Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρεμβαίνω στη συζήτηση για να πω την άποψή μου.

Από το τελευταίο post, φαίνεται ότι δεν έχεις ενημερωθεί για τον τρόπο λειτουργίας του συγκεκριμένου μαγαζιού.

Δεν είναι λίγες οι αναφορές σ' αυτό και στα άλλα σχετικά νήματα για τις αυθαίρετες αλλαγές που κάνει στον τρόπο αποστολής. κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα το στείλει από την ευρωπαική αποθήκη και όχι από Κίνα και μάλιστα με τρόπο που μπορεί να πληρώσεις και έξοδα εκτελωνισμού και μετά να σκέφτεσαι αν θα το επιστρέψεις για να πάρεις τα λεφτά σου και πως θα δικαιωθείς.

Σε ότι αφορά στην επιστροφή χρημάτων, θα μας πεις την άποψή σου αφού διαβάσεις αρκετά σχετικά posts.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, coolerman είπε

Περιμένω και εγω δέμα(3d printer) απο gearbest(1η φορά αγορά απο το συγκεκριμένο κινεζομάγαζο)το έστειλαν 7 φεβρουαρίου με dpd Uk..search βλέπω "Southall, Your parcel is on its way"

οπότε αναμένω!! :P

Και εγω επισης εναν 3D Printer απο 1/2 εμφανιστηκε στην Αγγλια στις 26/2 οποτε λογικα πλησιαζουν οι μερες και εσενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά την συμβουλή σας.. μου ήρθε η ειδοποίηση να παραλάβω το δέμα (action camera & gimbal) αξίας 240e (πληρωμένα από paypal)  +99 του τελωνείου.. να παραλάβω το δέμα ή να το γυρίσω πίσω και να ξανακάνω παραγγελία με DPM,  από την banggood πάντως μου λένε αν το επιστρέψω θα μου χρεώσουν 10% των προϊόντων + τα μεταφορικά (που δεν ξέρω πόσο θα είναι για την κίνα Παρακαλώ θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας σε σας που γνωρίζεται σχετικά τα θέματα αυτά.. Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Voyio είπε

Παιδιά την συμβουλή σας.. μου ήρθε η ειδοποίηση να παραλάβω το δέμα (action camera & gimbal) αξίας 240e (πληρωμένα από paypal)  +99 του τελωνείου.. να παραλάβω το δέμα ή να το γυρίσω πίσω και να ξανακάνω παραγγελία με DPM,  από την banggood πάντως μου λένε αν το επιστρέψω θα μου χρεώσουν 10% των προϊόντων + τα μεταφορικά (που δεν ξέρω πόσο θα είναι για την κίνα Παρακαλώ θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας σε σας που γνωρίζεται σχετικά τα θέματα αυτά.. Ευχαριστώ!

Από banggood με κανένα κούριερ την έκανες την παραγγελία;

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Voyio είπε

Από banggood μέσω paypal!

Φίλε μου όχι πως πλήρωσες 

Με τι στο έκαναν αποστολή; dhl? Ems? Κούριερ γενικά; Με απλό ταχυδρομείο; Με τι στο έστειλαν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Φίλε μου όχι πως πλήρωσες 

Με τι στο έκαναν αποστολή; dhl? Ems? Κούριερ γενικά; Με απλό ταχυδρομείο; Με τι στο έστειλαν;

με απλό ταχυδρομείο.. (ενώ είχα τσεκάρει το PDM) κάποιο λάθος έγινε στην τελική ρύθμιση της παραγγελίας και τελικά ήρθε με freeshipping και μέσω Ελληνικών Ταχυδρωμίων.. και δεν ξερω αν πρέπει να πάω να το πάρω το δέμα ή να το γυρίσω και να ξανακάνω την παραγγελία.. μεταφορικά + το10% της αξίας του προϊόντος και +πάλι η παραγγελία με DPM και αν θα περάσει..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Voyio είπε

με απλό ταχυδρομείο.. (ενώ είχα τσεκάρει το PDM) κάποιο λάθος έγινε στην τελική ρύθμιση της παραγγελίας και τελικά ήρθε με freeshipping και μέσω Ελληνικών Ταχυδρωμίων.. και δεν ξερω αν πρέπει να πάω να το πάρω το δέμα ή να το γυρίσω και να ξανακάνω την παραγγελία.. μεταφορικά + το10% της αξίας του προϊόντος και +πάλι η παραγγελία με DPM και αν θα περάσει..

