Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, villasg είπε

 

Και απο εκει συνεχίζει οδικώς

32ekZbM.png

Περιμένω και εγω δέμα(3d printer) απο gearbest(1η φορά αγορά απο το συγκεκριμένο κινεζομάγαζο)το έστειλαν 7 φεβρουαρίου με dpd Uk..search βλέπω "Southall, Your parcel is on its way"

οπότε αναμένω!! :P

Επεξ/σία από coolerman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, 

Έχω μια απορία. Μια γνωστή μου πήρε μια παλέτα 33 ευρώ, αλλά στο πακέτο έγραψαν 88 με αποτέλεσμα να πληρώσει 39 ευρώ τελωνείο αδικαιογητα. Τι μπορεί να κάνει σε αυτή την περίπτωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν τα πλήρωσε ήδη, δεν γίνεται τίποτε.

Θα μπορούσε να ζητήσει αναδασμολόγηση (χρονοβόρα διαδικασία χωρίς βέβαιο αποτέλεσμα) πριν πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι περίπτωση ή έχουν συντομέψει οι χρόνοι παράδοσης; Θα παραλάβω αυτή τη βδομάδα 3 πακετάκια (συστημένα) σε χρόνους μικρότερους των 3 εβδομάδων από εκεί που ο Μ.Ο. ήταν γύρω στους 2 μήνες. 

Ήρθε και ένα απλό και αυτό κοντά 2 εβδομάδες από το GearBest (συγκριτικά με Banggood αργούν πολύ περισσότερο), από ότι βλέπω γράφουν δ/νση επιστροφής Solomon Islands για κάποιον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2018 στις 12:17 ΜΜ, mples είπε

?? δεν καταλαβα 

παντως εγω ελαβα την προηγούμενη βδομαδα  μπαταριες  για το drone μου δυο τεμαχια  κανονικοτατα 

Εμενα 4 μπαταριες , εχθες, κατασχεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dompred είπε

Είναι περίπτωση ή έχουν συντομέψει οι χρόνοι παράδοσης; Θα παραλάβω αυτή τη βδομάδα 3 πακετάκια (συστημένα) σε χρόνους μικρότερους των 3 εβδομάδων από εκεί που ο Μ.Ο. ήταν γύρω στους 2 μήνες. 

Ήρθε και ένα απλό και αυτό κοντά 2 εβδομάδες από το GearBest (συγκριτικά με Banggood αργούν πολύ περισσότερο), από ότι βλέπω γράφουν δ/νση επιστροφής Solomon Islands για κάποιον λόγο.

Για τη στατιστική που ανταλλασουμε εδω μέσα, θα βολευε να γράψεις 2-3 πραγματα παραπάνω

Π.χ. αγορα απο ali, 2 πακετάκια κάτω απο 22 ευρω, μεθοδος untracked, χρονος παραλαβης Χ ημέρες (στο περιπου), χρέωση (ή οχι) τελωνειο

px αγορα απο gearbest, τιμή cif Y ευρω, μεθοδος belgium, χρονος παραλαβης Ζ ημερες, χρεωση ή οχι τελωνειο

13 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Αγορά λαπτοπ απο g-w-5 με DHL, ναι ή όχι?

Αν είσαι σίγουρος οτι θες να αγοράσεις απο gearbest

ΚΑΙ

αν εισαι σιγουρος οτι θα στο στειλουν απο ευρωπαική αποθήκη

ΚΑΙ

αν εισαι σιγουρος οτι υπάρχει διαθεσιμοτητα

ΚΑΙ

αν εισαι σιγουρος οτι θα στο στειλουν με dhl (απλό ή courier)

KAI διάφορα άλλα

μπορεις να πάρεις το ρίσκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, isay είπε

Αν είσαι σίγουρος οτι θες να αγοράσεις απο gearbest

ΚΑΙ

αν εισαι σιγουρος οτι θα στο στειλουν απο ευρωπαική αποθήκη

ΚΑΙ

αν εισαι σιγουρος οτι υπάρχει διαθεσιμοτητα

ΚΑΙ

αν εισαι σιγουρος οτι θα στο στειλουν με dhl (απλό ή courier)

KAI διάφορα άλλα

μπορεις να πάρεις το ρίσκο

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει τόσο αβεβαιότητα με το gearbest. Για τους εξής λόγους:

1. https://www.gearbest.com/laptops/pp_786412.html?wid=89 - 157 θετικά reviews από αγοραστές του λαπτοπ, με εικόνες πολλοί από αυτούς... Να είναι όλοι Bots? δύσκολο...

