Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ! Τώρα έχω μια πιο καλή εικόνα. Αν δεν κουράζω διεκρίνησέ μου λίγο τα παρακάτω γιατί δεν τα κατάλαβα απόλυτα:

Συστημένο είναι το registered? Πχ στο geekbuying λέει regular airmail & registered airmail. Από την άλλη στο gearbest λέει flat rate shipping και standard shipping (EMS). Ποιες είναι οι αντιστοιχίες των τρόπων μεταξύ των 2 καταστημάτων? Πρόκειται δηλαδή για διαφορετικούς τρόπους ή είναι τα ίδια με άλλες λέξεις? Δεν γνωρίζω την ορολογία.

 

Η επιλογή για συστημένο (και το κόστος αυτού) υπάρχει μέσα στις φόρμες παραγγελίας ή είναι κάτι που θα πρέπει να το κανονίσω ξεχωριστά επικοινωνώντας με τον πωλητή (πχ. με εμαιλ)?

 

Είπες ότι όλα τα δέματα, είτε με κούριερ είτε με ταχυδρομείο, περνάνε τελωνείο και όσα έχουν εξτρά έξοδα τα μαθαίνει ο παραλήπτης κατά την παραλαβή. Άρα τι από την περίπτωση που περιέγραψα εννοείς ότι συμβαίνει κυρίως στις αποστολές με κούριερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα.

 

Ψάχνω κάποια έμπιστα e-shops εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης για την αγορά Macbook Pro Retina, με ενδοκοινοτική συναλλαγή για απαλλαγή ΦΠΑ. Να κοιτάξω μήπως και τη λύση της "φοιτιτικής" αγοράς ? Οι φοιτητές αγοράζουν δωρεάν το apple care?

 

Σας παρακαλώ πολύ για τις συμβουλές σας. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@letom

 

1. Συστημένο=registered

Είναι εύκολο να διακρίνεις στην περιγραφή του πωλητή το απλό ταχυδρομείο με το συστημένο, που έχει και tracking #. Ειδικά το Gearbest, έχει και επιλογές για συστημένο με τα ταχυδρομεία είτε Σιγκαπούρης είτε Ολλανδίας, πληρώνοντας κάποια λίγα σεντς.

Προσωπικά, επιλέγω το Ολλανδικό και σε 3 βδομάδες από την παραγγελία έχω το δέμα στο χώρο μου.

Πάντα υπάρχει η επιλογή για τον τρόπο μεταφοράς και αυτό που αποφεύγουμε οπωσδήποτε είναι η αποστολή με courier.

 

2. Δεν έγραψα αυτό που κατάλαβες, για τα έξοδα εκτελωνισμού, και καλό είναι να το ξαναδιαβάσεις για να μην ξαναγράφω τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Παράγγειλα ένα κινητό από το gearbest για να εξυπηρετήσω μια φίλη.

Δεν είναι η πρώτη μου παραγγελία από εξωτερικό, ούτε καν από Κίνα(μιας και είναι το 5ο ή 6ο κινητό που παραγγέλνω).

Κάθε φορά τους λέω να το "μαρκάρουν" σαν gift και αξία κάτω από 20$.

Αυτήν την φορά, μου έστειλαν το mail με την φωτογραφία του δέματος(αυτές που στέλνουν που είναι πάνω στις ζυγαριές) και με έκπληξη διαπίστωσα πως πάνω είναι σημειωμένα τα:

 

Έχει τικ στο OTHER.

Αξία γράφει $29.00 και δίπλα από την αξία γράφει PCS 1 Cell Phone (NO Brand).

Θα μπλέξω με τελωνεία ή θα περάσει.. ξυστά, μιας και έχει τόσο χαμηλή αξία; Η αποστολή έγινε με Netherlands Post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Παράγγειλα ένα κινητό από το gearbest για να εξυπηρετήσω μια φίλη.

Δεν είναι η πρώτη μου παραγγελία από εξωτερικό, ούτε καν από Κίνα(μιας και είναι το 5ο ή 6ο κινητό που παραγγέλνω).

Κάθε φορά τους λέω να το "μαρκάρουν" σαν gift και αξία κάτω από 20$.

Αυτήν την φορά, μου έστειλαν το mail με την φωτογραφία του δέματος(αυτές που στέλνουν που είναι πάνω στις ζυγαριές) και με έκπληξη διαπίστωσα πως πάνω είναι σημειωμένα τα:

 

Έχει τικ στο OTHER.

Αξία γράφει $29.00 και δίπλα από την αξία γράφει PCS 1 Cell Phone (NO Brand).

