Προς το περιεχόμενο

Thinkpad L520 Free-dos-328ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το δοκιμασα κι εγω και μια απο τα ιδια ΕΝΩ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ τις προηγουμενες ημερες δεν ξερω τι εγινε με αυτη τη ρυθμιση το ειχα λυσει το θεμα 

η μοναδικη αλλαγη που εχω κανει προσθεσα μνημη και αλλαξα την γλωσσα των win 8 σε ελληνικη θα κανω διαφορες δοκιμες και αν βρω κατι θα ενημερωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες ημερες πριν με (εξοικονομηση ενεργειας) ο multiplier στο cpu-z εφτανε μεχρι 20 

                                      (εξισορροπιση)                   ο multiplier στο cpu-z εφτανε μεχρι 22

τωρα   εχει κολλησει στο 8 και δεν περναει τα 0,79 mgz

 

τι να πω θα βγω και ψευτης και ελεφαντας

 

Αυτα χωρις μπαταρια

 

 

Ενταξει δεν γινεται τιποτα μαλλον ετυχε και μου εκανε τη χαρη το ειχαμε ξανασυζητησει εδω κι επεμενα οτι ετσι ειναι 

 

 

και ετσι ηταν εφοσον δεν εχω αποδεικτικα στοιχεια καποιο screenshot εχω γινει επισημως ΡΕΖΙΛΙ των σκυλιων αλλα και των γατιων

οποτε μπορειτε να αρχισετε να με βριζετε και να με κακοχαρακτηριζετε ελευθερα παρακαλω κυριε διαχειριστα να δειξετε εποιηκια

ευχαριστω

 

και μια ερωτησουλα εχω ενα τροφοδοτικο απο dell lattitude 90+ watt αλλα ειναι 19,5 volt θα παιξει η θα το καψει το μηχανακι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@deathy, οχι, χωρίς μπαταρία, μόνο ρεύμα είμαι πολύ κάτω, με μπαταρία και ρεύμα πιάνω τα 2,2.

 

@poulaki βρες στο νετ τα χαρακτηριστικα του τροφοδοτικού των 90 βατ και αν αυτά του ντελ είναι ίδια ή μικρότερα μπορείς να δοκιμάσεις, το πολύ πολύ να μην ανάψει, να καεί με μικρότερες τάσεις /εντάσεις δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπηκε η μπαταρια και δεν βγαινει τελος

 

το σκευτομαι αν θα το δοκιμασω με το τροφοδοτικο γιατι αν γινει κατι

πρωτον βαριεμαι τις διαδικασιες με την εγγυηση το πηγαινε ελα και 

δευτερον για φαντασου να το αντικαταστησουν με κανενα αλλο μοντελο με αναλυση οθονης HD

την κατσαμε τη βαρκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν εγκαταστήσεις τον power manager της lenovo, σου δίνει επιλογή να μην φορτίζεται η μπαταρία. Την κρατάς στο μηχάνημα, στο 40% της φόρτισης και τη ρυθμίζεις να ξαναφορτίσει μόνο αν κατέβει κάτω από το 30%. Έχω 6 μπαταρίες από διάφορα μοντέλα thinkpad (το παλιότερο ένα z60m) και καμία δεν έχει πέσει κάτω από το 90% της χωρητικότητας της μ'αυτή τη μέθοδο.

 

Μιά φορά το μήνα, της κάνεις και μιά πλήρη φόρτιση-αποφόρτιση, και πάλι την κρατάς στο 40%.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Source.png Πηγή: http://download.lenovo.com/ibmdl/pub/pc/pccbbs/mobiles/g6u434ww.exe">Ιδού!



Αλλά και στο support της lenovo, αν κατεβάσεις το lenovo update, θα σου κατεβασει μετά ότι χρειάζεσαι για να παραμετροποιήσεις πλήρως το λάπτοπ, καθώς και τα όποια updates βγαίνουν κατά καιρούς.

 

Μπορεί το λαπτοπάκι να είναι πετσοκομμένο για thinkpad, αλλά η υποστήριξή του είναι full!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα απ το link που δίνεις BigBlack σε Win8 x64 δεν εγκαθίσταται καν. Στο site της lenovo για Win8 σε αυτό το λαπτοπ δεν υπάρχει. Σε τι λειτουργικά παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ετσι ηταν εφοσον δεν εχω αποδεικτικα στοιχεια καποιο screenshot εχω γινει επισημως ΡΕΖΙΛΙ των σκυλιων αλλα και των γατιωνοποτε μπορειτε να αρχισετε να με βριζετε και να με κακοχαρακτηριζετε ελευθερα παρακαλω κυριε διαχειριστα να δειξετε εποιηκια

ευχαριστω

 

και μια ερωτησουλα εχω ενα τροφοδοτικο απο dell lattitude 90+ watt αλλα ειναι 19,5 volt θα παιξει η θα το καψει το μηχανακι ?

 

Σου είχα πει ότι μου φαινόταν απίθανο το power managment να μπορεί να επέμβει σε προκαθορισμένες ρυθμίσεις του BIOS, αλλά δεν ήθελα να επιμείνω περισσότερο.

 

Ξαναβάζω το link για όσους δεν το διάβασαν σε προηγούμενο μήνυμα όπου γράφει καθαρά το τί γίνεται.

http://forums.lenovo.com/t5/X-Series-ThinkPad-Laptops/ThinkPad-CPU-runs-at-reduced-maximum-clock-speed-with-no-battery/ta-p/545661

 

Με λίγα λόγια είναι θέμα BIOS...δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα, παρα μόνο αν αγοράσετε ένα μεγαλύτερο τροφοδοτικό.

Για όσους δεν θέλουν την μπαταρία πάνω στο μηχάνημα, ας αγοράσουν ένα 90αρι τροφοδοτικό από ebay (είναι αρκετά φτηνά). Η αλήθεια είναι ότι μιας και το lenovo L520 δεν είναι κανένα ultrabook (κάθε άλλο), ίσως θα έπρεπε να διατίθεται εργοστασιακά το 90αρι τροφοδοτικό καθώς η διαφορά βάρους δεν είναι και τόσο μεγάλη σε σχέση με το 65αρι. Μάλλον fail η συσκεκριμένη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 32/64, vista 32/64, xp.

 

Φαντάζομαι οτι πολύ σύντομα θα βγει και για τα windows 8. Έτσι κι αλλιώς η εφαρμογή είναι η ίδια για όλα τα thinkpad, φαντάσου ότι το ίδιο αρχείο έχω εγκαταστήσει στον z60m, R61, L520.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...