Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, dpilio είπε

Καλησπέρα,

αγόρασα απο geekbuying απο ευρωπαική αποθήκη (ισπανία) και στο tracking βλέπω 

Retained in Customs

ειναι λογικό?

Μάλλον όχι. Τι μορφής είναι το tracking number σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dpilio είπε

Καλησπέρα,

αγόρασα απο geekbuying απο ευρωπαική αποθήκη (ισπανία) και στο tracking βλέπω 

Retained in Customs

ειναι λογικό?

Κατ' αρχάς, δεν είναι λογικό αν έχει έρθει, πραγματικά, από Ισπανία.

Αλλά δεν γράφεις και τι είναι αυτό που αγόρασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβα σήμερα το πακέτο από Ιαπωνία που είχε σταματήσει τελωνείο και για το οποίο ζητούσαν paypal ή απόδειξη κλπ. Τους είχα στείλει τις αποδείξεις του paypal που διαθέτω , εξηγώντας ότι ο αποστολέας δεν είναι ο αρχικός πωλητής αλλά ενδιάμεση shopping service, ότι οι αποδείξεις paypal αντιστοιχούν σε περισσότερα αντικείμενα από τα 3 που βρίσκονται στο πακέτο διότι πρόκειται για αρχικές καταθέσεις από τις οποίες αργότερα γίνονται διάφορες αγορές. Τους έστειλα μάλιστα και τα links με τις τιμές των 3 δημοπρασιών. Αυτά που είπα δεν ελήφθησαν υπόψιν και πλήρωσα τελικά το ποσό που αντιστοιχεί στην συνολική κατάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kanesan είπε

Έλαβα σήμερα το πακέτο από Ιαπωνία που είχε σταματήσει τελωνείο και για το οποίο ζητούσαν paypal ή απόδειξη κλπ. Τους είχα στείλει τις αποδείξεις του paypal που διαθέτω , εξηγώντας ότι ο αποστολέας δεν είναι ο αρχικός πωλητής αλλά ενδιάμεση shopping service, ότι οι αποδείξεις paypal αντιστοιχούν σε περισσότερα αντικείμενα από τα 3 που βρίσκονται στο πακέτο διότι πρόκειται για αρχικές καταθέσεις από τις οποίες αργότερα γίνονται διάφορες αγορές. Τους έστειλα μάλιστα και τα links με τις τιμές των 3 δημοπρασιών. Αυτά που είπα δεν ελήφθησαν υπόψιν και πλήρωσα τελικά το ποσό που αντιστοιχεί στην συνολική κατάθεση.

Προσπάθησες αλλά δεν τα κατάφερες.

Απέκτησες, τουλάχιστον, εμπειρία για τις μελλοντικές σου αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, makfil είπε

Κατ' αρχάς, δεν είναι λογικό αν έχει έρθει, πραγματικά, από Ισπανία.

Αλλά δεν γράφεις και τι είναι αυτό που αγόρασες.

Παρέλαβα πριν λίγο!!! (Tablet είναι απο Ισπανια)

Στο tracking ακομα φαίνετε οτι ειναι τελωνείο!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπέρες παιδιά.

Έκανα μια παραγγελία 3 πακέτα (priority direct mail) στις 17 του μηνός απο Banggood. To 17track ενεργοποιήθηκε πριν απο 4 μέρες (έλεγε pre-advised μεχρι τότε). Η εξέλιξη ήταν νορμάλ, συγκεκριμμένα στην αναζήτηση απο ΕΛΤΑ:

27/4/2018, 01:40:07 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
26/4/2018, 15:52:09 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)
26/4/2018, 15:37:19 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)
26/4/2018, 14:57:30 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
26/4/2018, 09:45:51 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

Σήμερα το βράδυ που ξανακοιτάω στον εντοπισμό αντικειμένου βλέπω στα 2 πακέτα να λέει:

27/4/2018, 07:18:55 Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

ενώ το 3ο είχε μείνει στο Κ.Δ Θεσσαλονίκης.

