Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα. μου έχει μείνει ένα TG 788vn v2 από CYTA που είχα πριν μετακομίσω.

πως μπορώ να του αλλάξω firmware και να έχω κάποιο generic και όχι της CYTA?

δεν θα βρεις generic firmware Πουθενα το πιο πιθανο για αυτο.η technicolor τα εχει κανει πολυ δυσκολα τα πραγματα.επισης λογικα η cyta θα στο ζητησει πισω καποια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, 

εγω πήγα απο adsl σε vdsl και  έχω το εξης προβλημα, συγχρονίζει αλλά δεν παιρνει ip και πετάει το Concentrator not reachable

Πάμε για 3η μέρα χωρις internet .Το δώσανε για βλάβη στον ΟΤΕ οποιος ειπε οτι όλα είναι εντάξει.Και μετά το ξαναδώσανε

στο δικο τους τεχνικο τμήμα για βλάβη. Πραγματικά εδώ και 3 ημέρες δεν μπορώ να βγάλω άκρη μαζί τους. Μηπως φτάει το router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να το συνδέσεις με ολα τα καλωδια και έπειτα κανε reset. Μολις ξεκινήσει μπες στο 192.168.1.254 στην συνέχεια κανε disconnect και τα τρία πεδία συνδεσεων adsl vdsl vdsl2 και κανε log in μονο με την vdsl2. Λογικα δεν θα χρειαστείς username password αλλα μπορεί η cosmote να το ζητήσει. Δοκίμασε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

εγω πήγα απο adsl σε vdsl και  έχω το εξης προβλημα, συγχρονίζει αλλά δεν παιρνει ip και πετάει το Concentrator not reachable

Πάμε για 3η μέρα χωρις internet .Το δώσανε για βλάβη στον ΟΤΕ οποιος ειπε οτι όλα είναι εντάξει.Και μετά το ξαναδώσανε

στο δικο τους τεχνικο τμήμα για βλάβη. Πραγματικά εδώ και 3 ημέρες δεν μπορώ να βγάλω άκρη μαζί τους. Μηπως φτάει το router?

vdsl της forthnet ή vdsl διαμεσω kv?οπως ειπαν θα δεις δυο συνδεσεις για vdsl.η μια με την αλλη εχουν διαφορα στο vlan id.η μια συνδεση εχει vlan id της forthnet για οταν εισαι vdsl στο ιδιοκτητο δηλαδη vlan id 1102 ενω η αλλη εχει το 835 του οτε.οποτε η μια απο τις δυο δεν θα συνδεθει.αν συνεχισει να βγαινει concentrator not reachable τοτε ειναι το προβλημα sync no ip που συνηθως τουλαχιστον στο adsl το θεμα ηταν αυτου που εχει το dslam.δηλαδη και πιο παλια σε γραμμες arys που εβγαινε αυτο το μυνημα το εφτιαχνε Ο οτε αφου το dslam ηταν δικο του.συνηθως δεν ειχαν περαστει ρυθμισεις.βεβαια ισως να μπορεις να το δεις και πιο απλα.αν βαλεις [email protected] και password otenet θα πρεπει λογικα να παρεις Ip κανονικα αν φταιει η forthnet.αν φταιει ο οτε λογικα θα παρεις το ιδιο error.αυτο γινοταν και σαν δοκιμη και γινετε ακομα και στο adsl οταν ειναι γραμμη arys.το ρουτερ απιθανο τελειως να φταιει αφου σου βγαζει το concentrator not reachable εκτος αν παει να κανει connect με λαθος vlan id.

 

Δοκιμασε να το συνδέσεις με ολα τα καλωδια και έπειτα κανε reset. Μολις ξεκινήσει μπες στο 192.168.1.254 στην συνέχεια κανε disconnect και τα τρία πεδία συνδεσεων adsl vdsl vdsl2 και κανε log in μονο με την vdsl2. Λογικα δεν θα χρειαστείς username password αλλα μπορεί η cosmote να το ζητήσει. Δοκίμασε το.

