Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ζητα αναδασμολογηση 

 

μην τους το χαρισεις !!

 

Επικοινώνησα με Gearbest και λένε πως δεν φέρουν ευθύνη (το γνώριζα, αλλά είπα ας ρωτήσω) και μου δίνουν 15$ credit σαν κίνηση καλής θελήσεως το είπαν. Οπότε έχουμε 2 επιλογές:

 

1 -  Ζητάω αναδασμολόγηση και γίνεται αφού υπάρχουν όλα τα αποδεικτικά. Κόστος 10€(αναδασμολόγηση) +15€(τέλη)+9,36€(ΦΠΑ)= 34,36€ και αναμονή 2-3 μήνες από ότι λέτε.

2 - Το πληρώνω, και παίρνω τα 15$ απο gearbest. Κόστος 59€-13€=46€ και το παίρνω σε 1 μέρα και δίνω ~10€ παραπάνω.

 

Οι αλήτες ξέρουν προφανώς τι κάνουν, σου λένε σιγά μην ασχοληθεί και περιμένει τόσο καιρό. Σε κάθε περίπτωση θα γίνει καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή και ΕΕΤΤ, γιατί αυτό που κάνουν είναι ξεκάθαρα παράνομο. Δεν γίνεται να βάζουν ότι αξία τους σηκωθεί!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κανάλια θα ασχοληθούν όποτε το θέλουν αυτά ή αν δεν έχουν τίποτα άλλο να δείξουν. Το ξέρω από άλλα θέματα που τους έχω στείλει και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Για σοβαρότατα θέματα υγείας, άστεγων, ανεργίας κτλ

Αυτό που λέγανε παλιά θα σε βάλω στις εφημερίδες και στα κανάλια δεν ισχύει.

Ακόμα και τα mailbox τους είναι γεμάτα και μπλοκαρισμένα.

Για αρχή ίσως τα blogs όπως tromaktiko ζούγκλα κτλ αλλά δεν τραβάνε όπως παλιά.

Δεν μπορώ να ασχοληθώ και πολύ αυτές τις μέρες επειδή δίνω κάτι εξετάσεις πιστοποίησης .

Ακόμα και στο μακελειό αν έχει όρεξη ας στείλει. Ομάδες Facebook κτλ.

Όχι σχόλια για το τελευταίο. Το θέμα πρέπει να πάρει διαστάσεις. Αυτό ενδιαφέρει τον κόσμο μήπως και ασχοληθούν αυτοί που είναι αρμόδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κανάλια θα ασχοληθούν όποτε το θέλουν αυτά ή αν δεν έχουν τίποτα άλλο να δείξουν. Το ξέρω από άλλα θέματα που τους έχω στείλει και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Για σοβαρότατα θέματα υγείας, άστεγων, ανεργίας κτλ

Αυτό που λέγανε παλιά θα σε βάλω στις εφημερίδες και στα κανάλια δεν ισχύει.

Ακόμα και τα mailbox τους είναι γεμάτα και μπλοκαρισμένα.

Για αρχή ίσως τα blogs όπως tromaktiko ζούγκλα κτλ αλλά δεν τραβάνε όπως παλιά.

Δεν μπορώ να ασχοληθώ και πολύ αυτές τις μέρες επειδή δίνω κάτι εξετάσεις πιστοποίησης .

Ακόμα και στο μακελειό αν έχει όρεξη ας στείλει. Ομάδες Facebook κτλ.

Όχι σχόλια για το τελευταίο. Το θέμα πρέπει να πάρει διαστάσεις. Αυτό ενδιαφέρει τον κόσμο μήπως και ασχοληθούν αυτοί που είναι αρμόδιοι.

 

σε ποιους ειχες στειλει και δεν ασχοληθηκαν καν?

 

αν δεν θελεις δημοσια να μ πεις στειλε μου pm

Επικοινώνησα με Gearbest και λένε πως δεν φέρουν ευθύνη (το γνώριζα, αλλά είπα ας ρωτήσω) και μου δίνουν 15$ credit σαν κίνηση καλής θελήσεως το είπαν. Οπότε έχουμε 2 επιλογές:

 

1 -  Ζητάω αναδασμολόγηση και γίνεται αφού υπάρχουν όλα τα αποδεικτικά. Κόστος 10€(αναδασμολόγηση) +15€(τέλη)+9,36€(ΦΠΑ)= 34,36€ και αναμονή 2-3 μήνες από ότι λέτε.

2 - Το πληρώνω, και παίρνω τα 15$ απο gearbest. Κόστος 59€-13€=46€ και το παίρνω σε 1 μέρα και δίνω ~10€ παραπάνω.

