Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να αγορασω αυτην την καρτα http://www.amazon.fr/Sapphire-11200-14-20G-graphique-Radeon-PCI-Express/dp/B008HV63F0/ref=lh_ni_t?ie=UTF8&psc=1&smid=A1X6FK5RDHNB96 και παρολο που εχει σαν πωλητη το amazon.fr μου χρεωνει 10 ευρω τα μεταφορικα.Ξερει κανεις γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όπως αναφέρεται στον οδηγό, μόνον το αγγλικό έχει εφαρμόσει την πολιτική της δωρεάν αποστολής δεμάτων πάνω από ορισμένη αξία, με την ένδειξη Super Saver Delivery.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Τα υπολογίζει σωστά τούτο; Έβαλα tablet αξίας 180€ από Κίνα για Ελλάδα και μου πε το μόνο extra που θα πληρώσω είναι το ΦΠΑ 23%. Αν θυμάμαι καλά, για πάνω από 150€ κομπιουτεροπράγματα υπάρχει επιπλέον κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Στο κεφάλαιο 8 του οδηγού αναφέρεται ότι:

 

Για τους υπολογισμούς αυτούς έχουν φροντίσει ορισμένες ιστοσελίδες, όπως το dutycalculator που υπολογίζει τους φόρους, τέλη, δασμούς κλπ χωρίς, όμως, διασταυρωμένη πληροφορία για την ακρίβεια και αξιοπιστία των υπολογισμών.

 

2. Είναι σωστό ότι για αντικείμενα αξίας CIF πάνω από 150 ευρώ πρέπει να υπολογίζουμε ότι θα πληρώσουμε ΦΠΑ και λοιπά έξοδα. Ειδικά, όμως, για εισαγωγή υπολογιστών δεν καταβάλλονται δασμοί, όπως ανέφερε ο unforgiven, που πλήρωσε μόνο ΦΠΑ και λοιπά έξοδα που περιγράφει αναλυτικά στο ποστ #85 (σελίδα 6). Μπορείς να διαβάσεις τα posts του από τότε που ξεκίνησε αυτή την αγορά από τρίτη χώρα, όπως και η Κίνα, και κατέγραψε αναλυτικά όλα τα βήματα μέχρι τον εκτελωνισμό και την παραλαβή του laptop που αγόρασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πιο ασφαλής μέθοδος είναι να καλέσεις το τμήμα εισαγωγών της εταιρίας courier που θα χρησιμοποιήσεις και να ρωτήσεις το κόστος εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα ένα κινητό την προηγούμενη βδομάδα συνολικά κόστιζε 200ευρώ με τα παρελκόμενα του έκανα το λάθος και διάλεξα DHL αντί να διαλεξω EMS , το κατάστημα πολύ σωστά έβαλε πάνω την λέξη GIFT ότι είναι δώρο , δυστυχώς πέρασε από το τελωνείο και μου ζήτησαν 180ευρώ !

Μιλάμε για την μεγαλύτερη απάτη που υπάρχει αυτή την στιγμή ! Εννοείται πως δεν τα πλήρωσα και θα το στείλουν πίσω.

Προσοχή !!! με την dhl φρόντισαν να πληρώσω το μεγαλύτερο ποσό που γίνοταν ! Είναι αυτονόητο τι παίζεται με το τελωνείο και με αυτούς , προσοχή ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κρίμα που προχώρησες στην αγορά χωρίς να έχεις ενημερωθεί έγκαιρα για τους τρόπους με τους οποίους μπορείς να την αντιμετωπίσεις με όσο το δυνατόν λιγότερες επιπλέον επιβαρύνσεις.

 

Όταν λες "Μιλάμε για την μεγαλύτερη απάτη που υπάρχει αυτή την στιγμή" τι εννοείς;

Ποιός σε εξαπάτησε;

Το κράτος που σου ζητάει να πληρώσεις ΦΠΑ σε ότι εισάγεις από τρίτη χώρα, όπως τον πληρώνεις για κάθε τι που αγοράζεις στην Ελλάδα;

Το ότι γνωρίζουμε ότι κάθε δέμα που εισάγεται στη χώρα με courier περνάει υποχρεωτικά από το τελωνείο;

Το ότι η εταιρεία courier είναι εμπορική εταιρεία που προσπαθεί να αυξήσει τα έσοδά της παρέχοντας και πρόσθετες υπηρεσίες, όπως πχ εκτελωνιστή στον οποίο πρέπει να καταβάλει αμοιβή ο αποδέκτης του δέματος;

 

Εν πάση περιπτώσει, η αντίδρασή σου δεν είναι σωστή αφού μπορείς να αναλάβεις τον εκτελωνισμό, με τον τρόπο που περιγράφεται αναλυτικά στον οδηγό και στο σχετικό link. Είναι βέβαιο ότι θα πληρώσεις πολύ λιγότερα χρήματα από όσα σου ζήτησαν.

