Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποιασδήποτε τράπεζας κάνει αρκεί να έχει το σήμε visa  η mastercard. Σκέψου όμως εάν σκοπεύεις να αγοράζεις συχνά τότε συμφέρει χρεωστική για να γλιτώσεις τις προμήθειες.

Με την χρεωστική πρέπει να έχω και καταθετικό λογαριασμό έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι, με τη χρεωστική είναι σαν να πληρώνεις με μετρητά κατ' ευθείαν από το λογαριασμό σου.

Πληροφορίες για τις κάρτες μπορείς να διαβάσεις στο κεφάλαιο 5 του (επικαιροποιημένου) οδηγού και ειδικά για τις χρεώσεις πρέπει να διαβάσεις τα σχετικά τιμολόγια κάθε τράπεζας (δεν είναι πολλές άλλωστε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλάμε για τις πληρωμές που κάνουμε, μέσω paypal, σε συνάλλαγμα.

Το paypal έχει ρυθμιστεί εξ ορισμού να κάνει την μετατροπή του συναλλάγματος με τη δική του ισοτιμία, η οποία είναι προνομιακή υπέρ του. Με την παραπάνω διαδικασία αλλάζουμε τη ρύθμιση αυτή και η μετατροπή θα γίνει από την τράπεζα που έχει εκδώσει την κάρτα που δηλώσαμε στο paypal, με βάση τις ισοτιμίες που καθορίζονται από τους διεθνείς οργανισμούς Visa και MasterCard, με τους οποίους συμβάλλεται η τράπεζά μας. Οι ισοτιμίες αυτές είναι μεν και αυτές προνομιακές υπέρ τους αλλά σε καλλίτερη σχέση από εκείνη του paypal. 

 

Markfill σε πάω αρκετά ποστ πίσω... Αλλά εκεί μου δημιουργήθηκαν οι συγκεκριμένες απορίες .

Έχω λοιπόν δύο ερωτήσεις που η μία συσχετίζεται με την άλλη:

 

1) Ποια είναι η ουσιαστική διαφορά τελικά μεταξύ των ισοτιμιών currency conversion και payment conversion του PayPal και μπορούμε να αποφύγουμε την δεύτερη;

Για να δούμε τις ισοτιμίες του PayPal πάμε: My Account--> Overview --> στον Πίνακα PayPal Balance πατάμε currency conversion και μας βγάζει δύο διαφορετικές ισοτιμίες.

Συγκεκριμένα, η ισοτιμία του "payment conversion" είναι 1 GBP = 1.32168  EUR  ενώ η ισοτιμία "Balance conversion" 1 GBP = 1.34233  EUR σημαντική διαφορά όταν μιλάμε για ποσά άνω των 100 ευρώ...

 

2) Οι ρυθμίσεις που αναφέρεις βοηθάνε μόνο όταν ψωνίζουμε μέσω PayPal χρησιμοποιώντας κάρτα,σωστά;

Πάμε λοιπόν στην περίπτωση που θέλουμε να ψωνίσουμε μέσω PayPal, σε λίρες ενώ το υπόλοιπό PayPal Balance είναι σε ευρώ;

Σκέφτηκα ένα τρόπο και θα ήθελα την γνώμη σου...

Παράδειγμα: Mετατρέπουμε το υπόλοιπό μας από ευρώ σε λίρες με καλύτερη ισοτιμία "Balance conversion" και πληρώνουμε στην συνέχεια, χωρίς να χρειαστεί να κάνει αυτόματα μετατροπή συνναλάγματος το PayPal με την χειρότερη ισοτιμία "Payment conversion"  για εμάς. Τι λες ισχύει;

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς όρισες στο forum, ξεκινώντας με το πρώτο σου post με ένα θέμα που δεν έχει ξανασυζητηθεί.

