Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, camel555 είπε

Καλησπέρα στην παρέα, άσχετος με amazon, θέλω να αγοράσω ένα mousepad από Αμερική, τιμή 11USD + 9USD Shipping & Import Fees Deposit to Greece, σύνολο 20USD στρογυλλά. Περνάει από τελωνείο ή μέσα στα "import fees" είναι και αυτό? και ένα τελευταίο, το amazon εξακολουθεί να μην δέχεται paypal?

Είναι μέσα τα έξοδα του τελωνείου. Λοιπόν σχολιάζω για να πληρώσεις σε δολάρια όταν κανεις την αγορά. Εχτές αγόρασα κάτι από εκεί και έχει μεγάλη διαφορά η τιμή όταν βάζεις πληρωμή σε ευρώ ή πληρωμή σε δολάρια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, sp3cial είπε

Είναι μέσα τα έξοδα του τελωνείου. Λοιπόν σχολιάζω για να πληρώσεις σε δολάρια όταν κανεις την αγορά. Εχτές αγόρασα κάτι από εκεί και έχει μεγάλη διαφορά η τιμή όταν βάζεις πληρωμή σε ευρώ ή πληρωμή σε δολάρια. 

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση, οπότε πληρωμή σε δολάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sp3cial είπε

Είναι μέσα τα έξοδα του τελωνείου. Λοιπόν σχολιάζω για να πληρώσεις σε δολάρια όταν κανεις την αγορά. Εχτές αγόρασα κάτι από εκεί και έχει μεγάλη διαφορά η τιμή όταν βάζεις πληρωμή σε ευρώ ή πληρωμή σε δολάρια. 

Δεν είναι κανόνας αυτό που γράφεις και πολύ περισσότερο, όταν πρόκειται για μικρή αξία όπως το συγκεκριμένο, που συζητάμε.

Αν πρόκειται να πληρώσεις προμήθεια είτε 2€ είτε παραπάνω στην τράπεζα, επειδή αγόρασες σε $, είναι προτιμότερο να πληρώσεις σε € ακόμη και με την ισοτιμία της Αμαζόνας.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε το πακετο σε χρονο ρεκορ απο Κινα .... και τωρα θα περιμενω κανα 3βδομαδο να περασει απο τελωνειο :lol::lol::lol:

14/12/2018, 08:13:05 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
10/12/2018, 16:26:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
6/12/2018, 22:10:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Toolband είπε

Μια απο τα ίδια. Κάθε χρόνω τετοιο καιρο  

Capture.PNG

Ολοι οι Tool fans εχουμε μαθει στην υπομονη και την αυτοσυγκρατηση τοσα χρονια περιμενοντας το νεο αλμπουμ

και εσυ βιαζεσαι για μια αγορα απο Κινα?  😂😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω περιμενω δεμα συστημενο 48 μερες σημερα ακομα status "αφιξη στη χωρα προορισμου".Ο κινεζος πωλητης μου εκανε refund και μου δηλωσε πως η εταιρια του δεν θα ξαναστειλει Ελλαδα. Μαλλον μπηκαμε black list λογω ελτα...

Παιδια μια ερωτηση:η αδερφη μου αγορασε απο Αliexpress με visa ενα μπουφαν τελικη αξια 24€ με ταχυδρομικα μαζι.Αν το τελωνειο ζητησει αποδειξη τι ακριβως πρεπει να στειλει και που? Ευχαριστω για τη βοηθεια οποιους απαντησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τετοια κανετε και στο τελος δεν θα μπορουμε να παραγγελνουμε καθολου απ'εξω!!!

Αγαπητε φιλε να περιμενεις...εγω περιμενα 80 μερες για ενα δεμα,Αν δεν μπορεις να περιμενεις τοτε μην αγοραζεις απο Κινα η απο ebay-ali κτλ ,αγορασε το απο δω!!! Και στο κατω κατω εχεις 180 μερες να κανεις dispute για να παρεις τα λεφτα σου πισω,ελεος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλα ο πωλητης μονος του επελεξε refund ..δεν εκανα dispute ισα ισα εγω του ζητησα extend proccesing time αλλα επειδη εχει πολλουςπελατες απο Ελλαδα που δεν εχουν παραλαβει ουτε σε 60 μερες οποτε προσπαθει να αποφυγει νεες απωλειες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραγγελία απο ebay

2018-10-23 17:00

Arrive at destination country post office

Είχα ανοίξει dispute και του ζήτησα να μου επιστρέψει να λεφτά.. Μου είπε να κάνω υπομονή άλλες 10 μέρες μήπως και παραλάβω αλλιώς θα μου επιστρέψει τα λεφτά.