Το θέμα είναι ότι είμαι σε νομό στη βόρεια Ελλάδα, καμία σχέση με Ηράκλειο. Δυστυχώς το είδα μετά τις 8:00 το βράδυ που κλείνει το support του ΕΛΤΑ. Τα 2 πακέτα που λένε Ηράκλειο ήταν απο HK warehouse ενώ το άλλο που λέει ακόμα Κ.Δ Θεσσαλονίκης ήταν απο CN.

Τι μπορεί να έχει παιχτεί? Μου έδωσαν λάθος tracking number? Έβαλαν λαθος διεύθυνση απο BG? Λέει ότι να ναι ο εντοπισμός των ΕΛΤΑ? Τα σκάτωσαν τα ΕΛΤΑ και στέλνουν όπου να ναι? Στο BG o λογαριασμός μου έχει δηλωμένη σωστή διεύθυνση απ΄την αρχή.

Πως να κινηθώ? Επικοινωνία με ΕΛΤΑ ή BG πρώτα? Να το αφήσω έτσι μέχρι να δω πως θα καταλήξει? Έπεσε και Σ/Κ ρε γμτ.

Όποιος έχει εμπειρία με BG ας ρίξει μια γνώμη.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν αναφερθει και αλλες τετοιες περιπτώσεις (οχι πολλές, αλλα γινεται).

Το βασικό ειναι οτι απο λάθος μπαίνουν σε αλλο σάκο (για αλλη περιοχή) ή ο σάκος μπαινει σε λάθος φορτηγό. Αυτό που γ'ινει τώρα ειναι

  • Την Δευτερα-Τρίτη θα ανοιχτεί ο σάκος στο ΚΔ ηρακλειου, γενικά οπου ειναι να φτάσει
  • ο υπάλληλος θα διαβάσει το λαθος στη διευθυνση, θα πει κάτι του τυπου "Γρόθε αθηναιε, που δε γατές απ'πουναι το Ηράκλειο τσι η Θεσσαλονίκη"
  • θα το βαλει σε σάκο για επιστροφή Αθήνα και θα πάρει το δρομο του για Σαλονικη (θα το βλεπεις απο το tracking)

Ναι υπάρχει και ένα πολύ μικρό ενδεχόμενο να εχει κάνει λάθος το bg, οποτε απλά θα δεις στο tracking οτι παραδόθηκε, γιατί το tracking ειναι για αλλο ονομα, σε αλλη περιοχή. Τοτε επικοινωνείς με bg να βγει ακρη. Το να πάρεις τηλεφωνο τα ελτα, δε θα κερδισεις τιποτα, γιατί απαξ και μπει σε σάκο-φορτηγο δεν ανοιγουν να ψάχνουν, εκτος πολύ ειδικών περιπτώσεων.

Δεν ειναι μονο ελτα. Γινεται σε ολους. Πριν λιγα χρονια περιμενα ένα υπερπειγον δεμα με acs. To δεμα εφτασε ηρακλειο, αλλα φορτώθηκε στο βανακι που πηγαινε Ιεράπτερα. shit happens

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Tol1as είπε

Σπέρες παιδιά.

Έκανα μια παραγγελία 3 πακέτα (priority direct mail) στις 17 του μηνός απο Banggood. To 17track ενεργοποιήθηκε πριν απο 4 μέρες (έλεγε pre-advised μεχρι τότε). Η εξέλιξη ήταν νορμάλ, συγκεκριμμένα στην αναζήτηση απο ΕΛΤΑ:

27/4/2018, 01:40:07 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
26/4/2018, 15:52:09 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)
26/4/2018, 15:37:19 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)
26/4/2018, 14:57:30 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
26/4/2018, 09:45:51 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ

Σήμερα το βράδυ που ξανακοιτάω στον εντοπισμό αντικειμένου βλέπω στα 2 πακέτα να λέει:

27/4/2018, 07:18:55 Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

ενώ το 3ο είχε μείνει στο Κ.Δ Θεσσαλονίκης.

