Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η γνώμη σας για την απεργία;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τι αδειες και ρεπο επαιρνε ο πατερας σου REDODIN7; επισης τι ηλικια βγηκε στην συνταξη;

Ρεπο δεν επαιρνε σχεδον ποτε τα επαιρνε μαζεμενα ολα στο τελος του χρονου αναγκαστικα αν θημαμε καλα περιπου 20 μερες για ολο το χρονο.

 

Βγηκε στα 61 λογω υγειας.

 

 

Ξεχασες να γραψεις ποσα παιρνουν.

 

 

 

Στον ΟΣΕ που έκανα πρακτική και μια εποχή ήμουν στην γραμματεία των ηλεκτρολόγων του σταθμού Λαρίσης έπαιρναν 1900 ευρώ το 2008 αλλά όλοι ήταν 20 χρόνια προϋπηρεσία και όλοι με χαρτί τεχνικής σχολής είτε Πυθαγόρα, είτε Σιβιτανίδειος κλπ ο εργοδηγός έπαιρνε 2.500.
 
Όλα αυτά μαζί με νυκτερινά γιατί δούλευαν μια φορά την εβδομάδα βράδυ στο προαστιακό στην μέση τάση και με ΣΚ μέσα και διάφορα επιδόματα όπως παίδων κλπ. 

 

Οπότε από ότι βλέπεις δεν είναι σε καμία περίπτωση ο ΜΟ στα 3000 που λεγότανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αξιοκρατία σ' όλο της το μεγαλείο.

 

Προσλήψεις με αδιαφανείς διαδικασίες που εξυπηρετούσαν την εκλογική «πελατεία» της εκάστοτε κυβέρνησης έγιναν όλα τα χρόνια λειτουργίας του Μετρό. Η Εκθεση του γενικού επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης Λέανδρου Ρακιντζή αποκαλύπτει πώς βρέθηκαν ...μουσικοί στη θέση του οδηγού συρμών. Αποκαλύπτει και τους μισθούς στο Μετρό.

Τα ευρήματα της εκθεσης Ρακιντζή για τον τρόπο προσλήψεων και για τα πρόσωπα που εισήλθαν στην επιχείρηση είναι εντυπωσιακά. Τα πιο χαρακτηριστικά είναι:

  • Εντοπίστηκε πρόσληψη οδηγού συρμών ο οποίος εμφανίζεται ότι είναι μουσικός.
  • Βρέθηκε υπεύθυνος σταθμών ο οποίος πριν προσληφθεί εργαζόταν σε τοποθέτηση τεντών
  • Εγινε πρόσληψη οδηγού σε συρμό με μοναδική πρότερη εμπειρία του dealer σε καζίνο
  • Τελειόφοιτος του ΤΕΙ Νοσηλευτικής επιλέχτηκε για να καλύψει το πόστο του τεχνίτη συντήρησης
  • Απόφοιτος ΤΕΛ ο οποίος εργαζόταν ως οικοδόμος-πλακάς προσελήφθη για τη θέση του υπεύθυνου σταθμού

Υπάρχουν περιπτώσεις προσληφθέντων που έδωσαν συνέντευξη από 9 ως 21 ημέρες μετά την πρόσληψή τους. Κάντε κλικ εδώ για να διαβάσετε την έκθεση Ρακιντζή.

 

iefimerida.gr

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Εντοπίστηκε πρόσληψη οδηγού συρμών ο οποίος εμφανίζεται ότι είναι μουσικός.

 

Μαλακία, δεν εκμεταλλεύτηκα το ταλέντο μου όσο προσφέρονταν οι συνθήκες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως οδηγεί και παίζει και κάποιο μουσικό όργανο, για να ψυχαγωγούνται οι επιβάτες;

Λες να το έχουμε παρεξηγήσει; :-D

 

"highway to hell" στα ηχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στον ΟΣΕ που έκανα πρακτική και μια εποχή ήμουν στην γραμματεία των ηλεκτρολόγων του σταθμού Λαρίσης έπαιρναν 1900 ευρώ το 2008 αλλά όλοι ήταν 20 χρόνια προϋπηρεσία και όλοι με χαρτί τεχνικής σχολής είτε Πυθαγόρα, είτε Σιβιτανίδειος κλπ ο εργοδηγός έπαιρνε 2.500.
Όλα αυτά μαζί με νυκτερινά γιατί δούλευαν μια φορά την εβδομάδα βράδυ στο προαστιακό στην μέση τάση και με ΣΚ μέσα και διάφορα επιδόματα όπως παίδων κλπ. 

 

Οπότε από ότι βλέπεις δεν είναι σε καμία περίπτωση ο ΜΟ στα 3000 που λεγότανε.

Αποκλείεται, άλλα είπε στην tv :P

Μου αρέσει που κάποιους, εκεί που τους συμφέρει, θεωρούν το λόγο της κυβέρνησης ευαγγέλιο αλάνθαστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρεπο δεν επαιρνε σχεδον ποτε τα επαιρνε μαζεμενα ολα στο τελος του χρονου αναγκαστικα αν θημαμε καλα περιπου 20 μερες για ολο το χρονο.

 

Βγηκε στα 61 λογω υγειας.

 

 

 

 

 

Στον ΟΣΕ που έκανα πρακτική και μια εποχή ήμουν στην γραμματεία των ηλεκτρολόγων του σταθμού Λαρίσης έπαιρναν 1900 ευρώ το 2008 αλλά όλοι ήταν 20 χρόνια προϋπηρεσία και όλοι με χαρτί τεχνικής σχολής είτε Πυθαγόρα, είτε Σιβιτανίδειος κλπ ο εργοδηγός έπαιρνε 2.500.
 
Όλα αυτά μαζί με νυκτερινά γιατί δούλευαν μια φορά την εβδομάδα βράδυ στο προαστιακό στην μέση τάση και με ΣΚ μέσα και διάφορα επιδόματα όπως παίδων κλπ. 

 

Οπότε από ότι βλέπεις δεν είναι σε καμία περίπτωση ο ΜΟ στα 3000 που λεγότανε.

 

Οταν λες ρεπο, τι εννοεις; Εκτος των ρεπο, ποσες μερες τη βδομαδα δουλευε;

 

Τα ποσα που αναφερεις ειναι καθαρα ή μικτα;

 

Μήπως οδηγεί και παίζει και κάποιο μουσικό όργανο, για να ψυχαγωγούνται οι επιβάτες;

Λες να το έχουμε παρεξηγήσει; :-D

 

Ναι, φλογερα, για αυτο ειναι και δυσκολο επαγγελμα, σκεψου, να οδηγας και να παιζεις και φλογερα για τα προβατα που κουβαλας...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες ρεπο, τι εννοεις; Εκτος των ρεπο, ποσες μερες τη βδομαδα δουλευε;

 

Τα ποσα που αναφερεις ειναι καθαρα ή μικτα;

 

 

Ναι, φλογερα, για αυτο ειναι και δυσκολο επαγγελμα, σκεψου, να οδηγας και να παιζεις και φλογερα για τα προβατα που κουβαλας...

 

νευρικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλακία, δεν εκμεταλλεύτηκα το ταλέντο μου όσο προσφέρονταν οι συνθήκες.

 

Κορόιδο πιάστηκες! Θα είχες και τα εξτραδάκια σου μετά τη βάρδια...

 

 

...ακορντεονάκι και γύρα στα βαγόνια «καλοί μου φίλοι δε ζητιανεύω...»

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...