Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, makfil είπε

Δεν γνώριζες, δεν ρώταγες;

Αυτό πάει εδώ.

Εάν πληρώσεις με paypal , έχεις προθεσμία 180 μέρες. Αφού άνοιξες dispute, θα επιμε΄νεις να σου επιστρέψει τα χρήματα για να το κλείσεις.

Εάν έρθει το δέμα, ηθικά, πρέπει να του επιστρέψεις τα χρήματα.

Ελα ντε βλακεία που δεν ρώτησα. Τώρα πάει.

Με paypal έχω πληρώσει οπότε έχω 6 μήνες για να ανοίξω dispute.

Εννοείται θα του τα επιστρέψω αλλά πως γίνετε αυτο? Τι βήματα πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, makfil είπε

Θα συνεννοηθείς μαζί του.

Οκ ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Απο aliexpress έκανα 8 παραγγελλίες πριν 2 μέρες. Δεν έχω πληρώσει μέσω paypal οπότε αν δεν παραλάβω τι κάνω? Για πείτε την διαδικασία.

Ζητάω παράταση ή ζητάω τα λεφτά?

Τα λεφτά μέχρι πότε μπορώ να ζητήσω?

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τη στιγμή που φεύγει το δέμα από τον πωλητή, το AliExpress δίνει 60 ημέρες ως "προστασία". 

Αν δεν έρθει το δέμα, μπορείς να συνεννοηθείς με τον πωλητή για επέκταση χρόνου προστασίας. Διαφορετικά, ανοίγεις dispute, αλλά σε αυτή την περίπτωση η υπόθεση φεύγει απο την αρμοδιότητα πωλητή - πελάτη και αναλαμβάνει το αλι. Το dispute είναι λιγο πιο χαλαρό στο AliExpress συγκριτικά με το paypal: μπορείς να το ακυρώσεις και να το ανοιξεις εκ νέου. Βέβαια το αλι εχει και το άλλο: αν διαπιστώσει πως ενας αγοραστής κάνει μαζικά disputes χωρίς σημαντικό λόγο, μπορεί να αρχίσει να τα δίνει υπέρ του πωλητή ή και στη χειρότερη περίπτωση να κλείσει λογαριασμό πελάτη.

Μια συμβουλή: μην είστε ανυπόμονοι με τις παραλαβές, περίπου 1 με 1.5 χρόνο πριν, περίοδο κατά την οποία ξεκίνησαν οι εντατικοί έλεγχοι στο τελωνείο, οι παραλαβές έφταναν μέχρι και το τρίμηνο. Ειδικά στο AliExpress, όπου οι πωλητές με πολλά disputes μπαίνουν στη μαύρη λίστα του αλι, μην ξαφνιαστειτε αν ξεκινήσουν να βγάζουν την Ελλάδα από τις χώρες αποστολής.

Επεξ/σία από FKLDS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ali Παιδια μια ερωτηση:η αδερφη μου αγορασε απο Αliexpress με visa ενα μπουφαν τελικη αξια 24€ με ταχυδρομικα μαζι.Αν το τελωνειο ζητησει αποδειξη τι ακριβως πρεπει να στειλει και που? Ευχαριστω για τη βοηθεια οποιους απαντησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα παιδες ξερετε αν παιζει κατι με το caseking?  γιατι για καποιο λογο μου βγαζει ''please select different card'' εχω visa μισθοδοσίας από πειραιως εχω αγορασει ξανα αλλα για καποιο λογο σημερα που προσπαθησα να αγορασω δεν την δεχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον η τραπεζα ολοκληρωσε το οριο της ,η πειραιως μου το κανει κι εμενα συχνα

Μόλις τώρα, kage είπε

Στα amazon η στανταρτ αποστολη ειναι συστημενη?

οχι ,ααλα για καποιο λογο ερχεται on time,ακομα και πριν απο ebay uk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν γράφε επί 7μέρες συνεχόμενα "The shipment has left the import parcel center in the destination country." τί υποτίθεται συμβαίνει?

Υπόψιν με DHL είναι το δέμα, από Γερμανία η αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διευκρινίζεις αν ταξιδεύει με την courier ή με το γερμανικό ταχυδρομείο, αν και, μάλλον, πρόκειται για το 2ο.

Στην περίπτωση αυτή, το δέμα έρχεται οδικώς και περνάει από διαφορετικά ταχυδρομικά κέντρα της Γερμανίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους. Πραγματοποιησα πρωτη αγορα απο gearbest στις 28 νοεμβριου και περιμενω να μου ερθει ενα tv box που αγορασα... Εχει κολλησει στην ολλανδια. Ξερει κανενας τι γνεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

Χωρίς τίτλο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποστολες που στελνωντε απο κινα η οπουδιποτε στον κοσμο οταν φτανουν ελλαδα πως ερχονται σε εμας ; με κανονικο ταχυδρομιο ;

και εαν ναι μπορω να κανω καποιο trace η να βρω τα πεκετα μ καπως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, miltgiorg είπε

καλημερα σε ολους. Πραγματοποιησα πρωτη αγορα απο gearbest στις 28 νοεμβριου και περιμενω να μου ερθει ενα tv box που αγορασα... Εχει κολλησει στην ολλανδια. Ξερει κανενας τι γνεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

 

Δεν είσαι ο μόνος που περιμένει. Είναι και πολλοί άλλοι (και το δικό μου από 28/11) και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι  ... υπομονή.

Μην ξεχνάμε ότι, όταν άρχισε ο εκτελωνισμός όλων των δεμάτων τον ΙΟΥΝ 2017, περιμέναμε μέχρι και 3 μήνες να παραλάβουμε.

30 λεπτά πριν, tsoubas είπε

αποστολες που στελνωντε απο κινα η οπουδιποτε στον κοσμο οταν φτανουν ελλαδα πως ερχονται σε εμας ; με κανονικο ταχυδρομιο ;

και εαν ναι μπορω να κανω καποιο trace η να βρω τα πεκετα μ καπως

Εάν αγοράσεις με αποστολή και tracking #, θα έχεις αριθμό παρακολούθησης, διαφορετικά, δεν θα μπορείς να το παρακολουθείς.

Εάν το δέμα σου ταξιδεύει με courier, έχει αριθμό παρακολούθησης,  και η εταιρεία (η ίδια ή άλλη) το φέρνει στο σπίτι σου, ενώ  με το ταχυδρομείο, εάν είναι μικρών διαστάσεων (μέχρι Α4) το φέρνει ο ταχυδρόμος, και εάν είναι μεγαλύτερων σου αφήνει ειδοποίηση  να το παραλάβεις από το γραφείο της περιοχής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν και παραγγελίες που έγιναν στις 16/11, πήγαν pre-advised στις 21/11 και παραμένουν κολλημένες στο "transport to the country of destination"   από τις 05/12...Μόνο υπομονή 

Επεξ/σία από socratesn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...