Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπρεπε να τους σπαμαρω στο γκιρμπεστ 3-4 φορές το ίδιο ακριβώς μήνυμα που ρωτούσα το ίδιο ακριβώς. Αν έχει διαφορά το PDM με το DDP. Και εν τέλη μου είπαν ότι το έχουν στείλει με NL priority line οπότε υποθέτω όλα κομπλέ, αυτό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ειχα παρει ενα βινυλιο απο αμερικη. σφραγισμενο. 28 δολλαρια συνολο. πανω απο 22 ευρω δηλαδη που ειναι η ατελεια. ηρθε και δεν πληρωσα τιποτα. ολα μπομπα. βεβαια εκανε να ερθει πανω απο 2 μηνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, burnin είπε

ειχα παρει ενα βινυλιο απο αμερικη. σφραγισμενο. 28 δολλαρια συνολο. πανω απο 22 ευρω δηλαδη που ειναι η ατελεια. ηρθε και δεν πληρωσα τιποτα. ολα μπομπα. βεβαια εκανε να ερθει πανω απο 2 μηνες...

Εγω παλι το ιδιο και πληρωσα 27 ευρώ. Αμερικη με ascendia - swiss post το εστειλαν.

Αρα καθολου μπομπα.

Ειναι θεμα τυχης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, kotsidakias είπε

Παρε τα κεντρικα στα ΕΛΤΑ και πες τους οτι εχω αυτο το tracking. Μου εχει τυχει να μην το αναγνωριζει Ελλαδα ουτε τα ΕΛΤΑ στο site τους και επρεπε να μπουνε στο συστημα να δουνε ποιο ειναι το ελληνικο tracking και με αυτο θα το αναζητησεις. (υπάλληλος απο τα ελτα μου το χε πει) και δοκιμασε και μερικες γνωστες σελιδες εντοπισμου οπως https://www.17track.net/en μηπως μαθεις κατι. Εαν εχει ερθει Ελλαδα και το περιμενεις μονο τηλεφωνικος θα βρεις ακρη και παντοτε εφοσον το tracking ειναι πραγματικο.

Συγνωμη αμα επαναλαμβάνω κατι που ηδη ειπατε αλλα ειναι αδυνατον να παρακολουθησω ολη την κουβεντα, απλα ειδα την ερωτηση σου. Καλο ξημερωμα σε ολους!

Πήρα τα ΕΛΤΑ, τους έδωσα το tracking και δεν το βρίσκουν.
Μου είπαν ότι δεν έχει σκαναριστεί απ΄τη στιγμή που έφυγε απ΄τη USPS στις 16/1.
Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι δεν γίνεται να παρακολουθήσουμε την πορεία του, ούτε να ξέρουμε που βρίσκεται.
Ούτε είναι σίγουρο πως κόλλησε στο τελωνείο. Μπορεί να είναι ακόμα Αμερική.
Μου είπε απλά να περιμένω(άγνωστο πόσο) και να έχω το νου μου για ειδοποιητήριο απ΄τα ΕΛΤΑ.
Εννοείται έστειλα mail στον πωλητή στο ebay και περιμένω απάντηση.

Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες :)

Επεξ/σία από Laz33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δέματα που διακινούνται με το αμερικάνικο ταχυδρομείο, μπορούμε να τα παρακολουθήσουμε με τον κωδικό τους μέχρι την αναχώρηση από την Αμερική.

Όταν φτάσει στην Ελλάδα και σκαναριστεί από τα ΕΛΤΑ, θα το δούμε στην ιστοσελίδα τους.

Επομένως, κάνε υπομονή και αφαίρεσε λίγο από το άγχος σου γιατί επηρεάζεις και όσους διαβάζουν τα posts σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και απο εμενα παιδια...εγω παρελαβα σημερα ενα δεμα με 2 τηλεφωνα απο βελγιο..πληρωσα κανονικα τους φορους ομως το δεμα δεν εγραφε πουθενα οτι ξεκινησε απο κινα ουτε το tracking number και δεν ειχε και αυτοκολλητα που να λεει οτι δε ειναι ευρωπαικο η κατι τετοιο...πραγματικα απορω με ποιο κριτηριο εκριναν οτι το δεμα ερχετε απο τριτη χωρα...μαλιστα η αποστολη ηταν σε στυλ flytexpress κανονικα...

Επεξ/σία από filos00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, filos00 είπε

Καλησπερα και απο εμενα παιδια...εγω παρελαβα σημερα ενα δεμα με 2 τηλεφωνα απο βελγιο..πληρωσα κανονικα τους φορους ομως το δεμα δεν εγραφε πουθενα οτι ξεκινησε απο κινα ουτε το tracking number και δεν ειχε και αυτοκολλητα που να λεει οτι δε ειναι ευρωπαικο η κατι τετοιο...πραγματικα απορω με ποιο κριτηριο εκριναν οτι το δεμα ερχετε απο τριτη χωρα...μαλιστα η αποστολη ηταν σε στυλ flytexpress κανονικα...

