Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Ebay μετά τον διαχωρισμό του απο το Paypal το 2015 σκέφτεται τώρα να αντικαταστήσει την πλατφόρμα πληρωμών του Paypal και να κάνει χρήση δικού της συστήματος πληρωμών σε συνεργασία με την Adyen.

Αν και η Adyen δεν είναι κάποιο γνωστό όνομα, είναι η εταιρία που διαχειρίζεται το σύστημα πληρωμών της Netflix και της Uber.
Αυτή η συμφωνία υπολογίζεται πως θα φέρει περίπου 2 δισεκατομμύρια δολάρια σε κέρδη για το Ebay γιατί δεν θα χρειάζεται να πληρώνουν στην Paypal για την χρήση της πλατφόρμας τους.
Το Ebay θα συνεχίσει φυσικά να χρεώνει τους χρήστες του για την χρήση της δικιάς του πλατφόρμας πληρωμών, αλλά σύμφωνα με ανακοίνωση τους θα μειωθεί η χρέωση σύντομα.

Το Ebay θα συνεχίσει να δίνει σαν τρόπο πληρωμής το Paypal μέχρι το 2023 χάρη συμφωνίας που υπάρχει μεταξύ των δυο εταιριών, συμφωνία που κάνεις δεν έχει δηλώσει πρόθεση ανανέωσης για μετά το 2023.
Θα είναι ενδιαφέρον να δούμε πως θα επηρεάσει αυτό τα κέρδη του Paypal καθώς υπολογίζεται πως ενα 30% των συναλλαγών προέρχονται από το Ebay.

Πηγή : Neowin

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, divo είπε

εχει αντιμετωπίσει κανεις προβλημα με paypal οταν μπαινει στο ebay? 

Εδω και λιγι καιρο δεν μπορω να κανω log in στην paypal μεσω ebay

πρίν μερικές μέρες το αντιμετώπισα,έγω αυτό που έκανα..μπήκα στο ebay.ca,βρήκα το προιόν που έψαχνα και πλήρωσα κανονικά.

τώρα το ebay.com σε εμένα δουλευει  οκ.ίσως κάποιο bug

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα από το support αυτό μου είχαν πει σα λύση. Να δοκιμάσω να μπω από κάποιο άλλο τοπικό ebay. Οπότε αυτό κάνετε όταν παρουσιάζεται το πρόβλημα.

2 ώρες πριν, Lnk Hlk είπε

Πολύ μπέρδεμα μ αυτές τις αποθήκες. Άντε κα καταλάβεις απο που είναι τι. Δεν γράφει πουθενά, τίποτα ξεκάθαρο.

Και με όλα αυτά που ακούγονται για το gear τελευταία, το φοβάμαι.

 

1 ώρα πριν, divo είπε

Ότι και αν κάνεις μιλάς μαζι τους στο chat και κρατάς τη συνομιλία, για παν ενδεχόμενο.

Το θέμα είναι να επιβεβαιώσουμε μια και καλή ότι οι αποθήκες με πρόθεμα G-W- είναι στην Ευρώπη. Μην καταφεύγουμε κάθε φορά στο support και τρώμε μέρες. Υπάρχουν και deals που θα χαθούν έτσι. Οπότε αν κάποιος μπορεί να το τεκμηριώσει αυτό που γράφτηκε, θα του είμαστε υπόχρεοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, divo είπε

Ότι και αν κάνεις μιλάς μαζι τους στο chat και κρατάς τη συνομιλία, για παν ενδεχόμενο.

και αν βγαλεις ακρη μαζι τους  εμενα να μου γραψεις  ειναι εντελως  γιδια στο GB !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

3 και 180 ευρώ αντίστοιχα. 

Δεν είχε αναφορά για Κίνα, πέρα απο μια αναφορά στο χρωμα του κινητού στα κινέζικα. Δεν λέει ωστόσο τι είναι. Ουτε τιμή έχει. Απο κατ κατευθείαν ΚΔ. 

 

17 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

2 παραλαβές σήμερα: 

1) Από aliexpress unregisted σε χρόνο ρεκόρ, 15 μέρες! Να σημειώσω ότι παραγγελίες που περίμενα από 11.11.17 μου ήρθαν την προηγούμενη βδομάδα.

