Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, tobindax είπε

Ναι αλλά αυτό που τονίζω είναι ότι είναι γενικά πολύ ακριβό κατάστημα για κινέζικο σε σχέση με άλλα όταν δεις συνολικά τα προϊόντα του (π.χ. μικρά ηλεκτρονικά προϊόντα ως μέρη άλλων συσκευών που συνήθως έψαχνα είναι ενίοτε και διπλάσια τιμή από άλλους). Υποθέτω ότι ως τεράστιο κατάστημα σε τζίρο είναι λίγο δύσκολο να είναι εντελώς παράνομοι με αυτά τα "τριγωνικά" οπότε μάλλον τα περνάνε (νόμιμα στην) ολλανδία για να φαίνονται λογιστικά μέρος του ευρωπαϊκού καταστήματος (και τα Ολλανδικά τελωνειακά έξοδα είναι εξάλλου από τα μικρότερα).

ΥΓ. Το αν 1 συγκεκριμένο προϊόν είναι φτηνό είναι μικρής σημασίας αν κοιτάνε συνολικά τα προϊόντα τους. Υπάρχουν εξάλλου και προϊόντα "κράχτες", δηλαδή χάνουν ή πουλάνε σε κόστος με λίγα προϊόντα για να σε κάνουν πελάτη (είναι ξακουστό για αυτή την τεχνική το Microcenter στην Αμερική).

Συμφωνω σε αυτα που λες.Εχει αρκετα πραγματακια που ειναι πολυ ακριβοτερα και αξιζει νατα παρεις απο aliexpress για παράδειγμα.Το αν ειναι ',παρανομοι' οπως λες δε μας ενδιαφερει και πολυ.Αρκει το προιον να ειναι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, risingsun είπε

Εγω παντως που πηρα κινητο απο εκει,πληρωσα μονο 1.57€ απλα για να συσκευαστει στην Ολλανδία και να ερθει.

Πλήρωσες αυτά τα λίγα για τη λεγόμενη τριγωνική αποστολή, που είναι και η μόνη αξιόπιστη μέχρι σήμερα,  με την οποία το δέμα ταξιδεύει από την Κίνα στην Ολλανδία, εκεί εκτελωνίζεται και από εκεί επανασυσκευάζεται, με αποστολέα μια ταχυδρομική θυρίδα (χωρίς αναφορά με κατάστημα ή κάτι άλλο που να δείχνει τη χώρα προέλευσης) και αποστέλλεται στον παραλήπτη.

Η διαδικασία αυτή φαίνεται ότι ακολουθεί τις παρυφές της τελωνειακής νομοθεσίας και εξυπηρετεί, αξιόπιστα, τον Έλληνα  αγοραστή, ειδικά, για προιόντα τεχνολογίας που είναι μεγάλης αξίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια έχω κολλήσει με μια συλλεκτική έκδοση η οποία είτε δοκίμασα απο amazon.com είτε απο uk μου λέει αυτό.Στην Ελλάδα δεν υπάρχει.Ξέρετε εάν ποτέ είχατε παρόμοιο πρόβλημα πως το  επιλύσατε?Επίσης υπάρχει κάποιος τρόπος να το προσπεράσω με καμία άλλη διεύθυνση στην Ελλάδα?Ευχαριστώ για το χρόνο σας.280637620_.png.7ea9045902a49f8bcf45a1fbb52dbec3.png

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον, ο πωλητής δεν στέλνει στην Ελλάδα και αυτό είναι συνηθισμένο στους αμερικανούς πωλητές.

Η λύση που έχεις, αν το θέλεις πολύ, είναι να βρεις μια εταιρεία που παραλαμβάνει το δέμα και το στέλνει στη διεύθυνσή σου. Στον πρόσφατα επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου θα βρεις μερικές απ' αυτές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makfil είπε

Μάλλον, ο πωλητής δεν στέλνει στην Ελλάδα και αυτό είναι συνηθισμένο στους αμερικανούς πωλητές.