Με priority direct mail δεν περνάει τελωνείο.

 

Έχω κάνει εκατοντάδες παραγγελίες μεγάλης αξίας κτλπ κτλπ.

 

Απλά έβαλες κατά πάσα πιθανότητα pdm και μετά στην τελική φάση της παραγγελίας έπρεπε να το ξαναβάλεις. ;)

 

Τεσπά τώρα δικιά σου ή απόφαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Με priority direct mail δεν περνάει τελωνείο.

Έχω κάνει εκατοντάδες παραγγελίες μεγάλης αξίας κτλπ κτλπ.

Απλά έβαλες κατά πάσα πιθανότητα pdm και μετά στην τελική φάση της παραγγελίας έπρεπε να το ξαναβάλεις. ;)

Τεσπά τώρα δικιά σου ή απόφαση...

Βρε Stelio... το ξέρω αυτό, δεν είναι το θέμα αυτό είπα μπας και καμιά συμβουλή σαν γνώστης και συ μου λες για πράγματα που θα μπορούσαν να γίνουν.. τέλος πάντων να είσαι καλά σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Voyio είπε

Βρε Stelio... το ξέρω αυτό, δεν είναι το θέμα αυτό είπα μπας και καμιά συμβουλή σαν γνώστης και συ μου λες για πράγματα που θα μπορούσαν να γίνουν.. τέλος πάντων να είσαι καλά σε ευχαριστώ!

25€ το 10%, συν κάνα 20αρι η μεταφορά για Κίνα, συν κάνα 10ρικο το dpm για να στο ξαναστειλουν, σύνολο κανα 60αρι. Και θα περιμένεις και κανα δίμηνο για το πήγαινε - έλα. Ίσως και περισσότερο. 

 Εγώ στη θέση σου θα τα πλήρωνα και θα τελείωνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papp0us είπε

25€ το 10%, συν κάνα 20αρι η μεταφορά για Κίνα, συν κάνα 10ρικο το dpm για να στο ξαναστειλουν, σύνολο κανα 60αρι. Και θα περιμένεις και κανα δίμηνο για το πήγαινε - έλα. Ίσως και περισσότερο. 

 Εγώ στη θέση σου θα τα πλήρωνα και θα τελείωνα 

Να η απάντηση, έτσι.. σε ευχαριστώ Φίλε μου με βγάζεις από το αδειέξοδο και το δήλημα να είσαι καλά!!!! απλά λίγο την πατήσαμε προσεχτικοί την άλλη φορά! ;-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επειδή βλέπω ότι ψωνίζετε από Aliexpress με τι πληρώνετε; Γιατί από ότι είδα με Paypal πλέον δεν επιτρέπει. Επειδή είναι πάρα πολλές οι σελίδες αν έχει απαντηθεί κάντε μου ένα copy για να μην σας κουράζω. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Sister of Mercy είπε

Καλησπέρα, επειδή βλέπω ότι ψωνίζετε από Aliexpress με τι πληρώνετε; Γιατί από ότι είδα με Paypal πλέον δεν επιτρέπει. Επειδή είναι πάρα πολλές οι σελίδες αν έχει απαντηθεί κάντε μου ένα copy για να μην σας κουράζω. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Απευθείας κάρτα. Σε καλύπτει το Ali, τα λεφτά δεν πάνε στον πωλητή μέχρι να επιβεβαιώσεις την παραλαβή. 

Επίσης λίγοι πωλητές δέχονται απευθείας PayPal. 

Επεξ/σία από teotsi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...