Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,επειδη δεν εχω ασχοληθει με το aliexpress,ειναι πλεον ασφαλες για αγορες 100-150€?Κοιταμε τις αξιολογησεις του πωλητη και την περιγραφη του προιοντος μονο η κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα παιδια

Ξεκινησα την αγορα στις 26/02 και η τελευταια ανενεωση στο usps εγινε 28/02...απο τοτε τιποτα !

Μου το εστειλαν με first class international package ...

Ποτε θα φτασει επιτελους;;και γιατι εχει κολλησει εκει;;

February 28, 2015

11:19 pm

Departed USPS Facility, LOS ANGELES, CA 90009

February 28, 2015

9:23 pm

Arrived at USPS Origin Facility, LOS ANGELES, CA 90009

February 28, 2015

8:08 pm

Accepted at USPS Origin Sort Facility, LOS ANGELES, CA 90046

February 26, 2015

11:42 pm

Shipping Label Created, LOS ANGELES, CA 90046

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε πολλες εταιρειες οσο ξερω με το που φυγει απο την χωρα ταδε μετα δεν φαινετε κατι .εχω δει πολλα κουφα .να μην φαινεται πχ οτι εχει παραδοθει αλλα να ειναι στο τελευταιο σταδιο.κανε λιγο ακομα υπομονη.παντως επειδη ερχεται απο αμερικη σιγουρα θα κανει καμποσο καιρο.λογικα θα σου ερθει χαρτακι απο το ταχυδρομειο για να πας να το παραλαβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα..Μου εστειλε σημερα ο κινεζος το κινητο που εκανα παραγγελια και το εστειλε με DHL..Τον ειπα να το δηλωσει σαν δωρο αλλα δεν ξερω τι εκανε..Σε περιπτωση που μου ζητησουν και αλλα λεφτα απο το τελωνειο πως γινεται να το στειλουν πισω και να μου ερθει με απλο ταχυδρομειο;;; Δεν ηξερα οτι θα το στειλει με DHL και οτι παιζει να εχω θεμα με τελωνειο..Για κινητο και μεταφορικα πληρωσα 190$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dealsmachine και θα ξενερωσω ασχημα αν μου ζητησουν και αλλα..Εβαλα μεταφορικα για να μου ερθει γρηγορα αλλα δεν το σκεφτηκα καθολου για DHL εκεινη την στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα μια ερωτηση και απο εμενα εκανα μια παραγγελιά απο το alliexpress μου εστειλαν Tracking number RB128165898CN το οποιο δεν εμφανιζει τπτ πουθενα και διπλα στις παρατηρήσεις γραφει αυτο Tracking website: www.yw56.com.cn Tracking number:8165898B ...Ξερει να μου πει κανενας τι γίνετε???

οσες φορες εχουν στειλει με yanwen ερχεται πανω στο μηνα...το τρακιν ειναι αθλιο και παραπαλανητικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dealsmachine και θα ξενερωσω ασχημα αν μου ζητησουν και αλλα..Εβαλα μεταφορικα για να μου ερθει γρηγορα αλλα δεν το σκεφτηκα καθολου για DHL εκεινη την στιγμη

 

Μόνο με θαύμα δεν θα περάσει τελωνείο. Αν είσαι Αθήνα, τουλάχιστον όταν σε ειδοποιήσουν, πήγαινε να κάνεις τον εκτελωνισμό μόνος σου, για να γλυτώσεις τα χρήματα που χρεώνει για εκτελωνισμό η DHL. 

Υποτίθεται ότι κρατάνε τα δέματα για ένα διαστημα και μετά τα επιστρέφουν στον αποστολέα, αν δεν πας να πληρώσεις,αλλά αν δεν επιστραφεί τι κάνεις? 

 

Με την επιλογή σου και χρόνο θα χάσεις και χρήμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dealsmachine και θα ξενερωσω ασχημα αν μου ζητησουν και αλλα..Εβαλα μεταφορικα για να μου ερθει γρηγορα αλλα δεν το σκεφτηκα καθολου για DHL εκεινη την στιγμη

 

 

Το θέμα της μεταφοράς του δέματος από τρίτες χώρες με courier έχει χιλιοειπωθεί και τονίζεται στον οδηγό, αλλά, δυστυχώς, δεν διαβάζουμε πριν παραγγείλουμε.

 

Το δέμα σου θα σταματήσει οπωσδήποτε στο τελωνείο και θα σου τηλεφωνήσει η DHL για το ποσό που πρέπει να πληρώσεις για τον εκτελωνισμό συμπεριλαμβανομένης και της αμοιβής του εκτελωνιστή. 

Τα έξοδα υπολογίζονται στην αξία CIF (κόστος+μεταφορικά+ τυχόν ασφάλεια) και είναι ανελαστικά εκτός από την αμοιβή του εκτελωνιστή.

 

Μπορείς να το εκτελωνίσεις εσύ με τις οδηγίες που αναφέρονται στην τελευταία παρ. του κεφαλαίου 8 του οδηγού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Περιμένω δέμα από Deutsche Post DHL και μου έδωσαν ένα 12ψήφιο κωδικό μόνο με αριθμούς. Τώρα το δέμα που έφυγε από τη Γερμανία μου γράφει στο tracking ότι πλέον θα βλέπω που είναι από το site των ελτά. Γνωρίζει κάποιος τι χαρακτήρες πρέπει να βάλω στην αρχή και στο τέλος για να γίνει αυτό? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα της μεταφοράς του δέματος από τρίτες χώρες με courier έχει χιλιοειπωθεί και τονίζεται στον οδηγό, αλλά, δυστυχώς, δεν διαβάζουμε πριν παραγγείλουμε.

