Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξετάζοντας το χειρότερο σενάριο, δηλαδή να έρχεται το δέμα με ταχυδρομείο και ο τελωνειακός να υποψιαστεί είτε ότι η αναγραφόμενη αξία δεν είναι πραγματική είτε ότι δεν είναι δώρο, τότε θα ζητήσει απόδειξη είτε paypal είτε της κάρτας που πλήρωσες και με βάση αυτά τα στοιχεία θα υπολογίσει τα έξοδα εκτελωνισμού. Υπάρχει, βέβαια, και το (ακραίο) σενάριο να ορίσει αξία με βάση στοιχεία της αγοράς.

 

Θεωρητικά, τα έξοδα εκτελωνισμού υπολογίζονται στον ΦΠΑ για αξία + μεταφορικά μέχρι 150 ευρώ και πάνω από το ποσό αυτό συνυπολογίζεται και δασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το συνολικο κοστος με τα μεταφορικα εξοδα ειναι 685,00€, θα μπορουσες να μου πεις πως βγαινει το κοστος τελωνειου στην περιπτωση αυτη και ποσο θα ειναι, συγνωμη που γινομαι λιγο πριξ........

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξήγησα ότι στο ποσό αυτό θα υπολογίσεις τον ΦΠΑ και το δασμό που αντιστοιχεί στο αντικείμενο που αγοράζεις.

Προφανώς, δεν είμαι τελωνειακός ούτε εκτελωνιστής για να γνωρίζω τη δασμολογική κλάση κάθε αντικειμένου που εισάγεται στη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε παιδιά θα ήθελα τη βοήθειά/γνώμη σας.

 

Στις 2 Δεκεμβρίου, 2013 έκανα μια παραγγελία για 3 t-shirts ($50.99 PayPal) από εδώ: BustedTees.com

 

Στις 5 Δεκεμβρίου μου ήρθε email ότι έγιναν shipped με USPS (6-10 Days) No Tracking, αλλά έδινε 

"Your Tracking #: LM000103209US" που οδηγεί στο site της USPS, δίνοντας ημερομηνία shipped on 22 Νοεμβρίου, πράγμα άκυρο όπως καταλαβαίνετε.

 

Μέχρι τις 30 Δεκεμβρίου δεν είχα λάβει κάτι και επικοινώνησα μαζί τους. Μου είπαν πως θα τα ξαναστείλουν (reshipped) και πράγματι την 1 Ιανουαρίου μου ήρθε mail ότι τις 31 Δεκεμβρίου έγιναν shipped με USPS (4-8 Day) No Tracking, δίνοντας "Your Tracking #: LM000133599US", που πάλι στο site της USPS γράφει delivery to 10 Δεκεμβρίου στον Καναδά(!). Επικοινώνησα μαζί τους για να τους πω ότι είμαι Ελλάδα (πάλι) και όχι Καναδά και μου απάντησαν ότι η παραγγελία μου ΔΕΝ έχει tracking number και πως θα τα λάβω σύντομα.

 

Μέχρι και σήμερα δεν έχω λάβει κάτι και δε ξέρω τι να κάνω.

Πιθανολογώ πως τα tracking numbers που μου έρχονται στα emails όταν γίνεται shipped η παραγγελία είναι μέρος μια αυτοματοποιημένης διαδικασίας, γιατί το delivery method που είχα επιλέξει έλεγε ότι δεν έχει tracking.

Έχω λίγες μέρες ακόμα μέχρι το 45ημερο (αν δεν κάνω λάθος) που δίνει το PayPal για ένα transaction (δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ). Θέμα τελωνείου για αυτό το ποσό δεν πιστεύω να είναι.

Να επικοινωνήσω πάλι μαζί τους ή να ξεκινήσω τη διαδικασία του PayPal για να μη χάσω τα λεφτά μου;

 

Καλύτερα κάνε ένα dispute να είσαι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να βρω τον καλύτερο και ευκολότερο τρόπο να ψωνίσω απο το official google store οποτε εχω και αλλη ερώτηση :P  , εχω δει ορισμενα site (εχουν να αφερθεί και εδω) που σου δείνουν μια γερμανικη , αγγλική διεύθυνση κτλπ και ουσιαστικά αγοράζουν τα πράγματα για εσενα και στα στέλουν ελλάδα μετα.

