Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

άμα θέλεις να παραγγείλεις από amazon ιταλίας και δεν γνωρίζεις ιταλικά τι κάνεις τότε?

 

 

δηλαδή δεν υπάρχει επιλογή αλλαγής γλώσσας  :mellow:

 

 

Ξεκινάς εντατικά μαθήματα ιταλικών. Εναλλακτικά, υπάρχει και το google translate.

 

 

οχι γι αυτο υπάρχει αγγλικο amazon, το γερμανικό κοκ

Λοιπόν πρώτα μαθαίνεις το αγγλικό άμαζον όπου όλοι γνωρίζουν τα αγγλικά. Αφού μάθετε την διαδικασία μέσω αμαζον αγγλίας τότε όλα τα υπόλοιπα αμαζον έχουν την ίδια δομή παρά μόνο είναι σε διαφορετική χώρα και σε γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλησπέρα , πρώτη φορά μπαίνω βασικά γιατί έχω πρόβλημα.

Παρηγγειλα μια τσάντα απο το site http://www.michaelkorsbag.eu/, έδωσα 135 Ευρω και μου ήρθε μετά από 1 μήνα η παραγγελία μου.

 

Το πρόβλημα είναι ότι η τσάντα φαίνεται ξεκάθαρα ότι δεν είναι αυτή που διάλεξα και ότι αυτή που ήρθε είναι ξεκάθαρα μαϊμού. Είν τω μεταξύ είναι και κακής ποιότητας μαϊμού.Τα φερμουάρ δεν κλείνουν, έχει χαλασμένα λουριά, κακές ραφές μέχρι και μία τρύπα σε ένα κούμπωμα.Τος έχω στείλει τρία μηνύματα  από χθες το βράδυ στην επικοινωνία του σάιτ αναφέροντας το γεγονός και δε μου έχει απαντήσει κανένας.

Τι να κάνω; Την πάτησα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλησπέρα , πρώτη φορά μπαίνω βασικά γιατί έχω πρόβλημα.

Παρηγγειλα μια τσάντα απο το site http://www.michaelkorsbag.eu/, έδωσα 135 Ευρω και μου ήρθε μετά από 1 μήνα η παραγγελία μου.

 

Το πρόβλημα είναι ότι η τσάντα φαίνεται ξεκάθαρα ότι δεν είναι αυτή που διάλεξα και ότι αυτή που ήρθε είναι ξεκάθαρα μαϊμού. Είν τω μεταξύ είναι και κακής ποιότητας μαϊμού.Τα φερμουάρ δεν κλείνουν, έχει χαλασμένα λουριά, κακές ραφές μέχρι και μία τρύπα σε ένα κούμπωμα.Τος έχω στείλει τρία μηνύματα  από χθες το βράδυ στην επικοινωνία του σάιτ αναφέροντας το γεγονός και δε μου έχει απαντήσει κανένας.

Τι να κάνω; Την πάτησα;

Βλέπω δεν έχει paypal.Με κάρτα πλήρωσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι χρεωστική

ναι με χρεωστική κάρτα.Έχει σημασία; 

Εχει. Με το paypal εχεις καποια προστασια σε αναλογα θεματα. Τωρα με τη καρτα, πολυ δυσκολα. Οσο και να τους ενοχλεις, αυτοι θα σφυραν κλέφτικα. Πηραν τα λεφτα και δε μπορεις να τους κανεις κατι.

 

Λυπαμαι που θα στο πω, αλλά το σάιτ κανει μπαμ οτι ειναι μουφα/απατεωνες. Για αρχη: επικοινωνια μονο μεσα απο τη φορμα τους. Ουτε επισημο μέηλ, ούτε διευθυνση που σκ@τ@ βρισκονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης προτίμησε τις συναλλαγές σου από το εξωτερικό να τις κάνεις με paypal,εκτός αν ξέρεις από κάπου έγκυρα ότι το site είναι 100% ασφαλές και μόνο έτσι πληρώνεις με κάρτα.

 

Αν είχες πληρώσει με paypal,θα έστελνες όλη την υπόθεση στο paypal και κάποια στιγμή θα έπαιρνες τα λεφτά σου πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα βρε συ, αυτα κλπ παρομοια επρεπε να τα ρωτας πριν κανεις αγορα. Για αυτο ειμαστε εμεις εδω.

