Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Nighthunter είπε

Από ΕΛΤΑ μου λέει πως δεν υπάρχει καταχώριση... 

Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για κοροϊδία, όχι πως δεν το περίμενα από το gb αφού την έχω ξαναπατήσει, αλλά είναι η πρώτη φορά που παίρνω από ευρωπαϊκή αποθήκη και είχα μια ελπίδα... 

Κάτι άλλο, 

Από amazon.de είναι να λάβω κάτι αύριο αλλά από τη στιγμή που δεν έχει τρακινγκ και στο ταχυδρομείο της περιοχής μου δεν ξέρουν τι είναι το ειδοποιητηριο, πως μπορώ να μάθω αν όντως ήρθε; (για 0 στα 2 με βλέπω... 🙂

Και τα δύο θα σου έρθουν πάντως

Πιθανόν και του amazon να μην πετύχει το estimated time, αλλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας

Για το άλλο πακετάκι που ανέφερες πιο πάνω (μέσω DHL), και μένα είχε κολλήσει για καμιά βδομάδα τουλάχιστον με αυτό το μήνυμα που βγάζει και σε σένα, ε ήρθε κάποια στιγμή (από το επίσημο κατάστημα της adidas αγορά, ανανεώθηκε και η σελίδα όταν μπήκε Ελλάδα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 25/1/2013 στις 9:46 ΠΜ, makfil είπε

"Η διαδικασία που εφαρμόζεται κατά τον εκτελωνισμό βασίζεται στην ευρωπαϊκή και ελληνική τελωνειακή νομοθεσία περί τριτοχωρικών εμπορευμάτων εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 22€, ή μη εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 45€"

και στην παρ. 2 ότι:

"Για αξίες από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ. Αν η αξία του αντικειμένου είναι πάνω από 150€ τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί".

Από το συνδυασμό αυτών προκύπτει ότι α) για αντικείμενα εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 22€  και για αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 45€, ισχύει ατέλεια

Καλημέρα σε όλους!

@makfil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να μας πεις ποια είναι η απορία σου στα παραπάνω;

Είναι κάτι που δεν καταλαβαίνεις;

Εάν εννοείς τη διατύπωση της τελευταίας πρότασης, πρόσεξε τα "κόμματα'.

Αυτά, άλλωστε, "ρυθμίζουν" τη ζωή μας 😃

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, makfil είπε

Μπορείς να μας πεις ποια είναι η απορία σου στα παραπάνω;

Είναι κάτι που δεν καταλαβαίνεις;

Εάν εννοείς τη διατύπωση της τελευταίας πρότασης, πρόσεξε τα "κόμματα'.

Αυτά, άλλωστε, "ρυθμίζουν" τη ζωή μας 😃

Respect, hahahaha!

Πάτησα κατά λάθος υποβολή το πρωί, μέχρι να κάνω edit είχες ήδη απαντήσει όμως, είσαι πρώτος!

Ξανακάνω copy παρακάτω:

3 ώρες πριν, PersonalJesus είπε

Καλημέρα σε όλους!

@makfil

@makfilχίλια μπράβο και ευχαριστώ για τον αναλυτικό οδηγό.

Μία ερώτηση, με βάση το από πάνω κείμενο, γνωρίζει κάποιος ποιά είναι ακριβώς η διαφοροποίηση μεταξύ εμπορικού και μη εμπορικού χαρακτήρα ενός αντικειμένου? Ανάλογα με τον αποστολέα? Υπάρχει κάποια σήμανση πχ πάνω στο δέμα και δηλώνει ο αποστολέας κάτι?

Έχει αγοράσει κάποιος κάτι αξίας ανάμεσα 22-45Ε εκτός ΕΕ και δεν έχει χρεωθεί έξοδα εκτελωνισμού?

Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει να αγοράσω από Ebay μεταχειρισμένες κάρτες παιχνιδιών (cartridges) Gameboy 1. από ιδιώτη (Καναδά) και 2. από πωλητή που δηλώνει ότι είναι κατάστημα και το κάνει για επάγγελμα (Βενεζουέλα). Πρέπει να ζητήσω κάτι από αυτούς? Αξία 25-26Ε το κάθε ένα δέμα μαζί με μεταφορικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/12/2018 στις 11:42 ΠΜ, isay είπε

Αφου στο ελτα δε φαίνεται σημαινει οτι ειναι ακομα στο ενδιαμεσο Γερμανια Ελλαδα, δηλαδη ή ο σακος δεν εχει ξεκινησει το ταξιδι ή ειναι στο φορτηγο που ερχεται ή εχει φτάσει και δεν εχει ανοιχτει-σκαναριστει. Μολις σκαναριστει θα φανει στο site των ΕΛΤΑ.