Ανέβασε αν μπορείς φώτο από το δέμα. Ως αποστολέα τι έχει δηλωμένο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, teotsi21 είπε

Ανέβασε αν μπορείς φώτο από το δέμα. Ως αποστολέα τι έχει δηλωμένο? 

αργοτερα αν μπορεσω θα το ανεβασω.τιποτα δεν ειχε απλα εγραφε YLBDT BELGLUM ουτε τιμη ουτε προιον σε στυλ flytepxress ουτε καν αυτοκολλητα δεν ειχε και ομως το κρατησαν τελωνειο δεν μπορω να καταλαβω με ποιο στοιχειο... ...ρωτησα στα ελτα λεω παιδια οκ?ηρθε απο κινα αλλα που το ειδαν?που?δεν ηξεραν να μου απαντησουν...θα ξαναπαραγγειλω αλλα θα βαλω αλον παραληπτη για να δω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω τωρα να παραγγειλω ενα κινητο xiaomi απο γκιαρμπεστ και στην επιλογη priority line μου βγαζει 2 επιλογες. EU EXPRESS 24.22Euros και netherlands registered  (PDM)''free''. Επιλεγουμε την free για αποφυγη τελωνειου, ή την EU EXPRESS ?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, darkrider93 είπε

Έπρεπε να τους σπαμαρω στο γκιρμπεστ 3-4 φορές το ίδιο ακριβώς μήνυμα που ρωτούσα το ίδιο ακριβώς. Αν έχει διαφορά το PDM με το DDP. Και εν τέλη μου είπαν ότι το έχουν στείλει με NL priority line οπότε υποθέτω όλα κομπλέ, αυτό είναι.

φιλε εκανα το ιδιο με εσενα  και χωρις προειδοποίηση μου εκαναν  refund χωρις να τους το ζητησω  ειναι εντελως γιδια μα εντελως μιλαμε

καλυτερα να πληρωσω κατι παραπανω  παρα να εχεις νταλαβερια  μαζι τους  ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ GB 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, filos00 είπε

αργοτερα αν μπορεσω θα το ανεβασω.τιποτα δεν ειχε απλα εγραφε YLBDT BELGLUM ουτε τιμη ουτε προιον σε στυλ flytepxress ουτε καν αυτοκολλητα δεν ειχε και ομως το κρατησαν τελωνειο δεν μπορω να καταλαβω με ποιο στοιχειο... ...ρωτησα στα ελτα λεω παιδια οκ?ηρθε απο κινα αλλα που το ειδαν?που?δεν ηξεραν να μου απαντησουν...θα ξαναπαραγγειλω αλλα θα βαλω αλον παραληπτη για να δω...

Προφανως το εσωτερικό σύστημα των ΕΛΤΑ δίνει περισσότερες πληροφορίες για ένα δέμα από αυτές που μπορούμε να δουμε εμείς στα Tracking sites. Αυτο ερμηνευει πως το ήξεραν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spartak1 είπε

Προφανως το εσωτερικό σύστημα των ΕΛΤΑ δίνει περισσότερες πληροφορίες για ένα δέμα από αυτές που μπορούμε να δουμε εμείς στα Tracking sites. Αυτο ερμηνευει πως το ήξεραν

αυτο spartak εχει λογικη...θα μπορουσε να γινει...παντως στα ελτα που πηρα στα κεντρικα και ρωτησα δεν βλεπανε κατι για τριτη χωρα...με flytexpress δεν βλεπουν αραγε??ισως τι να πω δεν ξερω..παντως δεν το περιμενα οτι θα περασει τελωνειο λογο οτι δεν εγραφε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mples είπε

φιλε εκανα το ιδιο με εσενα  και χωρις προειδοποίηση μου εκαναν  refund χωρις να τους το ζητησω  ειναι εντελως γιδια μα εντελως μιλαμε

καλυτερα να πληρωσω κατι παραπανω  παρα να εχεις νταλαβερια  μαζι τους  ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ GB 

Lol όντως; Εμένα είχαν γίνει ήδη shipped οπότε δεν πείραξαν κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2018 στις 10:29 ΠΜ, divo είπε

Το βλέπω πολύ γρήγορα να Μπήκε και να βγήκε και Το πιθανότερο είναι να μην έχει τελωνείο Σε περίπτωση όμως που έχει θα είναι κάνα 3 ευρώ

Τελικα δεν πηγε τελωνειο..ουτε 3ε πληρωσα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...