Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, Happy. said:

Θέλω να ρωτήσω τι από τα 2 παρακάτω νομίζεται ότι μπορεί  να έφτεξε που δεν έφτασε η παραγγελία σε εμένα :

Θα πρέπει να είσαι μέχρι 22€ μαζί με τα μεταφορικά και πάντα με ΕΛΤΑ.

Παίρνω άπειρα πράγματα για τη μητέρα μου που είναι Ελλάδα και δεν πέρασε ποτέ καμία. Το ίδιο και 5-6 φίλοι που κάνουν το ίδιο.

Αν το βάλεις με DHL, περνάει πάντα, λόγω διαδικασίας, δεν έχει να κάνει με το ποσό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά έχω πρόβλημα. Έφτασε προχθές συναγερμός DIGOO HAMA από Bangood και ήταν στο μαύρο του το χάλι. Σπασμένα αξεσουάρ μέσα στο κουτί, και ο συναγερμός σπασμένη όλη η touch screen σε σημείο που είναι για πέταμα.

Αμέσως βγάζω φωτο, στέλνω mail με φωτο κλπ και μου το παίζουν ιστορία, προσφέροντας μου 25€ για να το φτιάξω μόνος μου. Τους απάντησα ότι θέλω refund όλο το ποσό ή αποστολή νέου και δεν έχουν απαντήσει ακόμη. Άμεσα έκανα case και στο Paypal με όλα τα στοιχεία αντίστοιχα.

Υποτίθεται ότι στο after sales είχε ένα όνομα το bangood αλλά αποδεικνύονται γελοίοι. Η αποστολή έγινε με direct priority και shipping insurance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thephotoshoped είπε

Παιδιά έχω πρόβλημα. Έφτασε προχθές συναγερμός DIGOO HAMA από Bangood και ήταν στο μαύρο του το χάλι. Σπασμένα αξεσουάρ μέσα στο κουτί, και ο συναγερμός σπασμένη όλη η touch screen σε σημείο που είναι για πέταμα.

Αμέσως βγάζω φωτο, στέλνω mail με φωτο κλπ και μου το παίζουν ιστορία, προσφέροντας μου 25€ για να το φτιάξω μόνος μου. Τους απάντησα ότι θέλω refund όλο το ποσό ή αποστολή νέου και δεν έχουν απαντήσει ακόμη. Άμεσα έκανα case και στο Paypal με όλα τα στοιχεία αντίστοιχα.

Υποτίθεται ότι στο after sales είχε ένα όνομα το bangood αλλά αποδεικνύονται γελοίοι. Η αποστολή έγινε με direct priority και shipping insurance.

Έκανες unboxing video όταν το ανοιγες; Τα είχες τραβήξει βίντεο όλα εξαρχής;

 

(Όταν βάζεις priority direct mail μην βάζεις insurance,είναι τσάμπα τα λεφτά που δίνεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stelios18120 είπε

Έκανες unboxing video όταν το ανοιγες; Τα είχες τραβήξει βίντεο όλα εξαρχής;

(Όταν βάζεις priority direct mail μην βάζεις insurance,είναι τσάμπα τα λεφτά που δίνεις)

Όχι δεν έκανα unboxing video τράβηξα μόνο φωτογραφίες. Σαφώς δεν είναι το ίδιο αλλά μπορεί και η paypal να αρνηθεί τα γεγονότα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, thephotoshoped είπε

Όχι δεν έκανα unboxing video τράβηξα μόνο φωτογραφίες. Σαφώς δεν είναι το ίδιο αλλά μπορεί και η paypal να αρνηθεί τα γεγονότα;

Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει τώρα.

 

Καλό θα ήταν να είχες βγάλει εξαρχής πριν ανοίξεις το δέμα. Πίεσε το banggood και ζητά ολοκληρωμένο refund η τουλάχιστον να φτάνει το 80-85% του ποσού που χάλασες ώστε να έχεις μια μικρή χασουρα.

Αλλιώς περιμένεις να δεις τι θα αποφασίσει το paypal. Λογικά θα πάρεις λεφτά πίσω,το θέμα είναι να πάρεις η ολοκληρο το ποσό που χάλασες η τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος του.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει τώρα.

Καλό θα ήταν να είχες βγάλει εξαρχής πριν ανοίξεις το δέμα. Πίεσε το banggood και ζητά ολοκληρωμένο refund η τουλάχιστον να φτάνει το 80-85% του ποσού που χάλασες ώστε να έχεις μια μικρή χασουρα.

Αλλιώς περιμένεις να δεις τι θα αποφασίσει το paypal. Λογικά θα πάρεις λεφτά πίσω,το θέμα είναι να πάρεις η ολοκληρο το ποσό που χάλασες η τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος του.

Προφανώς και θα πιέσω και τις δύο μεριές αλλά δεν περίμενα τέτοιο after sales γιατί είχα ακούσει κάλα λόγια. 

Αναμένω απάντηση και θα ενημερώσω για την εξέλιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, thephotoshoped είπε

Προφανώς και θα πιέσω και τις δύο μεριές αλλά δεν περίμενα τέτοιο after sales γιατί είχα ακούσει κάλα λόγια. 