Για το amazon ειναι διαφορετικά τα πραγματα. Συνήθως πεφτουν μεσα στο χρονο, με μια ελαφρα αποκλιση προς την καθυστερηση. Απο τη στιγμή που δεν εχει tracking δεν μπορεις να ξερεις αν εφτασε. 

 

Στις 20/12/2018 στις 11:56 ΠΜ, tonypapadovic είπε

Και τα δύο θα σου έρθουν πάντως

Πιθανόν και του amazon να μην πετύχει το estimated time, αλλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας

Για το άλλο πακετάκι που ανέφερες πιο πάνω (μέσω DHL), και μένα είχε κολλήσει για καμιά βδομάδα τουλάχιστον με αυτό το μήνυμα που βγάζει και σε σένα, ε ήρθε κάποια στιγμή (από το επίσημο κατάστημα της adidas αγορά, ανανεώθηκε και η σελίδα όταν μπήκε Ελλάδα)

Καλά το πιστεύω πως θα έρθουν, απλά εγώ είμαι αφενός ανυπόμονος και από την άλλη πιστεύω πως ο χρόνος παράδοσης είναι βασικός παράγοντας στο να πάρεις κάτι (σε σχέση με τι πληρώνεις πάντα). Πχ εγώ θα ξενερώσω αν πάρω και τις 2 παραγγελίες μετά τις γιορτές (που έτσι βλέπω να γίνεται)

Mε το amazon δεν έχω καταλάβει πώς θα εντοπίσω το δέμα χωρίς tracking number.

Αυτοί λένε ότι θα παραλάβω σήμερα μέχρι τις 8 (υποθέτω πως είναι πρόβλεψη αυτό)

Στα ελτά μου λένε πως δεν μπορούν να βρουν δέμα με το όνομα (παρά την προσπάθεια ενός ανθρώπου που τα έψαχνε εκείνη τη στιγμή)

Από τη στιγμή που υπάρχει θέμα με τις ειδοποιήσεις (δεν μου έχουν φέρει ΠΟΤΕ) εγώ πρέπει να πηγαίνω κάθε μέρα στο ταχυδρομείο και να τους βάζω να ψάχνουν όλα τα δέματα; Μου φαίνεται μεγάλο fail η έλλειψη αριθμού από Amazon...

Επεξ/σία από Nighthunter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα το amazon χρησιμοποιεί διάφορους τρόπους αποστολής, tracking code θα έχεις οπωσδήποτε αν το επιλέξεις όμως.

Εμένα τις προάλλες μου έστειλαν με ups βάζοντας το φθηνότερο shipping, το κάνουν και αυτό καμιά φορά

Δεν υπάρχει λόγος να πηγαίνεις στο ταχυδρομείο πάντως, όταν είναι να έρθει θα έρθει...

Το λάθος του amazon είναι ότι βάζει ότι ναναι estimations, και μετά ο πελάτης μπορεί απλά να μιλήσει μαζί τους και είτε θα το ξαναστείλουν είτε θα του κάνουν refund (και θα έρθει και το αρχικό πακέτο φυσικά...)

Για την dhl κοίτα πώς είχε πάει το δικό μου πακέτο:

 

image.png.25f8a47deda30e209af3bf6cc41b1777.png

 

 

 

Επεξ/σία από tonypapadovic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, tonypapadovic είπε

Δεν υπάρχει λόγος να πηγαίνεις στο ταχυδρομείο πάντως, όταν είναι να έρθει θα έρθει...

Αυτό θα έρθει... εγώ πώς θα το μάθω ότι ήρθε είναι το θέμα...

Μοσχάτο δεν μου αφήνουν ειδοποιήσεις οι ταχυδρόμοι (κάποιο θέμα παίζει απ ότι έχω καταλάβει γιατί και άλλοι έχουν παράπονα).

Τουλάχιστον όταν έχω tracking number το βλέπω πότε έρχεται και πάω μόνος μου.

Ένα echo dot πήρα και είχε μόνο 2 τρόπους αποστολής. Ο δεύτερος όμως ήταν +15 ευρώ οπότε δεν άξιζε αγορά από έξω.

Απλά περίμενα ότι και ο πρώτος θα είχε αριθμό (εδώ σου δίνουν οι κινέζοι) και ότι η διαφορά τους θα ήταν ελτά ή κούριερ...

