Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, risingsun είπε

 

Παιδια για ενα φιλο που θελει να παρει απο αμερικη αντικειμενο αξιας εως 200€ ολα μαζι,θα ισχύσει το κλασικο +15ευρω εκτελωνισμος +24%φπα?

Όταν η αξία CIF υπερβαίνει τα 150 ευρώ (αλλά όχι τα 500) το τέλος των ΕΛΤΑ είναι 20 ευρώ. Επίσης, αντικείμενα από 150 ευρώ και άνω υπόκεινται και σε δασμούς, όχι μόνο σε ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ετσι για μη λετε οτι συμβαινουν μονο εδω, εχω στειλει κατι στην Αγγλια και απο το ταχυδρομειο της περιοχης μου εκανε μια μερα να φτασει στο χηθρο.

Απο τοτε εδω και δυο βδομαδες ειναι δεματακι αμιλητο ακουνητο :P

Λετε οι κουφαλες να περιμενουν τη βρεξοδο για να το βαλουν τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, risingsun είπε

Παιδια για ενα φιλο που θελει να παρει απο αμερικη αντικειμενο αξιας εως 200€ ολα μαζι,θα ισχύσει το κλασικο +15ευρω εκτελωνισμος +24%φπα?

Εννοείς, προφανώς, ότι ο φίλος σου θα επιλέξει αποστολή με το ταχυδρομείο, γιατί στην Αμερική χρησιμοποιούνται πολύ οι εταιρείες courier.

Τα υπόλοιπα τα έγραψε ο kanesan και ο δασμός υπολογίζεται ανάλογα με τη δασμοφορολογική κλάση του αντικειμένου, που βγαίνει από σχετικούς πίνακες που έχουν το τελωνείο και οι εκτελωνιστές και κυμαίνεται γύρω στο 2,5% στην αξία CIF. Σημειωτέον ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση (200€) δεν έχει εφαρμογή της διαδικασίας μη εμπορικού δέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28/3/2019 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
28/3/2019 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
25/3/2019,  ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Χτες μου εμφάνισε αυτή την αλλαγή και στο tracking λέει στις 28... ισχύει αυτό; παίζει να περάσει τελωνείο; Bluetooth ακουστικά πήρα τα i10 tws. Είναι πάνω από 25 ευρώ η αγορά τους! Υπάρχει τρόπος αν περάσει τελωνείο να το γλιτωσω αν τους πω ότι δεν υπάρχουν πουθενά στην Ελλάδα; Φίλος μου μου είπε ότι το έκανε αυτό και το γλίτωσε δεν ξέρω αν ισχύει. 

Επεξ/σία από Dalaboum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dalaboum είπε
28/3/2019 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
28/3/2019 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
25/3/2019,  ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Χτες μου εμφάνισε αυτή την αλλαγή και στο tracking λέει στις 28... ισχύει αυτό; παίζει να περάσει τελωνείο; Bluetooth ακουστικά πήρα τα i10 tws. Είναι πάνω από 25 ευρώ η αγορά τους! Υπάρχει τρόπος αν περάσει τελωνείο να το γλιτωσω αν τους πω ότι δεν υπάρχουν πουθενά στην Ελλάδα; Φίλος μου μου είπε ότι το έκανε αυτό και το γλίτωσε δεν ξέρω αν ισχύει. 

Εάν το δέμα σταματήσει στο τελωνείο, θα σου ζητήσουν απόδειξη κάρτας ή paypal και αφού τη στείλεις θα περιμένεις τα επόμενα βήματα.

Θεωρητικά, όλα τα δέματα με αξία CIF πάνω από 22€ χρεώνονται με έξοδα εκτελωνισμού. Αυτό που σου είπε ο φίλος σου, μάλλον, θα ήθελε να γίνει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, makfil είπε

Εάν το δέμα σταματήσει στο τελωνείο, θα σου ζητήσουν απόδειξη κάρτας ή paypal και αφού τη στείλεις θα περιμένεις τα επόμενα βήματα.

Θεωρητικά, όλα τα δέματα με αξία CIF πάνω από 22€ χρεώνονται με έξοδα εκτελωνισμού. Αυτό που σου είπε ο φίλος σου, μάλλον, θα ήθελε να γίνει έτσι.

Αχαχα από ότι κατάλαβα δεν ισχυει αυτό που μου είπε! Πως γίνεται όμως να εμφανίστηκε χτες ότι έφτασε Ελλάδα αλλά να λέει από τις 28;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dantε είπε

Παρελαβα σημερα δεματακι απο 27 νοεβρη.

Το πρωτο απο τα χαμενα εκεινης της εποχης.

Ηταν σε καλη κατασταση παντως.Ειναι μια αρχη και αυτο...

