Προς το περιεχόμενο

θελω να αλλαξω επιθετο


alex85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι αρκετα αφελες να πιστευει οτι με αυτον τον τροπο θα προσπερασει τον συγκεκριμενο κανονισμο της εταιρειας.

 

Σε γενικες γραμμες ειναι ενας εξαιρετικος τροπος για να καταληξουν ανεργοι και οι δυο συντομα. Κι ενδεχομενως και με νομικες συνεπειες...

 

ενα δικιο το εχεις απλος πανω στην τρελα ο αλλος να βρει δουλεια σκέφτεται και ακραια πραγματα, θεωρητικα αν με καποιο νομικο και νομιμο τροπο σταματησουν να εχουν συγγένεια τοτε δεν θα υπαρχει κόλλημα στην προσλεψη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Α:

Όχι, οι βαθμοί ορίζονται από τις γέννες που μεσολαβούν μεταξύ των ατόμων => Για τους εξ αίματος, γονείς και παιδιά είναι 1ου - σε ευθεία γραμμή, τα αδέλφια είναι 2ου - σε πλάγια γραμμή.

Αυτό δεν το πιάνω...

Εγώ που είμαι δίδυμος, με τον αδελφό μου είμαστε 1ου εφόσον υπήρξε μια γέννα ενώ θα 'πρεπε να 'μαστε 2ου;;; :o

 

Γενικά δεν περίμενα ν' ακούσω πως τ' αδέλφια μεταξύ τους είναι 2ου βαθμού συγγενείς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα ρε συ ανωρυμε ναι οκ ξερω οι υπηρεσιες μας ειναι βραστα...αλλα μη το τερματιζουμε..καθεσαι μεσα σε εναν καναπε 24 ωρες το 24ωρο και ρωτας σε τεχνολογικο φορουμ πως αλλαζεις ονομα αντι να παρεις τον κωλο σου να πας να ρωτησεις

 

καλα το θα πας να ρωτησεις το εχω βιωσει ξερεις τι μλκς εχω ακουσει απο υπαλληλους που υποτίθεται ειναι υπεύθυνοι  ασε το βασικοτερο σε ποια υπηρεσια να πας ανετα παιζει να πας πχ στο δημαρχειο και ο ενας να σε στελνει στον αλλο και τελικα να μην βρίσκεις λυση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα δικιο το εχεις απλος πανω στην τρελα ο αλλος να βρει δουλεια σκέφτεται και ακραια πραγματα, θεωρητικα αν με καποιο νομικο και νομιμο τροπο σταματησουν να εχουν συγγένεια τοτε δεν θα υπαρχει κόλλημα στην προσλεψη ?

Δεν ξερω τον κανονισμο της εταιρειας για να σου πω πως θα τον προσπερασουν, αλλα επειδη υποψιαζομαι οτι ο λογος υπαρξης του ειναι για να μη προσλαμβανονται σογια και να μην δημιουργουνται κλικες, αυτο που απαγορευουν λογικα ειναι η εξ´αιματος συγγενεια . Αυτο δεν αλλαζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τον κανονισμο της εταιρειας για να σου πω πως θα τον προσπερασουν, αλλα επειδη υποψιαζομαι οτι ο λογος υπαρξης του ειναι για να μη προσλαμβανονται σογια και να μην δημιουργουνται κλικες, αυτο που απαγορευουν λογικα ειναι η εξ´αιματος συγγενεια . Αυτο δεν αλλαζει...

 

κλικες γενικοτερα υπαρχουν μεταξυ ξαδερφων με θειους φιλους κλπ, στο δευτερο δεν νομιζω οτι εχεις απολυτο δικιο ο πατερας μπορει να αποπαιδησει τον γιο του δηλαδη να μην τον θεωρει γιο του οχι απλα να τον αποκληρωση, αυτο τουλαχιστον γινοταν παλιοτερα εμενα ο παππους μου ειχε αποπαιδηστει απο τον πατερα του θημαμαι η μητερα μου ειχε παει και το σχετικο εγγραφο της τοτε εποχης οταν ο αδερφος της ειχε καταπατηση κατι κτηματα απο καποια ξαδερφια και την καλεσαν μαρτυρα σε δηκαστηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το πιάνω...

Εγώ που είμαι δίδυμος, με τον αδελφό μου είμαστε 1ου εφόσον υπήρξε μια γέννα ενώ θα 'πρεπε να 'μαστε 2ου;;; :o

 

Γενικά δεν περίμενα ν' ακούσω πως τ' αδέλφια μεταξύ τους είναι 2ου βαθμού συγγενείς!

Εσείς και οι -όσοι, (δί-/τρί- κλπ)- όμοιοι σας (pun intended) αποτελείτε εξαίρεση αφού δεν σας διαχωρίζει / δεν προέρχεστε από διαφορετική γέννηση. Οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί είμαστε 2ου.

 

ετα: Μιλώντας για τον νομικό ορισμό πάντα. Ο περισσότερος κόσμος μπερδεύεται και τρώει έκπληξη γιατί το ταυτίζει με τον ιατρικό ορισμό (που πάει βάσει % γονιδίων).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας γνωστος θελει να αλλαξει επιθετο για να μπει σε εταιρεια που δουλευει η αδερφη του αλλα δεν επιτροπονται συγγενης 1ου βαθμου τι μπορει να κανει ?

