Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα! ενας πωλητης εκανε το λαθος και εστειλε με DHL ενα πακετο απο κινα.αν δεν παρουσιαστω στο τελωνειο εχω ακουσει οτι το πακετο γυρναει πισω στον πωλητη...Ισχύει?Υπαρχει καποια διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω ομως?πχ να παρω τηλ το τελωνειο να τους πω οτι δε θα παω να το παρω η κατι τετοιο ωστε να το στειλουν πισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα την πρώτη μου παραγγελία από Κίνα από gearbest με Singapore Post. Το TR πως θα το μάθω? Θα το δω μέσα από το order details του gearbest τις επόμενες ημέρες?

 

 

Είμαι κι εγώ στην Πειραιώς. Είχα 50 ευρώ στο λογαριασμό και έκανα αγορά 40 ευρώ. Τώρα στις κινήσεις λογαριασμού δεν φαίνεται τίποτα ακόμα αλλά στην ανάλυση υπολοίπου μου λέει υπόλοιπο 10,00 και σε δέσμευση 40,00. Αν κατάλαβα σωστά, αυτό σημαίνει ότι ο πωλητής δεν τα έχει πάρει ακόμα (άλλωστε πριν μερικά λεπτά έκανα την αγορά) και όταν τα πάρει τότε μετά από 4-5 μέρες τα 40 θα φανούν στις κινήσεις του λογαριασμού. Ή ο πωλητής τα παίρνει αυτόματα οπότε οι 4-5 μέρες μετράνε από σήμερα που έγινε η αγορά?

 

Αν στο paypal στο status της συναλλαγής γράφει completed, ο πωλητής έχει πάρει τα χρήματα. Το ότι τα βλέπεις ως λογιστικό υπόλοιπο, οφείλεται στην καθυστέρηση της τράπεζας να εμφανίσει την συναλλαγή.

 

Εγώ με όποιο ταχυδρομείο και να μου τα στείλουν, το ελέγχω από το Link.png Site: 17track

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Τόσο καιρό αγόραζα από ebay (Κίνα) μόνο ψιλολόγια.

Τώρα θέλω να πάρω μια τσάντα πλάτης. Θα έχω πρόβλημα με το τελωνείο; Μιλάμε για ποσό της τάξης των 20€.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν η δηλωμένη αξία με τα μεταφορικά είναι κοντά στα 22 ευρώ (η ισοτιμία του ευρώ έχει αλλάξει τον τελευταίο καιρό) της ατέλειας, δεν θα έχεις πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια επειδη ειμαι εντελως ασχετος με αγορες μεσο ιντερνετ θελω να βοηθησετε να κανω μια σωστη επιλογη

πριν λιγες μερες μου χαλασε η tv και κατελιξα σε μια lg για να μην πολυλογο η διαφορα ειναι μεγαλη στα ελληνικα καταστηματα σε σχεση με το amazon 

http://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B00J32D256/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new

τωρα που η συσκευασια ειναι μεγαλη θα χρεωθω? με τελωνια και τετοια θα εχω θεμα?

σας ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έχεις έξοδα εκτελωνισμού αφού η Αγγλία ανήκει στην ΕΕ αλλά νομίζω ότι οι στην Αγγλία λειτουργεί διαφορετικό σύστημα από αυτό της Ελλάδας.

 

Στην ελληνική αγορά υπάρχουν πολλές καλές προσφορές και στην ενότητα προσφορές του forum αναφέρονται καθημερινά.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι συμφέρει από amazon? Στο skroutz την έχει στα 464,00 ευρώ:

http://www.skroutz.gr/s/4765865/LG-42LB650V.html

 

Στο link του amazon που έδωσες την έχει πολύ ακριβότερα £372.90 = 520 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι συμφέρει από amazon? Στο skroutz την έχει στα 464,00 ευρώ:

http://www.skroutz.gr/s/4765865/LG-42LB650V.html

 

Στο link του amazon που έδωσες την έχει πολύ ακριβότερα £372.90 = 520 ευρώ.

καλα εγω νομιζα οτι £372.90 ειναι πανω-κατω στα ιδια με το ευρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εγω νομιζα οτι £372.90 ειναι πανω-κατω στα ιδια με το ευρω 

η σημερινη ισοτιμια δινει 1 λιρα = 1,4 ευρω. Δε σε συμφερει σε λιρες με τιποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φιλε μου...ειδικα αυτην την περιοδο ειναι πολυ χαλια η ισοτιμία. 1€ ειναι περιπου 0,71 λιρες

 

 

η σημερινη ισοτιμια δινει 1 λιρα = 1,4 ευρω. Δε σε συμφερει σε λιρες με τιποτα

οκ παιδια σας ευχαριστω για το χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...