Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/10/2018 στις 1:51 ΜΜ, isay είπε

Οταν παλιοτερα εφτανε ο σάκος και περιμενε τη σειρά του να ανοιχτει για ελεγχο, το συστημα δεν εγραφε τιποτα (3-15 ημερες), τώρα γράφει "αναμονη για τελωνειο" που ειναι το ιδιο για να ξέρεις οτι εφτασε ο σάκος

Isay, επειδή κι εγώ στις 2-3 τελευταίες εν αναμονή παραγγελίες μου βλέπω αυτο το μήνυμα  "ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ" ,διευκρίνηση..

αυτό άλλαξε κι έτσι θα γράφει απο δώ κ πέρα όταν απλά φτάνει ο σάκος και δεν έχει ακόμη ανοιχθεί? Γιατί κι εγώ 1η φορά το βλέπω αυτό.

Ή όντως απλά περιμένει να μπεί τελωνείο?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

41 λεπτά πριν, Lnk Hlk είπε

I "ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ"

Στις 3/10/2018 στις 2:52 ΜΜ, Snoob είπε

Μαθαίνω πως γινόταν πάρτυ με τα δέματα μέσω ΕΛΤΑ ("δώρο" το τηλέφωνο/λαπιτόπι/γουατέβα, tracking number Δανία με αποστολή από Μποτσουάνα, τα γνωστά) και αυτό το κομμάτι κατόπιν διαγωνισμού το ανέλαβε εκτελωνιστικό γραφείο, το οποίο προσπαθεί να τσεκάρει τα πάντα.

Έτσι, ελέγχονται και τα δέματα από Ε.Ε. καθώς έχουν αλιευθεί ουκ ολίγα λαυράκια. Ιδίως από κάτι Βουλγαρίες, Ρουμανίες κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, villasg είπε

υπαρχει καποιος αλλος τροπος απο κινα να μου στειλουν κατι χωρις τελωνειο?

 

 

2 ώρες πριν, villasg είπε

υπαρχει καποιος αλλος τροπος απο κινα να μου στειλουν κατι χωρις τελωνειο?

 

 

2 ώρες πριν, villasg είπε

υπαρχει καποιος αλλος τροπος απο κινα να μου στειλουν κατι χωρις τελωνειο?

 

 

2 ώρες πριν, villasg είπε

υπαρχει καποιος αλλος τροπος απο κινα να μου στειλουν κατι χωρις τελωνειο?

 

 

2 ώρες πριν, villasg είπε

υπαρχει καποιος αλλος τροπος απο κινα να μου στειλουν κατι χωρις τελωνειο?

 

 

2 ώρες πριν, villasg είπε

υπαρχει καποιος αλλος τροπος απο κινα να μου στειλουν κατι χωρις τελωνειο?

 

2 ώρες πριν, villasg είπε

υπαρχει καποιος αλλος τροπος απο κινα να μου στειλουν κατι χωρις τελωνειο?

Στις 6/10/2018 στις 2:59 ΜΜ, papp0us είπε

Είτε ειναι Κίνα,είτε Τοκυο, αν ειναι πάνω απο τα 22€ παίζει σοβαρή περίπτωση να φας τελωνείο

 

 

2 ώρες πριν, villasg είπε

ξερει κανενας με τι τροπο μπορουν να σου στηλουν δεμα απο κινα πανω απο 150 ευρω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το θεμα για Aliexpress κλειδωσε ποια η γνωμη σας ,αν εχετε,για αυτα τα ρολογια ?Απο εμφανιση σκιζουν....Θα κρατησουν κανα 2  χρονια?

Εχω ενα adidas με ιδια εμφανιση περιπου (αυτη μου αρεσει) 15 χρονια αλλα το εχα παρει και ...230 ευρω.

 

https://www.aliexpress.com/item/NAVIFORCE-Top-Brand-Watches-Quartz-watch-Multifunctional-Display-Watch-for-Men-Full-Stainless-Steel-Male-Clock/32815006225.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.23802e0eBclwht 

https://www.aliexpress.com/item/HOT2016-CURREN-Watches-Men-quartz-TopBrand-Analog-Military-male-Watches-Men-Sports-army-Watch-Waterproof-Relogio/32595885660.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.23802e0eBclwht 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Επειδη το θεμα για Aliexpress κλειδωσε ποια η γνωμη σας ,αν εχετε,για αυτα τα ρολογια ?Απο εμφανιση σκιζουν....Θα κρατησουν κανα 2  χρονια?

