Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά υπάρχει κανενας τρόπος να αγοράσουμε απο google play γερμανίας η αγγλίας με αυτην την χρήση που προσφέρουν ορισμένες εταιρίες οταν θες να αγοράσεις απο αμερική με αμερικάνικη διεύθυνση κτλπ ? το εχω δει οτι εχει αναφερθεί αλλα ξέρουμε δουλεύει η παίζει να χάσεις τα χρήματα σου ?

 

Θέλω πχ να αγοράσω το nexus 5 απο το google play store αγγλιας η γερμανίας , να πληρώσω με ελληνική κάρτα και φυσικα να έρθει ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαλημερα..
Θελω να παραγγειλω απο Amazon ( 1η φορα αλλα σιγουρα πανω απο 200 αγορες απο ebay, ioffer )
στο 1ο post γραφει οτι μπορουμε να γλυτωσουμε το Φ.Π.Α.
Οποτε σκεφτομαι να το βαλω στο ΦΠΑ της μανας μου ( κομμωτρια ), του γαμπρου μου ( πολ. μηχανικος ), του πατερα μου ( υδραυλικός ) ή του θειου μου ( εξοπλισμοι καταστηματων )
να αγορασω ενα κινητο και να γλυτωσω το ΦΠΑ..
Ειναι εφικτο;;
και αν ναι πώς;;Διοτι ακολουθησα τα βηματα της αγορας και πουθενα δεν ειχε καποιο σχετικο σημειο..
Στα παραπανω επαγγελματα μπορει να ενταχθει η αγορα για να γλυτωσω το ΦΠΑ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα της αγοράς αντικειμένων για επαγγελματικό σκοπό είναι πολύ μεγάλο για να αναλυθεί μέσα σε δύο γραμμές.

Βασικά, πρέπει να γνωρίζεις ότι ο επαγγελματίας που θα χρησιμοποιήσει αυτή τη διαδικασία πρέπει

1) να ενεργοποιήσει τις "ενδοκοινοτικές συναλλαγές" και αυτό προϋποθέτει τη συνεργασία με το λογιστή του, εκτός των άλλων, και για να εκδοθεί ο ευρωπαικός ΑΦΜ

2) να δηλώσει τον ευρωπαικό ΑΦΜ στο κατάστημα από το οποίο σκοπεύει να αγοράσει,

3) να πληρώσει τον ΦΠΑ στο κατάστημα και να περάσει (ο ίδιος ή ο λογιστής του) τη δαπάνη στα βιβλία του, ώστε ο ΦΠΑ να συμψηφιστεί με τον οφειλόμενο στην περιοδική του δήλωση.

 

Τέλος, πρέπει να γνωρίζεις ότι τα αντικείμενα που αγοράζονται με αυτό τον τρόπο αποτελούν πάγια στοιχεία του επαγγέλματος, που σημαίνει ότι πρέπει να βρίσκονται στον επαγγελματικό χώρο του επαγγελματία, για την περίπτωση ελέγχου από την Εφορία.

 

Πιστεύω να καταλαβαίνεις, με αυτά τα λίγα, τη σοβαρότητα του θέματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok γιατι ειναι για την αδερφη μου που δουλευει στο καταστημα εξοπλισμους καταστηματων, οποτε σε ελεγχο εφοριας θα ειναι εκει..

 

1) πρεπει να ειναι ενεργοποιημενος λογω της φυσης του επαγγελματος

απλα μια τελευταια ερωτηση οταν εχεις χρονο

 

2) αυτο φανταζομαι οτι εινια διαδικασια κατα την αγορα/παραγγελεια

 

3) τι ακριβως και πως γινεται;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επαγγελματίας καταχωρεί στο βιβλίο του τόσο τα έσοδα όσο και τα έξοδα που κάνει ανά μήνα και υποβάλλει κάθε 3 μήνες περιοδική δήλωση στην οποία μεταφέρει τα ποσά των συνολικών εσόδων και εξόδων, ώστε να γίνει ο συμψηφισμός και να πληρώσει τον ΦΠΑ που αναλογεί στη διαφορά εσόδων-εξόδων.

 

Επομένως, ότι κάνει και με τα άλλα είδη που αγοράζει για το επάγγελμά του, δηλαδή πληρώνει τον ΦΠΑ και καταγράφει στο βιβλίο του το τιμολόγιο και τα ποσά (σύνολο και ΦΠΑ) που πλήρωσε, θα κάνει και για το συγκεκριμένο αντικείμενο, εφόσον αυτό δικαιολογείται για την εργασία που κάνει. Τόνισα ότι χρειάζεται συνεργασία με το λογιστή γιατί αυτός ξέρει ποια έξοδα δικαιολογούνται και ποια όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανεις αν μπορω να χρησιμοποιήσω την ελληνική πιστωτική για να αγοράσω κινητό και συγκεκριμένα το nexus 5 απο το google play store γερμανίας και να το παραλάβει φίλος που ειναι στην γερμανία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το προηγούμενο σχετικό post ήταν κάπως μπερδεμένο το ερώτημα και τώρα φαίνεται να ξεκαθαρίζει λίγο.

Θέλεις να αγοράσεις ένα κινητό που θα παραδοθεί σε άλλο πρόσωπο στη Γερμανία.

Νομίζω ότι θα πρέπει να απευθύνεις την ερώτηση στον πωλητή, δεδομένου ότι οι δύο χώρες βρίσκονται στην ΕΕ και δεν είναι σαν τις αποστολές μέσω εταιριών, όπως αναφέρεις στο προηγούμενο post..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια γρήγορη ανάγνωση των όρων πώλησης αντικειμένων, δεν βρήκα περίπτωση αντίστοιχη με τη δική σου.

