Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει περιπτωση να με χρεωσουν εξοδα τελωνειου για 10.78€ που κοστιζει το δεμα μου? Το βλεπω κολλημενο τελωνειο εδω και βδομαδα κοντα και με ανησυχει..

20180917_031730.jpg

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Υπάρχει περιπτωση να με χρεωσουν εξοδα τελωνειου για 10.78€ που κοστιζει το δεμα μου? Το βλεπω κολλημενο τελωνειο εδω και βδομαδα κοντα και με ανησυχει..

20180917_031730.jpg

Είδες που ειχε φτάσει;

Όσο για ερωτήμα σου, αν ήμουν τελωνειακος εγώ θα σε χρέωνα (για να τρέχεις για αναδασμολογηση),  γιατί αυτά που συζητήσαμε στις σελιδες 462 και 463 είτε δεν τα διαβασες ή τα περασες στο ντουκου. 

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει περιπτωση να με χρεωσουν εξοδα τελωνειου για 10.78€ που κοστιζει το δεμα μου? Το βλεπω κολλημενο τελωνειο εδω και βδομαδα κοντα και με ανησυχει..

Εγώ τώρα μπήκα και κοίταξα στο ebay τα import charges που υπάρχουν για διάφορα προϊόντα από χώρες εκτός ΕΕ, ο δασμός είναι από 22 εως 27% του κόστους αγοράς + κόστους μεταφοράς, αυτό προκύπτει αν πάμε στο chechout αθροίσουμε τα ποσά και κάνουμε δοκιμές για να βρούμε τι ποσοστό αντιστοιχεί στον δασμό. Ο δασμός όμως δεν υπολογίζεται για όλα τα προϊόντα, υπάρχει όριο στην τιμή, νομίζω το είχανε αναφέρει κάπου για 22ευρώ.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα έξοδα εκτελωνισμού είναι στην ουσία ο ΦΠΑ (24%) + το τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ (15€) αν το δέμα έχει αξία CIF μέχρι 150€ και εκτελωνιστεί στην Ελλάδα.

Όπως σου έγραψε ο isay, και εγώ σε άλλο post σου, διάβασε τον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Εγώ τώρα μπήκα και κοίταξα στο ebay τα import charges που υπάρχουν για διάφορα προϊόντα από χώρες εκτός ΕΕ, ο δασμός είναι από 22 εως 27% του κόστους αγοράς + κόστους μεταφοράς, αυτό προκύπτει αν πάμε στο chechout αθροίσουμε τα ποσά και κάνουμε δοκιμές για να βρούμε τι ποσοστό αντιστοιχεί στον δασμό. Ο δασμός όμως δεν υπολογίζεται για όλα τα προϊόντα, υπάρχει όριο στην τιμή, νομίζω το είχανε αναφέρει κάπου για 22ευρώ.

O giorgos εχει ψωνισει απο το ali, μια φιγουρα με 11 ευρω. 

Η τελωνειακή ατέλεια ειναι 22 ευρω cif και το αναφέρουμε σχεδόν σε κάθε σελιδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω οτι κατα πασα πιθανότητα δε θα με χρεώσουν απλως με ανησυχει που εχει τοσο μεγαλη αναμονη στο τελωνειο, πιθανων να είναι και νορμαλ ολο αυτο απλως εχω πολλα χρονια να παραγγείλω απο Κινα και δε γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορα OSmo mobile 2,απο alliexpress UK αποθηκη sta 120 euro free shipping DHL_Uk

Δεν θα εχω θεμα με τελωνειο ετσι?Ξερει κανεις?

Επεξ/σία από exitpc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, exitpc είπε

Αγορα OSmo mobile 2,απο alliexpress UK αποθηκη sta 120 euro free shipping DHL_Uk

Δεν θα εχω θεμα με τελωνειο ετσι?Ξερει κανεις?

