Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, Cigareocec είπε

to vrika sto ali,alla hthele 15 meres mexri na mou to steilei kai 5 apo germany me 165E alla eipa afou tha glytosw apo gearbest...opote etoimazw ta 45E?

Μη γραφεις greeklish γιατί τα μηνυματα θα σβήνονται.

Για 173 ευρω αγορα, το τελωνειο ειναι καπου 57 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 18/1/2018 στις 11:20 ΠΜ, JohnHacked είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Είχα κάνει παραγγελία από Site και είχα πληρώσει μέσω Western union. Είχα επιλέξει μέθοδο αποστολής EMS. Δυστυχώς δεν πείστηκαν οι αγαπημένοι μας τελώνες και μέσω του Site της ΕΛΤΑ Courier ζητάνε απόδειξη αγοράς . Εγω έχω το αντίγραφο της Western union φυσικά. Που το στέλνω; στην ΕΛΤΑ Courier ή στο τελωνείο του αεροδρομίου; Για το κόστος θα μιλήσω με το ΕΛΤΑ Courier;

Να συμπληρώσω πως μετά απο αρκετές ανταλλαγές Email με τους τελωνειακούς το δέμα μου εκτελωνίστηκε. Δεν δεχόντουσαν το αντίγραφο που έχω απο την πληρωμή μου και ήθελαν απο Paypal ή τραπεζική συναλλαγή. Ευτυχώς το δέχτηκαν και θα πληρώσω 24 % επι της αξίας και 20 ευρώ εκτελωνισμό. Πάρα πολύ λογικό ποσό φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα κινητό le max 2 από banggood με priority χωρίς επιπλέον χρεώσεις. 

Το δέμα τούμπανο και δεν έγραφε πουθενα κινεζικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, GeorgeSmirlis said:

Παρέλαβα σήμερα κινητό le max 2 από banggood με priority χωρίς επιπλέον χρεώσεις. 

Το δέμα τούμπανο και δεν έγραφε πουθενα κινεζικα.

μηπως μπορεις να ανεβασεις ολο την πορεια απο το 17track ?Γιατι εκανα μια παραγγελια στις 13 με priority air mail και σημερα ειδα αυτο 

Χώρα Προορισμού : Ελλάδα - Χρόνος Cache : 2018-01-19 13:37:02(GMT+2)
2018-01-19 01:13

NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

Χώρα Προέλευσης : Ολλανδία - Χρόνος Cache : 2018-01-19 13:37:00(GMT+2)
2018-01-19 01:13

The item is at the PostNL sorting center

2018-01-19 01:13

The item is processed at the PostNL sorting center

2018-01-17 06:45

The item is pre-advised

Με ανησυχει αυτο καθως σε αλλες παραγγελιες εμενα στο PostNl center για καμια μερα φοβαμαι μηπως δεν πεταξαν τις κινεζιες απο το δεμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, aks είπε

μηπως μπορεις να ανεβασεις ολο την πορεια απο το 17track ?Γιατι εκανα μια παραγγελια στις 13 με priority air mail και σημερα ειδα αυτο 

Χώρα Προορισμού : Ελλάδα - Χρόνος Cache : 2018-01-19 13:37:02(GMT+2)
2018-01-19 01:13

NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

Χώρα Προέλευσης : Ολλανδία - Χρόνος Cache : 2018-01-19 13:37:00(GMT+2)
2018-01-19 01:13

The item is at the PostNL sorting center

2018-01-19 01:13

The item is processed at the PostNL sorting center

2018-01-17 06:45

The item is pre-advised

Με ανησυχει αυτο καθως σε αλλες παραγγελιες εμενα στο PostNl center για καμια μερα φοβαμαι μηπως δεν πεταξαν τις κινεζιες απο το δεμα

Και εμένα ετσι ήταν μέχρι να φύγει από Ολλανδία έκανε λίγο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isay είπε

Μη γραφεις greeklish γιατί τα μηνυματα θα σβήνονται.

Για 173 ευρω αγορα, το τελωνειο ειναι καπου 57 ευρω

πληρωσα τελικα 123

σαν συνολο 57 ευρω;

συγγνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, GeorgeSmirlis said:

Και εμένα ετσι ήταν μέχρι να φύγει από Ολλανδία έκανε λίγο καιρό.

