Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα, περιμένω κινητό xiaomi redmi note 4x από ebay κίνας (πλήρωσα 123 ευρώ) και σήμερα το πρωί μπήκε τελωνείο. Υπάρχει έστω 10% πιθανότητα να περάσει χωρίς να πληρώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, gsiros είπε

Παιδιά καλησπέρα, περιμένω κινητό xiaomi redmi note 4x από ebay κίνας (πλήρωσα 123 ευρώ) και σήμερα το πρωί μπήκε τελωνείο. Υπάρχει έστω 10% πιθανότητα να περάσει χωρίς να πληρώσω;

μαλλον 0.000001%,με china post?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, alexserres2014 είπε

μαλλον 0.000001%,με china post?

ακριβως...πολυ δυσκολο να την γλυτωσει...το καλυτερο ειναι οτι φερνετε να εχετε μεσα τιμολογιο και αν οχι την πραγματικη τιμη ας ειναι λιγο χαμηλοτερα,,ξερω δεν αρεσει σε αρκετους ουτε εμενα μαρεσει αλλα δεν γινεται διαφορετικα..εγω προσωπικα δεν εχω καμια ορεξη να μπαιων στην διαδικασια να τους στελνω email η να τους περνω τηλεφωνο για να κανουμε κουβεντα και να τους στελνω τιμολογια η οτι ζητανε,οποτε ας εχει μεσα τιμολογιο και αν το ανοιξουν ας παρουν αυτα που πρεπει και ας κανετε και εσεις τα προιοντα σας.

Επεξ/σία από filos00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2018 στις 5:35 ΜΜ, ebola75 είπε

από amazon.co.uk  αλλά γενικά από U.K  δεν έχει θέμα τελωνείου

 

Στις 1/2/2018 στις 5:31 ΜΜ, gusdevelopers είπε

Ναι ειναι ασφαλής προς το παρον

Δεν συμφέρει από amazon.co.uk Μαζί με τα μεταφορικά βγαίνει 70+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, filos00 είπε

ακριβως...πολυ δυσκολο να την γλυτωσει...το καλυτερο ειναι οτι φερνετε να εχετε μεσα τιμολογιο και αν οχι την πραγματικη τιμη ας ειναι λιγο χαμηλοτερα,,ξερω δεν αρεσει σε αρκετους ουτε εμενα μαρεσει αλλα δεν γινεται διαφορετικα..εγω προσωπικα δεν εχω καμια ορεξη να μπαιων στην διαδικασια να τους στελνω email η να τους περνω τηλεφωνο για να κανουμε κουβεντα και να τους στελνω τιμολογια η οτι ζητανε,οποτε ας εχει μεσα τιμολογιο και αν το ανοιξουν ας παρουν αυτα που πρεπει και ας κανετε και εσεις τα προιοντα σας.

Επαναλαμβάνεις στα posts σου να υπάρχει στα δέματα τιμολόγιο ώστε να το ανοίξει ο τελωνειακός και να χρεώσει με βάση την αξία που γράφει ο πωλητής.

Αυτό, όμως, γίνεται σε σπάνιες περιπτώσεις, αφού ο πωλητής δηλώνει στο αυτοκόλλητο την αξία και, αν αυτή είναι χαμηλή, ο τελωνειακός είτε ορίζει αυτή που θεωρεί σωστή είτε ανοίγει το δέμα.

Αλλά, εκτός από αυτό, το δέμα του gsiros ταξίδεψε με το κινέζικο ταχυδρομείο και ήταν σίγουρο από την αρχή ότι θα σταματήσει στο τελωνείο. Η δική σου περίπτωση ήταν τελείως διαφορετική και δεν πρέπει να τη συγκρίνεις με άλλες. Και, φυσικά, ο τελωνειακός δεν άνοιξε το δέμα αλλά σου ζήτησε απόδειξη, όπως γίνεται σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, makfil είπε

Εάν το σύνολο της αξίας και των μεταφορικών είναι πάνω από 22€, έχει πιθανότητα να χρεωθείς έξοδα.

Ναι έχεις δίκαιο δεν της διάβασα ευχαριστώ για την βοήθεια πάντως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δυστυχώς το δέμα έρχεται με PostNL και ο πωλητής από το ebay που ρώτησα δεν έχει αναγράψει πουθενά πληροφορίες όσον αφορά την τιμή του περιεχομένου. Μάλλον θα έχουμε παρατράγουδα. Η παραγγελία έγινε στις 2/1/2018.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα κάτι από Ιαπωνία σήμερα που κάνει 123,38 EUR = 16.160 JPY μαζί με τα μεταφορικά και έρχεται με EMS, μπορεί να περάσει από τελώνιο ε? αλλά δεν θα έχει μεγάλο βάρος νομίζω.

Και πριν κάτι μέρες πείρα κάτι DVD με δωρεάν μεταφορικά και αξία 17.18 ευρώ από τη Μαλαισία , αυτό δεν θα πληρώσει κάτι παραπάνω πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giannisww είπε

Αγόρασα κάτι από Ιαπωνία σήμερα που κάνει 123,38 EUR = 16.160 JPY μαζί με τα μεταφορικά και έρχεται με EMS, μπορεί να περάσει από τελώνιο ε? αλλά δεν θα έχει μεγάλο βάρος νομίζω.

Και πριν κάτι μέρες πείρα κάτι DVD με δωρεάν μεταφορικά και αξία 17.18 ευρώ από τη Μαλαισία , αυτό δεν θα πληρώσει κάτι παραπάνω πιστεύω.

Μόνο η αναγραφόμενη αξία φτάνει για να σταματήσει στο τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, makfil είπε

Μόνο η αναγραφόμενη αξία φτάνει για να σταματήσει στο τελωνείο

Άρα έχω μια πιθανότητα να πληρώσω ΦΠΑ για αυτό από την Ιαπωνία με την EMS,πρέπει να πας στο τελωνείο αν γίνει αυτό? (δεν έχω ξαναπάει σε τελωνείο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, giannisww είπε

Άρα έχω μια πιθανότητα να πληρώσω ΦΠΑ για αυτό από την Ιαπωνία με την EMS,πρέπει να πας στο τελωνείο αν γίνει αυτό? (δεν έχω ξαναπάει σε τελωνείο).

οχι,πληρωνεις κατα την παραλαβη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, giannisww είπε

Άρα έχω μια πιθανότητα να πληρώσω ΦΠΑ για αυτό από την Ιαπωνία με την EMS,πρέπει να πας στο τελωνείο αν γίνει αυτό? (δεν έχω ξαναπάει σε τελωνείο).

Όχι μία, αλλά πολλές ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, makfil είπε

Όχι μία, αλλά πολλές ...

α πόσο πάει ο ΦΠΑ συνήθως?

 

23 λεπτά πριν, alexserres2014 είπε

οχι,πληρωνεις κατα την παραλαβη

Ευχαριστώ~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, makfil είπε

Φαίνεται ότι δεν διάβασες τις 2 τελευταίες σελίδες πριν γράψεις το ερώτημα

Θα ειναι σα το αυτοκολλητο του φιλου εννοεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giannisww είπε

α πόσο πάει ο ΦΠΑ συνήθως?

Ευχαριστώ~

ο φπα ειναι σταθερος 24%.τα τελη εκτελωνισμου ειναι 15€ αρα υπολογισε 15€+24%

Επεξ/σία από alexserres2014
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...