Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tο δέμα έφυγε σαν Gift - Δώρο κατα πρώτον και κατά δεύτερον 100 ευρώ για 5 λεπτά ξέρεις πολλούς να βγάζουν ; 

Μου είπαν πως μόνο και μόνο η αμοιβή του εκτελωνιστή είναι 100ευρώ βάλε και 80ευρώ δασμους κλπ .

Δεν μένω αθήνα για να παω να το πάρω και η ελλάδα είναι το μεγαλύτερο μπουρδέλο που υπάρχει, αυτός που θα το εκτελώνιζε δηλαδή   έπρεπε να πληρωθεί 100ευρώ για να παει να πάρει 5 υπογραφές και σφραγίδες ; για μαλάκες ψάχνουν ;

 

 

Εάν τους έλεγες ότι θα πας να το εκτελωνίσεις εσύ, η προσφορά τους θα έπεφτε κατά 50%.

Τα 80 δεν είναι δασμοί, όπως νομίζεις, αλλά όλα αυτά που σου έγραψα παραπάνω.

 

Πάντως, αντιμετωπίζεις το θέμα με τον κλασσικό τρόπο όσων κάνουν το χοντρό λάθος αλλά τους φταίνε όλοι οι άλλοι γιαυτό.

 

 

ΥΓ Όση ώρα έγραφα, ανάρτησε ο antoni τη δική του απάντηση, και σου λέει περίπου τα ίδια μ' εμένα.

 

Μολις εκανα την παραγγελια. Σημερα εβαλα τα λεφτα αλλα αυριο θα μπουν στο λογαριασμο γιατι οπως ειπαν χρειαζεται 1 εργασιμη μερα. Θα υπαρξει προβλημα?

Λογικα οταν παρουν τα λεφτα θα μου στειλουν e-mail οτι τα εστειλαν?

 

 

Θα τραβήξουν τα χρήματα μόλις στείλουν το δέμα και παράλληλα θα σου στείλουν μήνυμα επιβεβαίωσης και εκτιμώμενο χρόνο παραλαβής.

 

Με το καλό να το παραλάβεις και να το χαρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

[...]

 

Θα τραβήξουν τα χρήματα μόλις στείλουν το δέμα και παράλληλα θα σου στείλουν μήνυμα επιβεβαίωσης και εκτιμώμενο χρόνο παραλαβής.

 

Με το καλό να το παραλάβεις και να το χαρείς.

 

Μιας και το ανέφερες. Θεωρητικά θα πρεπε να ναι κάπως έτσι, φαντάζομαι. Στην πράξη όμως μπορεί να τα τραβήξουν και νωρίτερα. Συγκεκριμένα η παραγγελία που ανέφερα στο προηγούμενο post έγινε στις 3/3, τα χρήματα τα τράβηξαν στις 7/3 και η αποστολή έγινε στις 26/3 (ήταν out of stock από ό,τι μου παν στο pandawill).

 

Στο paypal βλέπω το payment να έγινε στις 3/3 και τα χρήματα αφαιρέθηκαν απ την τράπεζα (απ όσο βλέπω μέσω ebanking) στις 7/3.

 

Καλή κομπίνα για να βγάλουν χρήμα απ το τίποτα το να τα κρατάνε ένα μήνα νωρίτερα. Ειδικά αν ζητήσεις refund τα κρατάει και το paypal κάμποσες μέρες πριν μπουν τελικά στο λογαριασμό σου και βγάζουν κι αυτοί κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου έχει τύχει παρόμοια περίπτωση, για να ξέρω, αλλά σε όλες νομίζω τις αγορές μου από το αγγλικό (και είναι πολλές) η χρέωση στην κάρτα μου γίνεται την ημέρα της αποστολής. Συγκεκριμένα, η προτελευταία αγορά μου ήταν την 20/3, με χρέωσαν και ταυτόχρονα με πίστωσαν την ίδια μέρα με την αξία του αντικειμένου και 2 μέρες αργότερα (22/3) με χρέωσαν πάλι και έλαβα το μήνυμα αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε ποση ωρα κανουν προσπαθεια να τραβηξουν χρηματα? Μου εστειλαν e-mail για τα 4/5 που εγινε προσπαθεια αλλα μιας και δεν εχω δεν μπορεσαν να τα παρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το ανέφερες. Θεωρητικά θα πρεπε να ναι κάπως έτσι, φαντάζομαι. Στην πράξη όμως μπορεί να τα τραβήξουν και νωρίτερα. Συγκεκριμένα η παραγγελία που ανέφερα στο προηγούμενο post έγινε στις 3/3, τα χρήματα τα τράβηξαν στις 7/3 και η αποστολή έγινε στις 26/3 (ήταν out of stock από ό,τι μου παν στο pandawill).

