Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εύχομαι να χαρείς το car dvd που παρέλαβες αλλά τα δύο ρίσκα που πήρες, έστω και να μην τα γνώριζες, εκ των προτέρων, όπως παραδέχεσαι, δεν μπορεί να αποτελούν συμβουλές για να επαναλάβει κάποιος παρόμοιο "πείραμα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απλα για την ιστορία εμενα ενα car dvd που ειχα πάρει παλια με οθόνη κτλπ , οχι μονο σταμάτησε στο τελωνείο με βάλανε να το ανοίξω κιολας για το τι ακριβώς ειναι (για να δουν την αξία του προφανώς) και πλήρωσα τα ανάλογα , ευτηχως ομως του φίλου του έκατσε καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά θέλω την βοήθεια σας,έχω κάνει μια παραγγελια μέσο usps first class international package με label number που ξεκινάει με LJ άρα και δεν μπορώ να δω πουθενά που βρίσκεται,έχει φυγή από τις 18 του μηνός και τελευταία φορα που είχε μια ενημέρωση ήτανε στις 19 δεκεμβρίου στο chicago μετά από εκεί και πέρα τίποτα,είναι φυσιολογικό να μου κάνει μέχρι σήμερα 26 μέρες μαζί με σαββατοκύριακα η λόγο γιορτών είναι φυσιολογικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά θέλω την βοήθεια σας,έχω κάνει μια παραγγελια μέσο usps first class international package με label number που ξεκινάει με LJ άρα και δεν μπορώ να δω πουθενά που βρίσκεται,έχει φυγή από τις 18 του μηνός και τελευταία φορα που είχε μια ενημέρωση ήτανε στις 19 δεκεμβρίου στο chicago μετά από εκεί και πέρα τίποτα,είναι φυσιολογικό να μου κάνει μέχρι σήμερα 26 μέρες μαζί με σαββατοκύριακα η λόγο γιορτών είναι φυσιολογικό?

Στο site των ΕΛΤΑ δοκίμασες το tracking number σου ή μόνο στης USPS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site των ΕΛΤΑ δοκίμασες το tracking number σου ή μόνο στης USPS;

στα first class δεν υπάρχει κανονικό tracking number και τα ελτα δεν το παρακολουθούνε,δεν το έχουνε σαν συστημένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλη χρονια!
Σχετικα με ενα laptop απο ebay αμερικης ηθελα να ρωτησω. Κοστιζει 400$ + 60$ μεταφορικα για ελλαδα, αλλα δεν αναφερει πουθενα εκτελωνισμο, οπως συμβαινει με αλλα προιοντα παρομοιας τιμης που τσεκαρα.
Οποτε μπηκα στο http://www.dutycalculator.com ωστε να δω απο εκει στο περιπου το κοστος. Προς μεγαλη μου εκπληξη το calculator εβγαλε ενα μηνυμα οτι το προιον ειναι DUTY FREE για την Ελλαδα. και επισης εχει VAT 23%. 
Δηλαδη εαν καταλαβα καλα, φορολογειται το προιον με 23% ΦΠΑ, αλλα δεν επιβαλονται δασμοι. Ισχυει κατι τετοιο? Διοτι ειδα πως ολα τα προιοντα ανω των 150 ευρω παιρνουν δασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τα laptop και γενικά τους υπολογιστές, όπως έχει αναφέρει ο unforgiven ο οποίος από την 3η σελίδα και μετά περιγράφει την αγορά του δικού του αλλά από μαγαζί που δεν έστελνε στην Ελλάδα.

 

Πρέπει, όμως, να το τσεκάρεις καλά με τον πωλητή γιατί, συνήθως, οι πωλητές του ebay ζητάνε προκαταβολικά import charges.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hmmm import charges τι εννοουμε? μεταφραζεται ως "χρεωση εισαγωγης" αλλα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να τα πληρωσω κατα το check out. Στο check out πληρωνω κοστος+ μεταφορικα νομιζω και ΦΠΑ Δασμους κλπ, στο τελωνειο εδω στην Ελλαδα, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Import charges= έξοδα εισαγωγής, δηλαδή έξοδα εκτελωνισμού

Από πέρυσι το καλοκαίρι και οι πωλητές του αμερικάνικου ebay χρεώνουν τα έξοδα εκτελωνισμού όταν το δέμα έχει προορισμό την Ελλάδα. Εάν αυτός από τον οποίο αγοράζεις δεν στα χρεώσει, θα έχεις το ρίσκο να τα πληρώσεις κατά την είσοδο στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αα καταλαβα, Δηλαδη τα πληρωνω ολα εξαρχης μεσω paypal στον αγοραστη και δεν εχω καμια αλλη υποχρεωση? απλως μου ερχετε το δεμα σπιτι? ή θα πρεπει να πληρωσω παλι οταν ερθει το προιον ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις ξεκαθαρίσει εάν ο πωλητής σου ζητάει import charges ή όχι.

Εάν σου ζητάει, θα τα προπληρώσεις και το δέμα θα εκτελωνιστεί χωρίς άλλα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Απλώς για να κλείσω το θέμα μου, τελικά μου έκανε full refund το site χωρίς να χρειαστεί να ανοίξω dispute case στο PayPal, μου είπε αν έρθουν τελικά τα μπλουζάκια ότι δεν χρειάζεται να στείλω πίσω και μου έδωσε και ένα discount code 40% για επόμενη αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έρθουν, σίγουρα θα το προτιμήσω το site για μελλοντική αγορά.

Αν δεν έρθουν δε πιστεύω να προσπαθήσω ξανά νέα παραγγελία ακόμα κ με την έκπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...