Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην παρεα,


 


Θελω να ξεκλειδωσω τον admin λογαριασμο του Technicolor TG788vn της CYTA για να εκμεταλλευτω ολες του τις δυνατοτητες και παραλληλα να μου δουλευει και το VOIP της CYTA. Τον admin καταφερα και τον ξεκλειδωσα, απλα δεν μου λειτουργει το VOIP της CYTA επειδη δεν μπορω να κατεβασω το user.ini αρχειο με το SIP pass. Οταν ενεργοποιησω τον admin λογαριασμο και κατεβαζω το ini, το ini δεν περιεχει το setup για το voip και για το wan και πρεπει να σεταριστει αλλα προφανως αυτο δεν ειναι εφικτο μιας και δεν γνωριζω το SIP pass και φανταζομαι πως ουτε η CYTA μου το δινει.


 


Θα ηθελα να σε ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να μπορεσω να ξεκλειδωσω τον admin λογαριασμο και παραλληλα να παιζει και το voip. Αν δεν ειναι εφικτο στο παρον router, γνωριζεις αν υπαρχει δυνατοτητα να κρατησω το router της CYTA για το VOIP και να βαλω 2ο ethernet router για Firewall, DHCP, PAT,...κτλ?


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 535
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως ακριβως "ξεκλειδωσες" τον admin λογαριασμό...? Μάλλον δεν ήταν ιδανικός τρόπος.. στο adslgr.com πάντως κάποιος είχε βγάλει άκρη με το VOIP, για κάποιο άλλο ρουτερ.

 

Δεν απάντησα στο pm γιατί το είδα όταν δούλευα και μετά όπως πάντα, ξεχάστηκα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβως "ξεκλειδωσες" τον admin λογαριασμό...? Μάλλον δεν ήταν ιδανικός τρόπος.. στο adslgr.com πάντως κάποιος είχε βγάλει άκρη με το VOIP, για κάποιο άλλο ρουτερ.

 

Δεν απάντησα στο pm γιατί το είδα όταν δούλευα και μετά όπως πάντα, ξεχάστηκα :P

 

Για να ξεκλειδωσω τον Admin. Eτρεξα τον wizard http://192.168.10.254/cgi/wizard/?be=0&l0=-1&l1=-1 και επελεξα bridge mode γιατι οποια και απο τις 2 αλλες επιλογες και αν επελεγα (Rooted PPP, Voice Router) δεν μπορουσα να μπω στο W/I μετα.  

 

Σε Bridge mode κατεβασα το user.ini και μετα εκανα reconfigure σε PPOE over VDSL-PTM με VID (Internet Tag ID) 835 τρεχοντας τον wizard απο το app setup_wizard_r8_mh_v1.24 

 

To router, γυρισε σε router mode, το internet δουλεψε, λογκαρω σαν admin αλλα αν και το voip config ηταν σεταρισμενο, δεν ηταν σεταρισμενο το telephony identity, δες τις παρακατω εικονες

 

voip3.png

 

voip1.png

 

voip2.png

 

Σεταρισα το SIP URI, username, αφηνοντας το pass με τις τελειες αλλα δεν κανει register και το μονο που εχω ειναι dial tone αλλα δεν κανει εξερχομενες (dialtone).

 

voip4.png

 

Kατεβασα παλι το user.ini, και κοπιαρα σε αυτο το encrypted voip password απο το user.ini που ειχα κατεβασει οταν ξεκλειδωσα το router που ηταν σε bridge αλλα δεν αλλαξε κατι. 

Φανταζομαι πως μαλλον ο πρωτος wizard οταν ξεκλειδωσα τον admin και γυτρισε το CPE σε bridge αλλαξε το user.ini και oταν το κατεβασα δεν υπηρχε τα voip pass encrypted. 

 

Oποιος εχει καταφερει να ξεκλειδωσει το router με καποιον αλλο τροπο και να εχει καταφερει να παιζει και το VOIP ας βοηθησει. 

 

[EDIT]: Να σημπληρωσω οτι το firm του router ειναι: 10.5.2.S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o wizard το μόνο που κάνει είναι να φορτώνει ένα συγκεκριμένο template ρυθμίσεων στην συσκευή... το template αυτό προφανώς δεν έχει κάτι σωστό μέσα, είναι ίσως τo default που έρχεται απο το εργοστάσιο οπότε και λογικό να μην δουλεύει. Θα πρέπει να κάνεις restore ένα user.ini με όλες τις ρυθμίσεις.

