Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Update: Το Surface Pro έφτασε σήμερα, την προκαθορισμένη ημέρα δηλαδή, από το Microsoftstore στον παραλήπτη στις ΗΠΑ.

 

Πλήρωσα ακόμα 422$, γύρω στα 30$ επιπλέον από την αρχικά υπολογισμένη τιμή, μιας και ο όγκος του δέρματος ήταν πιο μεγάλος απ ότι είχα υπολογίσει. Πλήρωσα μέσω PayPal και περιμένω την επιβεβαίωση για την αποστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όλα βαίνουν καλώς...

Το μόνο "πρόβλημα" που υπάρχει είναι ότι μέρος της επικοινωνίας γίνεται με την εταιρία στην Αυστραλία και ένα μέρος με τον εκπρόσωπο στις ΗΠΑ. Οπότε υπάρχει λογική καθυστέρηση μερικών ωρών λόγω διαφοράς ώρας. Πχ πλήρωσα χθες αλλά δεν έχει επικοινωνήσει ο εκπρόσωπος στις ΗΠΑ ακόμα λόγω διαφοράς ώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες το απόγευμα πήρα ειδοποίηση πως έλαβαν την πληρωμή. Ύστερα από λίγο μου έστειλαν email με το tracking number και πλέον ταξιδεύει προς τη χώρα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή είναι, μάλλον, η πρώτη δοκιμή αγοράς αντικειμένου με το συγκεκριμένο τρόπο (αγορά από αμερικάνικο κατάστημα που δεν στέλνει στην Ελλάδα, μέσω εταιρείας που διαθέτει στον αγοραστή διεύθυνση Αμερικής, παραλαμβάνει και του στέλνει το εμπόρευμα) που την παρακολουθούμε σε κάθε βήμα, χάρη στην πληροφόρηση που μάς δίνεις.

 

Η περίληψη αυτής της διαδικασίας θα συμπληρώσει ουσιαστικά τον οδηγό και θα αποτελέσει ένα πραγματικό παράδειγμα για τις αγορές με αυτό τον τρόπο.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες το απόγευμα πήρα ειδοποίηση πως έλαβαν την πληρωμή. Ύστερα από λίγο μου έστειλαν email με το tracking number και πλέον ταξιδεύει προς τη χώρα μας.

Μπράβο ρε unforgiven. Όταν το λάβεις με το καλό, κάνε μια ενημέρωση ότι όλα πήγαν καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι και ο σκοπός μου. Έψαχνα αλλά πουθενά δεν βρήκα κάποιον που να είχε αγοράσει κάτι μεγάλης, σχετικά, αξίας. Ελπίζω η εμπειρία μου να βοηθήσει. Μέχρι τώρα, είναι θετικότατη και, αν όλα πάνε καλά, πλέον πρώτα θα κοιτάζω στην αγορά των ΗΠΑ. Αν τελικά βγει, μαζί με τον ΦΠΑ στα 1200 ευρώ, χωρίς αμοιβή συναγωνιστή, η τιμή είναι συγκρίσιμη με την τιμή που θα έχει, αν και όταν, έρθει στη χώρα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μήπως κάποιο site που να συγκεντρώνει αρνητικές αναφορές για ιντερνετικά καταστήματα , ώστε να μπορούμε να δούμε κάποια αξιολόγηση για κάποιο που μας ενδιαφέρει ?

 

Π.χ. θέλω κάτι από εδώ , αλλά δεν μπορώ να βρω στοιχεία για την αξιοπιστία του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια ο παραπάνω τρόπος είναι για να αγοράσεις από πωλητή που δεν στέλνει Ελλάδα, σωστά; Δηλαδή δεν έχει να κάνει με την αποφυγή φόρων, δασμών κτλ; Έχεις υπολογίσει πόσο θα σου έρθει τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει

μήπως κάποιο site που να συγκεντρώνει αρνητικές αναφορές για

ιντερνετικά καταστήματα , ώστε να μπορούμε να δούμε κάποια αξιολόγηση

για κάποιο που μας ενδιαφέρει ?

 

Π.χ. θέλω κάτι από εδώ , αλλά δεν μπορώ να βρω στοιχεία για την αξιοπιστία του .