Το θέμα είναι ότι είμαι σε νομό στη βόρεια Ελλάδα, καμία σχέση με Ηράκλειο. Δυστυχώς το είδα μετά τις 8:00 το βράδυ που κλείνει το support του ΕΛΤΑ. Τα 2 πακέτα που λένε Ηράκλειο ήταν απο HK warehouse ενώ το άλλο που λέει ακόμα Κ.Δ Θεσσαλονίκης ήταν απο CN.

Τι μπορεί να έχει παιχτεί? Μου έδωσαν λάθος tracking number? Έβαλαν λαθος διεύθυνση απο BG? Λέει ότι να ναι ο εντοπισμός των ΕΛΤΑ? Τα σκάτωσαν τα ΕΛΤΑ και στέλνουν όπου να ναι? Στο BG o λογαριασμός μου έχει δηλωμένη σωστή διεύθυνση απ΄την αρχή.

Πως να κινηθώ? Επικοινωνία με ΕΛΤΑ ή BG πρώτα? Να το αφήσω έτσι μέχρι να δω πως θα καταλήξει? Έπεσε και Σ/Κ ρε γμτ.

Όποιος έχει εμπειρία με BG ας ρίξει μια γνώμη.

Ευχαριστώ.

Το ίδιο είχε συμβεί και με δικό μου δέμα από aliexpress ( https://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?page=802&tab=comments#comment-56362586 ). Το δέμα πήγε Ηράκλειο, εκεί προφανώς το είδε κάποιος καλός σύντεκνος και το έστειλε πίσω Αθήνα, πέρασε ελεύθερο από τελωνείο (αξία 13 €) και τελικά μετά από μερικές ημέρες ήρθε Ρόδο όπως θα έπρεπε. Στα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να έγινε λάθος και ότι ο κινέζος μου έχει δώσει άλλου αγοραστή tracking. https://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?page=812&tab=comments#comment-56378478  Περίμενε 2-3 ημέρες να δεις πως/που θα πάει (όπως είπε και ο isay).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες και από εμένα,

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση για να μην βρεθώ προ εκπλήξεων. Γενικά ξέρω τι παίζει για αγορές εκτός ΕΕ και πάντα προσέχω όταν είναι να φέρω κάτι που υπόκειται σε φόρους. Το θέμα είναι ότι αυτή την φορά επειδή αυτό που θέλω να φέρω (αγορά από Ιαπωνία) κάνει 150 -160€ και είναι σίγουρο ότι θα περάσει από τελωνείο, θέλω να ζητήσω από κάτι Ιάπωνες φίλους που έχω εκεί να κάνουν την καλή να το αγοράσουν αυτοί και να το στείλουν με απλό ταχυδρομείο.

Διαβάζοντας λίγο τους φόρους που μπορούν να επιβληθούν στο τελωνείο φαντάζομαι ότι αυτή η αποστολή πέφτει στην κατηγορία ιδιώτης προς ιδιώτη και ισχύει το:

 Τα αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 350 ευρώ υπόκεινται σε κατ’ αποκοπήν δασμό 3,5%, εκτός κι αν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον εκτελωνισμό με βάση τη δασμολογική κατάταξη του είδους

Οπότε εγώ αν περάσει τελωνείο θα πρέπει να πληρώσω το 3.5% της αξίας του προϊόντος + τα τέλη εκτελωνισμού από ΕΛΤΑ; Υπόκειται σε κάποια άλλη κατηγορία και σε κάποιους άλλους φόρους που χάνω ή όντως έτσι πρέπει να γίνει;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Allokotos είπε

Καλησπέρα παίδες και από εμένα,

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση για να μην βρεθώ προ εκπλήξεων. Γενικά ξέρω τι παίζει για αγορές εκτός ΕΕ και πάντα προσέχω όταν είναι να φέρω κάτι που υπόκειται σε φόρους. Το θέμα είναι ότι αυτή την φορά επειδή αυτό που θέλω να φέρω (αγορά από Ιαπωνία) κάνει 150 -160€ και είναι σίγουρο ότι θα περάσει από τελωνείο, θέλω να ζητήσω από κάτι Ιάπωνες φίλους που έχω εκεί να κάνουν την καλή να το αγοράσουν αυτοί και να το στείλουν με απλό ταχυδρομείο.

