Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τις εντολες τις εχω παρει απο ενα 784 thomson.θα δω τι αλλο λειπει απο το Config.η αφασια ειναι οτι δεν εχω ουτε thomson 784 Ουτε technicolor 788 που ειναι και Vdsl και θα γινεται λιγο πιο χαμος στο Config.Εχω technicolor 784.αν δεν βγαλω ακρη θα δοκιμασω να δω τι εντολες εχει το 788 στο config μηπως και ετσι παιξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παιδες εβαλα αυτο το ρουτερ και σας παραθετω τα στοιχεια της γραμμης μου. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τα εξης:
πως σας φαινονται τα στοιχεια της γραμμης μου σχετικα με τα error?
επισης ενω εχω 24 αρα συνδεση και ειμαι 100 μετρα παο νεο καφαο που δινει vdsl γιατι κουμπωνω εκει κοντα στα 16? υπαρχει απο τα errors καποιο προβλημα?
επισης ειμαι στον οτε μπορει να φυγει το λογοτυπο της forthnet? καποια αλλα παιδια σε ενα φορουμ εγραφφαν οτι με τετοιο ρουτερ vdsl μπορεις και να καρφωσεις στα 24 γιατι γινεται καπως αλλα εγω δεν μπορω να το βρω. ξερει απο εδω κανεις κατι που μπορει να βοηθησει?


 

post-117465-0-05295100-1445092457_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νέο ΚΑΦΑΟ όπως λες δίνει VDSL, εσύ έχεις ADSL, άρα τι σχέση έχουν αυτα τα δύο? :P Για να φύγει το λογότυπο της Forthnet θα πρέπει να το αφαιρέσεις εσωτερικά απο το firmware και να το ξανακάνεις bundle, δηλαδή κάτι που δεν γίνεται. Στην καλύτερη βάλε κανα ad-block extension και βάλτο να μην φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τετοια γραμμη επρεπε να κλειδωνεις τερμα φιλε. Παρτους τηλεφωνο κατα αρχην και πες τους να σε βαλουν σε 24αρι προφιλ με 6 margin και ξαναδεστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω για την απαντηση. αρα η γραμμη μου ειναι πολυ καλη απο οτι λετε σχετικα με τα στατιστικα που εχω ακομη και στα errors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα errors δεν ειναι τπτ αυτα. Απλα ολα τα ρουτερς εχουν σε low priority τα icmp pings και εχουν time out, αυτα τα errors σου δειχνει.  Η γραμμη σου απλα δε παιζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες εβαλα αυτο το ρουτερ και σας παραθετω τα στοιχεια της γραμμης μου. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τα εξης:

πως σας φαινονται τα στοιχεια της γραμμης μου σχετικα με τα error?

επισης ενω εχω 24 αρα συνδεση και ειμαι 100 μετρα παο νεο καφαο που δινει vdsl γιατι κουμπωνω εκει κοντα στα 16? υπαρχει απο τα errors καποιο προβλημα?

επισης ειμαι στον οτε μπορει να φυγει το λογοτυπο της forthnet? καποια αλλα παιδια σε ενα φορουμ εγραφφαν οτι με τετοιο ρουτερ vdsl μπορεις και να καρφωσεις στα 24 γιατι γινεται καπως αλλα εγω δεν μπορω να το βρω. ξερει απο εδω κανεις κατι που μπορει να βοηθησει?

τα errors φυσιολογικα.επισης παιρνει απο το νεο καφαο ή παιρνεις απο το αστικο κεντρο?αυτο που λες να σε καρφωσουν στα 24 γραφω πιο κατω για αυτο.αλλαξαν ολα τα καφαο στην περιοχη σου ή μηπως ειναι κανα Mini dslam και δινει μονο adsl?σε ποια περιοχη εισαι?επισης μηπως εισαι κοντα και στον οτε??? στο κτιριο του δηλαδη?φιλτρα εχεις σε ολα τα τηλεφωνα?στο συναγερμο εχεις βαλει φιλτρο?εχεις δει ποσο συγχρονιζεις στον κατανεμητη /χωνευτη του σπιτιου/πολυκατοικιας σου?