 

Στο paypal βλέπω το payment να έγινε στις 3/3 και τα χρήματα αφαιρέθηκαν απ την τράπεζα (απ όσο βλέπω μέσω ebanking) στις 7/3.

 

Καλή κομπίνα για να βγάλουν χρήμα απ το τίποτα το να τα κρατάνε ένα μήνα νωρίτερα. Ειδικά αν ζητήσεις refund τα κρατάει και το paypal κάμποσες μέρες πριν μπουν τελικά στο λογαριασμό σου και βγάζουν κι αυτοί κάτι...

 

 

Ίσως μπερδευόμαστε μεταξύ των εννοιών της "δέσμευσης" και της "ανάληψης" των χρημάτων.

Όταν δεν έχουν το αντικείμενο, δεν τραβάνε το ποσό αλλά απλά το "δεσμεύουν", όπως συμβαίνει και στις περιπτώσεις που είτε θέλεις να κάνεις κράτηση σε ένα ξενοδοχείο είτε μπαίνεις στο ξενοδοχείο και σου ζητάει την πιστωτική για να "δεσμεύσει" ένα ποσό ως εγγύηση.

 

Η "δέσμευση" αυτή δεν είναι, στην πραγματικότητα, ανάληψη του συγκεκριμένου ποσού χρημάτων από την κάρτα.

 

 

Νομίζω ότι το ίδιο πρέπει να συνέβη και στην περίπτωση του overpower. Όταν ολοκληρωθεί σήμερα η διαδικασία και μπουν λογιστικά τα χρήματα την κάρτα του, το Amazon είτε θα δεσμεύσει το ποσό εάν δεν το έχει ετοιμοπαράδοτο είτε θα το εισπράξει εάν το έχει και το στείλει αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ίσως μπερδευόμαστε μεταξύ των εννοιών της "δέσμευσης" και της "ανάληψης" των χρημάτων.

Όταν δεν έχουν το αντικείμενο, δεν τραβάνε το ποσό αλλά απλά το "δεσμεύουν", όπως συμβαίνει και στις περιπτώσεις που είτε θέλεις να κάνεις κράτηση σε ένα ξενοδοχείο είτε μπαίνεις στο ξενοδοχείο και σου ζητάει την πιστωτική για να "δεσμεύσει" ένα ποσό ως εγγύηση.

 

Η "δέσμευση" αυτή δεν είναι, στην πραγματικότητα, ανάληψη του συγκεκριμένου ποσού χρημάτων από την κάρτα.

 

[...]

 

Στην περίπτωσή μου τουλάχιστον δεν έγινε κάτι τέτοιο. Στις 3/3 μειώθηκε το διαθέσιμο υπόλοιπο κατά 182€ και στις 7/3 (αν θυμάμαι καλά) μειώθηκε και το διαθέσιμο υπόλοιπο για το ίδιο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε καταλάβει ότι μιλάτε για διαφορετικές περιπτώσεις?Εσύ antonl μιλάς για αγορά από pandawill και πληρωμή με paypal,ενώ ο makfil μιλάει για αγορά από amazon με πληρωμή χρεωστικής/πιστωτικής.Μιας και ο overpower έχει παραγγείλει από amazon,ισχύουν αυτά που γράφει ο makfil.Τα λεφτά δεσμεύονται λίγη ώρα μετά την παραγγελία,αφαιρούνται δηλαδή από το διαθέσιμο υπόλοιπο αλλά υπάρχουν στο λογιστικό,και όταν σταλεί το αντικείμενο αφαιρούνται πλέον και από το λογιστικό,τα παίρνει πλέον δηλαδή το amazon.

