Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, tornado είπε

nenela εχεις δικαιο, μολις εστειλα μηνυμα οτι ετοιμαζομαι για dispute,

δυστυχως οι κινεζοι θελουν προσοχη.

εαν εχεις παραγγειλει απο ali και δεν δεχεται ο αγοραστης επεμβαινει η ali το λεω γιατι ειχα παρει τα χρηματα μου πισω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, tornado είπε

τζερυ καπως ετσι θα γινει, απλα ηθελα το αντικειμενο.

Τωρα παμε παλι απο την αρχη.

εγινε οτι θες πες μου γιατι περασα απο παρομοιο λουκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά τι γίνεται αν ένα προϊόν που πήρα από eBay περάσει το χρονικό όριο που δίνουν, παίρνω τα χρήματα μου πίσω αλλά μετά από κάποιες μέρες/μήνα έρθει και το πάρω τι γίνεται; Θα έχω θέμα; Μιλάω για συνημμένο! Κάπου διάβασα φαίνεται ότι το παρέλαβα και μπορει να το κυνηγήσει αλλά είχε περάσει όμως το χρονικό όριο που είχε δώσει ο πωλητής!

Επεξ/σία από Dalaboum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dalaboum είπε

Παιδιά τι γίνεται αν ένα προϊόν που πήρα από eBay περάσει το χρονικό όριο που δίνουν, παίρνω τα χρήματα μου πίσω αλλά μετά από κάποιες μέρες/μήνα έρθει και το πάρω τι γίνεται; Θα έχω θέμα; Μιλάω για συνημμένο! Κάπου διάβασα φαίνεται ότι το παρέλαβα και μπορει να το κυνηγήσει αλλά είχε περάσει όμως το χρονικό όριο που είχε δώσει ο πωλητής!

Το θέμα είναι καθαρά ηθικό.

Εάν νομίζεις ότι πρέπει να "τιμωρήσεις" τον πωλητή και να έχεις και τα χρήματα στην τσέπη σου και το δέμα στην κατοχή σου, επειδή τα ΕΛΤΑ καθυστέρησαν την παράδοση, τότε κάνε αυτό που γράφεις, με ότι μπορεί να σου συμβεί όταν καταλάβει ο πωλητής ότι το παρέλαβες.

Το σωστό είναι να επικοινωνήσεις με τον πωλητή και να επιστρέψεις τα χρήματα του refund.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τους στελνω ενα μηνυμα και τους ξαναπληρωνω.

Επειδη την εξυπναδα αυτη τη κανουν πολλοι εδω στο Ελλαδισταν,μετα θα γκρινιαζετε που δε θα στελνουν Ελλαδα.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είσαι σωστός,  θα το βρεις μπροστά σου...  Προχθές έλαβα ένα πακέτο Νοεμβρίου,  συνεννοήθηκα με τον πωλητή και έκανα αγορά κάτι άσχετο για να πατσίσουμε...  Δηλαδή όσοι δεν το κάνετε θέλετε να γίνετε γύφτοι για λίγα ευρώ?  Μην κάνεις κάτι που δεν θα ήθελες να σου κάνουν,  νόμος της ζωής. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, makfil είπε

Το θέμα είναι καθαρά ηθικό.

Εάν νομίζεις ότι πρέπει να "τιμωρήσεις" τον πωλητή και να έχεις και τα χρήματα στην τσέπη σου και το δέμα στην κατοχή σου, επειδή τα ΕΛΤΑ καθυστέρησαν την παράδοση, τότε κάνε αυτό που γράφεις, με ότι μπορεί να σου συμβεί όταν καταλάβει ο πωλητής ότι το παρέλαβες.

Το σωστό είναι να επικοινωνήσεις με τον πωλητή και να επιστρέψεις τα χρήματα του refund.

