Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Ναι οντως απλα δεν θυμαμαι ποτε να εχω πληρωσει προμηθεια στην τραπεζα σε αγορες απο το Αμαζον...Πληρωνω ομως προμηθεια σε ασιατικα οπως Aliexpress πχ... (και παλι μια η αλλη ερχεται θεωρω).

Εξαρτάται από την τράπεζα και το είδος της κάρτας που χρησιμοποιείς.

Με Eurobank και χρέωση 2% χωρίς ανώτατο όριο, δεν το λες αμελητέο.

Με Πειραιώς και 2% στις χρεωστικές (ανώτατο 30€) ή 2,5% στις πιστωτικές δεν το λες αμελητέο κλπ

Μερικές δεν ξεχωρίζουν την αναλυτική χρέωση των εξόδων από τη μετατροπή του συναλλάγματος και από την προμήθεια λόγω αγοράς σς συνάλλαγμα και δεν καταλαβαίνεις τη χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, makfil είπε

Εξαρτάται από την τράπεζα και το είδος της κάρτας που χρησιμοποιείς.

Με Eurobank και χρέωση 2% χωρίς ανώτατο όριο, δεν το λες αμελητέο.

Με Πειραιώς και 2% στις χρεωστικές (ανώτατο 30€) ή 2,5% στις πιστωτικές δεν το λες αμελητέο κλπ

Μερικές δεν ξεχωρίζουν την αναλυτική χρέωση των εξόδων από τη μετατροπή του συναλλάγματος και από την προμήθεια λόγω αγοράς σς συνάλλαγμα και δεν καταλαβαίνεις τη χρέωση.


Αναλογα το ποσο αλλα νομιζω πως το Αμαζον χρεωνει αρκετα παραπανω απο 2ε ανα 100ε στην δικια του αλλαγη συναλλαγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Ναι οντως απλα δεν θυμαμαι ποτε να εχω πληρωσει προμηθεια στην τραπεζα σε αγορες απο το Αμαζον...Πληρωνω ομως προμηθεια σε ασιατικα οπως Aliexpress πχ... (και παλι μια η αλλη ερχεται θεωρω).

Η Eurobank σε προπληρωμένη που έχω παλιά θυμάμαι ότι δεν χρέωνε προμήθεια στη μετατροπή από Amazon. Τώρα αρχίζει να τσεκουρώνει στα πάντα και έχει ανεβάσει τις προμήθειες.

Ακόμα και την δωρεάν κλήση που είχε προς την εξυπηρέτηση πελατών με το σύστημα call back το κατάργησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γεια σας και καλό μήνα!

Έχω ψάξει το θέμα αλλά θέλω και την συμβουλή σας!

Playmat απο αμερική. το ποσό είναι 23,99$ και για μεταφορικα έχω 3 επιλογές όπως βλέπετε στην φώτο:

απο ότι έχω καταλάβει usps παρόλο που ειναι πιο ακριβό είναι καλύτερη επιλογή γιατι αν πληρώσω κάτι θα ειναι φπα!

ενω fedex θα πληρώσω τα κέρατα μου! σωστά? η επειδή είναι μικρο ποσό είμαι οκ?

υπόψιν οτι λογικά δεν είναι βαρύ αλλα είναι σίγουρα ογκώδες μιας και η μία διάσταση ειναι 60 εκατοστά χωρις συσκευασία! 

Σας ευχαριστώ!

 

Screenshot (28).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 λεπτά πριν, makfil είπε

Δεν θα πληρώσεις μόνο ΦΠΑ στα $23,99+24,50 αλλά και 15€ τέλος ΕΛΤΑ


α οκ αυτο κάπου μου ξέφυγε, οπότε επειδή ειναι μικροτερο των 50$ να προτιμήσω fedex η ρισκάρω?

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, StabGR είπε


α οκ αυτο κάπου μου ξέφυγε, οπότε επειδή ειναι μικροτερο των 50$ να προτιμήσω fedex η ρισκάρω?