 

Αντίθετα το paypal,σαν μεσάζοντας,δεν το ενδιαφέρει αν στάλθηκε ή αν υπάρχει σε στοκ το αντικείμενο στο εκάστοτε κατάστημα.Αφού έδωσες εντολή πληρωμής,απλά δεσμεύει το ποσό και το τραβάει αμέσως μετά τις απαραίτητες διαδικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι νομίζω ότι καταλαβαίνουμε ότι στη μία περίπτωση γίνεται μέσω κάρτας->paypal και στην άλλην απευθείας απ την κάρτα αλλά δεν ήξερα τη διαφοροποίηση που λες.

 

Δηλαδή, όταν η αγορά δεν γίνεται μέσω του paypal, το ποσό αφαιρείται (εντελώς) απ τον λογαριασμό όταν σταλεί το αντικείμενο, ενώ όταν γίνεται μέσω paypal (ebay κλπ), το ποσό αφαιρείται κατά την ολοκλήρωση της πληρωμής;

 

Κι εντελώς από περιέργεια, πως διασταυρώνεται πως το αντικείμενο όντως στάλθηκε, οπότε και τραβάνε τα χρήματα την ίδια ημέρα (στην περίπτωση πληρωμής απευθείας με κέρτα); Βασίζονται στην καλή θέληση του πωλητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανά παράγραφο

 

1.Τότε μάλλον δεν κατάλαβε ο makfil ότι μιλάς για paypal και Κίνα

 

2.Ναι,όσον αφορά το άμαζον,δεν ξέρω σίγουρα για αλλού.Για το paypal όπως τα λες.

 

3.Στην περίπτωση που πωλητής είναι το ίδιο το amazon (όπως γίνεται συνήθως) καταλαβαίνεις ότι είναι απλό.Σε περίπτωση που είναι τρίτος πωλητής,πάλι παίρνεις email από το άμαζον ότι στάλθηκε και με ποιό τρόπο,έχουν προφανώς μηχανισμούς για να ελέγχουν τους τρίτους πωλητές.

 

Η κυριότερη διαφορά πάντως είναι αυτή.Το amazon ζητάει μόνο του τις πληρωμές του,οπότε αποφασίζει αυτό πότε θα το κάνει.Ενώ το paypal είναι μεσάζων,δεν έχει αυτή την ευχέρεια ο καταστηματάρχης ή και να την έχει δεν την χρησιμοποιεί κανένα κατάστημα γιατί τους βολεύει προφανώς να προπληρώνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο αν είναι πωλητής το ίδιο το άμαζον υπάρχει η αύξηση ΦΠΑ.Στην περίπτωση του overpower που ρώτησε,αν κατάλαβα καλά παράγγειλε από τρίτο πωλητή οπότε δεν έχει θέμα.

 

 

Επίσης μπορείς να συμφωνήσεις/συμπληρώσεις ή και να διαφωνήσεις στην αποσαφήνιση που έκανα στον φίλο πιο πάνω,πρόσφερα έστω αυτό το ελάχιστο στον οδηγό σου,υποστηρίζοντας μάλιστα την θέση σου σαν σωστή.Δεν λέω για like και βλακείες γιατί πρώτον δεν τα καταμετράω όπως εσύ και δεύτερον ξέρω ότι θα σου πέσουν τα μούτρα να κάνεις like σε ποστ μου :ph34r:

 

Επεξ/σία από pedrojay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να βαλω maestro card απο εθνικη και δεν την δεχεται. Διαλεγω maestro, βαζω κωδικο, ονομα, ημερομηνια ληξης και διαλεγω διευθηνση αλλα μου λεει

 
Important Messages
Card number is not correct.

Please fill out the required fields and click Continue.

 

Τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι maestro δεν είναι συμβατές με online αγορές νομίζω.Δεν είχες δηλώσει κάρτα?Από που προσπάθησαν να τραβήξουν τα λεφτά δηλαδή?Κάτι έγραφες για TT,δεν έχεις κάρτα από εκεί?Visa ή Mastercard θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...