Προς το περιεχόμενο

Μετά απο 5,5 χρόνια σχέσης η αρραβωνιαστικιά με διώχνει απο το σπίτι της


επισκέπτη Hernandez30

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hernandez30, φίλε σε κόβω ότι δεν ξέρεις τί θέλεις. 

 

Δεν μπορείς σε μία σχέση να έχεις και την πίτα ολόκληρη, και τον σκύλο χορτάτο. 5 χρόνια αρραβωνιασμένος και δεν παντρευτήκατε; 

Τί περιμένες; Την Δευτέρα Παρουσία; 

 

Τώρα έχεις δύο δρόμους. Να κρατήσεις στάση και να την κοπανήσεις (έπρεπε ήδη από την στιγμή που μίλησε), ρίχνωντας μαύρη πέτρα πίσω. Ή να το συζητήσεις. 

 

Ανεξάρτητα αν είσαι εσύ ή αυτή το πρόβλημα, εδώ που έφτασε η κατάσταση, οποιαδήποτε επιδιόρθωση θα είναι προσωρινή και θα χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια αργότερα. 

 

 

Από την άλλη είσαι 32, μετά από χ χρόνια τελικά μένεις μόνος σου. Και τα βάφεις όλα μαύρα; The world is your oyster όπως λένε οι Άγγλοι. 

Βέβαια λένε ότι η θάλασσα είναι γεμάτη ψάρια επίσης. Αλλά αν δεν είσαι σκουμπρί (mackerel) ή ρέγγα (herring), τα άλλα ψάρια είναι σπάνια. (σκουμπρί και ρέγγα είναι τα πιο πολυπληθή ψάρια στην Βόρεια Θάλασσα). 

 

 

Στα 33 πέταξα την γυναίκα από το σπίτι χωρίς δεύτερη σκέψη (κυριολεκτικά). Της είπα να πάρει τα πάντα, και κράτησα μόνο το σπίτι, μιας και δεν μπορούσε να συντηρεί το στεγαστικό, και δεν αποδεχόμουν να πληρώνω το μισό για να μένει αυτή.

Αποτέλεσμα, τριάμιση (3 1/2) χρόνια αργότερα δεν έχω μετανοιώσει. Οικονομικά, ξανάχτισα τα πάντα χωρίς χρέη (επίπλωσα το σπίτι όπως θέλω) και πήρα τα αυτοκίνητα  (2) που θέλω εγώ.

 Υπάρχουν στιγμές που σκέφτομαι να ξαναπαντρευτώ, αλλά με τα χάλια που κυκλοφορούν εδώ Αγγλία, και με την ήδη υπάρχουσα εμπειρία απολαμβάνω την ελευθερία μου. Η πολυτέλεια του να κάνεις ό,τι εσύ θέλεις, είναι κατί το οποίο όποιο δεν αγοράζεται. 

Και φυσικά, αν πάω να παντρευτώ ξανά, έχει pre-nap και χωρισμένα τα οικονομικά από την πρώτη μέρα. Ακόμα και αν ζούμε μαζί, μιας και μετά από κάμποσα χρόνια εδώ την Βρετανία, έχουν και οι δύο τα ίδια οικονομικά δικαιώματα

 

 

(Βέβαια μπορείς να το παίξεις "κακός", και να δεις αν κάτω από τον Ελληνικό νόμο μετά από τόσα χρόνια συμβίωσης έχετε τα ίδια οικονομικά δικαιώματα, τουτέστην την στέλνεις για καθάρισμα σε δικηγόρους πέρνωντας τα μισά από όλα, ακόμα και το σπίτι). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 347
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

κοιτα στον ελευθερο χρονο του μπορει να κανει οτι θελει ειναι δικαιωμα του αλλα οχι και να την παραμελη

Αυτος γραφει οτι επαιζε με τις ΩΡΕΣ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

(Βέβαια μπορείς να το παίξεις "κακός", και να δεις αν κάτω από τον Ελληνικό νόμο μετά από τόσα χρόνια συμβίωσης έχετε τα ίδια οικονομικά δικαιώματα, τουτέστην την στέλνεις για καθάρισμα σε δικηγόρους πέρνωντας τα μισά από όλα, ακόμα και το σπίτι). 