Οι 10 μέρες πέρασαν, το δέμα δεν έχει έρθει ακόμη, να του ζητήσω τα λεφτά ή να του προτείνω παράταση του χρόνου παραλαβής?

Αλλά αν δεχτεί να κάνει παράταση να κλείσω το dispute ή όχι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα της καθυστέρησης των ΕΛΤΑ είναι γενικό.

Η βιασύνη να ανοίξεις dispute δημιουργεί πρόβλημα σ' εσένα αλλά και σε όλους τους έλληνες αγοραστές, γιατί έτσι, σιγά-σιγά, θα χάσουν την εμπιστοσύνη τους οι πωλητές και δεν θα στέλνουν στην Ελλάδα.

Αφού το άνοιξες, θα περιμένεις θα σου τα επιστρέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, makfil είπε

Το θέμα της καθυστέρησης των ΕΛΤΑ είναι γενικό.

Η βιασύνη να ανοίξεις dispute δημιουργεί πρόβλημα σ' εσένα αλλά και σε όλους τους έλληνες αγοραστές, γιατί έτσι, σιγά-σιγά, θα χάσουν την εμπιστοσύνη τους οι πωλητές και δεν θα στέλνουν στην Ελλάδα.

Αφού το άνοιξες, θα περιμένεις θα σου τα επιστρέψει.

Ναι το ξέρω οτι βιάστηκα αλλά φοβήθηκα μην χάσω την προθεσμία να ανοίξω dispute.

Επειδή είναι η πρώτη φορά που τυχαίνει να μην έρχεται δε΄μα στην ώρα του δεν ήξερα και το άνοιξα.

Αν περάσει η προθεσμία παραλαβής, πόσο καιρό έχω για να ανοίξω dispute ώστε να μην το χάσω?

Τώρα την βλακεία την έκανα.. Να περιμένω να μου απαντήσει αυτός ή να του στείλω εγώ για να μου επιστρέψει τα λεφτά?

Μου επιστρέφει τα λεφτά και μετά απο καιρό παραλάβω το δέμα πως μπορώ να του ξανα στείλω τα λεφτά?

Επίσης έχω άλλη μια παραγγελία στο ίδιο σημείο κολλημένη για τις 19 Ιανουαρίου όταν περάσει η προθεσμία παραλαβής να του ζητήσω παράτασή?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κανείς δεν εχει παραλάβει, μην τρελαίνεστε στο Ελλάδα είμαστε, μην τραβάμε το σχοινί

Εγω εχω αντικείμενα απο 

4,11,18,25/11 δεν φταίνε οι πωλητες ολα ειναι κολλημένα

"CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE"

Με λίγα λόγια ειναι παρατημένα στις αποθήκες του αεροδρομειου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, pavloa είπε

Ναι το ξέρω οτι βιάστηκα αλλά φοβήθηκα μην χάσω την προθεσμία να ανοίξω dispute.

Επειδή είναι η πρώτη φορά που τυχαίνει να μην έρχεται δε΄μα στην ώρα του δεν ήξερα και το άνοιξα.

Αν περάσει η προθεσμία παραλαβής, πόσο καιρό έχω για να ανοίξω dispute ώστε να μην το χάσω?

Τώρα την βλακεία την έκανα.. Να περιμένω να μου απαντήσει αυτός ή να του στείλω εγώ για να μου επιστρέψει τα λεφτά?

Μου επιστρέφει τα λεφτά και μετά απο καιρό παραλάβω το δέμα πως μπορώ να του ξανα στείλω τα λεφτά?

Δεν γνώριζες, δεν ρώταγες;

Αυτό πάει εδώ.

Εάν πληρώσεις με paypal , έχεις προθεσμία 180 μέρες. Αφού άνοιξες dispute, θα επιμε΄νεις να σου επιστρέψει τα χρήματα για να το κλείσεις.

Εάν έρθει το δέμα, ηθικά, πρέπει να του επιστρέψεις τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ερχεται το δεμα απο Κινα εντος 10μερου, και να μενει σε τελωνειο-ελτα, 1 μηνα! Και ας ειναι κατω απο 22 ευρω!!!!! Δηλαδη ποσο τραγικα παιζει να ειμαστε τελικα;;;;;

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...