 

Ολοι λιγο πολυ την εχουμε πατησει και μαθαμε. Κανεις δε τα ξερει αυτα απο μονος του. Γιαυτο ειναι τα φορουμς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ παιδιά να είστε καλά.Μου κάνατε την καρδιά περιβόλι.

 

 

Το νήμα έχει ανοίξει πάνω από 2 χρόνια με στόχο να βοηθήσει τα μέλη του forum στις αγορές τους από το εξωτερικό και όπως φαίνεται από τις 88 σελίδες του και τα 1300 τόσα posts, μάλλον τα έχει καταφέρει.

 

Γράφτηκες στο forum αφού έκανες την αγορά σου, αν και μπορούσες να διαβάσεις, ως guest, τουλάχιστον τον οδηγό, για να γνωρίσεις τα βασικά πριν την όποια αγορά.

 

Αλλά, μην στεναχωριέσαι, όλοι έχουμε κάνει τα πρώτα λάθη μας, λίγα έως πολλά.

 

 

Edit

Γράφαμε ταυτόχρονα με τη mary

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω κατι. θελω να παραγγειλω κατι από το aliexpress.εχω ξαναπαρει από εκει 4,5 φορες, το ερωτημα μου είναι το εξης,παντα ολες αυτές τις φορες εκανα παραγγελεια με χρωστικη prepaid card από πειραιως,με συγκεκριμενο ποσο που εβαζα, τωρα εχω μια χρεωστικη καρτα από το ττ νυν EUROBANK,η οποια είναι visa,και από ότι ειδα μπορω να παραγγειλω και με αυτή,εχει τα 3 ψηφια. το θεμα είναι ποιο, αν υποθεσουμε ότι η καρτα που είναι συνδεμενη με το λογαριασμο μου εχει 500 ευρω.και αυτό που θελω να παρω εχει 5 ευρω, αν κανω την αγορα με αυτην την καρτα λετε ο κινεζος να τραβηξει παραπανω ποσο?ποσο είμαι ασφαλεις σε κατι τετοιο?ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Άλλη κάρτα η χρεωστική (σε κάθε συναλλαγή παίρνει χρήματα από τον καταθετικό λογαριασμό σου), άλλη η πιστωτική (πιστώνεσαι τη συναλλαγή και πληρώνεις τον επόμενο μήνα είτε ολόκληρο το ποσό των συναλλαγών που έκανες, χωρίς επιβάρυνση, είτε μέρος του, αλλά με επιβάρυνση) και άλλη η προπληρωμένη, που τη φορτώνεις με χρήματα (και κάποια επιβάρυνση) για να κάνεις αγορές. Πληροφορίες θα διαβάσεις στο κεφάλαιο 5 του επικαιροποιημένου οδηγού.

 

2. Έχει αναφερθεί ότι η Eurobank χρεώνει προμήθεια 1,5 ευρώ στη χρεωστική, σε κάθε συναλλαγή σε συνάλλαγμα, αλλά αυτό πρέπει να το διασταυρώσεις. Πληροφορίες για τις χρεώσεις θα διαβάσεις στο κεφάλαιο 6.

 

3. Δεν είναι φρόνιμο να αγοράζουμε από το εξωτερικό χρησιμοποιώντας τις κάρτες μας, γιατί αν δώσεις τον τριψήφιο της πίσω πλευράς, μπορεί ο (κακόπιστος) πωλητής να τον χρησιμοποιήσει και για άλλες χρεώσεις. Η ασφαλέστερη μέθοδος είναι να αγοράζουμε μέσω Paypal (κεφάλαιο 4) αφού μόνο σ' αυτό δίνουμε τα στοιχεία της κάρτας και αυτό εγγυάται τις συναλλαγές μας. Γι' αυτό φροντίζουμε να αγοράζουμε μόνο, από πωλητές που έχουν το σήμα PayPal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ παιδιά να είστε καλά.Μου κάνατε την καρδιά περιβόλι.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις πλέον είναι να τους βομβαρδίζεις καθημερινά με emails και να τους απειλείς ότι θα τους δυσφημείς σε όλα τα γνωστά φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...