Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@elpaso1

Έχουμε πει αρκετές φορές ότι η δηλωμένη αξία στο αυτοκόλλητο, και μάλιστα από κινέζο πωλητή, δεν μετράει για τον τελωνειακό.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Παντως το Iherb ειναι απο Αμερικη, πρεπει να εχει αλλο κυρος. Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει τα τελευταια 10 χρονια.

Υπαρχει νομος στην Αμερικη που και καλα οταν στελνει καποια εταιρεια προιον εκτος πρεπει να αναγραφει την αληθινη αξια του προιοντος.

Φυσικα αυτο δεν γινεται παρα μονο απο τεραστιες εταιρειες που δεν εχουν αναγκη απο τον καθε πελατακο. Γιαυτο και δεν τιθεται θεμα κυρους για το τελωνειο, χτυπανε παντου και σε ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το iherb ειναι απο τις μεγαλυτερες εταιριες και παντα αναγραφει την πραγματικη αξια στα δεματα.. Απλα μεχρι περυσι δεν γινοταν τοσο αυστηροι ελεγχοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic: θέλω να στείλω κινητό για επισκευή στην Κίνα, θα μου δώσουν στα ΕΛΤΑ κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει ότι φεύγει επισκευή ώστε να μην χρεωθεί στο τελωνείο όταν επιστρέψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dompred είπε

off topic: θέλω να στείλω κινητό για επισκευή στην Κίνα, θα μου δώσουν στα ΕΛΤΑ κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει ότι φεύγει επισκευή ώστε να μην χρεωθεί στο τελωνείο όταν επιστρέψει;

θα ζητήσεις εσύ ειδική φόρμα στα ΕΛΤΑ και θα το δηλώσεις, ότι φεύγει και θα ξανάρθει και να μην σου χρεώσουν τέλη στην επιστροφή

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, dompred είπε

off topic: θέλω να στείλω κινητό για επισκευή στην Κίνα, θα μου δώσουν στα ΕΛΤΑ κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει ότι φεύγει επισκευή ώστε να μην χρεωθεί στο τελωνείο όταν επιστρέψει;

Ναι, ζητάς το ειδικό έντυπο για εξαγωγή αλλά εννοείται ότι όλα αυτά στην περίπτωση που είχες πληρώσει έξοδα εκτελωνισμού στην εισαγωγή του κινητού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μου ήρθε και η γραπτή επιστολή από την Γ.Ε.Τ.Α. των ΕΛΤΑ για την προσκόμιση παρασταστικών ενώ είχα γράψει από λάθος κατανόηση μου πριν ότι δεν θα μου ερχόταν. Γράφει "η προθεσμία για την παροχή των παραπάνω στοιχείων είναι ένας μήνας από την εισαγωγή του αντικειμένου σε κατάσταση προσωρινής εναπόθεσης και αν παρέλθει άπρακτη θα θεωρηθεί ότι αρνείστε την παραλαβή του αντικειμένου και θα επιστραφεί στον αποστολέα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dompred είπε

off topic: θέλω να στείλω κινητό για επισκευή στην Κίνα, θα μου δώσουν στα ΕΛΤΑ κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει ότι φεύγει επισκευή ώστε να μην χρεωθεί στο τελωνείο όταν επιστρέψει;

ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ να ΒΓΑΛΕΙΣ την μπαταρία απο το κινητό, διοτι ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ απο τα ΕΛΤΑ αεροδρομίου.

Πλέον δεν φεύγει τίποτα με αεροπλάνο αν εχει μπαταρία μέσα. (το λέω απο προσωπική εμπειρία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, teckgeek said:

ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ να ΒΓΑΛΕΙΣ την μπαταρία απο το κινητό, διοτι ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ απο τα ΕΛΤΑ αεροδρομίου.

Πλέον δεν φεύγει τίποτα με αεροπλάνο αν εχει μπαταρία μέσα. (το λέω απο προσωπική εμπειρία)

Αφου στα περισσοτερα κινητα η μπαταρια δεν ειναι αποσπωμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Αφου στα περισσοτερα κινητα η μπαταρια δεν ειναι αποσπωμενη.

στο λέω επειδή την περασμένη εβδομάδα έστηλα 2 κινητά (με μη αποσπόμενη μπαταρία) και μου τα επέστρεψαν με την ένδειξη με κόκκινο στυλό ΜΠΑΤΑΡΙΑ.

Αναγκάστηκα έβγαλα τις μπαταρίες και απο τα 2 κινητά και τα ξανάστηλα και φύγανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι οι αποστολές με DHL ecommerce από Αμερική, αν και λογικά είναι το ίδιο από οπουδήποτε με αυτή την υπηρεσία, τις διαχειρίζονται τα ΕΛΤΑ εν αντιθέσει με τις υπόλοιπες υπηρεσίες της DHL τις οποίες διαχειρίζεται η ίδια η DHL ;

Η ερώτηση μου βασίζεται στην λογική ότι αν τις διαχειρίζονται αποκλειστικά τα ΕΛΤΑ στην χειρότερη περίπτωση πληρώνεις το ΦΠΑ + 15 ευρώ και εκτελωνίζεται το δέμα σου εν αντιθέσει με την DHL η οποία για να στο εκτελωνίσει θα σου πάρει περίπου 4+ φορές παραπάνω σε αμοιβή λόγω της αμοιβής του εκτελωνιστή και όλων των άλλων χρεώσεων.

Τουλάχιστον αυτό έγινε σε μένα από άλλη εταιρεία βέβαια την Fedex αλλά δεν νομίζω το κόστος εκτελωνισμού της Fedex να διαφέρει από της DHL και επομένως αν ισχύει αυτό που ρωτάω συμφέρει να εκτελωνίζεται από τα ΕΛΤΑ για κάποιες αγορές σε ρούχα με μεγάλες εκπτώσεις που θέλω να πραγματοποιήσω από Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, έχω παραγγείλει πριν ~2 εβδομάδες αυτό εδώ

αλλά από τις 18/6 έχει κολλήσει στο τελωνείο. Έστειλα την απόδειξη που μου ζήτησαν την επόμενη μέρα, τους πήρε μία ακόμα μέρα για να μου στείλουν email ότι την παρέδωσαν στο τελωνείο αλλά από τότε αγνοείται η τύχη της. Το τελωνείο δεν έχει απελευθερώσει ακόμα το πακέτο, ενώ τόσες φορές έχω παραγγείλει και τα πακέτα εκτελωνίστηκαν και απελευθερώθηκαν μέσα σε 2 περίπου ώρες. Γνωρίζει κάποιος αν παίζει κάτι με τα ΕΛΤΑ; 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...