω αν τη παραγγείλω και πόσες μέρες κάνει το δέμα να φτάσει?

 

Επίσης , αν μου τη στείλει φίλος απο κει ισχύει κάτι διαφορετικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να έχεις δει την οθόνη αλλά τσεκάρισες αν τη στέλνει στην Ελλάδα;

προσωπικά, δεν θα διακινδύνευα μια τέτοια αγορά από Αμερική.

Μπορεί να είναι φτηνότερες οι τιμές εκεί αλλά τα μεταφορικά είναι υψηλά και προπληρώνεις τουλάχιστον τον ΦΠΑ.

Προχώρησε την παραγγελία σου μέχρι το τελευταίο στάδιο και δες τις χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια... εχω μια ερωτηση και γω ... διαβασα καποιες απαντησεις σε αυτο το θεμα και θα κανω και μια δικια μου

 

Αν κανω παραγγελια μια 4αδα ελαστικων απο Ανδορα (χωρα εκτος μελους ΕΕ που βρισκται αναμεσα σε Γαλλια και Ισπανια) απο ενα site και εχει πληρωμη μεσω Paypal με τιμη 4αδας 265€ με εξοδα shipping δωρεαν θα περασουν αυτα τελωνειο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω πραγματικα ανρωτιεμαι τι διαβαζω στα τελευταια μηνυματα. τι φταει ο κινεζος οταν η κατασταση εδω ειναι μπου..λο? 

ολα τα προηγουμενα χρονια που περνουσαν τα πραγματα με απλο ταχυδρομειο, ηταν καλα ενω τωρα που βαζει χερι η ελλαδα φταει ο κινεζος? αν κανετε εσεις τον κινεζο και παρετε τα λεφτα και το προιον, δυστυχως την επομενη φορα δεν θα μπορειτε ουτε εσες ουτε καποιος αλλος να παραγγειλει απο εξω. 

το ξερω οτι τα νευρα του καθενα εχουν γινει κροσια.. πιστεψτε με περιμενα για παραγγελια 75 μερες.. 180 μερες μερες δινει το paypal.. λιγο αναμονη, μεχρινα δουμε τι θα γινει... τα λεφτα του δεν τα χανει κανεις απ το paypal..

Στη χειροτερη,

καντε αν θελετε refund, αλλα τουλαχιστον στειλτε τα λεφτα στον κινεζο μετα.. γνωμη  μου παντα.. που πιστευω αυτο θα θελατε και εσεις αν ησασταν ο κινεζος..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...