Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ ειμαι τυχερος διοτι εχω και spare royter 788 oποτε σημερα θα δοκιμασω νεο ini .

Ευχαριστω για το τελνετ enabler γιατι το εψαχνα.

Αναπολω τα παλια χρονια που η forthet ειχε τα σκυλια siemens,bridge σε dd-wrt ,τελος

Θα δειτε λογικα πολλα  παιδια να ρωτανε πλεον απο Φορνετ διοτι ξεκινησε η εμπορικη διαθεση VDSL απο ΚV,μαλλον τωρα τα βρηκανε στα λεφτα γιατι το ΚΑΦΑΟ ειναι εκει 3 χρονια και το ατενιζα με θαυμασμο αλλα ομολογω τετοια προχειροτητα στις μεταπτωσεις γραμμων και τοσο κλειδωμενο ρουτερ δεν το περιμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπου κολλησεις για το telnet πες μου να το δω και σε κανα ρουτερ με Firmware forthnet διοτι το 784 μου ειναι με demo premium.

το siemens cl110 Πολυ καλο αλλα εψηνες μπιφτεκια πανω.ηθελε fan.

το sl2-141 καπως καλυτερο.για μενα ενα απο τα καλυτερα για bridge ειναι speedouch,technicolor,thomson.

Ναι τωρα εγινε συμφωνια οπως και η Cyta θα δωσει συντομα.ενω Hol,wind εδωσαν πιο νωρις.θεμα συμφωνιας.απο εκει και περα ναι τα ρουτερ αρχιζουν και κλειδωνουν ειδικα οταν παιζει πανω και Iptv και voip.

επισης η technicolor μια που λεμε για αυτα πλεον δεν σε αφηνει ετσι απλα να περασεις generic firmware.ειχαν διαρευσει πολλα firmware generic και ο κοσμος τα παιρνουσε χυμα.2 sites που ειχαν firmware εκλεισαν.(leοforeia.gr και Modem-help.co.uk καπως ετσι).επισης στα technicolor πλεον ακομακαι να βρεις Firmware οσο ξερω πρεπει να ξεκλειδωθει για να περαστει firmware δεν μπορεις δηλαδη να παρεις ενα firmware και να το περασεις χυμα.συν οτι δεν βρισκεις firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα έψαξα αρκετά το router μέσα στο σκ και ότι και να σύνδεσα πάνω το max που μου λέει η σύνδεση είναι 65mbps που δε το βρίσκω λογικό μιας ναι είναι b/g/η θα έπρεπε να φτάνει τα 150mbps σύνδεσα laptop δυο pc με wirlees tp link adapter 150mpbs το κινητό μου lg g3 ενός φίλου samsung s4 και όλα φτάνουν μονο μέχρι τα 65mbps..το actual speed είναι αλλου παπα ευαγγέλιο πραγματικά το έχω βάλει στη σελίδα του home network και έκανα απλά refresh 5 φορες είχα 5 διαφορετικά αποτελέσματα μια 20 μια 40 μια 58.5 μια 65 ότι να ναι δεν είναι καθόλου σταθερό και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να σου λέει πχ 30 αλλα να τρέχεις speed test και να βγάζεις λιγότερα...άσε που δεν έχει καλή κάλυψη σε όλο τo σπίτι έχω το router από πάνω και εγώ στον κάτω όροφο μιλάμε για 2 μετρα τώρα και δε πιάνει full ενώ το άλλο router που είχα σκότωνε σε εμβέλεια...κατέληξα να κλειδώσω manual στο channel στο 6 και από τότε δε ξανά έχω πτώσεις κοντά στο 5.5 6.5 που είχα δε ξέρω γτ φαίνεται πως κάτι μέσα στο σπίτι το επηρεάζει κάποιο ασύρματο τηλέφωνο κάποια άλλη συσκευή δε γνωρίζω...εντωμεταξύ είμαι ακόμα κλειδωμένος σε adsl εδώ και κάνα δυο βδομάδες και ακόμα περιμένω την forthnet που μου έχει βγάλει την πιστη..ούτε ζευγάρι φαίνεται να μου έχει αλλάξει ο οτε που έχει βραχυκύκλωμα ούτε τίποτα και εχθές μου στείλανε λογαριασμό 4 e κάτω από όσο αναγραφει στο συμβόλαιο..τώρα το κάναν αυτό γιατί όλο το μηνα που το έβαλα είχα προβλήματα η γιατί απλά θα μου πουν λυπούμαστε κύριε τόσο πάει θα σας κάνουμε μια μικρή έκπτωση...απογοήτευση απλά... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ειναι 65Mbps το θεωρω δυσκολο.υπηρχαν νομιζω ρουτερ που επαιζαν στην αρχη στα 65mbps αλλα το 788 και το v1 και το V2 δεν παιζει να μην ειναι N300 αντε στην χειροτερη N150.n300 ειναι το 784 που εχω που ειναι και σκετο adsl.Αλλα δεν παιζει να μην ειναι κανονικα N300 ή εστω 150.Δεν ειχα προλαβει να το δοκιμασω και με ενα wifi  stick netgear που ειχα που ηταν 300αρι να δω σε τι ταχυτητα θα συνδεοταν στο 784 που εχω.