2) Από bangood κινητό με το καινούργιο PDM, 12 μέρες.

Καμία επιβάρρυνση σε κανένα από τα δύο.

Αυτό απο το aliexpress δεν μιλάμε καν για τελωνειο λόγω του ποσου. Φαντάζομαι ήρθε επιστολικο οποτε ουτε καν 3ευρω. Αυτο όμως που ειναι σημαντικό ειναι ο χρόνος παραδοσης που ειναι καραεξαιρεσάρα. Αρα ali unregistered μικρό και με ασημαντη αξία δειχνει να κινειται γρήγορα.

Πάμε στο αλλο απο το banggood με τη νεα μεθοδο pdm. Εδω εχει ζουμι για μελέτη. Είχε αναφορά για κινεζια αλλά δεν εγραφε τιμή (αν και 180 ευρω αγορα). Δείχνει λοιπον οτι ειναι το ιδιο παλιο κλασσικό priority direct mail το οποιο δουλευει καλα και ο εκτελωνισμος γίνεται αλλου μαζικα (δεν μας ενδιαφερει που) και σε εμας φτάνει ταχυτητα (πάλι θα σε πω τυχερό για το 12 ημέρες) και χωρίς παραπάνω μπελάδες. Το "λιγο ενοχλητικό" με το banggood ειναι οτι εχει ανεβάσει αρκετά τις τιμές σε σχέση με τον ανταγωνισμο. Βεβαια συνεχιζω να το προτιμω γιατί ειναι αξιοπιστο, ερχονται πραγματα χωρις τελωνειο και αν κάτσει και καμια στραβή με το ειδος (πχ χαλασμενο) εχουν πολύ καλο after sales support. Δεν κανω καν στον κόπο να γραψω αντιστοιχία στο gearbest γιατί δε θα μπορώ να γραψω απο τα γέλια.

Πες μας κάτι ακομα. Το tracking τελειωσε σε NL;

ΥΓ: Μεγεια το κινητό. Πήρες κάτι γνωστο και δοκιμασμενο ή κατι νεοτερο οποτε να σε πρηξουμε για review;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mples είπε

και αν βγαλεις ακρη μαζι τους  εμενα να μου γραψεις  ειναι εντελως  γιδια στο GB !!

1000+ likes

δεν τους εχω καμια μα καμια εμπιστοσύνη. Εχουν χαλασει τοσο το ονομα τους απο τον περασμενο Σεπτ-Οκτ και ενω έκαναν γερές κινησεις marketing μπας και το σώσουν, κάνουν πατάτες πάνω στις πατάτες. Αμα κάνουν το σφάλμα και μειώσουν τα ποσοστα στους referal κουπονάδες και σταματήσει το σπρώξιμο δε θα ψωνίζει κανεις απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Κι εμένα από το support αυτό μου είχαν πει σα λύση. Να δοκιμάσω να μπω από κάποιο άλλο τοπικό ebay. Οπότε αυτό κάνετε όταν παρουσιάζεται το πρόβλημα.

Το θέμα είναι να επιβεβαιώσουμε μια και καλή ότι οι αποθήκες με πρόθεμα G-W- είναι στην Ευρώπη. Μην καταφεύγουμε κάθε φορά στο support και τρώμε μέρες. Υπάρχουν και deals που θα χαθούν έτσι. Οπότε αν κάποιος μπορεί να το τεκμηριώσει αυτό που γράφτηκε, θα του είμαστε υπόχρεοι.

 

4 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Άρα από αυτές δεν έχει και νόημα να πληρώσουμε κάποια έξτρα υπηρεσία shipping για προστσία από τελωνείο;

Έχεις κάποιο λινκ που κάνει αναφορά στο θέμα με τις G-W-... αποθήκες να είναι στην Ευρώπη; Γιατί έψαξα για να το σιγουρέψω, αλλά δε βρίσκω κάτι που να το επιβεβαιώνει.