 

Οι δύο βασικές έννοιες που αναφέρεις (Balance και Payment) αφορούν στις αντίστοιχες κατηγορίες χρηματικής σχέσης που μπορεί να έχει κάθε μέλος του PayPal. Στο πρώτο καταγράφεται το ισοζύγιο από όλες τις πράξεις του μέλους (εισπράξεις και πληρωμές σε διάφορα νομίσματα) και στο δεύτερο οι πληρωμές που κάνει για τις αγορές του. Κάθε μέλος μπορεί να ανοίξει λογαριασμούς στο Balance για κάθε νόμισμα που τον ενδιαφέρει, με στόχο οι εισπράξεις, που θα έχει σ' αυτό το νόμισμα, να μπαίνουν στον αντίστοιχο λογαριασμό. Είναι γνωστό, όμως, ότι η συντριπτική πλειοψηφία των μελών του PayPal αγοράζει συνήθως και δεν πουλάει, ώστε να έχει εισπράξεις.

 

Ο μετατροπέας νομίσματος (currency converter) χρησιμοποιείται για:

 

 

How much an item costs in different currencies, including your own

How much the money you’re sending to someone living in another country is worth in the recipient’s currency

How much it costs to transfer part or all of your balance in one currency to another, while you’re carrying out the currency conversion

 

Οι δύο διαφορετικές μετατροπές, που αναφέρεις, αποδεικνύουν, για άλλη μια φορά, τον κερδοσκοπικό χαρακτήρα του PayPal σε κάθε χρηματική πράξη των μελών του.

Με βάση τη συνηθισμένη χρήση της πλειοψηφίας των μελών του PayPal, είναι σωστό αυτό που λες, όπως, άλλωστε, αναφέρω στην παράθεση του post μου που έβαλες "Μιλάμε για τις πληρωμές που κάνουμε, μέσω PayPal, σε συνάλλαγμα". Επομένως, η σκέψη σου δεν έχει εφαρμογή στη μεγάλη πλειοψηφία των μελών, ανεξάρτητα από τους παράγοντες που την επηρεάζουν, όπως πχ την εκάστοτε σχέση λίρας/ευρώ, τους λογαριασμούς Balance που έχει ανοίξει κ.α. 

 

Σε κάθε περίπτωση, ισχύει πάντα ο κανόνας ότι κάθε μετατροπή νομίσματος γίνεται σε βάρος αυτού που την κάνει και, επομένως, πρέπει να επιδιώκουμε τον ελάχιστο αριθμό μετατροπών σε κάθε πράξη, δηλαδή μια, εάν αυτό είναι δυνατόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά σίγουρα θα έχει ξαναπαντηθει  το ερώτημα μου , αλλα ειναι πολλές οι σελιδες, εχω παραγγείλει ενα κινητό απο το geekbuying και εχει ερθει στο ταχυδρομιο , πως μπορώ να είμαι καλυμμένος οταν το ανοιξω ωστε αμα εχει προβλημα ή ειναι λαθος να αλαχθει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς όρισες στο forum, ξεκινώντας με το πρώτο σου post με ένα θέμα που δεν έχει ξανασυζητηθεί.

 

Οι δύο βασικές έννοιες που αναφέρεις (Balance και Payment) αφορούν στις αντίστοιχες κατηγορίες χρηματικής σχέσης που μπορεί να έχει κάθε μέλος του PayPal. Στο πρώτο καταγράφεται το ισοζύγιο από όλες τις πράξεις του μέλους (εισπράξεις και πληρωμές σε διάφορα νομίσματα) και στο δεύτερο οι πληρωμές που κάνει για τις αγορές του. Κάθε μέλος μπορεί να ανοίξει λογαριασμούς στο Balance για κάθε νόμισμα που τον ενδιαφέρει, με στόχο οι εισπράξεις, που θα έχει σ' αυτό το νόμισμα, να μπαίνουν στον αντίστοιχο λογαριασμό. Είναι γνωστό, όμως, ότι η συντριπτική πλειοψηφία των μελών του PayPal αγοράζει συνήθως και δεν πουλάει, ώστε να έχει εισπράξεις.