Tο actual μαλλον σου λεει ποια συσκευη εχει μπει με την πιο αργη ταχυτητα απλα δεν ξερω αν αυτο περιοριζει και τις αλλες.Nαι οτι μπορεις να ειχες παρεμβολες ειτε απο αλλο ασυρματο δικτυο ή απο καποια αλλη συσκευη ναι ειναι αληθεια και για αυτο να στα εκανε αυτα. Μπορει αυτο να σου εριχνε την ταχυτητα.Αυτο ειναι φυσιολογικο για αυτο και μπορεις να παιξεις με τα καναλια αλλωστε αν και τα 2,4 τα εχουμε πιταρει ειδικα σε μεγαλες πολεις.Λογικα κατι σε επηρεαζε οπως ειπες.Την πιστη μαλλον στην βγαζει ο οτε οχι η Forthnet αφου η βλαβη παει στον οτε απευθειας.τωρα για την εκπτωση δεν ξερω .απλα οταν φτιαχτει η βλαβη ασχετα με το αν φταιει ο οτε μπορεις να ζητησεις καποια πιστωση για το χρονικο διαστημα που δεν επαιζες σωστα ή που επαιζες adsl.

αν μαθεις κατι αλλο για το wireless του postare>εγω το εγκαταλειπω το θεμα wireless speed.Για αυτο που θελω παιζει μια χαρα.Αλλωστε 10 mbit εχω.Αν τωρα παω σε vdsl 50 και εχω κανα θεμα με wireless speed εκει καλωδιο και τερμα. Το ενα λαπτοπ μου ειναι 802.11g αλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα 20/40 και ειχα βαλει country us αλλα παλι στα 65 ημουν.

εβαλα αυτο wireless radio channelwidth 20/40

εβαλα αυτο :wireless radio country (εδώ η συνέχεια)

επαιξα και με καναλι αλλα το κινητο 65 εκτος αν ειναι το κινητο μου 65 ποθυ το θεωρω δυσκολο.δεν εχω αλλη συσκευη N για να δοκιμασω εκτος αν ειναι το ultrabook μου.θα το δοκιμασω οταν παω σπιτι απο περιεργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To US το βαζεις για να σου αυξησει την εμβελεια στο ασυρματο πουλινε και οχι το πρωτοκολλο .Για να αυξησεις το πρωτοκολλο βαζεις το SGI=enable kai to 20/40. Δοκιμασμενα δουλευουν ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To US το βαζεις για να σου αυξησει την εμβελεια στο ασυρματο πουλινε και οχι το πρωτοκολλο .Για να αυξησεις το πρωτοκολλο βαζεις το SGI=enable kai to 20/40. Δοκιμασμενα δουλευουν ολα.