Νομίζω ότι πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά θα ήθελα τη βοήθειά/γνώμη σας.


 


Στις 2 Δεκεμβρίου, 2013 έκανα μια παραγγελία για 3 t-shirts ($50.99 PayPal) από εδώ: BustedTees.com


 


Στις 5 Δεκεμβρίου μου ήρθε email ότι έγιναν shipped με USPS (6-10 Days) No Tracking, αλλά έδινε 


"Your Tracking #: LM000103209US" που οδηγεί στο site της USPS, δίνοντας ημερομηνία shipped on 22 Νοεμβρίου, πράγμα άκυρο όπως καταλαβαίνετε.


 


Μέχρι τις 30 Δεκεμβρίου δεν είχα λάβει κάτι και επικοινώνησα μαζί τους. Μου είπαν πως θα τα ξαναστείλουν (reshipped) και πράγματι την 1 Ιανουαρίου μου ήρθε mail ότι τις 31 Δεκεμβρίου έγιναν shipped με USPS (4-8 Day) No Tracking, δίνοντας "Your Tracking #: LM000133599US", που πάλι στο site της USPS γράφει delivery to 10 Δεκεμβρίου στον Καναδά(!). Επικοινώνησα μαζί τους για να τους πω ότι είμαι Ελλάδα (πάλι) και όχι Καναδά και μου απάντησαν ότι η παραγγελία μου ΔΕΝ έχει tracking number και πως θα τα λάβω σύντομα.


 


Μέχρι και σήμερα δεν έχω λάβει κάτι και δε ξέρω τι να κάνω.


Πιθανολογώ πως τα tracking numbers που μου έρχονται στα emails όταν γίνεται shipped η παραγγελία είναι μέρος μια αυτοματοποιημένης διαδικασίας, γιατί το delivery method που είχα επιλέξει έλεγε ότι δεν έχει tracking.


Έχω λίγες μέρες ακόμα μέχρι το 45ημερο (αν δεν κάνω λάθος) που δίνει το PayPal για ένα transaction (δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ). Θέμα τελωνείου για αυτό το ποσό δεν πιστεύω να είναι.


Να επικοινωνήσω πάλι μαζί τους ή να ξεκινήσω τη διαδικασία του PayPal για να μη χάσω τα λεφτά μου;


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Σκεφτομαι να αγορασω ενα φακο απο Αυστραλια μεσω ιδιωτη, Τον εχω βρει σε ξενο Forum. Η ερωτηση μου ειναι το αντικειμενο θα περασει απο τελωνειο ? Αν του πω να αναγραψει μικρη αξια, παλι θα περασει ?

Η τιμο του φακου ειναι 600,00 ευρω

σας ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανείς που να σου δώσει σίγουρη απάντηση στο ερώτημά σου και αυτό γιατί, βασικά, ο εκτελωνισμός εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον τρόπο αποστολής αλλά και από άλλους παράγοντες.

 

Εάν το δέμα έρθει με courier, θα περάσει από τελωνείο, ανεξάρτητα από την τιμή που θα γράφει ενώ εάν έρθει με ταχυδρομείο είναι ενδεχόμενο να ακολουθήσει διαφορετική διαδικασία, αν και τελευταία έχει παρατηρηθεί ότι και στο ταχυδρομείο ζητάνε αποδείξεις πληρωμής, αν κάτι δεν τους αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανείς που να σου δώσει σίγουρη απάντηση στο ερώτημά σου και αυτό γιατί, βασικά, ο εκτελωνισμός εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον τρόπο αποστολής αλλά και από άλλους παράγοντες.

 

Εάν το δέμα έρθει με courier, θα περάσει από τελωνείο, ανεξάρτητα από την τιμή που θα γράφει ενώ εάν έρθει με ταχυδρομείο είναι ενδεχόμενο να ακολουθήσει διαφορετική διαδικασία, αν και τελευταία έχει παρατηρηθεί ότι και στο ταχυδρομείο ζητάνε αποδείξεις πληρωμής, αν κάτι δεν τους αρέσει.

 

 

Ειναι ιδιωτης αρα δεν θα δηλωσει καμια αξια, σαν να ειναι φιλος και μου το στελνει δωρο, αλλαζει κατι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πρόσεξες, δεν αναφέρθηκα καθόλου στον παράγοντα πωλητής αλλά στον τρόπο αποστολής και τις δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίσει ο εκτελωνισμός ακόμη και μέσω ταχυδρομείου.

 

Μπορεί να περάσει το δέμα και ως δώρο αλλά αν ο τελωνειακός που θα το διαχειριστεί σκεφτεί ότι κάτι δεν πάει καλά, η δουλειά θα στραβώσει.

 

Όταν αγοράζουμε από τρίτες χώρες και μάλιστα αντικείμενα κάποιας αξίας, όπως το συγκεκριμένο, πρέπει να γνωρίζουμε το ρίσκο που αναλαμβάνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα.....

 

Ευχαριστω πολυ... Μαλλον θα παρω το ρισκο και ο θεος βοηθος, ξερουμε συνηθως ποιο μπορει να ειναι αυτο που  θα σε χρεωσουν στο τελωνειο για ενα αντικειμενο στο οποιο δεν αναγραφεται η αξια του και η κανονικη του τιμη στην Ελλαδα καινουργιο ειναι  1300.00 ευρω ???

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...