 

Ο μετατροπέας νομίσματος (currency converter) χρησιμοποιείται για:

 

 

How much an item costs in different currencies, including your own

How much the money you’re sending to someone living in another country is worth in the recipient’s currency

How much it costs to transfer part or all of your balance in one currency to another, while you’re carrying out the currency conversion

 

Οι δύο διαφορετικές μετατροπές, που αναφέρεις, αποδεικνύουν, για άλλη μια φορά, τον κερδοσκοπικό χαρακτήρα του PayPal σε κάθε χρηματική πράξη των μελών του.

Με βάση τη συνηθισμένη χρήση της πλειοψηφίας των μελών του PayPal, είναι σωστό αυτό που λες, όπως, άλλωστε, αναφέρω στην παράθεση του post μου που έβαλες "Μιλάμε για τις πληρωμές που κάνουμε, μέσω PayPal, σε συνάλλαγμα". Επομένως, η σκέψη σου δεν έχει εφαρμογή στη μεγάλη πλειοψηφία των μελών, ανεξάρτητα από τους παράγοντες που την επηρεάζουν, όπως πχ την εκάστοτε σχέση λίρας/ευρώ, τους λογαριασμούς Balance που έχει ανοίξει κ.α. 

 

Σε κάθε περίπτωση, ισχύει πάντα ο κανόνας ότι κάθε μετατροπή νομίσματος γίνεται σε βάρος αυτού που την κάνει και, επομένως, πρέπει να επιδιώκουμε τον ελάχιστο αριθμό μετατροπών σε κάθε πράξη, δηλαδή μια, εάν αυτό είναι δυνατόν.

 

Kαλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

 

Επειδή στο παρελθόν πούλαγα κάποια handmade αντικείμενα στο eBay και τώρα σκέφτομαι να ξαναρχίσω, γι αυτό το εξειδίκευσα λίγο.Να ρωτήσω κάτι συγκεκριμένα:

 

 Αυτή την στιγμή όταν τραβάω λίρες από το PayPal η μετατροπή γίνεται αυστηρά από το PayPal με τις δικές του ισοτιμίες. H αλλαγή του "conversion option" που πρότεινες δουλεύει υπέρ μας και όταν κάνουμε withdraw ποσά στην τράπεζα μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή για τη μέθοδο μετατροπής γίνεται στις Πηγές χρηματοδότησης στην ενότητα "Manage Funding Sources"

Profile/My Money/My preapproved payments/Set Available Funding Sources

 

Εάν, στην περίπτωσή σου, εμφανίζονται στις πηγές αυτές και τα χρήματα του Balance από τις εισπράξεις που έχεις (δεν ασχολούμαι με πωλήσεις και δεν γνωρίζω), τότε μπορείς να ρυθμίσεις να γίνεται η μετατροπή που θέλεις και σ' αυτή την πηγή.

 

Πάντως, το θέμα θέλει μελέτη και προσοχή γιατί κάθε μέλος του paypal το χρησιμοποιεί για διαφορετικούς σκοπούς και χρήση και, φυσικά, με διαφορετικούς λογαριασμούς νομισμάτων, οπότε καθένας πρέπει να προσαρμόσει τις ρυθμίσεις αυτές, με βάση τις επιλογές του. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή για τη μέθοδο μετατροπής γίνεται στις Πηγές χρηματοδότησης στην ενότητα "Manage Funding Sources"

Profile/My Money/My preapproved payments/Set Available Funding Sources

 

Εάν, στην περίπτωσή σου, εμφανίζονται στις πηγές αυτές και τα χρήματα του Balance από τις εισπράξεις που έχεις (δεν ασχολούμαι με πωλήσεις και δεν γνωρίζω), τότε μπορείς να ρυθμίσεις να γίνεται η μετατροπή που θέλεις και σ' αυτή την πηγή.

 

Πάντως, το θέμα θέλει μελέτη και προσοχή γιατί κάθε μέλος του paypal το χρησιμοποιεί για διαφορετικούς σκοπούς και χρήση και, φυσικά, με διαφορετικούς λογαριασμούς νομισμάτων, οπότε καθένας πρέπει να προσαρμόσει τις ρυθμίσεις αυτές, με βάση τις επιλογές του. 

