Προς το περιεχόμενο

οκ επισημα εχω προβλημα στο σημα,ζητουνται γνωστες!


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδια επειδη ταχω παρει λιγο στο κρανιο με αυτο χρειαζομαι βοηθεια απο γνωστες.

Στην ταρατσα υπαρχει μια κεραια.
Κατω απτην ταρατσα ειναι ο δευτερος οροφος και στον πρωτο ειμαι εγω. Και οι δυο οροφοι εχουμε την ιδια κεραια.
Στον δευτερο οροφο τελειο το σημα.
Στον πρωτο σε εμενα εχουμε 2 τηλεορασεις. Η μια στο σαλονι οπου εκει πεφτει το καλωδιο κεραιας απο πανω και εκει εχει διακλαδωση και παει και αλλο ενα καλωδιο κεραιας στην κρεβατοκαμαρα στην αλλη τηλεοραση.

Στο σαλονι λοιπον εχω δοκιμασει δυο διαφορετικους αποκωδικοποιητες (crystal audio + crypto) και τυχαινει ΠΑΡΑ πολυ συχνα εως και καθημερινα να εχω προβλημα στο σημα, σπασιματα στην εικονα σε σημειο που να μη βλεπεται. και αρκετα χαμηλο σημα. Ειδικα σε μερες με πολυ κακο καιρο δεν εχω καθολου τηλεοραση,σημα μηδεν σε ολα τα καναλια εκτος του mad συνηθως (δεν ξερω το γιατι).
Η αλλη τηλεοραση παλι στη κρεβατοκαμαρα εχει ενσωματοποιημενο mpeg4 και εχει παντα αριστο σημα.


Τα ηλεκτρολογικα μου ειναι ολοκαινουργια (6 μηνων).
Αν κατι επαιζε με το καλωδιο της κεραιας,θα πρεπε να χε προβλημα και η τηλεοραση της κρεβατοκαμαρας η οποια ΔΕΝ εχει.

Ακουω τι μπορει να φτιαει και τι μπορω να κανω γιατι μετα απο 7 μηνες υπομονης αρχισα να σκεφτομαι να τα πεταξω ολα απτο παραθυρο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έλεγξε το καλώδιο που πάει από τον διακλαδωτήρα στην τηλεόραση που έχεις πρόβλημα.Κάπου υπάρχει βραχυκύκλωμα.Έλεγξε και τα φυσάκια μην ακουμπάνε τα τριχίδια στο μπλεντάζ γιατί θα έχεις τρομερές απώλειες. Τι διακλαδωτήρα χρησιμοποιείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει να χρειάζεται ενισχυτή γιατί η μία τηλεόραση παίζει καμπάνα.Αν χρειαζόταν ενισχυτή δεν θα έπαιζε ούτε η άλλη τηλεόραση χωρίς να είμαι σίγουρος όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ενισχυτές χωρίζονται σε 3 κατηγορίες . Διάβασε Link.png Site: http://www.adslgr.com/forum/threads/594559-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%9A%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7">αυτό και θα δεις ότι μέχρι και η απόσταση του καλωδίου μπορεί να επηρεάζει. Θα πρότεινα να δοκιμάσεις ένα ενισχυτή γραμμής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το διαβάσω thanks.Πάντως ούτε εγώ μπορώ να παίξω χωρίς ενισχυτή γραμμής σε καμία από τις δύο τηλεοράσεις που έχω αλλά αυτό στο σάπιο καλώδιο που φεύγει από την κεντρική κεραία προς τον κεντρικό ενισχυτή της πολυκατοικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι , αν το καλώδιο είναι ότι νάναι και γεμάτο κοψίματα - ενώματα χωρίς σωστούς διακλαδωτές και μπρίζες δεν βλέπεις τίποτα αν δεν απέχει το μέγιστο 1 μέτρο από την κεραία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς δεν ανέφερα τον ενισχυτή γιατί λέει ότι η μια τηλεόραση παίζει καμπάνα.Εγώ πιστεύω πάντως ότι οι σωστοί διακλαδωτές είναι οι τύπου F.Εσύ τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους ενεργούς διακλαδωτές με ενίσχυση δεν τους μετράω γιατί είναι ουσιαστικά συνδιασμός των F με ενισχυτή. Το καλό είναι ότι για κάθε έξοδο έχουν και επιλογή για την ενίσχυση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρολογικα. οποτε ουτε καν ξερω τι διακλαδωτηρα εχει. Το μονο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι ο ηλεκτρολογος ηταν σωστος γενικα και ολα τα ηελκτρολογικα φτιαχτηκαν πριν 7 μηνες,ειναι καινουργια. Και η πριζα φυσικα καινουργια legrand.

Οποτε πειτε μου please τι ακριβως πρεπει να κανω...

να δω καπως τι διακλαδωτηρα εχει; πως τους ξεχωριζω;

να βαλω ενισχυτη γραμμης? τι ειναι αυτο και που μπαινει?

κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι ένας ενισχυτής γραμμής. Βάζεις πάνω του το τηλεοπτικό από την κεραία και στέλνεις ένα καλώδιο εκεί που δεν δείχνει καλά. Βεβαίως το καλύτερο θα ήταν να συνδεθεί εκεί που έχει καλό σήμα και από εκεί να στείλεις καλώδιο ( έτσι θα ξεχνούσες και την πιθανότητα το πρόβλημα να είναι από διακλαδωτή ή βραχυκύκλωμα)

Ο συγκεκριμένος  είναι σχετικά ακριβούτσικος. Βρίσκεις πολύ φθηνότερους και με μεγαλύτερη απολαβή

Υπάρχουν και οι μικροί ενισχυτές που μπορούν να μπουν στο ενδιάμεσο και δεν χρειάζονται ρεύμα. Αλλά αν δεν ξέρεις από που περνούν τα καλώδια ή δεν μπορείς να τα κόψεις και να βάλεις βύσματα F καλύτερα να φωνάξεις τον ηλεκτρολόγο. Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει τέτοιους αλλά έχω ακούσει ότι κάνουν δουλειά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...