 

Ο μόνος σωστός τρόπος είναι να κάνεις reset το ρουτερ, και να κάνεις login με τον default admin user.... τώρα που θα βρεις τον κωδικό για αυτό είναι άλλη ιστορία. Η Cyta χρησιμοποιούσε συγκεκριμένα username/passwords για τα ρουτερ της, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Και της Forthnet ήταν κλειδωμένο και τον βρήκα με κάποιο τρόπο, αλλά για να δουλέψει αυτός ο τρόπος θέλει αρκετή δουλειά και βήματα... καλύτερα να ρωτήσεις στο Cyta VDSL subforum του adslgr μήπως το χει βρει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δε ξέρω αν αυτό αναφέρθηκε αλλά επειδή είπα να βοηθήσω λίγο. Για όσους θέλουν π.χ. το PS4 να είναι στο NAT type 1 δίνω αυτό το λινκ: https://www.spark.co.nz/help/internet-data/equipment/technicolour/technicolor-tg582n-help-and-support/dmz-mode-thomson-technicolor-modems/ Έκανα ακριβώς ότι έγραφε και το NAT type στο PS4 πήγε από το 3 στο 1! Τέλειο; Χαχαχα!!! Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν αυτό αναφέρθηκε αλλά επειδή είπα να βοηθήσω λίγο. Για όσους θέλουν π.χ. το PS4 να είναι στο NAT type 1 δίνω αυτό το λινκ: https://www.spark.co.nz/help/internet-data/equipment/technicolour/technicolor-tg582n-help-and-support/dmz-mode-thomson-technicolor-modems/ Έκανα ακριβώς ότι έγραφε και το NAT type στο PS4 πήγε από το 3 στο 1! Τέλειο; Χαχαχα!!! Ελπίζω να βοήθησα.

 

Το κακό είναι ότι συμβουλες όπως αυτή δεν βοηθάνε, αλλά δημιουργούν προβλήματα. DMZ για ένα port forward? Χάνεις όλα τα πλεονεκτήματα του ΝΑΤ με αυτήν την πράξη. Ελπίζω να μην το κάνει και άλλος απο το φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι συμβουλες όπως αυτή δεν βοηθάνε, αλλά δημιουργούν προβλήματα. DMZ για ένα port forward? Χάνεις όλα τα πλεονεκτήματα του ΝΑΤ με αυτήν την πράξη. Ελπίζω να μην το κάνει και άλλος απο το φορουμ.

Πολλους δεν τους νοιαζει καν να χασουν το Nat αφου ειναι μονο για το Playstation το dmz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλους δεν τους νοιαζει καν να χασουν το Nat αφου ειναι μονο για το Playstation το dmz.

 

Και εμένα δεν με νοιάζει αν το χάσουν να σου πω την αλήθεια... :P Και δεν νομίζω να μας γράφει απο το PS4 τώρα. Απλά τα γράφω μπας και τα διαβάσει κανένας καημένος που θα ακολουθήσει τυφλά ότι δει μπροστά του.

Με το "παραδοσιακό" port forward δεν έχω δει να γράφει κανεις προβλήματα, το βασικό πρόβλήμα είναι οτι κανείς δεν ασχολείται να το κάνει μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απο όσο ξέρω, αν έχει FEC errors, είναι interleaved.

 

Επίσης μπορείς να το δεις και πιο συγκεκριμένα αλλά και περισσότερες πληροφορίες (π.χ interleave depth) μέσω τελνετ, τώρα δεν την θυμάμαι ακριβώς την εντολή αλλά μπορώ να στην βρώ μόλις παω σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Έχω το MediaAccess TG788vn v2 (Forthnet). Μπορώ να δω μέσω του router αν η γραμμή είναι fast path ή interleaved; Έψαξα το μενού του, αλλά δεν βρήκα κάτι...

το βλεπεις και με ενα Ping>αν κανεις Ping το dns του παροχου σου και δεις 7-8 Ms ειναι Fast.αν δεις παραπανω μετα πας σε low depth interleave ή σε interleave

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Μου ήρθε μήνυμα ότι ενεργοποιήθηκε και κάνοντας στη συνέχεια μετρήσεις, το ping μου είναι όντως χαμηλό (γύρω στα 10ms)!

Επεξ/σία από pluss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι Fast path.με dns με καλωδιο ethernet θα πρεπει να εχεις κανα 8 Ms αν θυμαμαι σωστα ισωςκαι λιγοτερο.με wireless πολλα μπορει να φταινε και να βλεπεις μεγαλυτερο Ping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, υπάρχει περίπτωση το συγκεκριμένο Thomson TG788vn v2 (Forthnet) να δουλέψει σαν απλό ρούτερ και να μην χάσει τις ρυθμίσεις Voip. Βρήκα ένα οδηγό αλλά είναι από παλιό firmware 10.2.5.5 εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...