Δεν ρώτησα γιατί σκοπεύω να κάνω κάτι τέτοιο η έχω κάνει ήδη κάτι παρόμοιο! Απλά έτυχε και άργησε ένα δέμα και του είπα ότι δεν έχει έρθει και μου είπε ότι είτε να το ξαναστείλει η να μου κάνει refund.. Του είπα θα περιμένω κάνα βδομάδα ακόμα και αν δεν θα γίνει refund. Πέρασε η μία εβδομάδα και του μίλησα και μου έκανε refund και ακριβώς την επόμενη μέρα ήρθε... Του μίλησα και μου είπε να ξανακάνω την παραγγελία και να του γράψω refund repay don't ship και έγινε έτσι!

3 ώρες πριν, Dantε είπε

Εγω τους στελνω ενα μηνυμα και τους ξαναπληρωνω.

Επειδη την εξυπναδα αυτη τη κανουν πολλοι εδω στο Ελλαδισταν,μετα θα γκρινιαζετε που δε θα στελνουν Ελλαδα.

 

3 ώρες πριν, tornado είπε

Αν δεν είσαι σωστός,  θα το βρεις μπροστά σου...  Προχθές έλαβα ένα πακέτο Νοεμβρίου,  συνεννοήθηκα με τον πωλητή και έκανα αγορά κάτι άσχετο για να πατσίσουμε...  Δηλαδή όσοι δεν το κάνετε θέλετε να γίνετε γύφτοι για λίγα ευρώ?  Μην κάνεις κάτι που δεν θα ήθελες να σου κάνουν,  νόμος της ζωής. 

Ωπα παιδιά δεν το είπα για να το κάνω η αν το έχω κάνει ήδη αυτό! Απλά ρώτησα τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση αν κάποιος κάνει κάτι τέτοιο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, makfil είπε

επειδή τα ΕΛΤΑ καθυστέρησαν

Δεν καθυστερούν τα ΕΛΤΑ πάνω από 2-3 μέρες πάνω από courier. Είναι καταφανές από τα tracking ότι το τελωνείο αργεί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

Λέτε να πάει στο Βόρειο Πόλο???

1443553037_Screenshot_2019-04-15.png.d2f1720c1e2df8a4a84b5a1759af2c7b.png

Μαλλον σου εχει δωσει λαθος tracking number

Αν το βαλεις στο parcelapp η αντιστοιχο σαϊτ θα φαινεται και η χωρα προορισμου. Αν ειναι οντως η Ελλαδα τοτε θα σου φερουν και δωρο απο το χωριο του αει βασιλη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2019 στις 1:26 ΠΜ, tobindax είπε

Δεν καθυστερούν τα ΕΛΤΑ πάνω από 2-3 μέρες πάνω από courier. Είναι καταφανές από τα tracking ότι το τελωνείο αργεί.

Πριν από 1 εβδομάδα έβαλα γκάζια στα κεντρικά για την ταχυδρόμο που έρχεται στο μαγαζί.
Υπήρξε καθυστέρηση σε δέματα από Ε.Ε. σχεδόν 1 μήνα.
Ως δια μαγείας, την επομένη ήρθαν τα δέματα και αρκετή αλληλογραφία που έπρεπε να έχει έρθει πολλές ημέρες πριν.

Στα ΕΛΤΑ δεν υπάρχει προσωπικό και καθυστερούν τα πάντα όσο δεν φωνάζει κανείς.

Τους ενημέρωσα πως αν ξανασυμβεί θα κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Highlander είπε

Πριν από 1 εβδομάδα έβαλα γκάζια στα κεντρικά για την ταχυδρόμο που έρχεται στο μαγαζί.
Υπήρξε καθυστέρηση σε δέματα από Ε.Ε. σχεδόν 1 μήνα.
Ως δια μαγείας, την επομένη ήρθαν τα δέματα και αρκετή αλληλογραφία που έπρεπε να έχει έρθει πολλές ημέρες πριν.

Στα ΕΛΤΑ δεν υπάρχει προσωπικό και καθυστερούν τα πάντα όσο δεν φωνάζει κανείς.

Τους ενημέρωσα πως αν ξανασυμβεί θα κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Έπρεπε να τους τσιγκλισεις για να κανουν την δουλεια τους.Και δω πατρα μια απο τα ιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...