 

Αυτό που λες σίγουρα θα έχει μια βάση, μιας και η λεγάμενη έκανε ιδιαίτερα, κατά πάσα πιθανότητα μαύρα, οπότε δε θα εμφάνιζε εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το θεμα εχει παρει τεραστιες διαστασεις, εγω του εκανα μια προταση σε πμ αν αυτο πιασει δεν εχει καν γκομενο, μπορει να εχει κουραστει αλλα αν γυρισει σε αυτον δεν υπαρχει περιπτωση να τον χωρισε απο γκομενοδουλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστευω καλά εκάνε το παλικάρι ότι έκανε μέχρι τώρα. Αυτά το να είναι μέγιστο αρσενικό κλπ είναι μαλακίες. Πολλές γυναίκες θα τον εκτιμούσαν γιατί τους έδινε αξία.

 

Η άποψη μου είναι πως ναι κάποιος έχει πλησιάσει την άλλη. Δεν είναι ανάγκη πως της έχει ρίξει μανίκι, όμως είναι αρκετά κοντά στο στόχο του και έχει κερδίσει σίγουρα το ενδιαφέρον της. 

 

Στο θέμα του άντρα, στη σχέση πρέπει απαραίτητα να έχει το χώρο - χρόνο του και να λειτουργεί ένα 20% της ζωής του με την προοπτική ότι τίποτα δεν είναι παντοτινό και τίποτα δεν είναι δεδομένο στη σχέση. Αυτό ισχύει για τα οικονομικά και για τον κοινωνικό κύκλο του. Πάντα μέσα στο πλαίσιο του ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ και δεν γίνομαι εριστικός.

 

Το τώρα? Απλό. Προσπάθησε και νιώσε αρχιδάτος άντρας. Άσε την κλάψα και δέξου το. Σήκωσε το ανάστημα σου και γίνε δυνατότερος απο αυτόν που την έχει πλησιάσει. Γίνε πιο δυναμικός και όχι γατούλης. Δείξε αποφασιστικότητα και δείξε ποιος έπρεπε να είσαι τόσα χρόνια. Πρότεινε κάποια δραστηριότητα που θα σας φέρει πιο κοντά και θα θυμίσει τα όμορφα χρόνια που περάσατε μαζί και το πόσο δεμένοι ήσασταν. Ο άλλος έχει να επιδείξει κάτι νεο, εσύ πρέπει να βασιστείς στην ιστορία που έχεις χτίσει και να της αποδείξεις ότι άξιζε το ταξίδι και δεν έφτασε το τέλος του, έχεις και άλλα να δώσεις.

 

Φίλα την , κάντης ένα μοναδικό έρωτα. Κάνετην να νιώσει πως είσαι πραγματικός άντρας βγαλμένος απο τσόντα που παράλληλα την θέλει και ζει για να την έχει δίπλα του. Στην τελική κούμπωσε ένα 10άρι Levidra και δείξε της πως υπάρχει κάτι νέο που δεν ήξερε για σένα ;)  Είναι το lifestyle χάπι των ελεύθερων 30άριδων ή το κερασάκι για τους εντός πολύχρονης σχέσης. Ψάξε το ;)

 

να θυμάσαι, η ζωή είναι ένας πόλεμος, μια καθημερινή μάχη που δίνουμε για την ερχόμενη μέρα. Δωστης να το καταλάβει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στα 33 πέταξα την γυναίκα από το σπίτι χωρίς δεύτερη σκέψη (κυριολεκτικά). Της είπα να πάρει τα πάντα, και κράτησα μόνο το σπίτι, μιας και δεν μπορούσε να συντηρεί το στεγαστικό, και δεν αποδεχόμουν να πληρώνω το μισό για να μένει αυτή.

Αποτέλεσμα, τριάμιση (3 1/2) χρόνια αργότερα δεν έχω μετανοιώσει. Οικονομικά, ξανάχτισα τα πάντα χωρίς χρέη (επίπλωσα το σπίτι όπως θέλω) και πήρα τα αυτοκίνητα (2) που θέλω εγώ.

Υπάρχουν στιγμές που σκέφτομαι να ξαναπαντρευτώ, αλλά με τα χάλια που κυκλοφορούν εδώ Αγγλία, και με την ήδη υπάρχουσα εμπειρία απολαμβάνω την ελευθερία μου. Η πολυτέλεια του να κάνεις ό,τι εσύ θέλεις, είναι κατί το οποίο όποιο δεν αγοράζεται.