Αν με το "extra προστασία τελωνειου" εννοείς για το gearbest, εχεις καταλάβει λάθος. Η ασφάλιση που δίνει το gearbest ειναι σε περιπτωση που το ειδος φτάσει κατεστραμμένο ή χαθεί. Τα τελωνεια ειναι πάντα του πελάτη και ετσι λενε σε κάθε αναλογη ερώτηση. Βέβαια και ασφάλιση ειναι πεταμένα λεφτα αν κάποιος αγοράζει με paypal γιατί ετσι κι αλλιως το paypal προσφέρει την ασφάλεια αν δε φτάσει το αντικείμενο ή δεν ειναι οπως ήταν στην περιγραφή. Απο την άλλη αν κάποιος θελει να τους πληρώσει απευθείας με κάρτα (ναι υπάρχουν και μαζόχες) ειναι άκρως αναγκαιο να πληρώσουν το insurance γιατί αμα σκάσει προβλημα το gearbest θα κανει τον κινέζο. Να προσθεσω βεβαια οτι η ιστορία του gearbest εχει δειξει οτι σε οποιοδήποτε προβλημα θα προσπαθήσει να κάνει τον κινεζο και για να δικαιωθεί κάποιος θα πρεπει να αφιερωσεις πολλες εργατώρες σε tickets και αμφισβητησεις συναλλαγών στην τραπεζα (μιλω για κάρτα). Το παραλογο της ολης υποθεσης ειναι οτι το gearbest ζητά απο τον πελάτη να πληρώσει "ασφαλεια" οτι αυτό που αγόρασε θα έρθει και θα ειναι σε καλη κατάσταση. Παραλογο.

Είναι σαν να πηγαινω σε μια αντιπροσωπεία αυτοκινήτων, να τα σκάω για να αγοράσω ενα νεο αυτοκινητο το οποιο θα ερθει σε ενα μήνα και ο μαγαζάτορας να μου ζητά να πληρώσω ασφάλιστρα οτι το αυτοκίνητο θα φτάσει στη χώρα, θα ειναι αυτό που ζητησα (χρώμα, μοντελο, κλπ) και δεν θα ειναι χτυπημένο/χαλασμένο. Τι λες ρε στόκο;

Για τις αποθήκες. Ακομα και στο support/chat να σου γράψουν οτι ειναι απο ευρωπαική αποθήκη, αν δεν το εχουν στοκ (συνηθες το fake stock sto gearbest) μια χαρα θα στο στειλουν απευθειας απο Κίνα και καραεννοείται (για αυτους) χωρις τη συγκατάθεση σου. Αν βεβαια κάτσει τελωνειο θα που "αααα τα τελωνεια ειναι δικά σας". Αν τώρα αξίζει τρομερα το ρισκο, το μονο που μπορεις να κανεις σαν οριακή ασφάλεια ειναι να ζητήσεις γραπτά με ticket αν η ταδε αποθήκη ειναι στην ευρωπαική αποθήκη και την γραπτή επιβεβαιωση οτι αν ερθει απο εκτός εε θα σου πληρώσουν το τελωνειο. Μονο τοτε προχώρα γιατί ετσι εχεις ενα γερο διαπραγματευτικό χαρτί να κάνεις paypal dispute.

Απο την αλλη όμως εχω παρατηρήσει οτι το gearbest παιζει με την "βιασύνη και υπομονη" των πελατών και σιγουρα στις απαντησεις θα σου γράφουν μισα λόγια ή άσχετα πράγματα. Είναι guideline. Αυτό γιατί οι περισσότεροι θα ψωνίσουν (για να μη χάσουν την προσφορα ή γιατί βαριουνται να ασχοληθούν περισσότερο). Αν ερθει χωρις τελωνειο μια χαρα. Αν κάτσει τελωνειο, πάλι με τις ασχετες απαντησεις θα παιξει καθυστέρηση. Σε καθε περιπτωση κερδισμενοι ειναι γιατί πωλήσεις έκαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, isay είπε

Αν με το "extra προστασία τελωνειου" εννοείς για το gearbest, εχεις καταλάβει λάθος. Η ασφάλιση που δίνει το gearbest ειναι σε περιπτωση που το ειδος φτάσει κατεστραμμένο ή χαθεί.