Ενθαρρυντικό το γεγονός ότι το δέμα ήταν σε καλή κατάσταση. Έχουμε ελπίδες λοιπόν απο την στιγμή που δεν τα κατέστρεψαν οι καιρικές συνθήκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρελαβα κι εγω μικροδεμα απο κινα απο 15 Νοεμβριου.....καφε σταγονες -λεκεδες στο φακελο  με υποψιαζουν για σακο που παρεμεινε στο "υπαιθρο"καιρο....με λασποβροχη...το περιεχομενο ηταν  οκ λογω εσωτερικου naylon....5μηνες αναμονη...και περπατωντας να το φερνανε νωριτερα θα το λαμβανα νομιζω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και πάλι 
βρήκα αυτό -> https://www.gearbest.com/surveillance-camera-system/pp_1218812.html?wid=1433363
ξέρετε καθόλου τι παίζει με αγορές από gearbest? 

κάπου διάβασα ότι δεν περνάνε τελωνείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vNeverMore είπε

καλησπέρα και πάλι 
βρήκα αυτό -> https://www.gearbest.com/surveillance-camera-system/pp_1218812.html?wid=1433363
ξέρετε καθόλου τι παίζει με αγορές από gearbest? 

κάπου διάβασα ότι δεν περνάνε τελωνείο 

Αυτό που έχει γραφτεί είναι ότι, το συγκεκριμένο μαγαζί, σε κάποιες περιπτώσεις, αλλάζει αυθαίρετα τον τρόπο αποστολής, με αποτέλεσμα να φτάνει το δέμα στο τελωνείο, να χρεώνεται έξοδα εκτελωνισμού και ο παραλήπτης να ψάχνει να βρει το δίκιο του αφού πλήρωσε για τριγωνική αποστολή.

Εάν υπάρχει στο Banggood αυτό που θέλεις, προτίμησέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το banggood είναι καταφανώς από τα ακριβότερα "κινέζικα" που υπάρχουν. Υποψιάζομαι ότι η "απάτη" που υποτίθεται κάνετε πολλοί είναι απλά "νόμιμη κομπίνα" και δεν είστε πραγματικά παράνομοι.

Να το κάνω λιανά: το πιθανότερο είναι ότι το "τριγωνικό" του banggood είναι απλά λογιστική μεταφορά στο ευρωπαϊκό warehouse τους οπότε είναι ακριβότεροι λόγω τέτοιων εκτελωνισμών.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tobindax είπε

Το banggood είναι καταφανώς από τα ακριβότερα "κινέζικα" που υπάρχουν. Υποψιάζομαι ότι η "απάτη" που υποτίθεται κάνετε πολλοί είναι απλά "νόμιμη κομπίνα" και δεν είστε πραγματικά παράνομοι.

Να το κάνω λιανά: το πιθανότερο είναι ότι το "τριγωνικό" του banggood είναι απλά λογιστική μεταφορά στο ευρωπαϊκό warehouse τους οπότε είναι ακριβότεροι λόγω τέτοιων εκτελωνισμών.

Εγω παντως που πηρα κινητο απο εκει,πληρωσα μονο 1.57€ απλα για να συσκευαστει στην Ολλανδία και να ερθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, risingsun είπε

Εγω παντως που πηρα κινητο απο εκει,πληρωσα μονο 1.57€ απλα για να συσκευαστει στην Ολλανδία και να ερθει.

Ναι αλλά αυτό που τονίζω είναι ότι είναι γενικά πολύ ακριβό κατάστημα για κινέζικο σε σχέση με άλλα όταν δεις συνολικά τα προϊόντα του (π.χ. μικρά ηλεκτρονικά προϊόντα ως μέρη άλλων συσκευών που συνήθως έψαχνα είναι ενίοτε και διπλάσια τιμή από άλλους). Υποθέτω ότι ως τεράστιο κατάστημα σε τζίρο είναι λίγο δύσκολο να είναι εντελώς παράνομοι με αυτά τα "τριγωνικά" οπότε μάλλον τα περνάνε (νόμιμα στην) ολλανδία για να φαίνονται λογιστικά μέρος του ευρωπαϊκού καταστήματος (και τα Ολλανδικά τελωνειακά έξοδα είναι εξάλλου από τα μικρότερα).

ΥΓ. Το αν 1 συγκεκριμένο προϊόν είναι φτηνό είναι μικρής σημασίας αν κοιτάνε συνολικά τα προϊόντα τους. Υπάρχουν εξάλλου και προϊόντα "κράχτες", δηλαδή χάνουν ή πουλάνε σε κόστος με λίγα προϊόντα για να σε κάνουν πελάτη (είναι ξακουστό για αυτή την τεχνική το Microcenter στην Αμερική).

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...