Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να κάνω ένα δώρο το παρακάτω από gearbest, είναι από Ευρωπαϊκή αποθήκη (fast-23)

το στέλνουν με dhl (απλό) ή dhl express, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις? ή θα πάρει περισσότερο?

------

https://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_264426.html?wid=1640583

τρόπος αποστολής γράφουν

Expedited Shipping3-5 business days5.42€

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, idonthave είπε

θέλω να κάνω ένα δώρο το παρακάτω από gearbest, είναι από Ευρωπαϊκή αποθήκη (fast-23)

το στέλνουν με dhl (απλό) ή dhl express, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις? ή θα πάρει περισσότερο?

------

https://www.gearbest.com/rc-quadcopters/pp_264426.html?wid=1640583

τρόπος αποστολής γράφουν

Expedited Shipping3-5 business days5.42€

Αν δεν στραβώσει κάτι λόγω εορτών, σε 7-10 ημέρες θα το έχεις στην πόρτα σου με DHL courier.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nenela είπε

καλα απο κινα να αργουν αφου παιζει τελωνειο,απο αγγλια ομως γιατι?Επισης οτι πηρα απο amazon ηρθε καρφι...

Από Αγγλία δεματάκι αξίας 21 ευρώ, με Royal mail  (International Tracked & Signed) έφυγε 5/12 και ήρθε 13/12 με ACS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρό πακετάκι από Σουηδία (όχι συστημένο), έφυγε στις 04/11 και ακόμα δεν έχει φτάσει.

Μικρό πακέτο από Βέλγιο (όχι συστημένο), έφυγε στις 27/11 και ακόμα επίσης δεν έχει φτάσει. Ενώ ενδιάμεσα όλα τα συστημένα πακέτα έρχονται κανονικά.

Έχει αλλάξει κάτι στα απλά πακέτα; Δεν είναι λογικό και τυχαίο η τόση αναμονή και τίποτα να μην έρχεται από τα απλά δέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, anaximandros είπε

Μικρό πακετάκι από Σουηδία (όχι συστημένο), έφυγε στις 04/11 και ακόμα δεν έχει φτάσει.

Μικρό πακέτο από Βέλγιο (όχι συστημένο), έφυγε στις 27/11 και ακόμα επίσης δεν έχει φτάσει. Ενώ ενδιάμεσα όλα τα συστημένα πακέτα έρχονται κανονικά.

Έχει αλλάξει κάτι στα απλά πακέτα; Δεν είναι λογικό και τυχαίο η τόση αναμονή και τίποτα να μην έρχεται από τα απλά δέματα.

Δεν το ειχα παρατηρησει, αλλα εχεις δικιο. Το ιδιο ακριβως συμβαινει και σε μενα. Συστημενα ερχονται, απλα δεν ερχονται ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικως αυτες τις μερες (βασικα τον τελευταιο καιρο) υπαρχουν καθυστερησεις σχεδον σε ολες τις παραδοσεις ... Με την Γενικη Ταχυδρομικη που συνεργαζεται η εταιρια που εργαζομαι,  υπαρχουν καθυστερησεις σε παραδοσεις ακομα και εντος Ελλαδας λογω του μεγαλου ογκου αντικειμενων.

Οσο για εξωτερικο (και κυριως εκτος ΕΕ), αντικειμενο που ηρθε αεροδρομιο στις 19/11 , μου εκανε 3 βδομαδες να περασει τελωνειο και να παραδοθει ... οποτε αυτο που ηρθε τωρα στις 14 στο τελωνειο , το βλεπω για νεο χρονο .... 

Ειναι παραξενη εποχη , οποτε ολοι θελει να εφοδιαστουμε με υπομονη !!

Επεξ/σία από alextg50
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

13/12/2018 έκανα μια παραγγελία από gearbest από Ευρωπαϊκή αποθήκη (κάτι 23, νομίζω Τσεχία απ ότι είδα) με παράδοση 3-5 εργάσιμες(αυτός ήταν και ο λόγος που την έκανα)

Μου δίνουν tr number του τύπου: CMxxxxxxxxxDE.

Από τις 15 του μήνα έχει κολλήσει στο παρακάτω

unnamed.png.24cb0fa61892e0170e91300a775c310e.png

 

Χθες μιλάω με gearbest για διευκρινήσεις και μου απαντάνε ότι έχει έρθει Ελλάδα! Ακόμα δεν μου απάντησαν που το είδαν...

Στέλνω μνμ σε dhl και μου απαντάνε σήμερα το εξής:

Αναφορά σε κείμενο

Further to your message, I would like to inform the following.

The tracking number that you mention does not correspond to DHL Express air waybill numbers that are consisted of 10 digits only.

It appears that your consignor has used the DHL Global mail Service of the Deutsche Post Group and you shall receive your parcel via DHL once it arrives in Greece. Consignment has been forwarded from origin station on the 15th of December 2018 and expected transit time for arrival in Athens is 7-14 working days.

New tracking number is expected to be issued which is currently not available. You may monitor your shipment’s status using the following linkhttps://nolp.dhl.de/nextt-online-public/report_popup.jsp?lang=en while upon arrival in Greece for further information regarding the  delivery you may contact at telephone number2109890020.


Με κοροϊδεύουν οι κινέζοι; Γιατί άλλο το 3-5 και άλλο το 7-14 εργάσιμες...