τα ρουτερ της forthnet απο default εχουν ενα username μεσα που ειναι acs.... και αφου συνδεθει με αυτο μετα με tr069 θα κατεβασει τα σωστα στοιχεια μονο του και θα τα περασει στο ρουτερ.οποτε δεν θα χρειαστει να τα περασει κανεις Manually.αν εχει πειραξει κατι οπως ειπες ενα hard reset.δηλαδη θελει στοιχεια για να συνδεθει στην forthnet αλλα τα παιρνει αυτοματα.επισης λογικα στο username θα πρεπει να υπαρχει στο τελος και το @forthnet.gr οπως ηταν με τις arys συνδεσεις για να φαινεται στον οτε απο ποιον παροχο ερχεται προσπαθεια ωστε να δρομολογηθει εκει που πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VDSL απο KV είμαι. Έχω προσπαθήσει να συνδεθώ και στις 2 vdsl συνδέσεις που βγάζει, χωρις αποτέλεσμα όμως. 

Απο την forthnet μου είπαν ότι δόθηκε στο ΟΤΕ η βλάβη και δεν βρέθηκε κάτι και ξαναδόθηκε η βλάβη στο τεχνικό τους τμήμα.

κατα το connect όταν πάς στα details πάντως το vid είναι κενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VDSL απο KV είμαι. Έχω προσπαθήσει να συνδεθώ και στις 2 vdsl συνδέσεις που βγάζει, χωρις αποτέλεσμα όμως. 

Απο την forthnet μου είπαν ότι δόθηκε στο ΟΤΕ η βλάβη και δεν βρέθηκε κάτι και ξαναδόθηκε η βλάβη στο τεχνικό τους τμήμα.

κατα το connect όταν πάς στα details πάντως το vid είναι κενο.

καντο και τυπικα ενα hard reset και δες ξανα.δοκιμασε αμα θες και με το [email protected].

καλα δεν με παραξενευει βλαβη που δεν λυνεται με την πρωτη.αυτο ειναι το κακο με τα kv.οπως και παλια με τα arys οτι γινεσαι λιγο μπαλακι και οτι ο παροχος δεν εχει προσβαση στο dslam οποτε περιμενεις απο τον οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το otenet βγάζει το ίδιο πράγμα. Το θέμα είναι ότι το μπαλακι το έχει ρίξει ο ΟΤΕ στην forthnet τώρα και δεν βλέπω να βρίσκουν

λύση εντός της εβδομάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βαση αυτο που λες οτι δεν μπαινει ουτε με [email protected] τοτε δεν νομιζω οτι ειναι θεμα της forthnet ασχετα που ο οτε ειπε οτι ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες καλησπέρα αυτό το router έχει wifi μέχρι τα 65 mbps μονο ? ακόμα παίζει κάποιο θέμα stability με το wifi βλέπω πως με full σήμα τα actual speed παίζει συνεχώς και καμια φορα κολλάει στα 5.5 6.6 mbps μήπως έχω ελαττωματικό προϊόν? ακόμα υπάρχει κάποιος τρόπος να κανεις wirlles reset?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δει και το δικο μου καποια στιγμη να γραφει κατι χαμηλα mbps οπως λες και οκ το εκλεισα και το ξανανοιξα.δεν μπορω να το κανω και πολυ καλη δοκιμη δεν εχω πολλες συσκευες.πχ τωρα μου λεει το technicolor 784

WLAN: GOOFAKOS
(54Mbps)

ενω το κινητο εχει συνδεθει με n στα 65 mbps.εχω το technicolor 784v3.

δεν ξερω αν το 788 ειναι n150 ή n300 ή δεν ξερω τι αν και λογικα για n300 τα κοβω.το ιδιο και για το 788v2.εψαξα specs δεν βρηκα κατι να λενε περα οτι ειναι 802.11n.