 

 

Που πας και τα βρίσκεις αυτά τα κινέζικα μικρομάγαζα, Κώστα;

Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο, αλλά νομίζεις ότι μπορείς να βρεις κάτι αξιόλογο που δεν το βρίσκεις στα γνωστά καταστήματα;

 

Μήπως βρήκες κάτι ενδιαφέρον στην αγαπημένη μας υποκατηγορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic

Με μια γρήγορη αναζήτηση (Is smalltao.com reliable?) έβγαλε αρκετά αποτελέσματα και το πρώτο αναφέρει ότι:

 

smalltao.com has a global traffic ranking of 522,829 in the world. This site is estimated worth of US Dollar $ 1,200.00 and have a daily income of around $ 5.00 US Dollar. smalltao.com is SUSPICIOUS and may contains potentially risky contents. You should be careful while visiting this website and make sure you have best Antivirus Software installed.

 

Τα συμπεράσματα δικά σου, αλλά ψάξτο και εσύ.

 

On topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω
την όλη επικοινωνία από την παραγγελία στο priceusa.com.au έως ότου το δέμα
έφυγε από ΗΠΑ:

 

20/2

  • Παραγγελία στο site τους.
  • Επιβεβαίωση λήψης παραγγελίας.
  • Ζητούν προκαταβολή 800,47$.


21/2

  • Πληρωμή προκαταβολής μέσω Paypal.
  • Επιβεβαίωση πληρωμής.
  • Παραγγελία στο Microsoftstore με Next Day Delivery.
  • Mail από την αντιπρόσωπο στις ΗΠΑ, ώστε να επικοινωνώ μαζί της αν χρειαστώ κάτι, και επιβεβαίωση πως έκανε την παραγγελία.


Το Microsoftstore έδινε ημερομηνία αποστολής 1/3 (Πρασκευή), οπότε το next day delivery αναμενόταν 4-5/3



28/2

  • Στέλνουν mail πως ακόμα περιμένουν να λάβουν το δέμα. Εξηγούν πως το Next Day Delivery πρακτικά σημαίνει παραλαβή την επόμενη ή μεθεπόμενη.


4/3

  • Επιβεβαίωση πως το δέμα έχει αποσταλεί από το Microsoftstore.
  • Επιπεβαίωση πως το δέμα έχει παραληφθεί από τον αντιπρόσωπο στις ΗΠΑ.
  • Ζητούν το υπόλοιπο ποσό, 422,09$


5/3

  • Πληρωμή μέσω Paypal.
  • Επιβεβαίωση πληρωμής.
  • Επιβεβαίωση πληρωμής τα tracking number.


Συνολικό κόστος:


Surface Tablet: 999$
Next Day Delivery στις ΗΠΑ: 16,99$
Shipping στην Ελλάδα: 99,63$
Delivery Protection: 25,40$ (προαιρετικό)
Return Protection: 23,32$ (ώστε να επιστραφεί δωρεάν στις ΗΠΑ αν υπάρξει θέμα εγγύησης, προαιρετικό).

Προσαύξηση λόγω Paypal: 58,22$

 

Σύνολο;  1222,56$

 

Σε αυτά δεν περιλαμβάνονται ό,τι θα πληρώσω στο τελωνείο. Λόγω του ότι είναι laptop, δεν έχει δασμούς. Μόνο ΦΠΑ, αποθήκευτρα κτλ χαρτούρα.

 

Η όλη διαδικασία έγινε επειδή το Microsoftstore ούτε στέλνει εκτός ΗΠΑ, ούτε δέχεται πληρωμές και παραγγελίες. 

 

Αν το αγόραζε ένας φίλος και μου το έστελνε με τον ίδιο τρόπο, θα πλήρωνα:

Microsoft Surface Pro: 999$

Next Day Delivery: 16,99$

Κόστος αποστολής μέσω USPS (δέμα 3X9X17in, 5lb) 78$ (Ανασφάλιστο, χωρίς δωρεάν επιστροφή)

Σύνολο: 1093$ ή 80$ λιγότερα ν αν έκανα την παραγγελία με τον ίδιο τρόπο, χωρίς αφάλεια και επιστροφή.

Ή διαφορετικά θα πλήρωνα 60 ευρώ παραπάνω, αγγαρεύοντας και κάποιον φίλο στην Αμερική.
Νομίζω πως αξίζει.

