Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την αρχή αυτής της συζήτησης έχουμε πει ότι 1) ο παραλήπτης έχει το βάρος της απόδειξης ότι το δέμα είναι μη εμπορικού χαρακτήρα και, επομένως, περιλαμβάνεται στην ατέλεια των 45€  και 2) ο τελωνειακός έχει τον τελευταίο λόγο στο θέμα αυτό.

Προφανώς, σαν νέος στο forum, δεν έχεις διαβάσει τα σχετικά posts που έχουν γραφτεί και, ειδικά, από πέρυσι το καλοκαίρι που έχουν σφίξει τα πράγματα με το τελωνείο. Δεν  μένει, παρά να δοκιμάσεις αυτού του είδους την αγορά και να μας ενημερώσεις για το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, makfil είπε

Από την αρχή αυτής της συζήτησης έχουμε πει ότι 1) ο παραλήπτης έχει το βάρος της απόδειξης ότι το δέμα είναι μη εμπορικού χαρακτήρα και, επομένως, περιλαμβάνεται στην ατέλεια των 45€  και 2) ο τελωνειακός έχει τον τελευταίο λόγο στο θέμα αυτό.

Aλλο αυτό που έχετε πει από την αρχή της συζήτησης(το που πέφτει το βαρος της απόδειξης δλδ) και που με καλή προαίρεση μου ξαναλές εσύ  και άλλο αυτό που ρώτησα εγώ, το αν και με ποιον τρόπο πραγματοποιείται αυτή η "απόδειξη" από τον παραλήπτη. Απ'οτι καταλαβαίνω δεν υπάρχει σαφής απάντηση και ποικίλει κατά περίπτωση, αφού όπως είπες και συ ο ίδιος, άλλες φορές πείθονται και άλλες όχι. Αυτό εγώ το λέω φλου. Στο 2 συμφωνούμε και το ειπα και γω εξαρχής, "εναπόκειται στην κρίση του τελώνη", δεν ορίζεται δλδ επαρκώς από τον νόμο. Η κρίση ως γνωστόν είναι πάντα υποκειμενική...
 

 

9 λεπτά πριν, makfil είπε

Προφανώς, σαν νέος στο forum, δεν έχεις διαβάσει τα σχετικά posts που έχουν γραφτεί και, ειδικά, από πέρυσι το καλοκαίρι που έχουν σφίξει τα πράγματα με το τελωνείο. Δεν  μένει, παρά να δοκιμάσεις αυτού του είδους την αγορά και να μας ενημερώσεις για το αποτέλεσμα.

Επειδή δεν θέλω να ρωτάω τα ίδια πράγματα και να κουράζω τα μέλη, ουτε φυσικά να κάθομαι να κάνω ερωτήσεις αν υπάρχουν ήδη οι απαντήσεις, έκατσα και διαβασα ένα πολύ μεγάλο μέρος του θέματος του ποστ πριν θέσω τις ερωτήσεις μου, που όπως θα πρόσεξες, δεν είχαν αναρτηθεί παρόμοιες. Το ξέρω ότι έχουν σφίξει τα πράγματα από περυσι και γι'αυτο ειχα κοψει τις συναλλαγές εκτός Ε.Ε εδώ και κανένα χρόνο, ασχολουμαι με ebay και αγορές από εξωτερικό από το 2004 .Επειδή όμως τωρα χρειάστηκε πάλι να έχω πάρε δωσε με χώρες εκτός Ε.Ε θελησα να ενημερωθω όσο καλύτερα γίνεται καιομολογώ  ήταν πολύ χρήσιμο όλο το thread, γιατί λύθηκαν πολλές από τις απορίες μου. Εννοείται θα ενημερωσω με την πορεία των αποστολών, κάθε περιστατικό μπορεί να βοηθήσει κάποιον άλλον στο μέλλον να σχηματισει άποψη και να πράξει γνωρίζοντας όσο το δυνατόν περισσότερα επί του θέματος ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αντικείμενο χαμηλής αξίας 7.78 $ (σύνολο με τα μεταφορικά)  από Aliexpress μου ήρθε ένα ειδοποιητήριο που λέει ότι πρέπει να πληρώσω 5 ευρώ.

Απ όσα κοίταξα στο θρεντ, και στον οδηγό για τις αγορές από το εξωτερικό, δεν μπορώ να καταλάβω πως υπολογίστηκε η παραπάνω χρέωση.

Μήπως έχουν κάνει κάποιο λάθος? 

Σίγουρα θα έχω και τα αποδεικτικά πληρωμής όταν πάω να παραλάβω, αλλά δε ξέρω τι άκρη θα μπορέσω να βγάλω στα ΕΛΤΑ.

 

Επεξ/σία από Ayesha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Ayesha είπε

Για αντικείμενο χαμηλής αξίας 7.78 $ (σύνολο με τα μεταφορικά)  από Aliexpress μου ήρθε ένα ειδοποιητήριο που λέει ότι πρέπει να πληρώσω 5 ευρώ.