 

Οι αλήτες ξέρουν προφανώς τι κάνουν, σου λένε σιγά μην ασχοληθεί και περιμένει τόσο καιρό. Σε κάθε περίπτωση θα γίνει καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή και ΕΕΤΤ, γιατί αυτό που κάνουν είναι ξεκάθαρα παράνομο. Δεν γίνεται να βάζουν ότι αξία τους σηκωθεί!!!

 

η αναδασμολογηση εχει χρεωση? γιατι νομιζα ηταν δωρεαν.

 

 

το ότι gearbest σ εδωσε 15$ ετσι οντως είναι κινηση δικη τους καλης θέλησης.

τελωνεια κτλπ είναι δικια μας ευθυνη. παλι καλα π σου εδωσαν ένα μικροποσο σαν δωρακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δίκιο έχεις, και τώρα που το βλέπω για αξία κάτω από 45€ αν δεν προορίζονται για εμπόριο είναι ελεύθερα. Οπότε πάω για αναδασμολόγηση δε τους τα χαρίζω, και πρέπει να βγει ελεύθερο. Έχει αξία κάτω από 39€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δίκιο έχεις, και τώρα που το βλέπω για αξία κάτω από 45€ αν δεν προορίζονται για εμπόριο είναι ελεύθερα. 

 

Δεν είναι έτσι.

Δεν είναι ελεύθερα όσα δέματα δεν προορίζονται για εμπόριο, αλλά για αντικείμενα, για τα οποία δεν έχεις πληρώσει, η ατέλεια είναι 45€ και πρέπει να συντρέχουν 3 προϋποθέσεις γι' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δίκιο έχεις, και τώρα που το βλέπω για αξία κάτω από 45€ αν δεν προορίζονται για εμπόριο είναι ελεύθερα. Οπότε πάω για αναδασμολόγηση δε τους τα χαρίζω, και πρέπει να βγει ελεύθερο. Έχει αξία κάτω από 39€.

Είναι για αποστολή από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς πληρωμή, εσένα είναι από μαγαζί με απόδειξη πληρωμής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποιους ειχες στειλει και δεν ασχοληθηκαν καν?

 

αν δεν θελεις δημοσια να μ πεις στειλε μου pm

 

 

 

Για άλλα θέματα skai, ant1. star alpha και αλλού.

Όχι στην Ανίτα Πάνια δεν πήγα.

Για απεργιακές κινητοποίησης που είχαμε κάνει ως συμβασιούχοι. Ενώ είχαν πει ότι θα εμφανιστούν μετά έκαναν τους Κινέζους.

Σε θέματα που αφορούν άνθρωπο άπορο άρρωστο που ζούσε σε εγκαταλειμμένο αυτοκίνητο επικίνδυνο για τον εαυτό του και τους περίοικους. Θέματα αντιμετώπισης ΙΚΑ, δημόσιες υπηρεσίες κτλ

Σε μεμονωμένους δημοσιογράφους πχ Αυτιάς,  Παπαδάκης,  Ευαγγελάτος, Παυλόπουλος,Τράγκας παλαιότερα και δεν συμμαζεύεται.

Μία φορά με πήρε ο Αυτιάς λέγοντας επεμβαίνω και μετά εξαφανίστηκε.

Όχι ότι δεν βγαίνουν κάποια θέματα αλλά δεν είναι εύκολο. Όποιος θέλει στέλνει φωτογραφίες και λίγα λόγια δεν χρειάζονται πολλές αναλύσεις.

Τώρα όμως βγαίνουμε εκτός θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι δεν το περνεις απο Ελλαδα

Υπάρχει ειδικό κουπόνι που μειώνει την τιμή, γι αυτό. Αλλά μετά σκέφτηκα το τελωνείο. Γι αυτό και ρώτησα εδώ. Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να ξέρω περίπου από πριν πόσο θα με χρεώσουν έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία αυτού του tablet από Gearbest 26 Οκτωβρίου με shipping method: US&EU Registered.

 

Παραλαβή σήμερα σε άριστη κατάσταση χωρίς τελωνείο. Η αποστολή έγινε με DPD Local.

 

Όλα άριστα σε αυτή την παραγγελία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα ότι στην περίπτωσή σου δεν παρέλαβες τίποτε και ζήτησεςrefund ... είναι έτσι?

 

Όχι οι ίδιοι μου το είπαν αφού τους έστειλα μαιλ ότι δεν έχω παραλάβει ακόμη. Θα περιμένω μέχρι να συμπληρωθούν 2 μήνες και μετά θα τους στείλω για refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...