Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

 

ή επιστρέφονται στον αποστολέα υπό προϋποθέσεις.

Και που θα βρουν τον αποστολεα να τον ρωτησουν οτι δεχεται επιστροφη του αντικειμενου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σύντομα θ σας banαρει το account στο alixpress μόλις δουν ότι παρελαβες κ πήρες και το dispute.

 

Ίσως το δουν από το tracking ότι έγινε παραλαβή.

α μαλιστα υπαρχει αυτη η περιπτωση.να προσθεσω οτι τα χρηματα δεν επιστρεφονται απο τον πωλητη καθως μου εστειλε μηνυμα και με ενημερωσε οτι απο το aliexpress γινεται η επιστροφη και οχι απο τον ιδιο καθως εκεινος δεν συμφωνουσε εξ'αρχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου με το ωραιο ονομα ο καθενας νομιζω αυτο θα σκεφτοταν.δεν θα χρεωσουμε το ελληνικο δημοσιο μην φοβασαι.

Κουτοπονηρια οποιον και αν χρεωσεις ...

Δεν χωραει συζητηση ..

By the way εαν το παρει γραμμη ο κινεζος θα το φας το chargeback και μια δυο τρεις account ban ...

Αν θυμάμαι καλά, εσύ έγραψες να μην αγοράζουμε με DHL ενώ άλλοι έγραψαν να μην αγοράζουμε με courier ΓΕΝΙΚΑ.

 

Βγάλε το συμπέρασμα ποιος γράφει τσάμπα λέξεις.

Τσαμπα λεξεις επισης ειναι να μην γραφουμε απ'ευθειας αυτο που θελουμε/ξερουμε !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι κάνετε dispute σε πράγματα κολλημένα σε τελωνεία και αρνείστε να τα παραλάβετε ή τα παραλαμβάνετε αφού σας έχει γίνει επιστροφή χρημάτων, μόνο κακό κάνετε σε όλους. αυτό που θα καταφέρετε μακροπρόθεσμα είναι πέσει μαύρο στην Ελλάδα και πλέον να γίνονται πολύ δύσκολα δεκτά τα claim. γιατί οκ εάν είναι κάτι μικρής αξίας χωρίς tracking number την μαϊμουδιά μπορείς να την κάνεις. όταν όμως ο Κινέζος έχει tracking number και θα μάθει πως το παρέλαβες το κινητό (γιατί θα το μάθει) τότε θα επιβαρυνθεί η θέση όλων. 

επίσης πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι γκρινιάζουν όλοι για τις χρεώσεις από χώρες εκτός της ΕΕ. είναι νόμος σε όλα τα κράτη πως πρέπει να φορολογούνται και να μπαίνουν δασμοί και ΦΠΑ σε όλα τα προιόντα εκτός της ΕΕ. όταν κάνεις παραγγελίες (και έχω κάνει και εγώ αρκετές από Κίνα) υπολογίζεις και το ρίσκο να πληρώσεις. αν σε παίρνει το προχωράς. 

αυτό που είναι απαράδεκτο από τα ΕΛΤΑ είναι η καθυστέρηση στην εκκαθάριση των εισαγωγών από τα τελωνεία με συνέπεια απαράδεκτες καθυστερήσεις.

επίσης με ξεπερνά το γεγονός πως μιλάμε για αντικείμενα και εμπορεύματα για επαγγελματίες που αγοράζουν εκτός ΕΕ για να γλυτώσουν τους φόρους ενώ τουλάχιστον το ΦΠΑ θα το εξέπιπταν. αν έχεις επιχείρηση και έχεις πάγια ή εμπορεύματα τα οποία δεν μπορείς να αποδείξεις πως τα έκανες εισαγωγή, ξέρεις τι σου κάνουν. αλλά ξέρω ξέρω, όλοι έχουν μάγκες λογιστές, τα εμπορεύματα αυτά δεν απογράφονται και δεν αναφέρονται πουθενά κτλ κτλ. και μετά μας φταίει το ξερό μας το κεφάλι που πληρώνουμε φόρους.

 

όπως την επιστροφή των αζήτητων εμπορευμάτων. δεν έχει υποχρέωση το τελωνείο και τα ΕΛΤΑ να επιστρέψουν τίποτα. αν θέλουν να είναι 100% εντάξει, θα κάνουν μια επιστολή προς τον παραλήπτη και τον αποστολέα πως τα εμπορεύματα είναι αζήτητα, θα ζητήσουν τα αντίστοιχα έξοδα για δασμούς, ναύλους, φόρους, ασφάλεια και αποθήκευση (τα νόμιμα δηλαδή) και μετά να δούμε εάν κάποιος θα θέλει τα εμπορεύματα αυτά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητης χρεωνεται παντα, όχι το aliexpress. Απλα το aliexpress "Αποφασιζει"

Dear friend, Aliexpress will refund the money to you, the money is being processed by Aliexpress, please wait a few days. You will get back your money very soon. And if you don't receive the payment within 3-20 working days, you can contact Aliexpress for this problem. Αυτο μου εστειλε ο πωλητης.