Μια λεπτομέρεια: τα Invoices αγοράς κτλ είναι στο όνομα του αντιπροσώπου στις ΗΠΑ, μιας και αυτός έκανε την αγορά. Το δέμα έχει invoices σαν να μου το πουλούσε ιδιώτης. Θα δούμε τι επίπτωση θα έχει αυτό στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για τη μεθοδική και αναλυτική καταγραφή των στοιχείων της παραγγελίας και της αποστολής του δέματος αλλά και, κυρίως, των συγκριτικών στοιχείων για τις επιλογές αποστολής που είχες. Είμαι βέβαιος ότι θα δεχθείς πολλά μηνύματα και ερωτήσεις για για το θέμα αυτό και, κυρίως, για την αγορά laptop από την Αμερική. Και πολλά περισσότερα, βέβαια, μετά τον εκτελωνισμό του δέματος, οπότε θα έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα της αγοράς αυτής από μέλος του forum.

 

Μια διευκρινιστική ερώτηση. Στον οδηγό γράφω ότι μπορούμε να ζητήσουμε από την εταιρεία να μην βάλει μέσα στο δέμα το τιμολόγιο αγοράς και να το στείλει στην Ελλάδα με το ταχυδρομείο. Αναφέρεις ότι το δέμα συνοδεύεται από τιμολόγιο του "φίλου" στην Αμερική. Φαντάζομαι ότι έχεις φροντίσει σχετικά με την τιμή που θα γράφει το τιμολόγιο αυτό. Διερωτώμαι, όμως, εάν έχεις φροντίσει και για μια αντίστοιχη απόδειξη του Paypal, για την περίπτωση που θα τη ζητήσουν στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για τη μεθοδική και αναλυτική καταγραφή των στοιχείων της παραγγελίας και της αποστολής του δέματος αλλά και, κυρίως, των συγκριτικών στοιχείων για τις επιλογές αποστολής που είχες. Είμαι βέβαιος ότι θα δεχθείς πολλά μηνύματα και ερωτήσεις για για το θέμα αυτό και, κυρίως, για την αγορά laptop από την Αμερική. Και πολλά περισσότερα, βέβαια, μετά τον εκτελωνισμό του δέματος, οπότε θα έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα της αγοράς αυτής από μέλος του forum.

 

Μια διευκρινιστική ερώτηση. Στον οδηγό γράφω ότι μπορούμε να ζητήσουμε από την εταιρεία να μην βάλει μέσα στο δέμα το τιμολόγιο αγοράς και να το στείλει στην Ελλάδα με το ταχυδρομείο. Αναφέρεις ότι το δέμα συνοδεύεται από τιμολόγιο του "φίλου" στην Αμερική. Φαντάζομαι ότι έχεις φροντίσει σχετικά με την τιμή που θα γράφει το τιμολόγιο αυτό. Διερωτώμαι, όμως, εάν έχεις φροντίσει και για μια αντίστοιχη απόδειξη του Paypal, για την περίπτωση που θα τη ζητήσουν στο τελωνείο.

Δεν δέχτηκαν να μην βάλουν καθόλου τιμολόγιο ή γενικά να κάνουν κάποια διευκόλυνση για το τελωνείο.

Μου έστειλαν και δύο invoices:

Ένα που είχε:

-As new Microsofto Surface Pro 128GB  777.23$

-Shipping to Greece 76.64$

Σύνολο: 798,87$

Και ένα δεύτερο:

-Service for Order XXX 374.97$

-Delivery Protection 25,40$

-Return Protection 23.32$

Σύνολο 423.69$

Τα ποσά είναι σχεδόν όσα πλήρωσα για την προκαταβολή και την εξόφληση. 

Στην ιδανική περίπτωση το τελωνείο θα ασχοληθεί μόνο με το πρώτο που είναι το προϊόν και τα έξοδα αποστολής, ενώ το δεύτερο αναγράφει τις υπηρεσίες του αντιπροσώπου, δηλαδή δεν είναι κάτι που αποστέλεται. Θα μπορούσε να είναι ο "κόπος" τους για να το αγοράσουν και να μου το στείλουν,

Θα δούμε.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...