 

Το νέο ΚΑΦΑΟ όπως λες δίνει VDSL, εσύ έχεις ADSL, άρα τι σχέση έχουν αυτα τα δύο? :P Για να φύγει το λογότυπο της Forthnet θα πρέπει να το αφαιρέσεις εσωτερικά απο το firmware και να το ξανακάνεις bundle, δηλαδή κάτι που δεν γίνεται. Στην καλύτερη βάλε κανα ad-block extension και βάλτο να μην φαίνεται.

μπορει να εννοει οτι του δωσαν adsl απο εκει εκτος αν δεν ειναι νεο καφαο vdsl αλλα mini dslam adsl ή εκτος αν παιρνει απο το αστικο κεντρο.ναι για το Firmware το ξεχναει δυστυχως.

 

Με τετοια γραμμη επρεπε να κλειδωνεις τερμα φιλε. Παρτους τηλεφωνο κατα αρχην και πες τους να σε βαλουν σε 24αρι προφιλ με 6 margin και ξαναδεστο.

 

αν του δινουν adsl απο το νεο kv τοτε λογικα εχουν χαμηλωσει το Output power που ειναι λιγο πιο κατω με αποτελεσμα να μην κλειδωνει 24.αυτο γινεται για τα κλασσικα θεματα να μην κανει παρεμβολες στους παροχους που ξεκινανε απο το αστικο κεντρο. απλα σε καποιους πελατες ο οτε τους λεει οτι παρτε vdsl router που παιζει σε αλλες συχνοτητες ετσι και αλλιως οποτε δεν υπαρχουν περιορισμοι οποτε τους κλειδωνει απλα με Policy στα 24/1 ασχετα που παιζουν vdsl.απλα το κανει για να παρει ο πελατης καθαρο 24αρι οπως και να  μην κανει μεγαλο προβλημα λογω crosstalk στον παροχο.αν εχει vdsl router που εχει και δεν εχει κλειδωσει vdsl τοτε απλα δεν του το εχουν κανει.επισης ο οτε δυσκολα να του δωσει 6 Margin.συνηθως δινει Min 9.ΣΥΝΗΘΩΣ.(στα πακετα 24Mbit).εκτος αν εχει και θεμα στην καλωδιωση.κανα συναγερμο χωρις φιλτρο,κανα μεγαλο τηλεφωνικο ,καμια επιστροφη στην καθετη κτλ.

σε ευχαριστω για την απαντηση. αρα η γραμμη μου ειναι πολυ καλη απο οτι λετε σχετικα με τα στατιστικα που εχω ακομη και στα errors.

errors παντα θα εχεις.εφοσον δεν βλεπεις τα errors να ανεβαινουν ανα χιλιαδες σε λιγα λεπτα τοτε εισαι οκ.

 

τα errors δεν ειναι τπτ αυτα. Απλα ολα τα ρουτερς εχουν σε low priority τα icmp pings και εχουν time out, αυτα τα errors σου δειχνει.  Η γραμμη σου απλα δε παιζεται.

6.5 attenuation αυτα ειναιιιιι.για vdsl ετοιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι νομιζα οτι δεν ειναι ΟΤΕ....

ο οτεπαιζει να ειναι ο μονοςπαροχος που δεν δινει 6.οσους εχω δει με 6 margin ειναι ατομα που εχουν ειτε 8 αρι πακετο ειτε 4αρι 2 αρι κτλ.σε 24 αρι δεν εχω δει.εκτος αν ξερει καποιος κατι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα errors φυσιολογικα.επισης παιρνει απο το νεο καφαο ή παιρνεις απο το αστικο κεντρο?αυτο που λες να σε καρφωσουν στα 24 γραφω πιο κατω για αυτο.αλλαξαν ολα τα καφαο στην περιοχη σου ή μηπως ειναι κανα Mini dslam και δινει μονο adsl?σε ποια περιοχη εισαι?επισης μηπως εισαι κοντα και στον οτε??? στο κτιριο του δηλαδη?φιλτρα εχεις σε ολα τα τηλεφωνα?στο συναγερμο εχεις βαλει φιλτρο?εχεις δει ποσο συγχρονιζεις στον κατανεμητη /χωνευτη του σπιτιου/πολυκατοικιας σου?

