Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλου του εχει κολλησει να παρει κατι απο το Gearbest ειναι αυτο [  Video Games Arcade Console  ] στην συνεχεια για την αγορα εχει την παρακατω επιλογη  που και επελεξε
Συνεχιζονταςγια να δει τι και πως ( δεν ολοκληρωσε στο paypal και αφησε εκρεμη την συναλλαγη ) το ονομασε την μεθοδο αποστολης "Shipping method: DPDUK1"
Απο οτι διαβασα εγω παει αγγλια και εχετε εδω μεσω acs αλλα ειπα να ρωτησω μπας και ξερει καποιος κατι αλλο

Αυτο εχω βρει εγω : H Επιλογή PriorityLine:EuExpress μεταφέρεται στην Αγγλία και εκτελωνίζεται από την DPDUK, η οποία στην πορεία το παραδίδει το δέμα στην ACS.


H4Telg9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, villasg είπε

Φιλου του εχει κολλησει να παρει κατι απο το Gearbest ειναι αυτο [  Video Games Arcade Console  ] στην συνεχεια για την αγορα εχει την παρακατω επιλογη  που και επελεξε
Συνεχιζονταςγια να δει τι και πως ( δεν ολοκληρωσε στο paypal και αφησε εκρεμη την συναλλαγη ) το ονομασε την μεθοδο αποστολης "Shipping method: DPDUK1"
Απο οτι διαβασα εγω παει αγγλια και εχετε εδω μεσω acs αλλα ειπα να ρωτησω μπας και ξερει καποιος κατι αλλο

Αυτο εχω βρει εγω : H Επιλογή PriorityLine:EuExpress μεταφέρεται στην Αγγλία και εκτελωνίζεται από την DPDUK, η οποία στην πορεία το παραδίδει το δέμα στην ACS.


H4Telg9.png

Ναι μέσω DPD έρχεται, εκτελωνίζεται Αγγλία, και Ελλάδα το πακέτο το αναλαμβάνει η ACS. Σίγουρα Tax Free, δεν έχει θέμα με τελωνείο, ΠΟΛΛΕΣ πιθανότητες για καθυστέρηση στον εκτελωνισμό στην Αγγλία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.

Γνωριζει καποιος να μου πει δεμα που στελνεται απο China via Belgium Post , ειναι σα να σταλθηκε απο Βελγιο ?

Οποτε συνεπαγεται οχι προβλημα με τελωνειο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έκανα μια παραγγελία από Κίνα είναι κάτω από 23€ αλλά μου το έστειλαν με ems china μήπως γνωρίζετε αν θα πληρώσω κάτι επιπλέον ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kpins είπε

Καλησπερα παιδια.

Γνωριζει καποιος να μου πει δεμα που στελνεται απο China via Belgium Post , ειναι σα να σταλθηκε απο Βελγιο ?

Οποτε συνεπαγεται οχι προβλημα με τελωνειο ?

Φαίνεται ότι δεν διάβασες τις 2 τελευταίες σελίδες πριν γράψεις το ερώτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει δεν παλεύονται όμως οι τύποι από GB. Τους ρωτάω απλούστατα αν οι αποθήκες G-W- βρίσκονται στην Ευρώπη και μου απαντάνε ότι έχουν εντοπίσει το λογαριασμό μου, αλλά υπάρχουν αρκετές παραγγελίες και να τους πω σε ποια αναφέρομαι...:rolleyes:

Οι τύποι δικαιώνουν την εθνικότητά τους. Το παίζουν Κινέζοι κανονικά!

Θα επιμείνω όμως να δω που είναι διατεθειμένοι να το φτάσουν...B)

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chrismilo91 είπε

Καλησπέρα παιδιά έκανα μια παραγγελία από Κίνα είναι κάτω από 23€ αλλά μου το έστειλαν με ems china μήπως γνωρίζετε αν θα πληρώσω κάτι επιπλέον ;

Εάν το σύνολο της αξίας και των μεταφορικών είναι πάνω από 22€, έχει πιθανότητα να χρεωθείς έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα στο tracking με εμφανισε:μεταφορα σε αλλη συσκευασια,ξερει κανεις γιατι;(περιεχομενο οθονη για redmi pro)

4/2/2018, 11:09:56 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
4/2/2018, 11:09:56 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
4/2/2018, 08:00:52 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexserres2014 είπε

σημερα στο tracking με εμφανισε:μεταφορα σε αλλη συσκευασια,ξερει κανεις γιατι;(περιεχομενο οθονη για redmi pro)

4/2/2018, 11:09:56 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
4/2/2018, 11:09:56 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
4/2/2018, 08:00:52 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