το 784v3 ειναι 300mbps αλλα το κινητο το βλεπω 65 εκτος αν εχω πειραξει εγω κατι στο wireless.δοκιμασα channelwidth=20- και 20/40 αλλα τιποτα εκει στα 65 mbps.εκτος αν το κινητο ειναι 65mbps που το θεωρω δυσκολο.lgc4.

δεν νομιζω οτι ειναι ελαττωματικο αλλα τα εχω ξαναδει αυτα τα παραξενα.wireless reset ισως κανει αμα το κλεισεις και το ξανανοιξεις.

δοκιμασες και εσυ συσκευη n300 και παιζει μονο στα 65mbps?


παίδες καλησπέρα αυτό το router έχει wifi μέχρι τα 65 mbps μονο ? ακόμα παίζει κάποιο θέμα stability με το wifi βλέπω πως με full σήμα τα actual speed παίζει συνεχώς και καμια φορα κολλάει στα 5.5 6.6 mbps μήπως έχω ελαττωματικό προϊόν? ακόμα υπάρχει κάποιος τρόπος να κανεις wirlles reset?

δες και αυτα που εγραψα λιγα ποστ πιο κατω.το 5.5 που λες μαλλον ειναι η συσκευη που συνδεθηκε με την πιο αργη ταχυτητα οποτε αυτο σου δειχνει.δες τις εγραψα 2 posts πιο κατω.ασχετα οτι παιζει το actual speed βλεπεις οταν ειναι στα 5 να εχεις χαμηλοτερη ταχυτητα σε ολες τις συσκευες περα απο αυτην που συνδεθηκε στα 5?δηλαδη σου επηρεαζει ολο το δικτυο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wifi ειναι μαπα δεν θελει πολυ φιλοσοφια

@poulinos sos εχεις λιγο την διαδικασια για να μπουμε command line να φτιαξουμε το bridge για το ρουτερ?Σε adsl επαιζε αλλα σε vdsl αρνειται.Eχω την εντυπωση οτι φταιει το vlan id γιατι μονο 8.35 βλεπω στον αυτοματο οταν πας να το βαλεις bridge.Εχω ενα spare ρουτερ αμα το θες να στο δωσω για δοκιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wifi ειναι μαπα δεν θελει πολυ φιλοσοφια

@poulinos sos εχεις λιγο την διαδικασια για να μπουμε command line να φτιαξουμε το bridge για το ρουτερ?Σε adsl επαιζε αλλα σε vdsl αρνειται.Eχω την εντυπωση οτι φταιει το vlan id γιατι μονο 8.35 βλεπω στον αυτοματο οταν πας να το βαλεις bridge.Εχω ενα spare ρουτερ αμα το θες να στο δωσω για δοκιμες.

ναι μπορει να ειναι μαπα αλλα αυτο το 65 δεν μπορω να καταλαβω και το εχω δει αρκετες φορες.απλα σε technicolor 788 Νομιζω εβλεπα 65mbps και μεσα στο ρουτερ αντιθετα με μενα που λεει 54 εκτος αν μου δειχνει ποια συσκευη εχει συνδεθει με την πιο αργη ταχυτητα.εν τω μεταξυ νευριαζω γιατι ψαχνεις specs και για το 788 να δω αν ειναι n300 ψαχνω και για το κινητο μου αν ειναι N300 ή δεν ξερω τι και δεν βρισκω .ολοι γραφουν ενα μαμημενο 802.11n.τι να το κανω αυτο ρε παιδια.ελεος δηλαδη.full specs ειναι full specs.μου γραφουν τα παντα για την cpu μεχρι και ποσο cache εχει και στο wifi ενα 802.11n.το ειπα και ξεσκασα.πισω στο θεμα μας.αν εχεις forthnet θα βλεπεις δυο interface μεσα για vdsl λογικα.το ενα εχει vlan id 1105 που ειναι της forthnet και το αλλο 835 για οτε.εσενα πρεπει να γινει στο σωστο.αν για καποιο λογο το bridge σου βγαινει στο 835 αντι για το 1102 απλα κατεβασε το config αφου υποθετω μπαινεις σαν admin και κανε την αλλαγη στο vlan μεσα και βαλε το 1102 για να παιξει.δεν ειναι 8.35 ειναι 835. 8.35 ειναι το vpi vci στο adsl.τρεχεις το wizard και δεν σου βγαζει το 1102 ή δεν σε αφηνει να το βαλεις?και απο cli ισως να αλλαζει αλλα θα ειναι πιο δυσκολο.αμα δεν το καταφερεις ειτε να ρωτησουμε τον lucidream ειτε να βαλω ενα 788 στην δουλεια να το δοκιμασω γιατι εδω σπιτι εχω 784 και ειναι adsl που καποια στιγμη και εγω πρεπει να το αλλαξω για αλλο λογο με 788.αν ειναι λαθος το vlan id δεν θα παρεις ποτε Ip.