Να ζητήσω refund?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δική σου περιπτωση μάλλον ερχεται με ταχυδρομειο dhl, δηλαδη ΕΛΤΑ. Βαλε το tracking στο site των Ελτα και δες τι γράφει. 

Το έχουμε πει πολλές φορές οτι με το gearbest όλα μα όλα τα ενδεχόμενα ειναι πιθανα και τα νουμερα που γραφουν για διαθεσιμοτητες και χρονους παραδοσης ειναι προς το κουκουρουκου. Δε θα μου έκανε καμια εντυπωση αν στο εστελναν με dhl express (την courier) αλλά απο Κίνα. Αν θα ζητήσεις refund ειναι επιλογή σου αλλά με τους χρονους διεκπεραίωσης των dispute, μαλλον θα εχει ερθει το δεμα σου (αν στο ενδιάμεσο δεν χαθει/κλαπει). Οταν το παραλάβεις να κάνεις unboxing video την ωρα που σφάζεις και ανοιγεις τη συσκευασία. Κανονας!

Εμπειρικά μιλωντας και χωρίς διαθεση για διαφημιση, το μονο καταστημα που εχω βρει με ορθη αποστολή ειναι το geekbuying Italy warehouse. Πληρώνεις 5 ευρω μεταφορικά και ερχεται με dhl courier σπιτι σου σε 3-5 ημέρες. Βέβαια απο την αλλη, αν σου κατσει στραβή με το ειδος, είναι χειροτεροι απο τη gearbest στο customer support (ναι γινεται). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κουτι απο Ιαπωνια με απλο airmail εφτασε σε λιγοτερο απο 10 μερες.

Αλλο απο Κινα μετα απο 2 βδομαδες ακομα να φανει.

Επισης ενας φακελος απο Ιαπωνια εφτασε κδ αττικης σε 2 μερες και λογικα θα μου παραδοθει αυριο.

😎

 

Απο οτι εχω μαθει για Deutsche Post, απο τη νεα χρονια δε θα στελνουν εκτος Γερμανιας

(η με καποιες εξαιρεσεις) οποτε θα σπρωχνουν προς DHL κουριερ το οποιο ειναι γενικα

φθηνο σε σχεση με τον υπολοιπο κοσμο αλλα δεν εξυπηρετει για μικρης αξιας αντικειμενα.

Επεξ/σία από kosutasu22
επιπλεον πληροφορια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, isay είπε

Στη δική σου περιπτωση μάλλον ερχεται με ταχυδρομειο dhl, δηλαδη ΕΛΤΑ. Βαλε το tracking στο site των Ελτα και δες τι γράφει. 

Το έχουμε πει πολλές φορές οτι με το gearbest όλα μα όλα τα ενδεχόμενα ειναι πιθανα και τα νουμερα που γραφουν για διαθεσιμοτητες και χρονους παραδοσης ειναι προς το κουκουρουκου. Δε θα μου έκανε καμια εντυπωση αν στο εστελναν με dhl express (την courier) αλλά απο Κίνα. Αν θα ζητήσεις refund ειναι επιλογή σου αλλά με τους χρονους διεκπεραίωσης των dispute, μαλλον θα εχει ερθει το δεμα σου (αν στο ενδιάμεσο δεν χαθει/κλαπει). Οταν το παραλάβεις να κάνεις unboxing video την ωρα που σφάζεις και ανοιγεις τη συσκευασία. Κανονας!

Εμπειρικά μιλωντας και χωρίς διαθεση για διαφημιση, το μονο καταστημα που εχω βρει με ορθη αποστολή ειναι το geekbuying Italy warehouse. Πληρώνεις 5 ευρω μεταφορικά και ερχεται με dhl courier σπιτι σου σε 3-5 ημέρες. Βέβαια απο την αλλη, αν σου κατσει στραβή με το ειδος, είναι χειροτεροι απο τη gearbest στο customer support (ναι γινεται). 

Από ΕΛΤΑ μου λέει πως δεν υπάρχει καταχώριση... 

Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για κοροϊδία, όχι πως δεν το περίμενα από το gb αφού την έχω ξαναπατήσει, αλλά είναι η πρώτη φορά που παίρνω από ευρωπαϊκή αποθήκη και είχα μια ελπίδα... 

 

Κάτι άλλο, 

Από amazon.de είναι να λάβω κάτι αύριο αλλά από τη στιγμή που δεν έχει τρακινγκ και στο ταχυδρομείο της περιοχής μου δεν ξέρουν τι είναι το ειδοποιητηριο, πως μπορώ να μάθω αν όντως ήρθε; (για 0 στα 2 με βλέπω... 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου στο ελτα δε φαίνεται σημαινει οτι ειναι ακομα στο ενδιαμεσο Γερμανια Ελλαδα, δηλαδη ή ο σακος δεν εχει ξεκινησει το ταξιδι ή ειναι στο φορτηγο που ερχεται ή εχει φτάσει και δεν εχει ανοιχτει-σκαναριστει. Μολις σκαναριστει θα φανει στο site των ΕΛΤΑ.

Για το amazon ειναι διαφορετικά τα πραγματα. Συνήθως πεφτουν μεσα στο χρονο, με μια ελαφρα αποκλιση προς την καθυστερηση. Απο τη στιγμή που δεν εχει tracking δεν μπορεις να ξερεις αν εφτασε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...