με τι μεθοδο το πηρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα στην ομαδα και στο makfil...χτες εγραψα για ενα δεμα με βελγιο χωρις να γραφει κινα που μου το τσιμπησαν τελωνειο.συγκεκριμενα ηταν 2 δεματα και τα τσιμπησαν..ενας φιλος πολυ σωστα ειπε για το αυτοκολλητο που ειχε οτι υπαρχουν ορθογραφικα λαθη και αυτο ειναι κινεζιες..σωστο το σκεπτικο του.ο φιλος makfil ειπε οτι στην αναζητηση του tracking number δεν βρηκε τιποτα για τριτη χωρα αλα ισως αυτοι ξερουν κατι παραπανω...εχει λογικη και αυτο.στα δεματα που περασαν απο τελωνειο εκτος απτις κινεζιες ειχε γραψει και καποιους αριθμους με στυλο..επισης σκεφτηκα οταν πηρα το δεμα με ποια λογικη τα κρατησαν...τελικα ισως επαιξαν ρολο οι αριθμοι που ειχε γραψει η κινεζα και τα ορθογραφικα λαθη,αλα ισως και το αυτοκολλητο...περιμενω επισης 3 συσκευες απο επισκευη..εχω γραψει οτι ειναι απο επισκευη μεσα στο τιμολογιο και απεξω εχω βαλει μια τιμη μηπως το εκτελωνισουν με αυτην την τιμη...θα μου πειτε ειναι απο επισκευες οι συσκευες.ναι ειναι αλα δεν υπαρχουν τιμολογια ποσο της αγορασα στο παρελθον,και δεν πιστευω οτι θα της περασουν ετσι για κανενα λογο.λογικα θα θελουν τιμολογιο απτο παρελθον,εγω δεν εχω και λογικα θα αρχισω τα παρακαλια μαζι τους,η να μου τα αφησουν να περασουν η να πληρωσο ενα μικρο ποσο να τα αφησουν..επισης να πω οτι φασαριες και τσαμπουκαδες μαζι τους δεν περνανε...ειναι ο νομος αυτοι και αν μπεις σε αυτην την διαδικασια υπαρχει και ο φοβος να σε στοχοποιησουν...γινονται και αυτα?πιστευω οτι γινονται αν δουμε οτι καποιος στο παρελθον τους απειλουσε με μηνηματα οτι θα βαλει δικηγορο για ενα δεμα που ειχε αργησει...ε μετα του ηρθαν και αλα δεματα του τα κρατησαν τελωνειο και δεν του δεχοντουσαν τα πραγματικα τιμολογια που ειχε πληρωσει.εκει να δειτε κλαμα που μου τα ελεγε...εβγαλε ακρη στο τελος αφου τους πηρε και τους παρακαλαγε...εκεινη την εποχη ειχα και εγω νευρα μαζι τους ελεγα ελεγα ελεγα και τι καταφερα?να σπασω τα νευρα μου.πλεον αρχιζω και συμβιβαζομαι αφου ετσι ειναι ο νομος και τα πραγματα.ξεχασα..σημερα μπηκε ενα δεμα ακομα χωρις τελωνειο με τον ιδιο τροπο με βελγιο...φυσικα η κινεζα στο αυτοκολλητο δεν ειχε γραψει με στυλο..ισως επαιξε και αυτο ρολο,ισως ρολο επαιξε και η κυριακη και ισως επαιξε ρολο και ο τελωνειακος που ηταν εκει.πολλα μπορει.εγω θα ξαναπαρω με αυτο το τροπο και θα ζητησω αυτοκολλητο εγχρωμο χωρις ορθογραφικα λαθη.οταν παραλαβω πρωτα ο θεος θα ενημερωσο ξανα..

.

Επεξ/σία από filos00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες σου απάντησα ότι η πιθανότερη εξήγηση για το θέμα σου είναι ότι στο αυτοκόλλητο αναφέρεται σαν αποστολέας η βελγική εταιρεία μεταφορών και μια θυρίδα που δείχνουν ότι το δέμα δεν στάλθηκε από το Βέλγιο.

Μπορεί να περάσουν ένα σωρό άλλα δέματα μέσω του βελγικού ταχυδρομείου, χωρίς να σταματήσουν στο τελωνείο, αλλά μην προσπαθείς να βγάλεις κανόνα για όλα αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Εντάξει δεν παλεύονται όμως οι τύποι από GB. Τους ρωτάω απλούστατα αν οι αποθήκες G-W- βρίσκονται στην Ευρώπη και μου απαντάνε ότι έχουν εντοπίσει το λογαριασμό μου, αλλά υπάρχουν αρκετές παραγγελίες και να τους πω σε ποια αναφέρομαι...:rolleyes:

Οι τύποι δικαιώνουν την εθνικότητά τους. Το παίζουν Κινέζοι κανονικά!

Θα επιμείνω όμως να δω που είναι διατεθειμένοι να το φτάσουν...B)

XAXAXA όπως στα έλεγα στο αλλο topic.

Είναι guideline να απαντάνε χαζΑμάρες γιατί στατιστικά δεν γίνεται να απαντουν συνέχεια αερολογίες.

Επεμεινε για να δεις που θα το φτάσουν αλλά μην παραξενευτεις αν η επομενη απαντηση ειναι "Λυπάμαι που σας εκατσε τελωνειο, αν και ειναι δικό σας προβλημα, στειλτε μας τα χαρτιά να δουμε αν μπορουμε να κάνουμε κάτι"

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ξέρω το παραμύθι μωρέ.;) Γι' αυτό ρωτούσα εδώ κάποια πράγματα πρώτα, πριν απευθυνθώ σ' αυτούς. Αλλά θα το τραβήξω λίγο αυτή τη φορά.:lol:

Στάνταρ σε αυτό το κλίμα που λες θα είναι η επόμενη...

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...