Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, elias54 είπε

Στο 17 track θα δείς κάθε κίνηση από την παραλαβή απο τον πωλητή εως και την παραλαβή από σένα

Το ξερω το 17track αλλα αν το τρακινγκ ειναι μονο για κινα τι να το κανω το 17track ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Εχει ερθει σε κανεναν δεμα απο aliexpress τωρα προσφατα με China Post Registered Air Mail ?
Μπορει να μου πει καποιος αν ειχε εντοπισμο σε ολη την διαρκεια?Απο την στιγμη που ηταν στην κινα εως ελλαδα?

Γιατι διαβαζω αυτο στο ali    IMPORTANT: China Post Air Mail, China Post Air Parcel, HongKong Post Air Mail, HongKong Post Air Parcel may not be tracked and may result in delays or lost parcels.

Και επισης επειδη εχω παραγγειλει με αυτον τον τροπο αποστολης το δεμα ειναι εδω και μερες στην αναχωρηση απο το αεροδρομιο της κινας...κατι που με βαζει σε υποψιες οτι το τρακινγκ που ελεγε αυτος ο τροπος ειναι μονο για την κινα!

Μπορει καποιος να μου πει?

Εξαρτάται απο την υπηρεσία που πλήρωσες και αυτο ισχύει για ολες τις εταιρίες.

Π.χ. για το China Post υπάρχει υπηρεσία που το tracking φαινεται μεχρι και το σπιτι σου και επισης υπάρχει (αρκετά φθηνοτερη) υπηρεσία οπου το tracking φαινεται μονο εντος Κίνας. Στη δευτερη περιπτωση εσύ θα δεις την επομενη κινηση (μετά την αναχώρηση απο Κίνα), live στα χέρια σου, οταν φτάσει ο φακελος/δεμα σπιτι σου. Αν στο ενδιάμεσο προκύψει και θεμα εκτελωνισμου, θα σου σκάσει επιστολή ή sms να στειλεις χαρτουρα στο τελωνειο και μετά θα σου ερθει το δέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, isay είπε

Εξαρτάται απο την υπηρεσία που πλήρωσες και αυτο ισχύει για ολες τις εταιρίες.

Ηταν χωρις μεταφορικα αλλα με τακινγκ..
IMPORTANT: China Post Air Mail, China Post Air Parcel, HongKong Post Air Mail, HongKong Post Air Parcel may not be tracked and may result in delays or lost parcels.

 

Τι σημαινει ομως το may not be tracked Που λεει απο πανω?Γιατι να μην μπορω να δω που ειναι..απο τι εξαρτατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λειτουργουν ολα τα tracking# για ολη τη διαδρομη.

Καποια υπηρεσιες προσφερουν full tracking  καποιες partial 

και καποιοι Κινεζοι προσφερουν μουφα tracking 😅

 

Εγω προσφατα παραγγειλα απο Κινα και το εστειλαν με Malaysia post που εχει tracking,

Λεει πως εχει σταλει Ελλαδα αλλα μαλλον μεχρι εκει φτανει η ανιχνευση, στα ελτα ουτε καν το αναγνωριζει.

Αν ποτε παραλαβω 😂 θα σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά για βοηθήστε μια, γιατί υποψιάζομαι οτι κάτι πάει στραβά. Τρεις παραγγελίες από joybuy.com με microsd κάρτες σε προσφορά, στις 22-23 Νοέμβρη με ακόλουθα στοιχεία:

1η παραγγελία -> 1x128gb, παίρνει tracking number LMxxxxxxxxxCN, κανονικά το tracking, περνάει τελωνείο, τελωνειακώς ελεύθερο, παραλαμβάνω σήμερα.
2η παραγγελία -> 1x128gb, παίρνει tracking number RUxxxxxxxxxNL, κανονικά το tracking, δεν περνάει τελωνείο, έχει φτάσει κανονικά, για παράδοση Δευτέρα.
3η παραγγελία -> 3x32gb, παίρνει tracking number LMxxxxxxxxxCN, το tracking κολλημένο στο πρώτο μήνυμα, 26/11 "CHINA POSTING/COLLECTION" και καθόλου update από τότε.

