Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 με οκταπύρηνο επεξεργαστή, Radeon 7970M και 4gb ram


nikos21aek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μην ενθουσιαζεστε τοσο πολυ. απο οτι εχω ακουσει, οι επιδοσεις θα ειναι εφαμιλες με ενα PC που θα τρεχει το battlefield 3 σε medium σε full HD. οχι καθολου εντηποσιακο. ασε που απο οτι καταλαβα θα μας σερβηρουν σαχλοgimmicks. 

 

 

lol no, αν ήταν υπολογιστής με αυτά τα specs τότε ναι! Αλλά εγώ περιμένω να δούμε άνετα με καλό optimization γραφικά επιπέδου gtx 680 ίσως και παραπάνω σε σπάνιους τίτλους. Πάντα οι κονσόλες βγάζουν παιχνίδια 2-3 φορές περισσότερο των δυνατοτήτων τους βλέπε Uncharted Series στο PS3. Το θέμα είναι ότι πλέον οι κονσόλες εξελίσσονται σε ένα πολύ καλό mid range pc, το νέο xbox που θα έχει windows 8, ίσως να μπορεί να λειτουργεί και σαν κανονικός υπολογιστής, πράγμα που ίσως boostarei τις πωλήσεις του στους casual users που έχουν το pc για email, youtube, facebook κλπ. Γιατί να πάρει κάποιος μη hardcore user pc όταν μπορεί να πάρει xbox και pc και τα 2 σε ένα και μάλιστα σε πολύ καλή τιμή;

 

Εγώ είμαι hyped με τις νέες κονσόλες αν σκεφτεί κανεις τι μπορούν να δώσουν στα κατάλληλα χέρια. Παρότι δεν flasharw την κονσόλα για πολλούς λόγους, θεωρώ ότι με την x86 αρχιτεκτονική θα έχουμε day 1 homebrew :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει παω πασο, απλα μου κανει εντυπωση να βλεπω ατομα με ακριβο hw να εξυμνουν τις κονσολες και πανω απο ολα να ανεχονται να παιζουν στις κονσολες

 

 

 

Γίνεσαι υπερβολικός.

Προφανώς τα multi θα τα παίξω στο PC που έχουν πολύ καλύτερα γραφικά αλλά υπάρχουν και τα exclusives.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεχω ολες τις κονσολες απο εποχες snes και mega drive μεχρι και τωρα εκτος των xbox. Επισης εχω ενα αρκετα δυνατο λαπτοπ και εχουν περασει τουμπανα pc απ τα χερια μου η ειχα την τυχη να παιξω σε φιλους. Την εμπειρια gaming που μου εδωσε το snes και το ps1 καθως και ολες οι κονσολες δεν συγκρινεται με το καλυτερο pc που επαιξα... Το gameplay των κονσολων ειναι και θα ειναι παντα ανωτερο οποιουδήποτε pc... Ειχα emulators για snes.mega drive ,n64 κτλ και επαιζα games στο pc . Αλλα τα βαριομουν μεσα σε μιση ωρα, ο εκάστοτε τιτλος προσφερει την μοναδικη του μαγεια, αιγλη και αισθηση οταν τον παιζεις στην κονσολα του.... Τωρα τα spec wars και οι συγκρισεις μεταξυ pc ειναι ανούσιες και αβάσιμες. Συγκρίνουμε κατι που ειναι αποκλειστηκα για gaming με κατι που κανει τα παντα... Αγγουρια με ντοματες... Ισως ειμαι στην μειοψηφία πλεον των gamers που βαζουν το gameplay πανω απ τα γραφικα... Αλλα παιχνιδι χωρις γραφικα υφίσταται, παιχνιδι χωρις gameplay απλα δεν υπαρχει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι ρε παιδια σε κονσολα δεν μπορω να παιξω με τιποτα.Τι σε φιλους εχω δοκιμασει,τι μου εχουν δωσει το ps3 για να παιξω τα uncharted,απλα δεν μπορω να παιξω.

 

Καταρχην το πρωτο που παρατηρω με το που ξεκινησω το παιχνιδι ειναι τα χαμηλα,μα παρα πολυ χαμηλα frames.Παιζαμε ας πουμε cod black ops 1 στο ps3 και μου ερχοταν να πεταξω τον χειριστηριο στην οθονη.Οταν γινοταν της τρελης κολλαγε το συμπαν.Τα uncharted δεν καταφερα να τα παιξω γιατι ζαλιζομουν απο το χαμηλο frame rate.