 

μπορει να εννοει οτι του δωσαν adsl απο εκει εκτος αν δεν ειναι νεο καφαο vdsl αλλα mini dslam adsl ή εκτος αν παιρνει απο το αστικο κεντρο.ναι για το Firmware το ξεχναει δυστυχως.

 

 

αν του δινουν adsl απο το νεο kv τοτε λογικα εχουν χαμηλωσει το Output power που ειναι λιγο πιο κατω με αποτελεσμα να μην κλειδωνει 24.αυτο γινεται για τα κλασσικα θεματα να μην κανει παρεμβολες στους παροχους που ξεκινανε απο το αστικο κεντρο. απλα σε καποιους πελατες ο οτε τους λεει οτι παρτε vdsl router που παιζει σε αλλες συχνοτητες ετσι και αλλιως οποτε δεν υπαρχουν περιορισμοι οποτε τους κλειδωνει απλα με Policy στα 24/1 ασχετα που παιζουν vdsl.απλα το κανει για να παρει ο πελατης καθαρο 24αρι οπως και να  μην κανει μεγαλο προβλημα λογω crosstalk στον παροχο.αν εχει vdsl router που εχει και δεν εχει κλειδωσει vdsl τοτε απλα δεν του το εχουν κανει.επισης ο οτε δυσκολα να του δωσει 6 Margin.συνηθως δινει Min 9.ΣΥΝΗΘΩΣ.(στα πακετα 24Mbit).εκτος αν εχει και θεμα στην καλωδιωση.κανα συναγερμο χωρις φιλτρο,κανα μεγαλο τηλεφωνικο ,καμια επιστροφη στην καθετη κτλ.

errors παντα θα εχεις.εφοσον δεν βλεπεις τα errors να ανεβαινουν ανα χιλιαδες σε λιγα λεπτα τοτε εισαι οκ.

 

6.5 attenuation αυτα ειναιιιιι.για vdsl ετοιμος

ενα ενα θα προσπαθησω γιατι πολλα ερωτηματα.

περνω απο νεο καφαο και εχουν μπει σε ολη την περιοχη πυλαια θεσσαλονικης.

ο γειτονας εχει vdsl.

ειμαι μακρυα απο τον οτε και για αυτο επελεξα οτε μιας και με αλλους παροχους ειχα 3-4 ταχυτητα ετσι επελεξα οτε επειδη ηξερα οτι δινουν τις 24αρες απο τα νεα καφαο αλλα μονον ο οτε.

 

φιλτρα εχω παντου και στο συναγερμο.

 

δεν εχω δει ποσο συγχρονιζω στον κατανεμητη γιατι δεν γνωριζω πως να το κανω αν και γενικα κατι σκαμπαζω απο καλωδιωσεις.

 

λεω να παρω στον οτε και τους πω οτι εχω vdsl router και να δω αν θα το κλειδωσουν στα 24/1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ αρα μιλαμε για vdsl kv οποτε ειμαστε σιγουροι.επισης ναι για να μην κλειδωνεις 24 αρα σου εχουν χαμηλωσει το Output power.δεν ξερω αν ο οτε γενικοτερα δινει adsl απο τα kv ή αν τους γυρναει σε vdsl 30 ή σε vdsl 24 για να μην αυξηθει το κοστος(vdsl 24).η μια λυση θα ηταν να ζητησεις vdsl 30 με σκοπο να πας 30 αλλα και να παρεις και 2,5 mbit upload.μαλλον δεν χανεις λογω καλωδιωσης αλλα ναι θελει γνωσεις για να δεις κατω.απλα καποιοι που ειχαν vdsl router το εβαζαν πανω και συγχρονιζε vdsl μονο του.τωρα αν εσενα απλα σε εβαλαν σε adsl δεν ξερω.μπορεις να μιλησεις με τον οτε αλλα τι να τους πεις?οτι γυριστε με σε vdsl 24 oπως εχει γινει με αλλους χρηστες?απορω αν το ξερει καν αυτος που θα σηκωσει το τηλεφωνο.σε καθε περιπτωση δεν χανεις κατι.και για μενα καλυτερα στειλε email ωστε να σου απαντησουν με την ησυχια τους μεν αλλα σωστα.