Εφοσον η αποστολή γινεται απο UK, τοτε ανεξαρτήτως μεθοδου, θα πρεπει να αναρωτηθείς αν η Αγγλια ειναι ή οχι στην ΕΕ, διοτι

  • αν ειναι, τοτε δεν θα εχεις επιπροσθετες χρεώσεις
  • αν ΔΕΝ ειναι, τοτε θα εχεις μπολικες επιπροσθετες χρεώσεις

Για να σε βοηθήσω -> http://lmgtfy.com/?q=μελη+ευρωπιακης+ενωσης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, isay είπε

Εφοσον η αποστολή γινεται απο UK, τοτε ανεξαρτήτως μεθοδου, θα πρεπει να αναρωτηθείς αν η Αγγλια ειναι ή οχι στην ΕΕ, διοτι

  • αν ειναι, τοτε δεν θα εχεις επιπροσθετες χρεώσεις
  • αν ΔΕΝ ειναι, τοτε θα εχεις μπολικες επιπροσθετες χρεώσεις

Για να σε βοηθήσω -> http://lmgtfy.com/?q=μελη+ευρωπιακης+ενωσης

Eχεις αγορασει κατι απο εκει με την συγκεκριμενη μεθοδο εσυ?

(ΥΓ.αντε θα σου βαλω εγω το "Like" στο προηγουμενο σου σχόλιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το aliexpress απο ευρωπαική αποθήκη , οχι

Εχω πάρει δεκάδες απο το κινεζικο χωρις dhl, οπως επισης και δυο αγορές απο το κινεζικο με ειδική αποστολή dhl  (*) που ήρθαν στα χέρια μου χωρίς κανενα προβλημα.

(*)Το πρόσφετε σαν επιλογη ο πωλητης οπου πλήρωσα κάτι παραπάνω απο τη φυσιολογική τιμή dhl courier. Το ονομαζε dhl europe tax free. H τελετυαία τετοια αγορά εγινε πριν απο 14 μήνες και η προηγουμενη της πριν περιπου 18 μήνες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, isay είπε

Εφοσον η αποστολή γινεται απο UK, τοτε ανεξαρτήτως μεθοδου, θα πρεπει να αναρωτηθείς αν η Αγγλια ειναι ή οχι στην ΕΕ, διοτι

  • αν ειναι, τοτε δεν θα εχεις επιπροσθετες χρεώσεις
  • αν ΔΕΝ ειναι, τοτε θα εχεις μπολικες επιπροσθετες χρεώσεις

Για να σε βοηθήσω -> http://lmgtfy.com/?q=μελη+ευρωπιακης+ενωσης

Πραγματικα το κουραγιο σου ειναι ανεξαντλητο 😃

Να αναφερω και εγω καποιες παραλαβες τωρα το Αυγουστο/Σεπτεμβριο  εκτος ΕΕ κατω απο την ατελεια με το απλο ταχυδρομειο...ολες ηρθαν σε 15-25 μερες... φαινεται ειναι χαλαρα τα πραγματα το καλοκαιρι οπως πολλοι διαπιστωσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στο φορουμ!!

Θελω και γω να κανω μια ερωτηση που ενδεχομενως εχει χιλιο-απαντηθει!

Θελω να αγορασω απο το αμερικανικο northface site ενα τζακετ αξιας 200$. Θα το παραλαβει η ξαδερφη μου που ζει εκει.

Ποιοι ειναι οι τροποι αποστολης σε εμενα χωρις επιβαρυνση; Τι κινδυνοι υπαρχουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexpoim είπε

Καλημερα στο φορουμ!!

Θελω και γω να κανω μια ερωτηση που ενδεχομενως εχει χιλιο-απαντηθει!

Θελω να αγορασω απο το αμερικανικο northface site ενα τζακετ αξιας 200$. Θα το παραλαβει η ξαδερφη μου που ζει εκει.

Ποιοι ειναι οι τροποι αποστολης σε εμενα χωρις επιβαρυνση; Τι κινδυνοι υπαρχουν; 

Δες εδω, κατι παρομοιο ρωταει ενας φιλος εκει.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/686546-τελωνεία-ελλάδα-help/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...