 

Λειτουργούν αυτα τα site σωστα ή ειναι απάτη ? γιατι σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω καποιο για αγορά απο γερμανία η αγγλία του google store παντα , και αν λειτουργουν ποιο προτέινετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει "κολλήσει" κάτι στο τελωνείο μας έρχεται κάποια ειδοποίηση;

Πως μπορούμε να το μάθουμε;

 

Σε εμενα ειχε έρθει γράμμα απο το τελωνείο στο αεροδρόμιο οτι το δέμα σας ειναι για εκτελωνισμό , και μου ελεγαν αν θέλω να παω απο εκει προσωπικα να το εκτελωνίσω και να το παραλάβω η να το αναλάβει η μεταφορική (ταυχδρομείο , dhl κτλπ)

 

Οποτε η περιμένεις για ειδοποίηση απο το τελωνείο η την μεταφορική που ειναι υπεύθυνη για να στο φέρει , αν εχεις tracking number παρε τους ενα τηλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SPANK

Στο αντίστοιχο κεφάλαιο (3) του οδηγού (στην επικαιροποιημένη έκδοση) θα βρεις όλες τις εταιρείες που έχω καταγράψει και μερικά σχόλια γι' αυτές. Αφού ενδιαφέρεσαι για ενδοευρωπαική μεταφορά, νομίζω ότι η πλέον κατάλληλη είναι η Transport to Greece, που έχει τα γραφεία της στην Ελλάδα και μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους για κάθε ερώτημα.

 

 

@soiramk

Αφού έχει κολλήσει το δέμα σου και δεν σου τηλεφώνησαν αμέσως από εταιρεία courier, σημαίνει ότι έρχεται με ταχυδρομείο.

Πώς έμαθες ότι έχει κολλήσει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@soiramk

Αφού έχει κολλήσει το δέμα σου και δεν σου τηλεφώνησαν αμέσως από εταιρεία courier, σημαίνει ότι έρχεται με ταχυδρομείο.

Πώς έμαθες ότι έχει κολλήσει;

Δεν γνωρίζω αν έχει κολλήσει.

Αυτή βασικά είναι η ερώτηση μου (ίσως την διατύπωσα λανθασμένα προηγουμένως).

Πως μπορούμε να ξέρουμε αν το δέμα μας είναι/περιμένει εκτελωνισμό; Έρχεται κάποια ειδοποίηση από ΕΛΤΑ.

Με USPS έχει σταλεί.

 

Άρα όπως λέει ο SPANK αν συνέβαινε κάτι τέτοιο, θα έπρεπε να μου είχε έρθει ειδοποίηση από ΕΛΤΑ;

Για του θέμα του tracking number τα έγραψα πριν. Ουσιαστικά ΔΕΝ έχω.

 

Θα στείλω ένα email πάλι στην εταιρεία για να τους ενημερώσω ότι θα ανοίξω dispute στο PayPal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γράφεις από πότε έχει σταλεί το δέμα αλλά εάν έχει εκτελωνιστεί είτε θα στο φέρουν αν είναι σε μέγεθος φακέλου Α4 είτε θα σου αφήσει ειδοποιητήριο ο ταχυδρόμος.

Στην περίπτωση που κολλήσει στο τελωνείο, θα σε ειδοποιήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεσαι σε χθεσινό post που το διάβασα τώρα.

 

Θεωρητικά, έδωσες την παραγγελία 5/12 αλλά το (νέο) δέμα που περιμένεις έφυγε από Αμερική 31/12, οπότε ο χρόνος για την παραλαβή του είναι λίγος ακόμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδωσα την παραγγελία 2/12 κ το δέμα έφυγε 5/12.

Ναι το νέο δέμα έφυγε 31/12 και είναι αρκετά σύντομα για να έχει έρθει (αν και έλεγε 4-8 days), αλλά δεν έχω άλλο περιθώριο (45ημερο) για να ανοίξω μετά dispute στο PayPal, γιατί ως transaction day έχει τισ 2/12 που είναι και το λογικό.

Τους έστειλα mail πάλι πριν από λίγο για να τους ενημερώσω για την πρόθεση μου να κινηθώ μέσω PayPal (dispute) λόγω χρονικού περιορισμού και περιμένω να δω τι θα μου απαντήσουν για να συνεχίσω αναλόγως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες καλησπερα 

Σας παραθετω την εμπειρια μου απο την πρωτη internetiki αγορα που εκανα και ειχε αισιο τελος.

αγορα απο alibaba ενος car dvd για το hilux μου , η οποια εβγαινε τελικη τιμη 247 ευρω μαζι με μεταφορικα, παραδοση με fedex. 

(εκ των υστερων διαβασα τους κινδυνους που μπορει να ειχα στο τελωνειο οσον αφορα τα courier )

Ευτυχως ομως και κατοπιν συνενοησης με την κινεζουλα εγραψε στο τιμολογιο 28$ + οτι το κουτι το οποιο παρελαβα δεν εδειχνε κανενα στοιχειο για το τι μπορει να εχει μεσα .(ειχε το κανονικο κουτι μεσα σ ενα αλλο το οποιο ηταν το κλασικο καφε χαρτοκουτο).

Η καταθεση εγινε μεσω western union (και αυτο εκ των υστερων ειδα οτι δεν ειναι απο τους πλεον ασφαλεις τροπου καταθεσης), αλλα τελος καλο ολα καλα.

Το δεμα εφτασε σε 4 ημερες χωρις καμια καθυστερηση και ηταν συννεπης στην ωρα του .το παρελαβα μεσω speedex. 

Αυτα  πιστευω να βοηθησα τους οποιους ενδιαφερομενους, και συγχαρητηρια για το topic οπως και για την δουλεια καποιων για το συγκεκριμενο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...