Και φυσικά, αν πάω να παντρευτώ ξανά, έχει pre-nap και χωρισμένα τα οικονομικά από την πρώτη μέρα. Ακόμα και αν ζούμε μαζί, μιας και μετά από κάμποσα χρόνια εδώ την Βρετανία, έχουν και οι δύο τα ίδια οικονομικά δικαιώματα

 

 

Αν το έκανες αυτό εδώ στην Ελλάδα του 2013,ξέρεις τι θα έπαιρνες;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και φυσικά ο καθένας που δίνει ιδανικές συμβουλές τις δίνει σε ιδανικές συνθήκες που ίσως είχε ο ίδιος. Τι να την κάνω την συμβουλή για τον τύπο που είναι σούπερ ντούπερ γαμάτος γκόμενος, με φράγκα, κορυφαία δουλειά , άπειρο χρόνο και τεράστιο πουλί. Να μιλάμε για συμβουλή η οποία έχει αντίκρισμα στον αδερφό topic starter, όχι στον ashton kutcher που χώρισε και θέλει να ξεπεράσει το τελευταίο γκομενάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το οτι 5,5 χρονια η τυπισσα ανεχοταν μια κατασταση που σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο για μια γυναικα και αποφασισε τωρα να ριξει Χ ειναι ενα ζητημα. Δειχνει απτη μια οτι για 5,5 χρονια συμβιβαζοταν και επαναπαυοταν στην ολη κατασταση χωρις να την ικανοποιει και απτην αλλη δειχνει οτι για να παρει τοσο ριζοσπαστικη αποφαση ξαφνικα κατι κοσμογονικο συνεβη στο μυαλο της. Ητοι ή οικογενεια, φιλες κλπ της καναν πλυση εγκεφαλου να παρει δραστικες αποφασεις και να συνεχισει τη ζωη της χωρις εσενα ΑΜΕΣΑ, ή εναλλακτικα βρεθηκε αλλος που την εκανε να ξανανιωσει γυναικα και αποφασισε οτι μαζι σου χανει το χρονο της κλπ. Διοτι τετοιες αποφασεις δεν παιρνονται εν μια νυκτι, ουτε χωρις να προηγηθει καποιο "προειδοποιητικο" σημαδι απο τον δυσαρεστημενο της υποθεσης.

 

Παντως αγαπητε ts η ζωη που περιγραφεις οτι ειχατε μαζι, ηταν μαλλον πιο πολυ εργενικου τυπου, οποτε δεν νομιζω να σου λειψουν πολλα πραγματα στη νεα σου αρχη, ισα ισα που θα εχεις ακομα περισσοτερο χρονο για τον εαυτο σου και τους φιλους σου, οποτε δες το θετικα, θα ξεσαλωσεις! Τωρα το αν θα ζεις σε μικρο σπιτι κλπ αυτα ειναι δευτερευοντα, μη σου πω οτι εγω την καταεβρισκα παντα με μικρα σπιτια, ακομα και με στουντιο, ειδικα στα χρονια που περνουσα τον ελευθερο μου χρονο οπως εσυ (κρεπαλες με φιλους, βιντεο γκειμς ολη μερα κλπ)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και φυσικά ο καθένας που δίνει ιδανικές συμβουλές τις δίνει σε ιδανικές συνθήκες που ίσως είχε ο ίδιος. Τι να την κάνω την συμβουλή για τον τύπο που είναι σούπερ ντούπερ γαμάτος γκόμενος, με φράγκα, κορυφαία δουλειά , άπειρο χρόνο και τεράστιο πουλί. Να μιλάμε για συμβουλή η οποία έχει αντίκρισμα στον αδερφό topic starter, όχι στον ashton kutcher που χώρισε και θέλει να ξεπεράσει το τελευταίο γκομενάκι.

 

Tοσο γαματος ο Kutcher?