 

Κουτοπονηρια οποιον και αν χρεωσεις ...

Δεν χωραει συζητηση ..

By the way εαν το παρει γραμμη ο κινεζος θα το φας το chargeback και μια δυο τρεις account ban ...

 

Τσαμπα λεξεις επισης ειναι να μην γραφουμε απ'ευθειας αυτο που θελουμε/ξερουμε !

Φιλε διαφωνω στο πρωτο σκελος οταν προκειται για εταιρειες κολοσσους η λεξη κουτοπονηρια δεν ισχυει.Δεν θα πτωχευσουν  αν σου επιστρεψουν ενα ποσο της ταξεως των 55ε οταν καθε μερα βγαζουν εκατομυρια.Παντως ειμαστε οι μονοι που το σκεφτηκαμε αυτο εσεις σαν εντιμοι πολιτες δεν θα σας περναγε με τιποτα απο το μυαλο. Οσο για το δευτερο σκελος ευχαριστω για την ενημερωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 το εχω ξαναπει κ εγω αυτό.

 

σε λιγο καιρο επειδή τα κρούσματα αυτά είναι πολλα (θυμαμαι και άλλο μελος το εκανε αυτό 2 φορες και τον banaραν) θα ριξουν μαυρο στην ελλαδα σαν μεγαλολαμογια που παιρνουν και refund και το αντικειμενο και μετα byeeeeeeeee αγορες από εξω + θα ανεβουν μετα οι τιμες κατακόρυφα ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ολοι ακολουθησουν το δικο σας παραδειγμα και refund και το κινητο τοτε σε λιγο θα βλεπουμε παντου ,item not shipped to your country ...

 

ηδη επειδή εγινε το μπαμ στο αεροπλανο και  κοπηκαν επιτοπου την ιδια μερα μπαταριες και powerbank

 

τωρα με αυτά μια μερα θα κοπουν και τελειως οι αποστολες για όλα!

 

 

ειδατε πως κακοφανηκε σε ποσα ατομα που δεν μπορουσαν να παρουν powerbank?

 

να δειτε τι θα γινει αν δεν μπορουν να ερθουν ανταλλακτικα για κινητα,κινητα,και διαφορα αλλα που φερνουμε με τις παραγγελιες μας ελλαδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dear friend, Aliexpress will refund the money to you, the money is being processed by Aliexpress, please wait a few days. You will get back your money very soon. And if you don't receive the payment within 3-20 working days, you can contact Aliexpress for this problem. Αυτο μου εστειλε ο πωλητης.

Φιλε μου να στο πω αλλοιως να το καταλαβεις, η επιστροφή γινεται από το aliexpress, αλλα τα χρηματα τα κραταει από τον πωλητη. Αυτό το μυνημα που παραθέτεις και σου εστειλε, φυσικο να μην σου παραθετει απολυτες λεπτομέρειες. Το ξαναλεω, τα χρηματα επιστρεφονται από το aliexpress αλλα εισπρατονται από τον πωλητη. Για να το λεω ξερω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-47473-0-25181800-1510069678_thumb.jpg

post-47473-0-01919800-1510069698_thumb.jpg

 

Σήμερα παρέλαβα το δέμα (μια οθόνη κινητού + case) απο κίνα μέσω Ολλανδίας (το περιμένω απο 29/8/2017) το δέμα έχει ανοιχτεί απο τελωνιακό αλλά δεν είχε κάποια χρέωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθενας νομιζω αυτο θα σκεφτοταν.δεν θα χρεωσουμε το ελληνικο δημοσιο μην φοβασαι.

 

Νομίζεις.

Ήδη, αρκετά μέλη σου είπαν ότι δεν συμφωνούν με αυτή τη σκέψη σου και θα μπορούσα να προσθέσω ένα σωρό λέξεις που τη χαρακτηρίζουν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ειμαστε οι μονοι που το σκεφτηκαμε αυτο εσεις σαν εντιμοι πολιτες δεν θα σας περναγε με τιποτα απο το μυαλο. 

Προσοχή στο κενό ανάμεσα στο όλοι το σκέφτονται και όλοι το κάνουν............

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...