Διαβάζοντας λίγο τους φόρους που μπορούν να επιβληθούν στο τελωνείο φαντάζομαι ότι αυτή η αποστολή πέφτει στην κατηγορία ιδιώτης προς ιδιώτη και ισχύει το:

 Τα αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 350 ευρώ υπόκεινται σε κατ’ αποκοπήν δασμό 3,5%, εκτός κι αν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον εκτελωνισμό με βάση τη δασμολογική κατάταξη του είδους

Οπότε εγώ αν περάσει τελωνείο θα πρέπει να πληρώσω το 3.5% της αξίας του προϊόντος + τα τέλη εκτελωνισμού από ΕΛΤΑ; Υπόκειται σε κάποια άλλη κατηγορία και σε κάποιους άλλους φόρους που χάνω ή όντως έτσι πρέπει να γίνει;

Ευχαριστώ!

Μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά το δελτίο τύπου (21.7.2011) της ΕΕΤΤ, γιατί αυτό που γράφεις αναφέρεται στο δασμό που καταβάλλεται για αξίες μέχρι 350€ και όχι για τα συνολικά έξοδα εκτελωνισμού. Στο τέλος της ίδια παρ. αναφέρεται ότι για αξίες από 22 έως 150 καταβάλλεται στο Δημόσιο ΦΠΑ ενώ για αξίες πάνω από 150€ ΦΠΑ και δασμός.

Σε ότι αφορά στις συναλλαγές μη εμπορικού χαρακτήρα πρέπει να συντρέχουν σωρευτικά 3 προϋποθέσεις που αναφέρονται στο τελευταίο κεφάλαιο του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου.

Συμπερασματικά, για την αξία που ενδιαφέρεσαι θα πληρώσεις ΦΠΑ και δασμό.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω ν αγοράσω δύο βινύλια απο το Amazon της Αμερικής συνολικής αξίας 34 ευρώ μαζι με τα μεταφορικα (Standard International Shipping - No tracking). Επειδη δεν εχω ξανα κανει αγορα απ το Amazon και το θεμα των τελωνείων ειναι λιγο χαοτικο...γνωρίζεται αν υπαρχει πιθανοτητα να δωσω εξτρα λεφτα για το φπα και το τελωνειο;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimikanak είπε

Καλησπέρα, θέλω ν αγοράσω δύο βινύλια απο το Amazon της Αμερικής συνολικής αξίας 34 ευρώ μαζι με τα μεταφορικα (Standard International Shipping - No tracking). Επειδη δεν εχω ξανα κανει αγορα απ το Amazon και το θεμα των τελωνείων ειναι λιγο χαοτικο...γνωρίζεται αν υπαρχει πιθανοτητα να δωσω εξτρα λεφτα για το φπα και το τελωνειο;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Όταν αγοράζεις από την αμερικάνικη αμαζόνα, λίγο πριν από την ολοκλήρωση της παραγγελίας, υπολογίζει τα έξοδα εκτελωνισμού και τα προπληρώνεις.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, makfil είπε

Όταν αγοράζεις από την αμερικάνικη αμαζόνα, λίγο πριν από την ολοκλήρωση της παραγγελίας, υπολογίζει τα έξοδα εκτελωνισμού και τα προπληρώνεις.

Έχω κλικάρει την επιλογή "Standard International Shipping - No tracking" και μου εμφανίζει το μήνυμα "Please note that your country may charge import duties, taxes and fees that you may have to pay ahead of delivery."

Απ οτι ειδα στις αλλες 2 επιλογες AmazonGlobal Expedited Shipping και AmazonGlobal Priority Shipping υπολογιζει τα εξοδα εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...