-----------------

εκανα μια δοκιμη.συνδεθηκα μονο με το κινητο και μου εβγαλε οτι ειμαι συνδεδεμενος στα 65mbps.με το που ανοιξα το λαπτοπ το οποιο ειναι802.11g που εβγαλε μεσα στο technicolor οτι actual speed 54mbps σαν να μου δειχνε παντα την ταχυτητα της πιο αργης συσκευης.αρα την αλλη φορα που ειχα δει 5-6 mbit μαλλον ηταν ο bro που ειναι μακρυα σε αποσταση και συνδεθηκε τοσο χαμηλα.δεν ξερω βεβαια οτι επειδη αυτος μπορει να συνδεθει στα 5-6 αν αυτο επηρεαζει και μενα.θελει και αυτο δοκιμες.τωρα βλεπω 54 mbps αλλα το κινητο στο status 65 mbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ παιρνω αυριο το spare 788 στη δουλεια για αλλαγες

Σε πρωτη φαση χωρις bridge to 1102 φαινεται εδω

Μιλαμε αυριο,δηλαδη σημερα τεσπα.

[ vlan_res.ini ]
add name=Data2 vid=835 brname=bridge addrule=disabled
add name=Data vid=1102 brname=bridge addrule=disabled
add name=Voice vid=1202 brname=bridge addrule=disabled
 
me cli για καποιο λογο δεν μπορω να μπω ισως θελει κατι θα το δω αυριο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οκ παιρνω αυριο το spare 788 στη δουλεια για αλλαγες

Σε πρωτη φαση χωρις bridge to 1102 φαινεται εδω

Μιλαμε αυριο,δηλαδη σημερα τεσπα.

[ vlan_res.ini ]
add name=Data2 vid=835 brname=bridge addrule=disabled
add name=Data vid=1102 brname=bridge addrule=disabled
add name=Voice vid=1202 brname=bridge addrule=disabled
 
me cli για καποιο λογο δεν μπορω να μπω ισως θελει κατι θα το δω αυριο

 

αντε τελευταια απαντηση πριν παω για υπνο.α.φταξε κανονικα το bridge και αφου το φτιαξεις και το δεις μεσα τοτε αλλαξε το vlan id.

β.με cli δεν θα σε αφησει γιατι αφηνει συγκεκριμενες ip απο το range της forthnet για remote management.μεσα στο config θα πρεπει να μπεις να το αλλαξεις και αυτο.θα γραφει κατι telnet ip κατι και πρεπει να τα σβησεις αυτα.λογικα ειναι εδω

[ servmgr.ini ]

και γραφει ifadd name=TELNET group=lan .εσενα θα εχει wan και καπου θα εχει και Ip.εσυ θες lan και δεν θες ip.καπου τα ειχαν γραψει και εδω στο insomnia αλλα δεν ξερω σε ποιο θεμα ειναι.ειχαν γραφτει επισης σε καποια θεματα οταν ο κοσμος ηθελε να κανει nat type open στο playstation και επρεπε να μπει σε cli interface για να κανει dmz ή να κανει cone.και εκει τους εχουν πει πως.αν δεν το βρεις να δουμε αυτα τα θεματα.

http://www.insomnia.gr/topic/444016-thomson-tg585-v8-nat-strict/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...