Και οι τρεις παραγγελίες πληρώθηκαν με Paypal, έχουν ολόιδια στοιχεία παραλήπτη και δεν έχουν διαφοροποιήσεις εκτός τις τιμής, που και πάλι και στις 3 είναι κάτω από 22 ευρώ. Δεν μου έχει ξανατύχει ποτέ σε παραγγελία απο εξωτερικό κάτι τέτοιο. Ουσιαστικά έχει παγώσει το tracking στο πρώτο βήμα για 19 μέρες, και συνολικά έχουν περάσει 22 μέρες από την παραγγελία. Τι κάνουμε τώρα; Τους στέλνω email ή πηγαίνω κατευθείαν Paypal για dispute πως διάολο λέγεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικως υπαρχει και τετοια περιπτωση αλλα εφοσον παντα παιρνω με την πιο φθηνη επιλογη

αποστολης δε με πολυνοιαζει κιολας.

 

Μου εχει τυχει νουμερο που δεν ανιχνευεται πουθενα, αλλο που κολαει στη χωρα αποστολης 

και αλλο που φαινοταν φυσιολογικα. Ευτυχως περα απο την καθυστερηση 1-2 μηνες τιποτα δεν εχει χαθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rpanagos είπε

Το ξερω το 17track αλλα αν το τρακινγκ ειναι μονο για κινα τι να το κανω το 17track ?

Από Ali έχω πάρει κοντά στις 2,000 δέματα και όσα ήταν πάνω από 5 δολάρια είχαν tracking μέχρι την παράδοση, όσα ήταν κάτω των 5 μόνο στην Κίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nenela είπε

Οταν εχει κολλησει στο posting collection για πανω απο μηνα ουσιαστικα δεν σταλθηκε ποτε...επικοινωνησε με πωλητη και πλατφορμα

Στο depart country of origin έχει κολλήσει εδώ και μια εβδομάδα.

Δηλαδή ειναι σαν δέμα χωρίς παρακολούθηση αλλα εγώ διάλεξα με παρακολούθηση.

 

Και μετά είδα στο αλί αυτό που έχω γράψει ποιο πανω και μπήκα σε σκέψεις,γιαυτο ρωτάω αν έχει τύχει και σε κανέναν άλλο κάτι τέτοιο με αυτήν την μέθοδο αποστολής...αυτην την μέθοδο την έχει σε πολλά προϊόντα

Επεξ/σία από Rpanagos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rpanagos είπε

Στο depart country of origin έχει κολλήσει εδώ και μια εβδομάδα.

Δηλαδή ειναι σαν δέμα χωρίς παρακολούθηση αλλα εγώ διάλεξα με παρακολούθηση.

Και μετά είδα στο αλί αυτό που έχω γράψει ποιο πανω και μπήκα σε σκέψεις,γιαυτο ρωτάω αν έχει τύχει και σε κανέναν άλλο κάτι τέτοιο με αυτήν την μέθοδο αποστολής...αυτην την μέθοδο την έχει σε πολλά προϊόντα

Ναι έχει κάνει και 10 μέρες να φύγει από Κίνα (από παραλαβή του πωλητή και μετά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

 

Να ρωτησω κι εγω κατι.

Έχω κανει μια αγορά από Gearbest και στις 11/12 υποτιθεται πως έφυγε και μου εστειλαν και το σχετικο tracking number. Ωστόσο δεν βρίσκω πουθενα καμια πληροφορία. ΕΙναι φυσιολογικο αυτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, zanskou είπε

Καλημέρα σε όλους,

Να ρωτησω κι εγω κατι.

Έχω κανει μια αγορά από Gearbest και στις 11/12 υποτιθεται πως έφυγε και μου εστειλαν και το σχετικο tracking number. Ωστόσο δεν βρίσκω πουθενα καμια πληροφορία. ΕΙναι φυσιολογικο αυτό ;

Καποιες φορες παιρνει χρονο να ενημερωθει το συστημα, ουτε 4 μερες δεν περασαν καλα καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@zanskou

Είναι πολύ φυσιολογικό ότι το δέμα σου θα ταξιδέψει στην αχανή Κίνα μέχρι να φτάσει στο αεροδρόμιο αναχώρησης για το εξωτερικό.

Ψάξε στο Flyt Express και σε άλλα κινέζικες ταχυδρομικές για να δεις την εσωτερική κίνηση, εάν σε ενδιαφέρει.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...