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Εχω την εντυπωση ότι η επιλογή της fedex δεν ειναι η κουριερ αλλά μια ενδιαμεση υπηρεσια που τα παραδίδει στα ΕΛΤΑ όταν φτάσουν Ελλάδα

Επεξ/σία από spartak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, spartak1 είπε

Εχω την εντυπωση ότι η επιλογή της fedex δεν ειναι η κουριερ αλλά μια ενδιαμεση υπηρεσια που τα παραδίδει στα ΕΛΤΑ όταν φτάσουν Ελλάδα

Απόλυτο δίκιο!! 

"Your package will be picked up by FedEx from our warehouse and transported to your country. Once it arrives in your country, it will be passed over to your local postal system for delivery."

Όποτε καλύτερα αυτό λέτε? :)

edit: άραγε κατευθειαν στα local postal? οποτε γλιτώνουμε..? χμ... :/

Επεξ/σία από StabGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, StabGR είπε

Απόλυτο δίκιο!! 

"Your package will be picked up by FedEx from our warehouse and transported to your country. Once it arrives in your country, it will be passed over to your local postal system for delivery."

Όποτε καλύτερα αυτό λέτε? :)

edit: άραγε κατευθειαν στα local postal? οποτε γλιτώνουμε..? χμ... :/

Οσο λιγοτερα μεταφορικα πληρωσεις τοσο λιγοτεροι δασμοι.....Οποτε το πιο φτηνο θα ελεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλεπεται κατι διαφορετικο οσον αφορα τελωνειο για αντικειμενο που θα σταλει προς επισκευη υπο εγγυηση στο εξωτερικο και θα επανελθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, drgt είπε

Προβλεπεται κατι διαφορετικο οσον αφορα τελωνειο για αντικειμενο που θα σταλει προς επισκευη υπο εγγυηση στο εξωτερικο και θα επανελθει?

Και βέβαια προβλέπεται.

Για να μην θεωρηθεί, το αντικείμενο που θα επισκευαστεί και θα επανεισαχθεί, σαν πρωτοεισερχόμενο και υποκείμενο σε έξοδα εκτελωνισμού, πρέπει να απευθυνθείς στο ταχυδρομείο και να ζητήσεις να συμπληρωθεί το έντυπο της εξαγωγής για επισκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια περιμενω και εγω δυο δεματα το ενα απο αγγλια με απλο ταχυδρομιο το οποιο εχει περασει  πανω απο μηνας και ενα απο ευρωπαικη αποθηκη του gearbest  που εχουν περασει δυο εβδομαδες και το tracking εχει κολλησει στην δευτερη μερα απο την αποστολη..... εχει κανεις ανάλογη εμπειρια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, makfil είπε

Και βέβαια προβλέπεται.

Για να μην θεωρηθεί, το αντικείμενο που θα επισκευαστεί και θα επανεισαχθεί, σαν πρωτοεισερχόμενο και υποκείμενο σε έξοδα εκτελωνισμού, πρέπει να απευθυνθείς στο ταχυδρομείο και να ζητήσεις να συμπληρωθεί το έντυπο της εξαγωγής για επισκευή.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makfil είπε

Και βέβαια προβλέπεται.

Για να μην θεωρηθεί, το αντικείμενο που θα επισκευαστεί και θα επανεισαχθεί, σαν πρωτοεισερχόμενο και υποκείμενο σε έξοδα εκτελωνισμού, πρέπει να απευθυνθείς στο ταχυδρομείο και να ζητήσεις να συμπληρωθεί το έντυπο της εξαγωγής για επισκευή.

Αυτό θα πρέπει να γίνει πριν το αντικείμενο φύγει για την χώρα του εξωτερικού; Δεν γνώριζα ότι υπάρχει τέτοια διαδικασία και έχω ήδη στείλει κινητό για επισκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασα το amazfit bip απο το lightinthebox και καλα εγραφε απο ευρωπαικη αποθηκη,και περασε τελωνειο (28ε). ειχα κανει ασφαλεια τελωνειου, τους εστειλα μηνυμα και μου γραψαν ενα τυποποιημενο μνμ οτι αν ειχες κανει ασφαλεια θα παρεις πισω τον φορο τελωνειου,αλλα αν δεν το κανεις δεν θα τον παρεις/τους ξαναεστειλα τωρα να δω τι θα μου πουν. εχετε παρομοια εμπειρια απο το σαιτ αυτο; μεσω paypal ειχα πληρωσει. καθε προταση καλοδεχουμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...