 

Το αλλο που κανει μπαμ ειναι τα γραφικα.Πιο low texture πεθαινεις.Ειδικα εαν παιζεις σε μεγαλη οθονη με τις αναλυσεις των κονσολων,το πραγμα γινεται χειροτερο.

 

Εβαλα το black ops στο pc και πραγματικα αλλο παιχνιδι.90 φευγα frame(60 καρφωτα με vsync) που σημαινει ομαλοτητα στην κινηση,γραφικα απειρες φορες καλυτερα απο οποιαδηποτε κονσολα,λεπτομερεια στην σωστη αναλυση και στις σωστες ιντσες και οχι 720p σε 40αρα οθονη με το dpi να βαραει αρνητικα νουμερα.

 

Τυχαιο το παραδειγμα το black ops,πολλα παιχνιδια που δοκιμασα σε ps3 και xbox αλλαξανε αμεσως(προς το καλυτερο) με το που τα εβαλα στον υπολογιστη.

 

Η πλακα ειναι οτι εσεις οι κονσολαδες(χωρις καμια επιθεση ή ειρωνια) δεν παρατηρητε τα χαμηλα frames.Φιλος μου με psvita καυχιοταν για τα γραφικα του uncharted και το ποσο καλα το τρεχει.Εντωμεταξυ εγω εβλεπα τις χαμηλες υφες και οτι σε μερικα σημεια που κοιταγε δασος κολλαγε ο τοπος,αλλα αυτος δεν το εβλεπε(τουλαχιστον ετσι ελεγε).Μετα βεβαια ειδε serious sam 3 στα ultra και του εφυγε η μαγκια.Το ιδιο και ενας αλλος που χαιροταν για το crysis 2 στο ps3,και μου ελεγε οτι αποκλειεται να εχει καλυτερα γραφικα στο pc.Οταν ειδε ομως dx11 ειχε την ιδια καταληξη με τον αλλον.

 

 

Εγω πιστευω οτι οι κονσολες μας κρατανε πισω στα παιχνιδια.Επειδη δεν μπορουν να αλλαζουν το hardware καθε λιγο και λιγακι,οπως στα pc,τα παιχνιδια αντι να αναπτυσονται συμφωνα με τα τωρινα δεδομενα,φτιαχνονται με βαση παμπαλαιο υλικο.Βεβαια πεφτει optimization του κερατα για να μπορουν να ανταπεξελθουν,αλλα δυστηχως τα port στο pc ειναι απαραδεκτα και για αυτο θελουμε 7970 για να παιξει κατι που το παιζει και το ps3-xbox.Αλλα settings βεβαια(πολυ χαμηλοτερα στο ps3-xbox),αλλα το παιζει.Φανταστειτε να γραφοταν παιχνιδια μονο για το pc,με καλο optimization.Θα ειχαμε γραφικα 2 και 3 φορες καλυτερα απο τα σημερινα με αψογο performance.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεσαι υπερβολικός.

Προφανώς τα multi θα τα παίξω στο PC που έχουν πολύ καλύτερα γραφικά αλλά υπάρχουν και τα exclusives.

προφανως και δεν αναφερομουν στα exclusive, απλα ο φιλος ειπε οτι τα pc δεν κανουν καθολου για αυτη τη δουλεια, αρα ειπε οτι δε θα παιξει ουτε τα multi στο pc , δε θα παιξει τιποτα στο pc του (που εχει μια πολυ καλη gpu), αλλα αντιθετα θα προτιμησει τη κονσολα

 

,αλλα δυστηχως τα port στο pc ειναι απαραδεκτα και για αυτο θελουμε 7970 για να παιξει κατι που το παιζει και το ps3-xbox.Αλλα settings βεβαια(πολυ χαμηλοτερα στο ps3-xbox),αλλα το παιζει.Φανταστειτε να γραφοταν παιχνιδια μονο για το pc,με καλο optimization.Θα ειχαμε γραφικα 2 και 3 φορες καλυτερα απο τα σημερινα με αψογο performance.