Δεν έχω καταλάβει κάτι λάθος. Λέω ότι AN το gearbest τυχόν αναφέρει κάπου ότι πράγματι οι G-W-... είναι ευρωπαϊκές αποθήκες από τις οποίες στέλνει προϊόντα, δε θα υπήρχε ανάγκη να πληρώσει κανείς έξτρα το "priority shipping" που έχει. Έστω αυτό το αμφιβόλου αποτελεσματικότητας "priority" να το θέσω περιληπτικά για την οικονομία της κουβέντας.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Δεν έχω καταλάβε κάτι λάθος. Λέω ότι AN το gearbest τυχόν αναφέρει κάπου ότι πράγματι οι G-W-... είναι ευρωπαϊκές αποθήκες από τις οποίες στέλνει προϊόντα, δε θα υπήρχε ανάγκη να πληρώσει κανείς έξτρα το "priority shipping" που έχει. Έστω αυτό το αμφιβόλου αποτελεσματικότητας "priority" να το θέσω περιληπτικά για την οικονομία της κουβέντας.

Σαφής.

Επικοινωνία μαζί τους για το που βρίσκεται η Χ αποθηκη (και μετα ο θεος βοηθός)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

makfil καλησπερα..λοιπον δες εδω.... LB300035405BE ειχε μονο ενα αυτοκολλητο αυτο..δεν ειχε τιποτα αλο πανω.στα ελτα δεν ξερανε να μου απαντησουν με ενα φιλο που μιλησα..μου λεει δεν μπορει καπου θα το ειδανε ομως δεν γραφει πουθενα τιποτα..στειλε inbox αν εχεις καμια ιδεα γιατι εγινε αυτο.ευχαριστω.

mmexport1517667288907.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, filos00 είπε

makfil καλησπερα..λοιπον δες εδω.... LB300035405BE ειχε μονο ενα αυτοκολλητο αυτο..δεν ειχε τιποτα αλο πανω.στα ελτα δεν ξερανε να μου απαντησουν με ενα φιλο που μιλησα..μου λεει δεν μπορει καπου θα το ειδανε ομως δεν γραφει πουθενα τιποτα..στειλε inbox αν εχεις καμια ιδεα γιατι εγινε αυτο.ευχαριστω.

mmexport1517667288907.jpg

Η αγορά από ποιο μαγαζί έγινε και με ποιον τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filos00 είπε

makfil καλησπερα..λοιπον δες εδω.... LB300035405BE ειχε μονο ενα αυτοκολλητο αυτο..δεν ειχε τιποτα αλο πανω.στα ελτα δεν ξερανε να μου απαντησουν με ενα φιλο που μιλησα..μου λεει δεν μπορει καπου θα το ειδανε ομως δεν γραφει πουθενα τιποτα..στειλε inbox αν εχεις καμια ιδεα γιατι εγινε αυτο.ευχαριστω.

mmexport1517667288907.jpg

Το πιθανότερο είναι ότι σαν αποστολέας φαίνεται η Brucargo, που είναι βελγική εταιρεία μεταφορών, και μια θυρίδα (PO BOX 9731), που δείχνει ότι το δέμα δεν έχει αποσταλεί, τουλάχιστον, από κατάστημα του Βελγίου.

Πάντως, όλα τα tracking sites που χρησιμοποίησα έδειξαν ξεκίνημα από Βέλγιο και ίσως τα ΕΛΤΑ να γνωρίζουν λίγο περισσότερα από εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, divo είπε

εχει περασει απο ΓΕΤΑ κανονικα. Φανταζομαι οτι λογω from BELGLUM (L αντι για Ι, κινεζιες) 

θα σου στειλουν απαντηση: Βελγιο ιταλια αγγλια σιδνευ χονκ κονκ... τη παμε βολτα.. 

σωστο και αυτο που λες divo το δεμα το πληρωσα απλα λεω πως το εκτελωνισαν με τι στοιχεια?σωστη η παρατηρηση σου.......makfil ευχαριστω..δεν ξερω τι να πω...

Επεξ/σία από filos00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...