ναι το καταλαβα αυτο που μιλαγαμε μαζι για την εμβελεια  την αλλη φορα και λεγαμε για το Us οτι θα κερδισω λιγακι και που μου ειχες πει οτι μαλλον πρεπει να μπει σε δυο σημεια.απλα λεω οτι εχω βαλει και το Us(ασχετα με την ταχυτητα) αλλα και το channel bandwidth στο 20/40 οπως και b/g/n Παιζω + καρφωτα διαφορα καναλια αλλα παλι βλεπω 65.θα δοκιμασω και αλλη συσκευη N να δω αν θα μπει και αυτη 65.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπου κολλησεις για το telnet πες μου να το δω και σε κανα ρουτερ με Firmware forthnet διοτι το 784 μου ειναι με demo premium.

το siemens cl110 Πολυ καλο αλλα εψηνες μπιφτεκια πανω.ηθελε fan.

το sl2-141 καπως καλυτερο.για μενα ενα απο τα καλυτερα για bridge ειναι speedouch,technicolor,thomson.

Ναι τωρα εγινε συμφωνια οπως και η Cyta θα δωσει συντομα.ενω Hol,wind εδωσαν πιο νωρις.θεμα συμφωνιας.απο εκει και περα ναι τα ρουτερ αρχιζουν και κλειδωνουν ειδικα οταν παιζει πανω και Iptv και voip.

επισης η technicolor μια που λεμε για αυτα πλεον δεν σε αφηνει ετσι απλα να περασεις generic firmware.ειχαν διαρευσει πολλα firmware generic και ο κοσμος τα παιρνουσε χυμα.2 sites που ειχαν firmware εκλεισαν.(leοforeia.gr και Modem-help.co.uk καπως ετσι).επισης στα technicolor πλεον ακομακαι να βρεις Firmware οσο ξερω πρεπει να ξεκλειδωθει για να περαστει firmware δεν μπορεις δηλαδη να παρεις ενα firmware και να το περασεις χυμα.συν οτι δεν βρισκεις firmware.

Για το sl2-141 ελεγα ειμαστε πλεον bridge με αλλο user.ini με καρφωτο το 835 για οσους ειναι ΚV ενω θελει 1102 λογικα για οσους ειναι απο ΑΚ

{admin}=>eth bridge vlan iflist
Virtual LAN's for bridge instance "bridge":
Vid      Name            Bridge interfaces (* = untagged)
---      ----            --------------------------------
1        default         OBC*, ethport1*, ethport2*, ethport3*, virt*, WLAN*, Internet*
835      WAN             ethport4*, Internet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το καταλαβα αυτο που μιλαγαμε μαζι για την εμβελεια  την αλλη φορα και λεγαμε για το Us οτι θα κερδισω λιγακι και που μου ειχες πει οτι μαλλον πρεπει να μπει σε δυο σημεια.απλα λεω οτι εχω βαλει και το Us(ασχετα με την ταχυτητα) αλλα και το channel bandwidth στο 20/40 οπως και b/g/n Παιζω + καρφωτα διαφορα καναλια αλλα παλι βλεπω 65.θα δοκιμασω και αλλη συσκευη N να δω αν θα μπει και αυτη 65.

 

Σε περίπτωση που έχουν συνδεθεί 2+ συσκευές, το wireless δουλεύει με την μέγιστη ταχύτητα που υποστηρίζεται απο όλες τις συσκευές, οπότε αν δεν υποστηρίζει το κινητό Ν ίσως να φταίει και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι δε πολυθυμαμαι επειδη δεν το εχω μπρο

 

ναι το καταλαβα αυτο που μιλαγαμε μαζι για την εμβελεια  την αλλη φορα και λεγαμε για το Us οτι θα κερδισω λιγακι και που μου ειχες πει οτι μαλλον πρεπει να μπει σε δυο σημεια.απλα λεω οτι εχω βαλει και το Us(ασχετα με την ταχυτητα) αλλα και το channel bandwidth στο 20/40 οπως και b/g/n Παιζω + καρφωτα διαφορα καναλια αλλα παλι βλεπω 65.θα δοκιμασω και αλλη συσκευη N να δω αν θα μπει και αυτη 65.