Anyway, θα δείξει...

 

ΥΓ της dhl είδα ότι μπήκε Ελλάδα το πρωί, οπότε ΟΚ

Επεξ/σία από Nighthunter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PersonalJesus είπε

Respect, hahahaha!

Πάτησα κατά λάθος υποβολή το πρωί, μέχρι να κάνω edit είχες ήδη απαντήσει όμως, είσαι πρώτος!

Ξανακάνω copy παρακάτω:

@makfilχίλια μπράβο και ευχαριστώ για τον αναλυτικό οδηγό.

Μία ερώτηση, με βάση το από πάνω κείμενο, γνωρίζει κάποιος ποιά είναι ακριβώς η διαφοροποίηση μεταξύ εμπορικού και μη εμπορικού χαρακτήρα ενός αντικειμένου? Ανάλογα με τον αποστολέα? Υπάρχει κάποια σήμανση πχ πάνω στο δέμα και δηλώνει ο αποστολέας κάτι?

Έχει αγοράσει κάποιος κάτι αξίας ανάμεσα 22-45Ε εκτός ΕΕ και δεν έχει χρεωθεί έξοδα εκτελωνισμού?

Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει να αγοράσω από Ebay μεταχειρισμένες κάρτες παιχνιδιών (cartridges) Gameboy 1. από ιδιώτη (Καναδά) και 2. από πωλητή που δηλώνει ότι είναι κατάστημα και το κάνει για επάγγελμα (Βενεζουέλα). Πρέπει να ζητήσω κάτι από αυτούς? Αξία 25-26Ε το κάθε ένα δέμα μαζί με μεταφορικά. 

Εμπορικού χαρακτήρα είναι οι αποστολές δεμάτων από το εξωτερικό, για τις οποίες έχουμε πληρώσει τον αποστολέα-πωλητή ενώ μη εμπορικού χαρακτήρα  εκείνες για τις οποίες δεν έχουμε πληρώσει και ο αποστολέας είναι συγγενής, φίλος κλπ και όχι μαγαζί. Περισσότερες λεπτομέρειες, στον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου.

Η διάκριση του αποστολέα, πάνω στο δέμα, είναι εύκολη, αφού ο πρώτος είναι επωνυμία μαγαζιού ενώ ο δεύτερος γράφει το ονοματεπώνυμο, και τη διεύθυνσή του.  Kατά την είσοδο του δέματος στη χώρα, ο τελωνειακός, αν έχει αμφιβολία για την αξία και το χαρακτήρα του περιεχομένου, μπορεί είτε να το ανοίξει είτε να ζητήσει από τον παραλήπτη απόδειξη κάρτας ή paypal. Στις περιπτώσεις δειγμάτων, δώρων κλπ, αν η αξία CIF είναι πάνω από 45€, ο παραλήπτης θα χρεωθεί με τα έξοδα εκτελωνισμού.

Επομένως, οι αγορές που θέλεις να κάνεις είναι εμπορικού χαρακτήρα και η ατέλεια είναι 22€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,σε δεμα αξιας 28 us dollars τι ποσο θα χρεωθω στο τελωνειο?

απο την στιγμη που σου δινει πληρφ.το elta track.ισχυει οτι λεει το ελτα.Μου εχει τυχει το Ali να λεει shippment ready for dispached και εγω να εχη ηδη παραλαβει....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγείλει κάτι πραγματα από το αμαζον. Δείχνουν ότι θα φτάσουν 4 Γενάρη. Αλλά εμείς θα λείπουμε αυτή την ημερομηνία. Θα μας πάρουν τηλέφωνο; Τι γίνεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sp3cial είπε

Έχω παραγγείλει κάτι πραγματα από το αμαζον. Δείχνουν ότι θα φτάσουν 4 Γενάρη. Αλλά εμείς θα λείπουμε αυτή την ημερομηνία. Θα μας πάρουν τηλέφωνο; Τι γίνεται; 

Λογικα ερχεται με UPS .
Πρεπει να επικοινωνησεις μαζι τους να πεις το τρακινγ και να κανονισεις τι και πως https://www.ups.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, villasg είπε

Λογικα ερχεται με UPS .
Πρεπει να επικοινωνησεις μαζι τους να πεις το τρακινγ και να κανονισεις τι και πως https://www.ups.com

Σε ευχαριστώ θα τους στείλω γύρω στις 3 του μηνός να ξέρουν ότι θα λείπουμε. Να σαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...