Ή μας το χει περασει στις ταινιες του..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θετικά του χωρισμού θα τα δεις εν καιρώ.. σε μερικούς μήνες θα καταλάβεις ότι ήσουν σε μία άρρωστη σχέση και ότι απαλλάχτηκες στην ουσία! Τώρα ο πληγωμένος εγωισμός σου μιλάει... να ξέρεις! Βέβαια αυτή είναι προσωπική άποψη αλλά έτσι μου φαίνεται σύμφωνα με όσα λες. Μη σου πω ότι τελικά θα ευχαριστείς την κοπελιά εν τέλει για την απόφαση της! Ευκαιρία να ανανεωθείς λοιπόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστευω καλά εκάνε το παλικάρι ότι έκανε μέχρι τώρα. Αυτά το να είναι μέγιστο αρσενικό κλπ είναι μαλακίες. Πολλές γυναίκες θα τον εκτιμούσαν γιατί τους έδινε αξία.

 

Η άποψη μου είναι πως ναι κάποιος έχει πλησιάσει την άλλη. Δεν είναι ανάγκη πως της έχει ρίξει μανίκι, όμως είναι αρκετά κοντά στο στόχο του και έχει κερδίσει σίγουρα το ενδιαφέρον της. 

 

Στο θέμα του άντρα, στη σχέση πρέπει απαραίτητα να έχει το χώρο - χρόνο του και να λειτουργεί ένα 20% της ζωής του με την προοπτική ότι τίποτα δεν είναι παντοτινό και τίποτα δεν είναι δεδομένο στη σχέση. Αυτό ισχύει για τα οικονομικά και για τον κοινωνικό κύκλο του. Πάντα μέσα στο πλαίσιο του ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ και δεν γίνομαι εριστικός.

 

Το τώρα? Απλό. Προσπάθησε και νιώσε αρχιδάτος άντρας. Άσε την κλάψα και δέξου το. Σήκωσε το ανάστημα σου και γίνε δυνατότερος απο αυτόν που την έχει πλησιάσει. Γίνε πιο δυναμικός και όχι γατούλης. Δείξε αποφασιστικότητα και δείξε ποιος έπρεπε να είσαι τόσα χρόνια. Πρότεινε κάποια δραστηριότητα που θα σας φέρει πιο κοντά και θα θυμίσει τα όμορφα χρόνια που περάσατε μαζί και το πόσο δεμένοι ήσασταν. Ο άλλος έχει να επιδείξει κάτι νεο, εσύ πρέπει να βασιστείς στην ιστορία που έχεις χτίσει και να της αποδείξεις ότι άξιζε το ταξίδι και δεν έφτασε το τέλος του, έχεις και άλλα να δώσεις.

 

Φίλα την , κάντης ένα μοναδικό έρωτα. Κάνετην να νιώσει πως είσαι πραγματικός άντρας βγαλμένος απο τσόντα που παράλληλα την θέλει και ζει για να την έχει δίπλα του. Στην τελική κούμπωσε ένα 10άρι Levidra και δείξε της πως υπάρχει κάτι νέο που δεν ήξερε για σένα ;)  Είναι το lifestyle χάπι των ελεύθερων 30άριδων ή το κερασάκι για τους εντός πολύχρονης σχέσης. Ψάξε το ;)

 

να θυμάσαι, η ζωή είναι ένας πόλεμος, μια καθημερινή μάχη που δίνουμε για την ερχόμενη μέρα. Δωστης να το καταλάβει.

ήδη τις μιλάω αυτές τις μέρες να κάνουμε μια νέα αρχή, να παντρευτούμε ρε παιδι μου, οτι θα αλλάξω θα δεις, δώσε μου μια ευκαιρια μόνο μια, μέχρι και τηλεφωνο την πηρα τωρα να παω να την παρω απο το ιδιαιτεροι που είναι νύχτα για να μην φοβάται (γιατι ναι δεν έδινα σημασια...βασικά ουτε που ερχονταν στο μυαλο μου αυτο το πραγμα) και δεν της το έλεγα.... ε λοιπον μονο που δεν με εβρισε επειδη επεμενα να παω να την παρω (γιατι αυτη ελεγε δεν πειραζει θα πάρω το τρενο μια σταση και θα ερθω). Σου λεει στα αρ..... μου τωρα να πας να γαμ..... τώρα πέταξε το πουλάκι. Μόλις έμαθα οτι έχει μιλησει ήδη και στην μάνα της.

 

για το χάπι θα το ψαξω πολύ ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...