Η λύση που έχεις, αν το θέλεις πολύ, είναι να βρεις μια εταιρεία που παραλαμβάνει το δέμα και το στέλνει στη διεύθυνσή σου. Στον πρόσφατα επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου θα βρεις μερικές απ' αυτές.

Βρήκα τελικά ένα αρκετά καλό site που υποστηρίζει ότι λειτουργεί σαν δίαυλος αμερικανικών καταστημάτων στην Ευρώπη για συλλεκτικές εκδόσεις κλπ. Αυτό είναι https://store.nisaeurope.com ξέρεις εάν είναι safe ή εάν θα έχω τελωνείο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jerry banana είπε

Βρήκα τελικά ένα αρκετά καλό site που υποστηρίζει ότι λειτουργεί σαν δίαυλος αμερικανικών καταστημάτων στην Ευρώπη για συλλεκτικές εκδόσεις κλπ. Αυτό είναι https://store.nisaeurope.com ξέρεις εάν είναι safe ή εάν θα έχω τελωνείο? 

Δεν έχω ακούσει για το μαγαζί αυτό αλλά από τα λίγα που διάβασα είναι μαγαζί που πουλάει συγκεκριμένα είδη και δεν ασχολείται με την υπηρεσία που χρειάζεσαι.

Σε κάθε περίπτωση, καμία από τις εταιρείες που κάνουν αυτή την εξυπηρέτηση, με κάποιο κόστος φυσικά, δεν εγγυάται ότι το δέμα δεν θα περάσει από τελωνείο στην Ελλάδα, αφού αυτό είναι υποχρέωση του παραλήπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, makfil είπε

Δεν έχω ακούσει για το μαγαζί αυτό αλλά από τα λίγα που διάβασα είναι μαγαζί που πουλάει συγκεκριμένα είδη και δεν ασχολείται με την υπηρεσία που χρειάζεσαι.

Σε κάθε περίπτωση, καμία από τις εταιρείες που κάνουν αυτή την εξυπηρέτηση, με κάποιο κόστος φυσικά, δεν εγγυάται ότι το δέμα δεν θα περάσει από τελωνείο στην Ελλάδα, αφού αυτό είναι υποχρέωση του παραλήπτη.

Κατάλαβα ευχαριστώ για όλα φίλε makfil (Υποθέτω Μάκης?)  να είσαι καλά !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα πρακτικα και εκτος θεματος, αυτο το +15 ευρω εκτελωνισμος μονο στην ελλαδα ισχυει. Σε καμια αλλη χωρα τις ΕΕ δεν πληρωνεις επιπλεον παρα μονο τον ΦΠΑ εφοσον κριθει αναγκαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Loinen είπε

Για τα πρακτικα και εκτος θεματος, αυτο το +15 ευρω εκτελωνισμος μονο στην ελλαδα ισχυει. Σε καμια αλλη χωρα τις ΕΕ δεν πληρωνεις επιπλεον παρα μονο τον ΦΠΑ εφοσον κριθει αναγκαιο.

Άμα είναι έτσι γιατί δεν συνεργαζονται με μια ταχυδρομική εταιρία π.χ. στην Γερμανία στην οποία θα στέλνουν όλα τα δέματα θα περνάνε το τελωνείο μόνο με ΦΠΑ χωρίς κάποια παραπάνω ταριφα και μετά από κει να το στέλνουν στην Ελλάδα η σε οποιαδήποτε άλλη χώρα; Μπορεί να λέω και βλακεια μήπως αυτό γίνεται με το priority line;

Επεξ/σία από Dalaboum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Loinen είπε

Για τα πρακτικα και εκτος θεματος, αυτο το +15 ευρω εκτελωνισμος μονο στην ελλαδα ισχυει. Σε καμια αλλη χωρα τις ΕΕ δεν πληρωνεις επιπλεον παρα μονο τον ΦΠΑ εφοσον κριθει αναγκαιο.