Θα μπλέξω με τελωνεία ή θα περάσει.. ξυστά, μιας και έχει τόσο χαμηλή αξία; Η αποστολή έγινε με Netherlands Post.

 

Με ολλαδικό ταχυδρομείο δεν είχε κανείς μέχρι τώρα πρόβλημα, ακόμα και στις αγορές απο το gearbest. Μην ανησυχείς. 

Να προσέξεις μόνο να μην παραγγείλεις ποτέ με dhl και γενικότερα με εταιρίες ταχυμεταφορών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θες να πληρώσεις είναι σε ευρώ ή σε άλλο  νόμισμα; Αν ειναι σε άλλη νόμισμα δε θα φτάνουν για την μετατροπή συναλλάγματος μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ολλαδικό ταχυδρομείο δεν είχε κανείς μέχρι τώρα πρόβλημα, ακόμα και στις αγορές απο το gearbest. Μην ανησυχείς. 

Να προσέξεις μόνο να μην παραγγείλεις ποτέ με dhl και γενικότερα με εταιρίες ταχυμεταφορών.

Αυτό για την DHL το γνωρίζω, όπως και για τις εταιρίες ταχυμεταφορών.

Σε ευχαριστώ όπως και να'χει, ελπίζω να μην έχω θέμα. Όταν με το καλό έρθει, θα ποστάρω την όποια κατάληξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Παράγγειλα ένα κινητό από το gearbest για να εξυπηρετήσω μια φίλη.

Δεν είναι η πρώτη μου παραγγελία από εξωτερικό, ούτε καν από Κίνα(μιας και είναι το 5ο ή 6ο κινητό που παραγγέλνω).

Κάθε φορά τους λέω να το "μαρκάρουν" σαν gift και αξία κάτω από 20$.

Αυτήν την φορά, μου έστειλαν το mail με την φωτογραφία του δέματος(αυτές που στέλνουν που είναι πάνω στις ζυγαριές) και με έκπληξη διαπίστωσα πως πάνω είναι σημειωμένα τα:

 

Έχει τικ στο OTHER.

Αξία γράφει $29.00 και δίπλα από την αξία γράφει PCS 1 Cell Phone (NO Brand).

Θα μπλέξω με τελωνεία ή θα περάσει.. ξυστά, μιας και έχει τόσο χαμηλή αξία; Η αποστολή έγινε με Netherlands Post.

 

 

Όσες φορές έχω παραγγείλει από Gearbest δηλώνουν αξία $28 με περιγραφή ίδια με τη δική σου και το δέμα με NL Post φτάνει στο χώρο μου σε 3 βδομάδες από την παραγγελία.

 

Δηλώνουν αυτή την αξία επειδή είναι κοντά στα 22 ευρώ της ατέλειας από τρίτες χώρες.

Μετά από τόσες πωλήσεις σε Έλληνες, έχουν μάθει  ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα την πρώτη μου παραγγελία από Κίνα από gearbest με Singapore Post. Το TR πως θα το μάθω? Θα το δω μέσα από το order details του gearbest τις επόμενες ημέρες?

 

 

Το λέω γιατί σαν λογιστικό υπόλοιπο για κάποιες μέρες, φαίνονται όλες οι συναλλαγες μας, είναι είναι ολοκληρωμένες είτε όχι.

 

Το βλέπω σε κάθε αγορά μου, που έχει να κάνει με λογαριασμο της Πειραιώς.

 

Είτε είναι να αφαιρεθούν χρήματα, είτε είναι να επιστραφούν χρήματα,ή να αποδεσμευτούν απο κάποια συναλλαγή, όλες αυτές οι κινήσεις, εμφανίζονται σε 4-5 μέρες.

Είμαι κι εγώ στην Πειραιώς. Είχα 50 ευρώ στο λογαριασμό και έκανα αγορά 40 ευρώ. Τώρα στις κινήσεις λογαριασμού δεν φαίνεται τίποτα ακόμα αλλά στην ανάλυση υπολοίπου μου λέει υπόλοιπο 10,00 και σε δέσμευση 40,00. Αν κατάλαβα σωστά, αυτό σημαίνει ότι ο πωλητής δεν τα έχει πάρει ακόμα (άλλωστε πριν μερικά λεπτά έκανα την αγορά) και όταν τα πάρει τότε μετά από 4-5 μέρες τα 40 θα φανούν στις κινήσεις του λογαριασμού. Ή ο πωλητής τα παίρνει αυτόματα οπότε οι 4-5 μέρες μετράνε από σήμερα που έγινε η αγορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...