Αναμένω απάντηση και θα ενημερώσω για την εξέλιξη.

Εγώ πχ έχω πάρει άπειρα πράγματα (φαντάσου είμαι πλεον vip5 μέλος) και σχεδόν ποτέ δεν έχει γίνει τόσο μεγάλη στραβή.

 

Πάντως ακόμα και σε μικροβλακειες σπάνια που έγιναν αμέσως με αποζημίωσαν η μου έκαναν ωραίες εναλλακτικές προτάσεις που με κάλυπταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιάστηκες πολύ για το case στο paypal. Επειδή είναι πολύ μεγάλοι οι τζίροι τους το paypal έχει μεγαλύτερη υπομονή μαζί τους. Έπρεπε να συνεχίσεις την συνομιλία μαζί τους. Στα αρχικά μηνύματα απαντούν οι άσχετοι, μόλις τα πράγματα σοβαρεύουν τότε αναλαμβάνει κάποιος που είναι πιο έμπειρος και δίνει τη λύση. 

Συνέχισε την επικοινωνία μέσω paypal και μην κάνεις βιαστικά escalation. Περίμενε υπομονετικά τα μηνύματά τους και να απαντάς το δυνατόν άμεσα. Μετά τα πρώτα 4-5 μηνύματα που θα σε ρωτάνε τα ίδια και τα ίδια θα δεις προοπτική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, lefta_yparxoun είπε

Βιάστηκες πολύ για το case στο paypal. Επειδή είναι πολύ μεγάλοι οι τζίροι τους το paypal έχει μεγαλύτερη υπομονή μαζί τους. Έπρεπε να συνεχίσεις την συνομιλία μαζί τους. Στα αρχικά μηνύματα απαντούν οι άσχετοι, μόλις τα πράγματα σοβαρεύουν τότε αναλαμβάνει κάποιος που είναι πιο έμπειρος και δίνει τη λύση. 

Συνέχισε την επικοινωνία μέσω paypal και μην κάνεις βιαστικά escalation. Περίμενε υπομονετικά τα μηνύματά τους και να απαντάς το δυνατόν άμεσα. Μετά τα πρώτα 4-5 μηνύματα που θα σε ρωτάνε τα ίδια και τα ίδια θα δεις προοπτική. 

Καλησπέρα θέλω να πάρω από ebay ένα μηχανισμό ψαρέματος ηλεκτρικό... Ο πωλητής είναι Κίνα Τόκυο...και στέλνει με ems, έχει τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xaris1987 είπε

Καλησπέρα θέλω να πάρω από ebay ένα μηχανισμό ψαρέματος ηλεκτρικό... Ο πωλητής είναι Κίνα Τόκυο...και στέλνει με ems, έχει τελωνείο?

Είτε ειναι Κίνα,είτε Τοκυο, αν ειναι πάνω απο τα 22€ παίζει σοβαρή περίπτωση να φας τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xaris1987 είπε

Καλησπέρα θέλω να πάρω από ebay ένα μηχανισμό ψαρέματος ηλεκτρικό... Ο πωλητής είναι Κίνα Τόκυο...και στέλνει με ems, έχει τελωνείο?

Αν η αξία cif ειναι πάνω απο 22 ευρω, σιγουρακι το τελωνειο και αν σου σταλεί με courier, ακομα μεγαλύτερη η ταρίφα. Αναλυτικά -> https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lefta_yparxoun είπε

Βιάστηκες πολύ για το case στο paypal. Επειδή είναι πολύ μεγάλοι οι τζίροι τους το paypal έχει μεγαλύτερη υπομονή μαζί τους. Έπρεπε να συνεχίσεις την συνομιλία μαζί τους. Στα αρχικά μηνύματα απαντούν οι άσχετοι, μόλις τα πράγματα σοβαρεύουν τότε αναλαμβάνει κάποιος που είναι πιο έμπειρος και δίνει τη λύση. 

Συνέχισε την επικοινωνία μέσω paypal και μην κάνεις βιαστικά escalation. Περίμενε υπομονετικά τα μηνύματά τους και να απαντάς το δυνατόν άμεσα. Μετά τα πρώτα 4-5 μηνύματα που θα σε ρωτάνε τα ίδια και τα ίδια θα δεις προοπτική. 

Από το PayPal έστειλα μήνυμα απλά στο κατάστημα. Δεν έκανα escalate. Το escalate Θα γίνει έως τις 26/10. Πάντα απαντάω στα μηνύματα άμεσα αλλά είναι αστείο αυτό που προτείνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα, στην Αγγλια εχουν θεμα με τελωνείο; Ποια μεθοδο απο το gearbest μου προτείνετε για αγορα κινητου (στην αγγλικη διευθυνση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gdimitris είπε

Παιδια καλησπερα, στην Αγγλια εχουν θεμα με τελωνείο; Ποια μεθοδο απο το gearbest μου προτείνετε για αγορα κινητου (στην αγγλικη διευθυνση)

Απο οσο γνωριζω ναι εχουν τα ιδια με εμας, περνανε τα ΠΑΝΤΑ τελωνειο και οι φοροι με εκτελωνισμους κτλπ ειναι στο θεο... αν εχει σε ευρωπαικη αποθηκη αυτην την μεθοδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...