Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν απο μερικές ημέρες μου ήρθε ένα mail απο Amazon UK για μείωση τιμής μεταφορικών (αν και πάλι έχουν τιμή μεταφορικών με το τεμάχιο και με το βάρος). Παρατήρησε κανείς καμία διαφορά στις τιμές μεταφορικών ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νομίζω ότι έλαβαν αυτό το μήνυμα όλοι οι Έλληνες, τουλάχιστον, που είναι γραμμένοι στην αγγλική αμαζόνα.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία γιατί έχω σταματήσει από καιρό τις αγορές μου δεδομένου ότι 1) βρίσκω τα ίδια προιόντα σε άλλα καταστήματα της ίδιας αλυσίδας (κυρίως από το γερμανικό) και με συνδυαστικό power buy ελαχιστοποιούνται τα μεταφορικά, και 2) το ευρώ υποχωρεί τον τελευταίο καιρό και η σχέση ευρώ-λίρας γίνεται αρκετά επιβαρυντική για τον Έλληνα αγοραστή.

 

Πιθανολογώ ότι η κίνηση αυτή έχει στόχο να αναθερμάνει τις σχέσεις της αγγλικής αμαζόνας με τους αποστασιοποιημένους πλέον Έλληνες (αλλά και άλλους) πελάτες της, αλλά δεν είμαι βέβαιος αν θα το καταφέρει.

 

Μια καλή λύση στο θέμα των αγορών από το εξωτερικό και, κυρίως, από την ΕΕ, με ελαχιστοποίηση των μεταφορικών, είναι η οργάνωση power buy των ενδιαφερομένων σε συγκεκριμένα είδη από πωλητές, όπως πχ τη γερμανική αμαζόνα και γερμανούς πωλητές μέσω αυτής, που διατηρούν σταθερό κόστος μεταφορικών είτε για 1 είτε για περισσότερα είδη (όχι απαραίτητα τα ίδια). Η ιδέα αυτή έχει εφαρμοστεί με επιτυχία σε άλλο forum αλλά απαιτεί καλή οργάνωση, κάποιον εθελοντή που θα αναλάβει την παραγγελία, συνεργάσιμα μέλη που έχουν εμπιστοσύνη μεταξύ τους και κοινά ενδιαφέροντα σε συγκεκριμένα αντικείμενα, όπως πχ εργαλεία μαστορέματος, κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο μερικές ημέρες μου ήρθε ένα mail απο Amazon UK για μείωση τιμής μεταφορικών (αν και πάλι έχουν τιμή μεταφορικών με το τεμάχιο και με το βάρος). Παρατήρησε κανείς καμία διαφορά στις τιμές μεταφορικών ?

Εγώ πάντως, παρόλο που είμαι γραμμένος (και έχω ψωνίσει κατά το παρελθόν) από το Αγγλικό Amazon, δεν πήρα κάνα mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω το email που μου ήρθε:

 

"Hello ΧΧΧΧ,

We thought you'd like to know that we are now offering lower rates on standard delivery to EU destinations for orders from Amazon.co.uk

Customers with orders to these destinations can shop for millions of items and benefit from lower ship rates. For more details, please visit our help pages. "

 

Thank you for visiting us,

 

Αυτό με το γερμανικό αμαζον θα το κοιτάξω αλλά με το google transalte μπορείς να κάνεις δουλεία?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

 

Το γραφω εδω γιατι η εμπειρια μου απο αγορες απο εξωτερικο ειναι ελαχιστη .

 

Γραφει αν καταλαβα καλα οτι αποστελλεται απο την Ευρπωπαικη αποθηκη αλλα δεν ξερω ποσο τελικα θα χρειαστει να πληρωσω για αυτη την μπαταρια .

Οποιος ξερει ας βοηθησει .Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

 

Το γραφω εδω γιατι η εμπειρια μου απο αγορες απο εξωτερικο ειναι ελαχιστη .

 

Γραφει αν καταλαβα καλα οτι αποστελλεται απο την Ευρπωπαικη αποθηκη αλλα δεν ξερω ποσο τελικα θα χρειαστει να πληρωσω για αυτη την μπαταρια .

Οποιος ξερει ας βοηθησει .Ευχαριστω.

Καλησπέρα και από εμένα!! Δεν θα χρειαστεί  να πληρώσεις τίποτα παραπάνω αλλά και για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα γίνει καμιά στραβή να πληρώσεις με paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα!! Δεν θα χρειαστεί  να πληρώσεις τίποτα παραπάνω αλλά και για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα γίνει καμιά στραβή να πληρώσεις με paypal.