εδω κανεις ενα μεγαλο λαθος

 

ας παρουμε ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα αυτης της περιοδου, το assassin's creed 3 το οποιο ηταν κακιστο port και ειχε τα γνωστα προβληματα με τα χαμηλα frames και τις gpu να δουλευουν στο 50% ντε και καλα, η δικη μου ουτε καν ζεσταινοταν να καταλαβεις

δεν ακουγα τον ανεμιστηρα να γκαζωνει και ανησυχουσα

 

ναι ειχες χαμηλα frames και δε μπορουσες να τα βαλεις ολα τερμα οπως θα επρεπε , ομως ριχνοντας λιγο το ΑΑ και τις σκιες ειχες μια χαρα frames και τελικα επαιζες ευχαριστα το παιχνιδι

 

επεσε γκρινια γιατι δε μπορουσαμε να παιζουμε με maxed out settings, ομως οχι απλα μπορουσαμε να παιξουμε, αλλα παιζαμε πολυ καλυτερα απο τις κονσολες με πολυ καλυτερα textures , σκιες , αναλυση, λεπτομερεια και φυσικα dx11.

 

λενε για το gta το οποιο γονατιζε τα παντα. ναι δε μπορουσες να εχεις max settings, ισως ακομα να μη μπορουν πολλοι ομως αυτο που μπορουν ακομα και οι μετριοι υπολογιστες σημερα απλα δε συγκρινεται με τις κονσολες

 

 

ειχα καποτε μια 7900gt η οποια ηταν συγχρονη των τοτε κονσολων και απο τοτε επαιζα το oblivion θυμαμαι πιο ανετα απο αυτες. μολις χαλασε και με την εγγυηση πηρα μια 8800gt , απλα τελειωσε το θεμα.. ξεπεραστηκαν για πλακα οταν ειχα τη δυνατοτητα εστω και με παραχωρησεις να παιξω crysis, παιχνιδι που δε μπορεσε ποτε να βγει σε αυτες.

απο κει και περα οι αναβαθμισεις που εγιναν εγιναν για να παιζω σε 1080p , πραγμα που δε μπορεσαν να μου προσφερουν οι κονσολες και οι αναβαθμισεις που θα κανω στο μελλον θα ειναι για να παιζω σε ακομα μεγαλυτερη αναλυση, οχι για να ακολουθω τις κοσνολες

αν ηθελα ειχα ακομα αυτη την 8800 και επαιζα σε καλυτερη αναλυση απο αυτες οτι ακριβως παιζουν αυτες με καλυτερα γραφικα , απλα κι εγω οπως και οι περισσοτεροι που επενδυουμε στο pc θελουμε το κατι παραπανω

 

το κακο με τις κονσολες αυτης της γενιας ειναι οτι αργησαν παρα πολυ να τις αλλαξουν και υπηρξε μια στασιμοτητα , ομως σχεδον παντα οι εκδοσεις για pc παρα τα προβληματα τους προσφερουν πολυ ανωτερη εμπειρια, δυστυχως ομως με μεγαλυτερο τελικα κοστος

 

τωρα καποια παιχνιδια σαν το uncharted ειναι αναμφισβητητα αξιολογα και ιδιαιτερα ομορφα, ομως δε μπορουν να σταθουν διπλα σε υπολογιστη που παιζει σε 1080p+ , τουλαχιστον οπτικα

 

κονσολα θα παρει καποιος για τα exclusive, ομως ποσα ειναι αυτα στο κατω κατω?

αν αναλογιστουμε οτι και οι 3 κονσολες εχουν καποια καλα exclusive, πώς θα γινει θα τις αγορασουμε ολες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ακομα γελαω με τα Specs της κονσολας ΑΝ αληθευουν.</p>

<p> </p>

<p>4gb ram εκ των οποιων 512mb με 1gb θα δεσμευονται απο το λειτουργικο που σημαινει 3 με 3.5gb ελευθερα για τα παιχνιδια. Τραγικο.</p>

<p> </p>

<p>H καρτα γραφικων; ΑΝΤΙΟ ΖΩΗ</p>

<p>Μονο η cpu αξιζει.</p>

<p> </p>

<p>Τελικα ΠΑΛΙ στο PC θα καταληξω</p>

 

Τραγικός κομπιουτερακιας. Σταματήστε να συγκρίνετε τις κονσόλες με τους Η/Υ.

Ελεος πια, ποτέ θα καταλάβετε ότι δεν ειναι το ίδιο. Ολοι έχουμε καλά pc.

Οσοι όμως ασχολούνται με gaming αγοράζουν κονσόλες. Αμα ήταν όπως τα λέτε θα είχε σταματήσει η παραγωγή κονσολων απο το '99.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταματήστε να συγκρίνετε τις κονσόλες με τους Η/Υ. Σωστός!