Αν ειναι για δουλειά στη Google να κάνει την αλλαγή!!!

Αν ειναι για δουλειά στην Apple να κάνει την αλλαγή!!!

Αν ειναι να δουλέψει στην xyz πολυεθνική που εμμένει να δραστηριοποιείται ακόμη στην χώρα του ρημαδούρο να την κάνει την αλλαγή!!!

 

Αν είναι να γίνει σουβλακοτυλιχτής, ντελιβεράς, σεκιουριτάς - που ψηλιάζομαι για κατι τέτοιο θα ναι :lol: - ας μη το αλλάξει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλεγω και εννοειται δεν το ειπα για εσενα ατομικα. Το ειπα γενικως.

 

ναι ρε εσυ το καταλαβα απλα λεω οτι και εκει δεν ξερεις αν σου πουν, για αυτο δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις και εδω και αν καποιος εχει κανει την διαδικασία να σου δωσει ενα μπουσουλα  

Αν ειναι για δουλειά στη Google να κάνει την αλλαγή!!!

Αν ειναι για δουλειά στην Apple να κάνει την αλλαγή!!!

Αν ειναι να δουλέψει στην xyz πολυεθνική που εμμένει να δραστηριοποιείται ακόμη στην χώρα του ρημαδούρο να την κάνει την αλλαγή!!!

 

Αν είναι να γίνει σουβλακοτυλιχτής, ντελιβεράς, σεκιουριτάς - που ψηλιάζομαι για κατι τέτοιο θα ναι :lol: - ας μη το αλλάξει!!!

 

ειναι εταιρεια γνωστη στον χωρο της που εκτος αν δεν κανει χοντρη μλκ ή δεν βαλει λουκετο θα ειναι σαν να μπήκε μονιμος στο δημόσιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς και οι -όσοι, (δί-/τρί- κλπ)- όμοιοι σας (pun intended) αποτελείτε εξαίρεση αφού δεν σας διαχωρίζει / δεν προέρχεστε από διαφορετική γέννηση. Οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί είμαστε 2ου.

Το επεξεργάζομαι η αλήθεια είναι και βρίσκω μια λογική στον διαχωρισμό ενώ στην αρχή μου φάνηκε απίστευτα παράδοξος...

 

(Πιθανών να υπάρχει ο διαχωρισμός δηλαδή επειδή τη στιγμή της σύλληψης των διδύμων τα dna των δυο γονιών απο τα οποία προέρχονται τα δικά τους είναι τα ίδια και το αυτό, σε αντίθεση με την περίπτωση των κλασσικών αδελφιών που στο διάστημα που μεσολαβεί μεταξύ των συλλήψεων τα γονικά dna διαφοροποιούνται, αναλογιζόμενος τις ιώσεις που θα 'χει περάσει ο ένας απο τους δυο γονείς κατά το "οποιαδήποτε ίωση αφήνει ίχνη στο dna του ασθενή"... Ποιός ξέρει; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Πρόσθεσα ένα 'eta', μάλλον δεν το πρόλαβες. Σε repeat: "ετα: Μιλώντας για τον νομικό ορισμό πάντα. Ο περισσότερος κόσμος μπερδεύεται και τρώει έκπληξη γιατί το ταυτίζει με τον ιατρικό ορισμό (που πάει βάσει % γονιδίων)."

 

Π.χ. ιατρικά, τα full siblings είναι 1ου, τα half είναι 2ου. Πήγαινε όμως να κάνεις κάποια νομικής μορφής ρύθμιση σε κληρονομικά, φορ. δηλώσεις και όποια άλλη κοινωνική / νομική πτυχή, όπου ο βαθμός συγγένειας παίζει ρόλο και θα ενημερωθείς από δικηγόρο-λογιστή πως τα αδέλφια είναι 2ου βαθμού συγγενείς (εκτός από εσάς =p). Κοινωνικά-νομικά, βαθμός συγγένειας = βάσει γεννήσεων.

Επεξ/σία από scullyist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το πρόλαβα αλλά οκ, σύμφωνα με το γονιδιακό έχει λογική και το νομικό πλαίσιο(το οποίο για να τα διαχωρίζει πάει να πει οτι κάπου βασίζεται... ε προφανώς στο γονιδίωμα :-))

 

 

Σύμφωνα με τις γενικές γνώσεις μου βέβαια. Συμπεραίνω

 

 

Edit: Τα κληρονομικά των περιουσιών που 'πες στο τέλος, μου ξεκαθάρισαν το τοπίο των λόγων για τον διαχωρισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ε ναι, για τις εξ αίματος, σε πολλές περιπτώσεις επικοινωνούντα δοχεία / η άλλη πλευρά του ίδιου νομίσματος είναι και έχουν κοινή βάση και αιτιολογία, αφού απόσταση μεταξύ γεννήσεων => λιγότερα % κοινά γονίδια. Τα υπόλοιπα είναι ηθικο-κοινωνικής διάστασης και υπό αυτό το πρίσμα μας προέκυψαν και οι -κατά τ' άλλα "sure.fine.whatever"-  εξ αγχιστείας βαθμοί συγγένειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...