 

Σε ευχαριστω πολυ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη ειχα ζητησει πριν απο καιρο να μου στειλουν μια μπαταρια απο Αγγλια και μου ειπαν οτι υπαρχουν περιορισμοι εκει.

 

δεν ασχοληθηκα παλι γιατι βαριομουν να το ψαξω.......εσενα σου ανεφεραν κατι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 με το google transalte μπορείς να κάνεις δουλεία?

 

 

Εάν χρησιμοποιήσεις τον chrome μπορείς να έχεις μετάφραση σε πολλές γλώσσες.

Γιαννη ειχα ζητησει πριν απο καιρο να μου στειλουν μια μπαταρια απο Αγγλια και μου ειπαν οτι υπαρχουν περιορισμοι εκει.

 

δεν ασχοληθηκα παλι γιατι βαριομουν να το ψαξω.......εσενα σου ανεφεραν κατι???

 

Μήπως εννοείς μπαταρία φακού ή εργαλείου;

Η μπαταρία που αναφέρεται ο Γιάννης είναι για το μπάνιο.

Καλησπερα.

 

Το γραφω εδω γιατι η εμπειρια μου απο αγορες απο εξωτερικο ειναι ελαχιστη .

 

Γραφει αν καταλαβα καλα οτι αποστελλεται απο την Ευρπωπαικη αποθηκη αλλα δεν ξερω ποσο τελικα θα χρειαστει να πληρωσω για αυτη την μπαταρια .

Οποιος ξερει ας βοηθησει .Ευχαριστω.

 

Δεν θα σου πω πόσα θα πληρώσεις γιατί γράφει μεν ότι τη στέλνει από την ευρωπαική αποθήκη (που είναι άραγε η έδρα του καταστήματος; ), αλλά δεν βλέπω τρόπο αποστολής. Επιπλέον, αναφέρει μόνο εταιρείες courier (3) στην κάτω μπάρα και αν δεν τη στείλει από ΕΕ, θα έχεις μπλέξιμο. Τέλος, προσωπικά, δεν αγοράζω μπαταρίες νεροχύτη, λουτρού κλπ αν δεν εξασφαλίσω ότι ο μηχανισμός που έχει είναι κοινός και θα τον βρω εύκολα στην αγορά.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

 

Το γραφω εδω γιατι η εμπειρια μου απο αγορες απο εξωτερικο ειναι ελαχιστη .

 

Γραφει αν καταλαβα καλα οτι αποστελλεται απο την Ευρπωπαικη αποθηκη αλλα δεν ξερω ποσο τελικα θα χρειαστει να πληρωσω για αυτη την μπαταρια .

Οποιος ξερει ας βοηθησει .Ευχαριστω.

 

 

Μολις εγινε η παραγγελια της μπαταριας νιπτηρα....Οτι εξελιξη υπαρξει θα ενημερωσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πρώτη φορά με EMS . Το tracking λέει

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΔΤ ΑΘΗΝΑΣ

Θα πληρώσω ΦΠΑ+έξοδα στο ταχυδρομείο ή μπορεί να μην πληρώσω και τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα πληρώσεις έξοδα.

Εάν το δέμα έχει μέγεθος μέχρι Α4, θα το φέρει ο ταχυδρόμος, αλλιώς θα σου αφήσει ειδοποιητήριο για να το παραλάβεις από το Γραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, να κανω μια ερωτηση και εγω με την σειρα μου.. Επειδη δεν εχω αγορασει ποτε απο το εξωτερικο, και σκεφτομουν να παρω αυτο το monitor, μιας και εχει αρκετη διαφορα απο την Ελλαδα, θα ηθελα να μου πειτε εαν ισχυει η εγγυηση και ποσο περιπου θα φτασει με τα μεταφορικα, και πως μπορουμε να το δουμε αυτο για να ξερω για μελλοντικες αγορες. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, να κανω μια ερωτηση και εγω με την σειρα μου.. Επειδη δεν εχω αγορασει ποτε απο το εξωτερικο, και σκεφτομουν να παρω αυτο το monitor, μιας και εχει αρκετη διαφορα απο την Ελλαδα, θα ηθελα να μου πειτε εαν ισχυει η εγγυηση και ποσο περιπου θα φτασει με τα μεταφορικα, και πως μπορουμε να το δουμε αυτο για να ξερω για μελλοντικες αγορες. Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Το συγκεκριμένο κατάστημα αλλά και πολλά άλλα παρόμοια πουλάει μόνο στη Γερμανία.

Εάν προχωρήσεις την παραγγελία, θα φτάσεις σε ένα σημείο που πρέπει να δώσεις τα στοιχεία σου και τη διεύθυνση αποστολής. Εκεί θα δεις ότι στο πεδίο της χώρας είναι μόνο η Γερμανία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...