Απ όσα κοίταξα στο θρεντ, και στον οδηγό για τις αγορές από το εξωτερικό, δεν μπορώ να καταλάβω πως υπολογίστηκε η παραπάνω χρέωση.

Μήπως έχουν κάνει κάποιο λάθος? 

Σίγουρα θα έχω και τα αποδεικτικά πληρωμής όταν πάω να παραλάβω, αλλά δε ξέρω τι άκρη θα μπορέσω να βγάλω στα ΕΛΤΑ.

Να σου ειπαν 3ε παει και ερχεται αφου επανηλθε στο προσκηνιο αυτη η χρεωση (σπανιο αλλα γινεται).

5ε δεν εχω ακουσει χρεωση ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Ayesha είπε

Για αντικείμενο χαμηλής αξίας 7.78 $ (σύνολο με τα μεταφορικά)  από Aliexpress μου ήρθε ένα ειδοποιητήριο που λέει ότι πρέπει να πληρώσω 5 ευρώ.

Απ όσα κοίταξα στο θρεντ, και στον οδηγό για τις αγορές από το εξωτερικό, δεν μπορώ να καταλάβω πως υπολογίστηκε η παραπάνω χρέωση.

Μήπως έχουν κάνει κάποιο λάθος? 

Σίγουρα θα έχω και τα αποδεικτικά πληρωμής όταν πάω να παραλάβω, αλλά δε ξέρω τι άκρη θα μπορέσω να βγάλω στα ΕΛΤΑ.

 

μήπως είναι 3 που έχει γραφτεί στο πόδι και φαίνεται σαν 5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα και σε όποιον το χω δείξει, σαν 5 ευρώ  φαίνεται.

Είναι σα να το χουν γράψει σε λάθος κουτάκι, αλλά  το ταχ. κατάστημα κατάθεσης δεν έχει τέτοιο κωδικό οπότε πρέπει να ναι αντικαταβολή.

Γνωρίζω για το 3ευρο, αλλά και πάλι, ποτέ δε μου χει τύχει για τόσο χαμηλής αξίας αγορές ίδιου προϊόντος (εξαρτήματα μακιγιάζ δλδ ) στο παρελθόν. 

Παραθέτω και φωτογραφία 

 

 

CAM09085_.jpg

Επεξ/σία από Ayesha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ayesha είπε

Εμένα και σε όποιον το χω δείξει, σαν 5 ευρώ  φαίνεται.

Είναι σα να το χουν γράψει σε λάθος κουτάκι, αλλά  το ταχ. κατάστημα κατάθεσης δεν έχει τέτοιο κωδικό οπότε πρέπει να ναι αντικαταβολή.

Γνωρίζω για το 3ευρο, αλλά και πάλι, ποτέ δε μου χει τύχει για τόσο χαμηλής αξίας αγορές ίδιου προϊόντος (εξαρτήματα μακιγιάζ δλδ ) στο παρελθόν. 

Παραθέτω και φωτογραφία 

CAM09085_.jpg

Δεν φαινεται για χρεωση, μαλλον τα 2 τελευταια γραμματα του Tracking ειναι που εχει και απο πανω (απλα τα ξαναγραψε γιατι απο πανω φαινονται με δυσκολια).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Δεν φαινεται για χρεωση, μαλλον τα 2 τελευταια γραμματα του Tracking ειναι που εχει και απο πανω (απλα τα ξαναγραψε γιατι απο πανω φαινονται με δυσκολια).

δε πήγε το μυαλό μου, αλλά όντως λογικά πρέπει να ναι αυτό 

Ευχαριστώ πολύ πάντως

Επεξ/σία από Ayesha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Ayesha είπε

δε πήγε το μυαλό μου, αλλά όντως λογικά πρέπει να ναι αυτό 

Ευχαριστώ πολύ πάντως

Eσυ δεν γνωρίζεις ποιο ειναι το τρακ της αποστολής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Eσυ δεν γνωρίζεις ποιο ειναι το τρακ της αποστολής?

τo γνωρίζω, είναι αυτό που γράφει στον αριθμό κατάθεσης, σωστό είναι.

το  κάτω φαίνεται σαν χρέωση 5 ευρώ.

(αλλά μάλλον είναι αυτό που είπε ο Salvation81)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολο που η τιμη που γραφει ειναι κατω απο 22 ευρω; Κανονικα δε πρεπει να ζητανε αποδειξη απο paypal για επιβεβαιωση πριν προβουν στην ταριφα; Θυμαμαι καποιες τετοιες περιπτωσεις, αλλα δικαιωθηκαν μετα απο καιρο και ηθελε διαδικασια.. Βεβαια ειναι και παλια περιστατικα.. Εχουμε κατι προσφατο;

 

Τωρα εβλεπα κατι παραγγελιες απο iherb μεχρι και 90 ευρω με δωρεαν μεταφορικα και χωρις τελωνεια.. Μεχρι και τον Μαϊο του 2017.. Αλλες εποχες.. Τωρα προσπαθω να χωρεσω πραγματα μεχρι 22 ευρω, και εχουν αυξησει και τα μεταφορικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...