2. https://www.trustpilot.com/review/gearbest.com?page=1 18.130 reviews με μ/ο 4/5. Πάλι πόσοι πια μπορεί να είναι στημένοι. Μικρότερα καταστήματα και έχουν φάει το flame του κόσμου στο trustpilot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εκρινα το μηχανημα, αλλά τη συμπεριφορα της gearbest το τελευταίο 6μηνο.

Αν εσύ κρίνεις οτι αυτά που γράφουμε μήνες εδώ μεσα ειναι υπερσυναισθηματικές αερολογίες, εννοείται εχεις το απολυτο δικαίωμα της αυτοδιάθεσης των χρημάτων σου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, isay είπε

Δεν εκρινα το μηχανημα, αλλά τη συμπεριφορα της gearbest το τελευταίο 6μηνο.

Αν εσύ κρίνεις οτι αυτά που γράφουμε μήνες εδώ μεσα ειναι υπερσυναισθηματικές αερολογίες, εννοείται εχεις το απολυτο δικαίωμα της αυτοδιάθεσης των χρημάτων σου.

Πιο πολύ το λέω για το γεγονός ότι έχει καλά ratings σαν κατάστημα. Δεν ξέρω ειληκρινά. Και με το amazon uk μου έχουν κάνει βλακεία και περίμενα 1 μήνα για refund. Το θέμα είναι, ακόμα και απο gw5 αν πάρεις πχ, έχεις πάλι θέμα; Το συγκεκριμένο πάντως λαπτοπ, 1 το έχει Ελλάδα, και το πουλάει 1200€........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Πιο πολύ το λέω για το γεγονός ότι έχει καλά ratings σαν κατάστημα. Δεν ξέρω ειληκρινά. Και με το amazon uk μου έχουν κάνει βλακεία και περίμενα 1 μήνα για refund. Το θέμα είναι, ακόμα και απο gw5 αν πάρεις πχ, έχεις πάλι θέμα; Το συγκεκριμένο πάντως λαπτοπ, 1 το έχει Ελλάδα, και το πουλάει 1200€........ 

Η τελευταία μου μοργισμένη αναρτηση για το gearbest -> https://www.insomnia.gr/forums/topic/480400-επιλογή-android-tv-box/?do=findComment&comment=56319924

και αν δε βαριέσαι ρίξε λιγο διαβασμα στις τελευταίες αναρτήσεις των σχετικων συζητήσεων για αγορες απο εξωτερικό, Δε σου λεω να μην ψωνίσεις, αλλά να ψωνίσεις διαβασμένος, γνωρίζοντας τα ρίσκα του συγκεκριμένου μαγαζιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, isay είπε

Η τελευταία μου μοργισμένη αναρτηση για το gearbest -> https://www.insomnia.gr/forums/topic/480400-επιλογή-android-tv-box/?do=findComment&comment=56319924

και αν δε βαριέσαι ρίξε λιγο διαβασμα στις τελευταίες αναρτήσεις των σχετικων συζητήσεων για αγορες απο εξωτερικό, Δε σου λεω να μην ψωνίσεις, αλλά να ψωνίσεις διαβασμένος, γνωρίζοντας τα ρίσκα του συγκεκριμένου μαγαζιου.

Τα διαβάζω ήδη... Το θέμα είναι πως μου φαίνεται υπερβολή αν έχω ορίσει αγορά από gw5 και dhl, να μου αλλάξουν το δρομολόγιο και να το φέρουν απο Κίνα και να με βάλουν να πληρώσω ο ίδιος το τελωνίο. Δεν δικαιούμαι να τους πω δεν παραλαμβανω και θέλω refund? Αφού πρακτικά δεν συμφωνήσαμε κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως κρίνεις. Δικά τα λεφτα, δική σου η αποφαση. Όλα θα πάνε καλα αν το ειδος ειναι διαθεσιμο στην ευρωπαική αποθήκη οταν γίνει η τιμολογηση. Σε οποιαδήποτε αλλη φάση ετοιμάσου για τονους tickets μπας και βρεις το δικιο σου (για οσο αντεχεις να το παλευεις)

Πηγαινε στο παρακάτω και διαβασε μια προσφατη φαση που γελουσα χτες το βράδυ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/473757-αγορές-από-το-εξωτερικό/?do=findComment&comment=56322309

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...