 

Το δέμα σου θα σταματήσει οπωσδήποτε στο τελωνείο και θα σου τηλεφωνήσει η DHL για το ποσό που πρέπει να πληρώσεις για τον εκτελωνισμό συμπεριλαμβανομένης και της αμοιβής του εκτελωνιστή. 

Τα έξοδα υπολογίζονται στην αξία CIF (κόστος+μεταφορικά+ τυχόν ασφάλεια) και είναι ανελαστικά εκτός από την αμοιβή του εκτελωνιστή.

 

Μπορείς να το εκτελωνίσεις εσύ με τις οδηγίες που αναφέρονται στην τελευταία παρ. του κεφαλαίου 8 του οδηγού.

Επειδη ειμαι Θεσσαλονικη και δεν γινεται να κανω μονος μου τον εκτελωνισμο ξερουμε στο περιπου ποσα θα με πουν συνολο;; Να ειμαι προετοισμασμενος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να περιμένεις 50-70 για την αμοιβή του εκτελωνιστή, αν και αυτή παζαρεύεται αν πεις ότι θα εκτελωνίσεις ο ίδιος το δέμα, τον ΦΠΑ ,πάνω στην αξία CIF (κόστος+μεταφορικά), και άλλα μικροέξοδα (αποθήκευτρα, τέλη κλπ).

 

Εάν αμφισβητήσουν τη δηλωμένη αξία, θα σου ζητήσουν απόδειξη είτε Paypal είτε κάρτας.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Διάβασα τον πολύ καλό οδηγό αλλά ως εντελώς αρχάριος στο χώρο των αγορών από εξωτερικό έχω μερικές απορίες για τις αποστολές. Αν επιλέξει κανείς free shipping υποθέτω ότι η αποστολή γίνεται με απλό ταχυδρομείο. Εκεί πως ξέρω αν παρέχεται tracking number? Θα το αναφέρει σίγουρα κάπου αλλιώς σημαίνει ότι δεν παρέχεται? Ή δεν είναι τίποτα σίγουρο και πρέπει να ρωτήσω τον πωλητή?

Επίσης, σε περίπτωση που περάσει τελωνείο θα ειδοποιηθώ από πριν ή θα γίνει ο εκτελωνισμός και θα μου έρθει στο σπίτι και θα μου ζητηθεί να πληρώσω όλα τα έξοδα? Επειδή αυτό που θέλω είναι της τάξης των 35-40 ευρώ, δεν με συμφέρει να πληρώσω άλλα τόσα και παραπάνω για εκτελωνισμό κλπ. Αν ειδοποιηθώ εγκαίρως δεν με πειράζει να πάω στο Ελ. Βενιζέλος και να κάνω μόνος μου τη διαδικασία πληρώνοντας μόνο τον αντίστοιχο ΦΠΑ στο ποσό CIF. Το ρωτάω γιατί έχω διαβάσει για περιπτώσεις που τους ήρθε κατευθείαν σπίτι και τους ζητούσαν δασμούς, αμοιβή εκτελωνιστή, έξοδα φύλαξης κλπ. Σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω αν είναι εφικτό να μην κάνουμε δεκτό το πακέτο και να πάρουμε πίσω τα χρήματά μας από τον πωλητή και κατά πόσο βέβαια μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι το πακέτο θα επιστραφεί από τα ΕΛΤΑ όντως πίσω στον αποστολέα ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ένδειξη free shipping έχει διαφορετική ερμηνεία όταν εφαρμόζεται από αμερικάνικο ή ευρωπαίο πωλητή και διαφορετική από ασιάτη.

Στην 1η περίπτωση έχει την έννοια μόνο μέσα στη χώρα του και στη 2η σε όλο τον κόσμο (και το επισημαίνει).

 

Στους ασιάτες πωλητές μπορείς να επιλέξεις να στείλουν το δέμα συστημένο (δηλαδή με tracking #) με singapore, NL κ.α. ταχυδρομεία πληρώνοντας μερικά σεντς επιπλέον.

 

Όλα τα δέματα περνάνε από το τελωνείο και τα περισσότερα από αυτά που έρχονται με το ταχυδρομείο, με χαμηλή δηλωμένη τιμή  πάνω στο αυτοκόλλητο εκτελωνίζονται χωρίς έξοδα, ενώ μερικά με έξοδα, τα οποία, δυστυχώς, μαθαίνεις κατά την παραλαβή, εκτός της περίπτωσης που ο τελωνειακός αμφισβητεί τη δηλωμένη αξία οπότε θα ζητήσει να προσκομίσεις απόδειξη είτε του Paypal είτε της κάρτας.

 

Η περίπτωση που περιγράφεις συμβαίνει, συνήθως, στα δέματα που διακινούνται μέσω εταιρειών courier (DHL, Fedex, UPS κλπ). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως γενικά μιλώντας...πλέον δεν συμφέρουν καθόλου αγορές από UK και USA.Εκτός αν η διαφορά στην τιμη είναι μεγάλη. Η ισοτιμία του € με δολάριο και λίρα εχει πέσει πολύ. Ενδεικτικά σήμερα 1€ = 1.079usd / 0,7160gbp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...