Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/1/2018 στις 10:39 ΜΜ, nmamag είπε

Τους ρωτησα και εγω και πηρα την ιδια απαντηση

ετσι παραγγειλα 3/1/2018 ένα gimbal FEIYU G5

το εστειλαν με DDP αφου πηγε σε διαφορα μερη και το ειχα στα χερια 23/1/2018 χωρις κανενα πρόβλημα με ACS

ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ

23 Jan 2018 12:24 Pireas The parcel has been delivered, signed for by .........
23 Jan 2018 08:06 Pireas Your parcel has arrived at the local delivery depot
23 Jan 2018 08:06 Pireas Your parcel is on the vehicle for delivery
23 Jan 2018 02:25 Athina The parcel is in transit on its way to its final destination.
22 Jan 2018 15:47 Thessaloniki The parcel is in transit on its way to its final destination.
22 Jan 2018 15:32 Thessaloniki The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.
18 Jan 2018 14:57 Hub Sofia The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.
17 Jan 2018 12:53 Budapest The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.
15 Jan 2018 21:31 International Gateway Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece
15 Jan 2018 21:30 International Gateway We have your parcel and it's on its way to our depot

Αντίθετα παραγγελία στο GB  με priority Line/EU Express από 13/1/2018 είναι κολλημένη στο

Southall, Your parcel is on its way

περιμενω και εγω ενα δεμα και απο την παρασκευη κολλησε στην Budapest ενω ενα αλλο με διαφορα μιας ημερας  μου ηρθε χτες:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, Alex Adams είπε

Ευχαριστω πολυ παιδια. Βασικα...αποφασισα να σας ακουσω και να μην το διακινδυνευσω. Θα το ψαξω με αλλο τροπο. Τι στο καλο...στο 2018 ειμαστε!

To νεο Technics ε? :P

Ευρωπη δεν υπάρχει πουθενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μας ερθει καποιο δεμα που εχουμε παραγγειλει με τελωνειο και τελικα δεν δεχτουμε να πληρωσουμε το τελωνειο τι ακριβως γινεται με το δεμα?

 

Και σε αυτη τη περιπτωση μπορουμε να κανουμε refund οτι δεν ηρθε το δεμα για να παρουμε τα λεφτα μας πισω ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Αν μας ερθει καποιο δεμα που εχουμε παραγγειλει με τελωνειο και τελικα δεν δεχτουμε να πληρωσουμε το τελωνειο τι ακριβως γινεται με το δεμα?

Και σε αυτη τη περιπτωση μπορουμε να κανουμε refund οτι δεν ηρθε το δεμα για να παρουμε τα λεφτα μας πισω ή οχι?

Ο αποστολεας δεν είναι χαζός που στο έστειλε. Βλέπει και αυτος από το tracking number τι γίνεται ;)

 

Αν δεν παραλαβεις πάει πίσω αλλά λεφτά δεν ξέρω αν θα πάρεις,καθως το τελωνείο και τα ΦΠΑ και φόροι είναι υποχρέωση του αγοραστή αυτά. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/2/2018 στις 6:57 ΜΜ, SaFiS είπε

Καλησπέρα, παίδες. Φίλος, από Ινδονησία μου έχει στείλει 4 "στεφάνια" φαναριού για την βέσπα μου. Τα 3 καινούργια, το ένα μεταχειρισμένο. Η αξία του ενός είναι περίπου 2€. Στο πακέτο του είπα να δηλώσει 10$ σύνολο σε περίπτωση που χανόταν, κτλ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει κάποια απόδειξη αγοράς, μιας και δεν του έδωσα χρήματα (θα του τα δώσω όταν γυρίσει Ελλάδα). Το πακέτο έφτασε Ελλάδα σε 3 ημέρες και έχει κολλήσει εδώ και 2,5 εβδομάδες στα κλειστά του αεροδρομίου. Σε περίπτωση που μπει τελωνείο και ζητήσουν απόδειξη / PayPal κτλ, τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?? Να κάτσω να φτιάξω καμμια απόδειξη στο PS ή υπάρχει άλλη λύση??

Δηλαδή συνολικό κόστος πακέτου 10$ (+τα μεταφορικά)?  Είναι κάτω από την ατέλεια των 22€ οπότε και να μπει τελωνείο θα βγει ελεύθερο (εκτός κι αν τα μεταφορικά το ανεβάζουν στα 22€+)

Και ακόμα καλύτερα, αν στο έστειλε από το σπίτι του σαν ιδιώτης, είσαι από τους λίγους που μπορείς να πεις ότι ήταν αντικείμενο μη εμπορικού χαρακτήρα και η ατέλεια για αυτή την περίπτωση είναι 45€.

Για απόδειξη δεν υπάρχει άλλη λύση, θα πεις ότι πραγματικά έγινε και δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς.

Τώρα για την καθυστέρηση, ξέρεις.... φεεεεεεεεεεέτα.....

Επεξ/σία από phandom_a
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ο αποστολεας δεν είναι χαζός που στο έστειλε. Βλέπει και αυτος από το tracking number τι γίνεται ;)

Αν δεν παραλαβεις πάει πίσω αλλά λεφτά δεν ξέρω αν θα πάρεις,καθως το τελωνείο και τα ΦΠΑ και φόροι είναι υποχρέωση του αγοραστή αυτά. ;)

Τι εννοεις υποχρεωση του αγοραστη?

Απο την στιγη που εχεις ηδη πληρωσει εξοδα αποστολης και δεματος αν το τελωνειο σου ερθει και ειναι πιο ακριβα απ' οτι η αξια του προιοντος μαζι με τα εξοδα αποστολης δεν νομιζω καποιος να το δεχτει.