 

Μόνο την χρεωστική μου εμφανίζει στο Manage Funding Sources. Το withdraw το κάνω προς τρεχούμενο λογαριασμό που συνδέετε με την χρεωστική. Οπότε θα δοκιμάσω να το αλλάξω στην επόμενη ανάληψη από το PayPal μπας και αφήσει στην τράπεζα την μετατροπή από λίρες σε ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, περιμένω 3 δέματα απο κίνα(απο aliexpress) και τα 3 έχουν "κολήσει" στο export custom scans.

Είναι φυσιολογικό;

Το ένα το στείλανε 14 φεβρουαρίου, τα άλλα 2 λίγο πιο μετά για αυτό τους δίνω λίγο χρόνο, πάντως απο το aliexpress γράφει "2015.02.15 01:18 (GMT-7): Departure from outward office of exchange", ενώ στο track-chinapost έχει κόλησει στο export custom scans.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα όπως ανέφερα σε ένα προηγούμενο ποστ δεν γνώριζα πολλά για αγορές μέσω ίντερνετ ο λόγος ήταν ότι συνήθως αγόραζα κάτι όταν το έβλεπα μπροστά μου, κάτι που δεν γίνεται μέσω ίντερνετ. αποφασίζεις για την αγορά που κάνεις μόνο με την φωτογραφία που έχει ανεβάσει ο πωλητής του συγκεκριμένου προϊόντος.επέλεξα λοιπόν χθες τα προϊόντα που ήθελα και θα σταλούν με την μεταφορική http://www.transport-to-greece.gr/gr/το ερώτημα μου είναι τι γίνεται εάν δεν έρθει το πακέτο στο χρονικό διάστημα που αναφέρουν ?αν το ξεπεράσει πόσο να περιμένω μέχρι να επικοινωνήσω με την μεταφορική εταιρεία ??

ίσως είμαι υπερβολικά επιφυλακτικός, αλλά κάτι που δεν γνωρίζω καλά συνδέοντας το με ένα αρκετά μεγάλο  ποσό αγοράς, με βάζει σε σκέψεις. :mellow:

Επεξ/σία από chrisgreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις παραγγελίες με αυτό τον τρόπο, μπλέκονται δύο διαφορετικές διαδικασίες.

Η μια αφορά στην αγορά του είδους από τον αγοραστή και την αποστολή του από τον πωλητή στην αποθήκη της t2g και η άλλη στη μεταφορά του, με ευθύνη της t2g, από την αποθήκη της στον αγοραστή.

 

Δεν διευκρινίζεις για ποια καθυστέρηση ρωτάς αλλά, εάν αναφέρεσαι στην t2g, είναι ελληνική εταιρεία με έδρα στην Κατερίνη και έχεις τη δυνατότητα τηλεφωνικής επικοινωνίας, για ερωτήσεις, διευκρινίσεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα chrisgreece ,

 

Σχετικά με την μεταφορά σου μέσω της http://www.transport-to-greece.gr από προσωπική εμπειρία που έχω διότι τους χρησιμοποίησα 2-3 φορές δεν πρέπει να ανησύχησες . Διαπίστωσα πως όλα κύλισαν βάσει της επεξήγησης που κάνουν στο Site τους. Αν και ομολογώ πως ο Πωλητής μου τα έστελνε τα αντικείμενα Ελλάδα προτίμησα να τους χρησιμοποιήσω για να καταλάβω και πως λειτουργούν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.

Μια δυο γρήγορες ερωτησούλες. Στο aliexpress τί διαφορά έχουν αυτά τα δύο;

 

 

post-121105-0-88377600-1425644830_thumb.jpg

 

Και κάτι άλλο επειδή δεν έχω ξαναπάρει από αυτη τη σελίδα και δε ξέρω. Βλεπω βαθμολογία του seller σε αυτο εδω που προφανως θεωρειται χαμηλη, αλλά το feedback του προϊόντως φαίνεται καλό. Τι λέτε εσεις;

 

ΥΓ: ααα και στο item specifics τι θελει να πει ο ποιητής όταν λέει: 

is_customized: Yes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...