οχι εννοω οτι δεν εκατσε καθολου στο postnl μηπως μπορεις να ανεβασεις την πορεια της παραγγελιας σου?Επισης ποτε την εκανες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Cigareocec είπε

πληρωσα τελικα 123

σαν συνολο 57 ευρω;

συγγνώμη

Στη φωτογραφία που ανεβασες γράφει 173, οποτε 57 ευρω

Πριν και τώρα εγραψες 123, οποτε 45 ευρω.

Τέσπα, αυτό που εγινε χρέωση στην καρτα/paypal σου, απο εκει θα βγει το τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτ'αται απο το τι ήρθε, με ποια μεταφορική, αν ειναι ΑΠΟ εντος ή εκτος ΕΕ, αν ειναι δεμα ή πακέτο, αν ειναι περιοδος με μεγαλο φορτο, κλπ

Δεν υπάρχει καθορισμενο οριο. Μπορει να κανει 2-3 ημερες, μπορει να κάνει και πάνω απο μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, isay είπε

Εξαρτ'αται απο το τι ήρθε, με ποια μεταφορική, αν ειναι ΑΠΟ εντος ή εκτος ΕΕ, αν ειναι δεμα ή πακέτο, αν ειναι περιοδος με μεγαλο φορτο, κλπ

Δεν υπάρχει καθορισμενο οριο. Μπορει να κανει 2-3 ημερες, μπορει να κάνει και πάνω απο μήνα.

Εφτασε 11 του μηνα απο ιαπωνια και ειναι δεμα απο japan post το περιμενω με ελτα...εχει κολλησει στο εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο κατ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο ακομα feedback απο αποστολές-παραλαβές

Πακετάκι Bangood με priority line (postNL) . Κινητό. Τιμή αρκετα πάνω απο τελωνειακή ατέλεια. Εφυγε 29/12 απο Κίνα. Εφτασε σήμερα 19/12 (δηλαδη 20 ημέρες) χωρίς παρατράγουδα. Κλασσικά άψογη συσκευασία απο banggood με θήκη αεροσωλήνων. 

Πακετάκι Gearbest με belgium post. Κινητό (εκεινο που ρίσκαρε με την αγορα κολλητός). Τιμή αρκετά πάνω απο την ατέλεια. Εφυγε 27/12 απο Κίνα. Εφστασε σήμερα 19/12 (δηλαδη 22 ημέρες) χωρις παρατράγουδα απο τελωνειο, αυτοκόλλητα, κλπ. Το μονο παραλίγο προβλημα ήταν η συσκευασία (του ειπα να μου το φερει πριν το ξεσφραγίσει). Μια απλή ζελατίνα-φακελος φυρω απο το κουτί του κινητου. Τίποτα αλλο. Καμία σχέση με τη συσκευασία του banggood.  Η συσκευασία ειχε ψιλοεκδορες στις γωνίες και σε κάποια ενδιάμεσα σημεία και ετοιμαζόμουν ψυχολογικά για χτυπήματα ή σπασίματα. Unboxing video αποσφράγισης και power on και ευτυχώς ολα καλα. 

Φάκελος με εξαρτηματάκι απο freebie zapals. Αποστολή με hk post. Πάρα πολυ παρακάτω απο τελωνειακή ατέλεια. Εφυγε 24 Δεκμβρίου, εφτασε σήμερα 19/12 (δηλαδη 25 ημέρες) χωρις αυτοκόλλητα και παρατράγουδα

19 λεπτά πριν, margie1990 είπε

Εφτασε 11 του μηνα απο ιαπωνια και ειναι δεμα απο japan post το περιμενω με ελτα...εχει κολλησει στο εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο κατ

Αφου ειναι μετα την εκφόρτωση δύσκολα θα πάρει πάνω απο 10 ημέρες. Να παρακολουθεις το site μηπως βγαλει ειδοποιηση για αποστολή τιμολογίιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως επιλέγω priority post απο το banggood για αποφυγή του τελωνείου? θέλω να αγοράσω ενα κινητό και μου έχει μόνο τις επιλογές

air parcel register    και  ems express mail service...ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JIM_BLUE_POWER είπε

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως επιλέγω priority post απο το banggood για αποφυγή του τελωνείου? θέλω να αγοράσω ενα κινητό και μου έχει μόνο τις επιλογές

air parcel register    και  ems express mail service...ευχαριστώ

Πριν 5 ώρες σου απαντησα στο αλλο θεμα που ρώτησες. Ισχυει η ιδια απαντηση. Αν εχεις αλλες αποριες, συνεχισε σε αυτο το νημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...