 

Και αν το προιον ειναι με unregistered δηλαδη δεν εχει track id?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Τι εννοεις υποχρεωση του αγοραστη?

Απο την στιγη που εχεις ηδη πληρωσει εξοδα αποστολης και δεματος αν το τελωνειο σου ερθει και ειναι πιο ακριβα απ' οτι η αξια του προιοντος μαζι με τα εξοδα αποστολης δεν νομιζω καποιος να το δεχτει.

Και αν το προιον ειναι με unregistered δηλαδη δεν εχει track id?

Φίλε μου όταν ρίχνεις παραγγελία εκτός ΕΕ και γενικά ότι αντικείμενο μπει εντός της χώρας σου υπόκειται σε φόρους και ΦΠΑ κτλπ και αυτά είναι υποχρέωση του αγοραστή. Όταν σου στέλνει ο πωλητής αντικείμενο πληρώνεις το αντικείμενο όχι τους φόρους που υπόκειται όταν μπει στην χώρα σου ;) Αυτοί βαραινουν εσενα και τα πληρώνεις εσύ αναλογα την φορολογία της χώρας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Φίλε μου όταν ρίχνεις παραγγελία εκτός ΕΕ και γενικά ότι αντικείμενο μπει εντός της χώρας σου υπόκειται σε φόρους και ΦΠΑ κτλπ και αυτά είναι υποχρέωση του αγοραστή. Όταν σου στέλνει ο πωλητής αντικείμενο πληρώνεις το αντικείμενο όχι τους φόρους που υπόκειται όταν μπει στην χώρα σου ;) Αυτοί βαραινουν εσενα και τα πληρώνεις εσύ αναλογα την φορολογία της χώρας σου.

Δεν ειναι απολυτο αυτο που λες.

Αν π.χ. παρεις κατι απο το banggood με priority direct mail τοτε ειναι πληρωμενα ολα ακομα και το τελωνειο αν τελικα υπαρξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Paragontas-x είπε

Δεν ειναι απολυτο αυτο που λες.

Αν π.χ. παρεις κατι απο το banggood με priority direct mail τοτε ειναι πληρωμενα ολα ακομα και το τελωνειο αν τελικα υπαρξει.

Καλά ναι 

 

Αλλά εσύ δεν Μ είπες για priority του banggood.

 

Αυτή είναι η μοναδική περίπτωση που ΔΕΝ πληρώνεις τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Αν μας ερθει καποιο δεμα που εχουμε παραγγειλει με τελωνειο και τελικα δεν δεχτουμε να πληρωσουμε το τελωνειο τι ακριβως γινεται με το δεμα?

Και σε αυτη τη περιπτωση μπορουμε να κανουμε refund οτι δεν ηρθε το δεμα για να παρουμε τα λεφτα μας πισω ή οχι?

Πριν από το καλοκαίρι 2017, εάν δεν παραλάμβανες το δέμα σου, επέστρεφε στον πωλητή μετά από 20 μέρες.

Σήμερα, πρέπει να πας στο ταχυδρομείο και να δηλώσεις ότι δεν το παραλαμβάνεις, για να επιστραφεί στον πωλητή, αλλιώς πάει στα αζήτητα.

Σε ότι αφορά στην επιστροφή χρημάτων, πρέπει να συμφωνεί και ο πωλητής για να το στείλεις πίσω και να σου επιστρέψει τα χρήματα. Όπως σου είπε ο stelios, τα έξοδα εκτελωνισμού βαρύνουν τον αγοραστή, ανεξάρτητα αν είναι λιγότερα ή περισσότερα από την αξία του δέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Καλά ναι 

Αλλά εσύ δεν Μ είπες για priority του banggood.

Αυτή είναι η μοναδική περίπτωση που ΔΕΝ πληρώνεις τελωνείο.

Παλι δεν ειναι απολυτο γιατι εχω παραγγειλει καποια δεματα ανω των 22 ευρω που ειναι το οριο για μη τελωνειο και δεν εχω πληρωσει τελωνειο.

 

Πιστευω σε μερικα ειναι και λιγο θεμα τυχης για το αν θα πληρωσεις ή οχι τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτύπα ξύλο το τελευταίο 4μηνο έχω πάρει από Κίνα, taiwan uk κλπ δέματα 40ε-60ε με μεταφορικά κ δν σταμάτησε κανένα τελωνείο.. Εκτός από ένα δέμα από Καλιφόρνια  με κόστος 60ε + 40ε αποστολή  με usps + 25ε που μου ζήτησε κατά το checkout το ebay για τους  δασμούς, οπότε σε αυτή την περίπτωση τους προπληρωσα αντί να σταματήσει στους τελωνες.

Επεξ/σία από Mr^Robot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2018 στις 9:46 ΜΜ, villasg είπε

Παραγγελιά απο Gearbest   με  DPD UK1 ,  shipped out στις 4/02  και απο τοτε το tracking βγαζει  " 2018-02-04 02:15 Southall, Your parcel is on its way" .
Πολυ δεν ειναι απο κινα για παει στο Ην.Βασιλειο  20 μερες ?
Εσας ποσο περιπου σας εχει κανει ωστε να εμφανιστει κινηση απο Ην.Βασιλειο ?

qxmNci0.png

Στις 24/2/2018 στις 10:11 ΠΜ, villasg είπε

20 μερες τελικα απο κινα αγγλια

2018-02-24 06:27 International Gateway, Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece

Και απο εκει συνεχίζει οδικώς

32ekZbM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...