δεν ξερω με ποια λογικη καποιους τους βαζουν σε vdsl24.ισως αυτους που ειναι μακρυα οπως εσυ?αλλα ναι εχει γινει. η καρτα που δινει ο οτε παιζει και adsl και vdsl.οταν μπει vdsl παιζει vdsl.οταν μπει adsl router παιζει adsl.εσενα ομως ειναι ηδη vdsl και παιζεις adsl για αυτο ειπα μηπως το εχουν βαλει manually σε adsl

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα και παλι. Θελω την βοήθεια σας. Εχω το συγκεκριμένο ρουτερ από τοτε που ημουν στν forthnet. Τώρα που βρίσκομαι στην wind που μου εδωσαν το zte zxhn h168n κανει συνεχως αποσυνδεσεις και δεν υπάρχει λυση πλέον σύμφωνα με τους υπαλλήλους της wind. Προσπαθώ να κάνω το technicolor tg788vn να δουλέψει στο δίκτυο της wind αλλα δεν κανει log in. Εβαλα τους κωδικος μου εκανα reset αλλα δεν μπαινει στο ίντερνετ. Πως μπορώ να το διορθώσω αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και παλι. Θελω την βοήθεια σας. Εχω το συγκεκριμένο ρουτερ από τοτε που ημουν στν forthnet. Τώρα που βρίσκομαι στην wind που μου εδωσαν το zte zxhn h168n κανει συνεχως αποσυνδεσεις και δεν υπάρχει λυση πλέον σύμφωνα με τους υπαλλήλους της wind. Προσπαθώ να κάνω το technicolor tg788vn να δουλέψει στο δίκτυο της wind αλλα δεν κανει log in. Εβαλα τους κωδικος μου εκανα reset αλλα δεν μπαινει στο ίντερνετ. Πως μπορώ να το διορθώσω αυτό;

 

Βάλε τους κωδικούς στο δεύτερο connection (VDSL 2 κάπως έτσι το λέει). Η Wind αν θυμάμαι καλά χρησιμοποιεί το 835 vlan id, το πρώτο connection έχει 1102

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και παλι. Θελω την βοήθεια σας. Εχω το συγκεκριμένο ρουτερ από τοτε που ημουν στν forthnet. Τώρα που βρίσκομαι στην wind που μου εδωσαν το zte zxhn h168n κανει συνεχως αποσυνδεσεις και δεν υπάρχει λυση πλέον σύμφωνα με τους υπαλλήλους της wind. Προσπαθώ να κάνω το technicolor tg788vn να δουλέψει στο δίκτυο της wind αλλα δεν κανει log in. Εβαλα τους κωδικος μου εκανα reset αλλα δεν μπαινει στο ίντερνετ. Πως μπορώ να το διορθώσω αυτό;

επισης κοιτα αυτο.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

αν δεν φτιαξεις ετσι την καλωδιωση θα χανεις και σε ταχυτητα και σε σταθεροτητα.

 

Βάλε τους κωδικούς στο δεύτερο connection (VDSL 2 κάπως έτσι το λέει). Η Wind αν θυμάμαι καλά χρησιμοποιεί το 835 vlan id, το πρώτο connection έχει 1102

ναι υπαρχουν 2 connections για vdsl και ενα για adsl.το ενα του vdsl ειναι 1102 που ειναι το vlan id της forthnet και το δευτερο το 835 που παιζουν ολοι οι αλλοι παροχοι.αν και ισως απλα να χρειαστει να πατησει το connect γιατι δεν θυμαμαι η wind να εχει κωδικους (radius)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. μου έχει μείνει ένα TG 788vn v2 από CYTA που είχα πριν μετακομίσω.

πως μπορώ να του αλλάξω firmware και να έχω κάποιο generic και όχι της CYTA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...