Ελεος πια, ποτέ θα καταλάβετε ότι δεν ειναι το ίδιο. Πολύ σωστός!

Ολοι έχουμε καλά pc. Έτσι κι έτσι.

Οσοι όμως ασχολούνται με gaming αγοράζουν κονσόλες. Πώς??? :fear: :confused: :shock:

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Μία λύση θα ήταν να αγοράζονται σε παλέτα οι κονσόλες ανά 6αδα πχ για να δουλεύουν παράλληλα. Τότε θα είχαμε πραγματική μάχη με pc των 1000 ευρώ. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως και δεν αναφερομουν στα exclusive, απλα ο φιλος ειπε οτι τα pc δεν κανουν καθολου για αυτη τη δουλεια, αρα ειπε οτι δε θα παιξει ουτε τα multi στο pc , δε θα παιξει τιποτα στο pc του (που εχει μια πολυ καλη gpu), αλλα αντιθετα θα προτιμησει τη κονσολα

 

 

αν αναλογιστουμε οτι και οι 3 κονσολες εχουν καποια καλα exclusive, πώς θα γινει θα τις αγορασουμε ολες?

 

 

 

Φυσικά και κάνουν και όταν υπάρχει επιλογή να παίξεις κάτι καλύτερα το κάνεις.

 

Ναι. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έχεις δει το alan wake σε high end pc? Δεν ρωτάω αν το έπαιξες, απλά αν το είδες. Έστω από μακρυά βρε παιδί μου.

 

οχι δεν το εχω δει προφανως ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ HIGH END PC,εχω εναν amstrad 6128!!αληθεια εχω στο παταρι ομως.

αλλα εχω κατι αρρωστακια φιλους που εχουνε χαλασει περιουσιες για τερμα πισια.δικαιωμα τους.το pc για μενα ειναι μονο για πλοηγηση νετ και office.

και ουτε με απασχολει ειλικρινα και χαιρω πολυ ξερουμε οτι σε high end pc θα τα παιζει ολα ultra το alan wake.

δεν σταζουνε ολοι φραγκα μπορει κ να μην τους περισευουν γιατι προκειται για ακριβο σπορ.σαν τα ακριβα αμαξια δεν γινεται να εχουμε ολοι.

προτιμω να παιζω σε 50αρα με την ελεεινη κονσολα κ τα ταπεινα γραφικα της και online με φιλους η οχι.

να ξεκολλαμε λιγο με τα γραφικα δεν μας διασκεδαζουνε αυτα κ μονο αυτα.

και την 50αρα=600 ευρο την πηρα προσφορα τα χριστουγεννα αξιωθηκα κ περασα απο την crt εποχη πια...μην πει κανεις μα καλα γιατι δεν πηγες να παρεις την gtx680!!!

 

respect στον φιλο για το gamepro...ειμουνα νιος και γερασα...πιτσιρικακι καθε μηνα περνουσα απο το περιπτερο της γειτονιας κ ελεγα στον περιπτερα να μου το κραταει  με το που ερθει για να μαθαινω τι νεο κυκλοφορει...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετός κόσμος που έχει "κόλλημα" με την ποσότητα και τα Specs. Βάλε να έχουμε, μήπως και χρειαστεί. Ανασφάλεια που θυμίζει μετακατοχικό σύνδρομο.

Το έχω πει πολλές φορές, ο πραγματικός Gamer, είναι αυτός που γνωρίζει το σενάριο του παιχνιδιού, ελέγχει εξονυχιστικά τις πίστες και παίρνει όλους τους "θησαυρούς". Του αρέσουν τα ωραία γραφικά, αλλά δεν αναλώνεται σε όρους, όπως fps, hdr, super light ambient, texture souksou, resolution mouksou, κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γιατι ζαλιζομουν απο το χαμηλο frame rate.

 

Πως γίνεται να ζαλίζεσαι στα 30fps; Εάν το παιχνίδι δεν έχει ΠΟΛΥ γρήγορες εναλλαγές χρωμάτων δεν γίνεται αυτό που λες. Εγώ παίζω και παιχνίδια στο pc στα 80fps και στην κονσόλα στα 30. Ναι διαφορά υπέρ του pc στο smoothness υπάρχει, αλλά δεν με ζαλίζει η κονσόλα με την καμία έννοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...