Εχω ενα adidas με ιδια εμφανιση περιπου (αυτη μου αρεσει) 15 χρονια αλλα το εχα παρει και ...230 ευρω.

https://www.aliexpress.com/item/NAVIFORCE-Top-Brand-Watches-Quartz-watch-Multifunctional-Display-Watch-for-Men-Full-Stainless-Steel-Male-Clock/32815006225.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.23802e0eBclwht 

https://www.aliexpress.com/item/HOT2016-CURREN-Watches-Men-quartz-TopBrand-Analog-Military-male-Watches-Men-Sports-army-Watch-Waterproof-Relogio/32595885660.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.23802e0eBclwht 

Ωραια αλλα εγω θα σου ελεγα να πας σε μηχανικο, εχει μερικα πολυ ομορφα που ειναι και αυτα γυρω στο 20αρικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Lnk Hlk είπε

Isay, επειδή κι εγώ στις 2-3 τελευταίες εν αναμονή παραγγελίες μου βλέπω αυτο το μήνυμα  "ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ" ,διευκρίνηση..

αυτό άλλαξε κι έτσι θα γράφει απο δώ κ πέρα όταν απλά φτάνει ο σάκος και δεν έχει ακόμη ανοιχθεί? Γιατί κι εγώ 1η φορά το βλέπω αυτό.

Ή όντως απλά περιμένει να μπεί τελωνείο?

Τα ΠΑΝΤΑ περνάνε απο τελωνειο, όπως και πριν, δεν αλλαξε κάτι. Εμάς μας νοιάζει αν "περνάνε" χωρίς να βγαίνει δασμος.

Το "αναμονης παρουσιασης στο τελωνειο" (που ειναι σχετικά φρέσκο φρουτο) σημαίνει οτι ο σάκος που εμπεριέχει το πακέτο μας, έφτασε Ελλαδα, σκαναρίστηκε (σαν σάκος) και περιμένει τη σειρά του να ανοιχτέι για να σκαναριστουν/ελεγθουν ενα-ενα τα πακετα. 

Παλιοτερα μπορεί ο σάκος να έφτανε Ελλάδα, να ήταν ημέρες στο τελωνειο, αλλά επειδή δεν ειχε ανοιχθεί, φαίνονταν στο συστημα οτι ακομα ταξιδευει, εχω το αντιστοιχο ξένο ταχυδρομειο (πχ postNL) εγραφε οτι εφτασε Ελλαδα και ειχαμε γκρίνιες απο περιεργους (γενικοτερα, οχι μονο στο forum) οτι αλλου γραφει εφτασε και στα ελτα τιποτα. Εφαρμοσανε λοιπον αυτή την ενδιάμεση λύση και λύθηκε εκεινη η απορία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Ωραια αλλα εγω θα σου ελεγα να πας σε μηχανικο, εχει μερικα πολυ ομορφα που ειναι και αυτα γυρω στο 20αρικο.

Πως τα αναζηταμε αυτα ? Τα αγγλικα μου ειναι "περιορισμενα" .Αυτα που εβαλα αν καταλαβα καλα ειναι με μπαταρια

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έλαβα απάντηση μέσω bangood και Paypal. 

Είναι η πρώτη σοβαρή ας πούμε απάντηση που το αίτημα τους φαίνεται όμως και πάλι πολύ περίεργο. 

Επισυνάπτω screenshot. 

Ζητάνε να κλείσω το case στο PayPal και τότε λέει θα συζητήσουμε και θα με αποζημιώσουν. Εκβιασμός δηλαδή. Έπρεπε να το ανοίξω για να με πάρουν στα σοβαρά. 

Ποια η συμβουλή σας; 

Screenshot_20181008-072640_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20181008-072713_Gmail.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην κάνεις το λάθος και κλείσεις το paypal case.

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα μετά 

Αυτό είναι που τους ζοριζει και τους πονάει.

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε. Αντιμετωπίζει κανείς άλλος πρόβλημα με ολοκλήρωση συνναλαγής (ύψους €1.50) από ebay μέσω PayPal; Δοκίμασα 3-4 πιστωτικές από 3 τράπεζες και δεν περνάει τίποτα. Δεν είχα αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα μέχρι τώρα, μόνο για 2-3 μήνες μετά την επιβολή των CC. Εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα:

Unfortunately, we can't process your payment. Here are your options:
• Check out with another PayPal method, like the one we're showing now.
• Select a different payment option.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Μην κάνεις το λάθος και κλείσεις το paypal case.

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα μετά 

Αυτό είναι που τους ζοριζει και τους πονάει.

Φυσικά και δεν το έκλεισα. Τους απάντησα και direct αλλά και μέσω paypal κάνοντας copy-paste ό,τι μου έστειλαν πως δεν υπάρχει πιθανότητα να το κλείσω. 

Γιατί τόσο π***ικη συμπεριφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...