 

Ξανασκέψου το.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το κράτος που σου ζητάει να πληρώσεις ΦΠΑ σε ότι εισάγεις από τρίτη χώρα, όπως τον πληρώνεις για κάθε τι που αγοράζεις στην Ελλάδα;"

 

Τι λες ρε φίλε τι φπα μου λες και μπαρμπούτσαλα τι φόρος είναι αυτός που είναι ίσος με την τιμή του αντικειμένου ; τι μας λες τώρα που την βρίσκεις την λογική σε όλο αυτό γαμώ το μπουρδελό που ζούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τουλάχιστον το τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού, θα καταλάβαινες τα "μπαρμπούτσαλα", τη "λογική" και όλα τα υπόλοιπα "άγνωστα" για σένα. Στις σελίδες αυτού του topic θα βρεις, επίσης, αφενός τα έξοδα που ζητάνε οι εταιρείες courier για να εκτελωνίσουν ένα δέμα που εισάγεται από τρίτη χώρα αφετέρου τα κατά πολύ μειωμένα έξοδα που μπορεί να πληρώσει κάποιος όταν εκτελωνίσει μόνος του το δέμα.

 

Καταλαβαίνω ότι είσαι εκνευρισμένος με το ποσό που σου ζήτησαν αλλά, εάν ημερήσεις και ενημερωθείς, μπορείς να πάρεις στα χέρια σου το κινητό που αγόρασες, με πολύ λιγότερα χρήματα από αυτά που σου ζήτησαν. Το ποσό που σου ζήτησαν δεν είναι φόρος αλλά ΦΠΑ+αμοιβή εκτελωνιστή+αποθήκευτρα+λοιπά έξοδα + ΔΕΤΕ + ίσως δασμός κλπ και μην ξεχνάς ότι όλα αυτά υπολογίζονται πάνω στην αξία CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια) του αντικειμένου

 

Σε κάθε περίπτωση, προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε να ξεπεράσεις όσο πιο ανώδυνα γίνεται το πρόβλημα που εσύ δημιούργησες και όχι ... "το μπουρδελό που ζούμε".

 

Εάν δεν είναι αργά, μπορείς να το ξανασκεφτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εκανα την παραγγελια. Σημερα εβαλα τα λεφτα αλλα αυριο θα μπουν στο λογαριασμο γιατι οπως ειπαν χρειαζεται 1 εργασιμη μερα. Θα υπαρξει προβλημα?

Λογικα οταν παρουν τα λεφτα θα μου στειλουν e-mail οτι τα εστειλαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο δέμα έφυγε σαν Gift - Δώρο κατα πρώτον και κατά δεύτερον 100 ευρώ για 5 λεπτά ξέρεις πολλούς να βγάζουν ; 

Μου είπαν πως μόνο και μόνο η αμοιβή του εκτελωνιστή είναι 100ευρώ βάλε και 80ευρώ δασμους κλπ .

Δεν μένω αθήνα για να παω να το πάρω και η ελλάδα είναι το μεγαλύτερο μπουρδέλο που υπάρχει, αυτός που θα το εκτελώνιζε δηλαδή   έπρεπε να πληρωθεί 100ευρώ για να παει να πάρει 5 υπογραφές και σφραγίδες ; για μαλάκες ψάχνουν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου αλλά η αντίδρασή σου μου φαίνεται υπερβολική. Δε σε κορόιδεψε κανείς.

 

Το "gift" είναι γνωστή απατεωνιά που κάνουμε (σχεδόν) όλοι μας αλλά δε σημαίνει πως αναγκαστικά θα κάνουν τα στραβά μάτια στο τελωνείο (κι εγώ το χω ζητήσει σε αποστολή από Κίνα που περιμένω αλλά δε θα μου κάνει εντύπωση αν το αγνοήσουν). Ειδικά όταν η μεταφορά γίνεται μέσω DHL ή παρόμοιας εταιρίας, είναι δεδομένο πως τέτοια ένδειξη θα αγνοηθεί.

 

Συνεπώς ο φόρος (+23%) θα πρεπε να θεωρείται δεδομένος. Όπως και το (υψηλό) κόστος εκτελωνισμού απ τον υπάλληλο της DHL αν είχες φροντίσει να το μάθεις πριν την παραγγελία σου.

 

Το μόνο σημείο που ίσως να σε φεσώσαν άδικα είναι αν αφήσαν το δέμα καν 2 μέρες στο τελωνείο, οπότε έχεις κι ένα επιπλέον καπέλο γι αυτό το διάστημα της παραμονής/φύλαξής του εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...