 

Ναι σου ειχα πει οτι ειχα κερδισει 3 db περιπου. Αυτο τωρα με το 65 στο ρουτερ μεσα τοχα δει και εγω αλλα στη καρτα δικτυου εγραφε 130 ή 150. Δες τη καρτα σου ποσο γραφει επειδη ειναι πιθανο να ειναι και bug του ρουτερ. Για να κερδισεις ολο το N πρπει να βαλεις και το SGI=enable, αλλιως χανεις το 10%. Αυτο ισχυει γενικως στο Ν. SGI παντα enable.

 

Δε το εχω τωρα το ρουτερ για να τα ξαναδιαπιστωσω αλλα τα θυμαμαι οτι ετσι ηταν.  Αν δε κανω λαθος ειχα βαλει και στο .ini καπου USA........ δες στην αρχη, θα το βρεις. Μπορει να μην επαιζε και ρολο ομως αυτο, δε το πολυθυμαμαι αυτο το κοματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το καταλαβα αυτο που μιλαγαμε μαζι για την εμβελεια  την αλλη φορα και λεγαμε για το Us οτι θα κερδισω λιγακι και που μου ειχες πει οτι μαλλον πρεπει να μπει σε δυο σημεια.απλα λεω οτι εχω βαλει και το Us(ασχετα με την ταχυτητα) αλλα και το channel bandwidth στο 20/40 οπως και b/g/n Παιζω + καρφωτα διαφορα καναλια αλλα παλι βλεπω 65.θα δοκιμασω και αλλη συσκευη N να δω αν θα μπει και αυτη 65.

καλησπέρα φιλε μου δε μου λες πως βάζω το channel bandwidth στο 20/40 και us? κάτι διάβασα για telnet το ενεργοποίησα από τα windows αλλα δεν έχω ιδέα τι εντολές πρέπει να δώσω τουλαχιστον μήπως ανεβεί λίγο η εμβέλεια γιατί μιας και δεν μπορούν νά μου δώσουν σωστή γραμμή μάλλον δε θα αλλάξω router ελεγα για

TP-LINK TD-W9980 N600 αλλα θα μείνω με αυτό οποτε ας πάρω τα μέγιστα σε εμβέλεια τουλάχιστον..ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πάντως με το συγκεκριμμένο modem router v2 ακόμα και στον ίδιο χώρο αν απομακρυνθείς αρχίζουν τα packet loss.


Δοκίμασα και ένα 300άρι tplink repeater αλλά τα packet loses συνεχίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έκανα αναβάθμιση της γραμμής μου από Adsl σε VDSL στη Forthnet. Μου έδωσαν το συγκεκριμένο router της Technicolor tg788vn v2. Μετά από αρκετές μέρες συνδέθηκε με Vdsl.

Έχω όμως το εξής πρόβλημα:

Όταν συνδέω τον υπολογιστή με το καλώδιο ethernet, η ταχύτητα είναι κοντά στο 50.

Και το speedtest.net κι ένα αρχείο που μου είπαν από την εξυπηρέτηση πελατών από το ftp της forthnet μου το έδειξαν αυτό.

Όταν όμως συνδέω τον υπολογιστή με το WiFi τότε η ταχύτητα πέφτει δραματικά.

Το ίδιο και με το κινητό μου (Note 3), που το βάζω στα 10 εκατοστά από το router. (Άλλωστε κι ο υπολογιστής δεν είναι πάνω από δύο μέτρα απόσταση κι ενδιάμεσα είναι απλά μια ανοιχτή πόρτα).

Δοκίμασα όλα τα κανάλια αλλά η ταχύτητα από το 50, φτάνει στην καλύτερη περίπτωση στο 20 (κάποιες φορές στο κινητό), με μέσο όρο στο 16 και κάποιες φορές στο 7 (!!!).

Είμαι σχεδόν με την ίδια ταχύτητα που ήμουν με το Adsl. Δεν έχει νόημα να πληρώνω τη Vdsl.

Το upload είναι συνήθως στο 5 κλειδωμένο.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

Όσο μπορείτε με απλά λόγια γιατί είμαι και κάποιας ηλικίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...