https://personal.help.royalmail.com/app/answers/detail/a_id/143/~/ive-received-a-grey-fee-to-pay-card Χρέωση 8 λίρες/ €10 περίπου

https://www.anpost.com/Help-Support Χρέωση 1% της αξίας με ελάχιστο τα €10

Δεν έχω χρόνο ή όρεξη να ψάξω τις μη αγγλόφωνες χώρες της ΕΕ, αλλά έλεοc με την καραμέλα "σε καμία άλλη χώρα".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους σήμερα παρέλαβα, ζήτω!!!!!

Παραγγελία 17 Ιανουαρίου η οποία από τις 4 Φεβρουαρίου ήταν κολλημένη στο τελωνείο, ξεκόλλησε πριν 5 ημέρες και σήμερα μου ήρθε! Άντε και εις ανώτερα, στην επόμενη παραγγελία από τα Χριστούγεννα να παραλάβουμε τον 15αυγουστο.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, iddqdiddqd είπε

https://personal.help.royalmail.com/app/answers/detail/a_id/143/~/ive-received-a-grey-fee-to-pay-card Χρέωση 8 λίρες/ €10 περίπου

https://www.anpost.com/Help-Support Χρέωση 1% της αξίας με ελάχιστο τα €10

Δεν έχω χρόνο ή όρεξη να ψάξω τις μη αγγλόφωνες χώρες της ΕΕ, αλλά έλεοc με την καραμέλα "σε καμία άλλη χώρα".

Δουλευω στην μερικη διαλογη στο ταχυδρομειο τις Φινλαδιας, και οταν λεω οτι περα απο το ΦΠΑ δεν πληρωνεις τιποτα αλλο το εννοοω, ουτε θελω να πυροδοτησω συζητησεις, ουτε τιποτα αλλο. Συναδελφος στην Πορτογαλια το ιδιο ακριβως, Γαλλια το ιδιο.  Οποτε στο Ηνωμενο Βασιλειο ( που δεν ξερει αν θελει να μεινει στην ΕΕ ) δεν μπορουμε να το πουμε χαρακτηριστηκο δειγμα.

 

2 ώρες πριν, Dalaboum είπε

Άμα είναι έτσι γιατί δεν συνεργαζονται με μια ταχυδρομική εταιρία π.χ. στην Γερμανία στην οποία θα στέλνουν όλα τα δέματα θα περνάνε το τελωνείο μόνο με ΦΠΑ χωρίς κάποια παραπάνω ταριφα και μετά από κει να το στέλνουν στην Ελλάδα η σε οποιαδήποτε άλλη χώρα; Μπορεί να λέω και βλακεια μήπως αυτό γίνεται με το priority line;

Καποια καταστηματα στο Αλι το κανουν, εχουν αγορασει με το κιλο νουμερα αποστολης και εχουν αποθηκη στην Εσθονια. Τα στελνουν στην εσθονια και απο εκει τα δρομολογουν αναλογα. Στην τιμη αποστολης ειναι και οι δασμοι. Μιλαμε για μικρα πακετα αξιας μεχρι 50 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, tornado είπε

που με παει το πουλμανακι?

screenshot-10.jpg

να παρω τρενο για λιανοκλαδι? που το πανε το πακετακι μου ρε παιδες?

Αν μενεις Αττικη και λεει προς Λαμια τοτε το tracking που σου εδωσαν ανηκει σε αλλον.Το λεω γιατι ετυχε δυο φορες σε εμενα..ο πωλητης απο ali μου εδωσε αλλου δεματος tracking..λαμογια ..και μετα στο dispute δεν μπορουσα να παρω πισω τα λεφτα μου ευκολα αφου ναι μεν εδειχνε delivered Ελλαδα αλλα απο αλλον πελατη σε αλλη πολη ..οποτε παρακολουθησε το στενα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...